1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Hlavolamy pre deti aj dospelých: Drevené či kovové?

Možno si hovoríte, aký zmysel má úmyselne si pridávať problémy a lámať si nad nimi hlavu. Či ste to vy alebo vaše deti, verte či nie, hlavolam vám môže dať veľmi veľa. Drevené a kovové hlavolamy sú mechanické predmety, ktoré si vyžadujú na ich zloženie, rozloženie, upravenie, usporiadanie či riešenie určitý postup.

Hlavolam pre deti - Rubikova kocka

A kde sa skrýva ten hlavolam? No predsa v tom, že na to musíte prísť vy sami. Zapojiť mozgové bunky môžete vy i vaše deti. A prečo sú hlavolamy dobrou voľbou?

Obľúbené hlavolamy pre deti

Hlavolam ako ideálny darček

Aký zmysel má niekoho obdarovať hlavolamom? Verte či nie, takáto vecička poteší viac, ako by sa mohlo zdať. I keď možno v prvom momente bude obdarovaný trochu zaskočený, neskôr pochopí, že lepší darček dostať ani nemohol. O to viac to platí u detí. Prečo je hlavolam pre deti skvelým darčekom? Predovšetkým preto, že riešením akéhokoľvek druhu hlavolamu prispievate k rozvoju zručnosti a logiky. Prispievate aj k rozvoju poznania a motoriky.

Najlepšie drevenné hlavolamy pre deti

Hlavolamy od výmyslu sveta majú rôzne určenie, spôsoby riešenia a predovšetkým rôzne výsledky riešenia. Za hlavolam možno považovať aj krížovky, sudoku alebo puzzle. My sa však zameriame na trojrozmerné hlavolamy z dreva a kovu, s ktorými si deti ale i vy užijete veľa zábavy. Zároveň hlavolamy rozvíjajú najviac kognitívnych atribútov vašej osoby či osoby vášho dieťaťa. Predmetom musíte hýbať, pozorovať ho a skúšať rôzne kombinácie či možnosti. A čo je najlepšie na samotnom hlavolame? Samozrejme, úspešné riešenie. Podotýkame, riešenie bez návodu. Tréning mozgu sa naozaj vyplatí.

Základné delenie hlavolamov:

  • Skladacie hlavolamy
  • Rozkladacie hlavolamy
  • Kombinačné hlavolamy
  • Vyberacie hlavolamy
  • Zručnostné hlavolamy
  • Prekladacie hlavolamy
  • Neriešiteľné hlavolamy

Najlepšie a najobľúbenejšie hlavolamy

Na trhu nájdete desiatky, možno až stovky hlavolamov rôznej náročnosti. Na základe predajov a takisto referencií zákazníkov sme pre vás vybrali tie najobľúbenejšie hlavolamy, s ktorými by ste sa mali popasovať. Ak sa vám už na prvý pohľad zdá, že nemajú riešenie, nevzdávajte to, prvý dojem môže klamať.

Nákup hlavolamu

Kúpa hlavolamu je špecifickým procesom. Nie je veľa ľudí, ktorí idú do obchodu s tým, že chcú kúpiť ten alebo tamten hlavolam. Na prvý pohľad len ťažko určíte, do akej miery je hlavolam zložitý, náročný a aké zručnosti či poznatky k nemu treba. Ako pri nákupe hlavolamu postupovať?

Náročnosť hlavolamu

Rubikova kocka je naozaj náročný hlavolam. Tak toto si poviete v prípade, že o hlavolamoch netušíte absolútne nič. Rubikova kocka totiž patrí k najjednoduchším hlavolamom spomedzi všetkých, vyžaduje len tréning. Potrápiť svoj inteligenčný koeficient skutočným hlavolamom, to už je iná káva. 

Rubikove kocky

Zvyčajne sa náročnosť hlavolamov hodnotí na stupnici od A po E, alebo hviezdičkami od 1-6, pričom šesť hviezdičiek znamená veľmi náročné. Pri výbere teda zvažujte, pre koho hlavolam vyberáte. Podľa toho určíte aj náročnosť riešenia.

Skúseného profíka môžete nachytať aj tak, že mu dáte neriešiteľný hlavolam. Áno, aj také na trhu sú. Ide zvyčajne o komerčné ťahy alebo iba nepodarenú výrobu, ktorá sa však stala populárnou.

Odporúčaný vek

Ak hovoríme o náročnosti hlavolamu, veľa vám napovie aj vek, od ktorého je hlavolam možno riešiť. Hlavolamy sú minimálne pre deti od 6 rokov. Pri menších deťoch klasické hlavolamy k dispozícii nie sú, keďže vnímanie v tomto veku nie je zamerané na jednu monotónnu činnosť.

Detské hlavolamy

Hlavolamy od 6 rokov sú pomerne jednoduché, no neraz potrápia aj staršie deti. Od 9 rokov už hovoríme o zložitejších hlavolamoch, no a hlavolamy od 12, 14 či 18 rokov sú už v skutku záhadou. Ideálny čas začať trénovať s Rubikovou kockou, aby ste následné hlavolamy mali vôbec šancu zvládnuť.

Riešenie hlavolamu

Správne usporiadanie, zamknutie, vyslobodenie či mnoho iných riešení. V závere je to najlepšie, čo hlavolam okrem hodín zábavy môže ponúknuť. Odhalenie správnej kombinácie či správny pohyb mechanických častí a následné úspešné riešenie je naozaj pocit na nezaplatenie.

Materiál hlavolamu

Najčastejšie ide o drevené a kovové hlavolamy, prípadne ich kombinácie. Od kvality materiálu sa často odvíja aj cena. Kovové a drevené sú drahšie ako plastové hlavolamy. Mnohé kovové či drevené sú precízne vyrábané a aj práca s nimi sa zdá, akoby na vyššej úrovni. Profesionálne hlavolamy, napr. kováčske vás môžu stáž aj viac ako 50 €.

Pri drevených sa nečudujte, ak uvidíte cenovku na hranici 100 či 150 €. V prípade plastových hlavolamov máte široký výber. Mnohé z nich sú po väčšine menej náročné a určené aj pre deti.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...Publikované dňa: 19.09.2018
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkou Hracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkou

Deti sa potrebujú hrať. Aj tie najmenšie. Jednou z prvých hračiek, o ktoré sa rodičia zaujímajú je hracia deka. Neposkytuje deťom len zábavu, ale aj rôzne stimuly na jeho rozvoj. Na čo...

Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor? Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?

Pre deti len to najlepšie a to aj v prípade, že vyberáte pre svoju ratolesť príbor či riad. Ak sa neviete zorientovať v ponuke trhu, nechajte si poradiť. Čo všetko si pri kúpe treba...

Hélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasu Hélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasu

Hélium na párty dokáže vďaka svojim vlastnostiam vyčariť úsmev na tvárach mnohých detí, ale aj dospelých. Okrem toho, že  hélium vo vzduchu udrží balóny , dokáže udržať i  vysokú úroveň...