Izbové rastliny do tieňa a tmavých kútov

Čo spraviť s tým, keď máte tmavý byt s malými oknami, cez ktoré ide minimum svetla a vy nemáte tak žiadny kontakt s prírodou? Jednoducho si prírodu prineste domov!

Izbové rastliny do tmavých kútov bez prístupu svetla

Rastlinky v kvetináčoch dodajú vášmu domovu nový nádych a budete sa tak cítiť o čosi útulnejšie. A čo s tým, keď nemáte v byte dostatok svetla? Je veľa druhov rastlín, ktoré spravia váš domov útulnejším a nebudú potrebovať veľké množstvo slnka. Dáme vám pár tipov na kvety, ktoré si môžete dať do tmavej chodby, kúpeľne bez okien a aj do rohu v spálni.

Obľúbená difenbachia

Možno vám táto rastlinka neznie nejako povedome, no ako náhle sa pozriete na obrázok ako vyzerá, okamžite ju spoznáte. Je to hlavne tým, že je v slovenských domácnostiach pomerne obľúbená interiérová rastlina do tieňa. Môže za to určite zaujímavý vzhľad jej listov a aj to, že dorastá dosť vysoko.

Svetla moc nepotrebuje, medzi rastlinkou a slnkom by mala byť určitá bariéra, ktorá bude svetlo filtrovať. Na čo by ste ale nemali zabúdať je to, že je difenbachia jedovatá, preto nie je moc vhodná do domácností s malými deťmi.

Liečivé aloe

Aloe vera patrí tiež medzi tie naozaj obľúbené izbové kvety do tmy. Netreba sa oň veľa starať, vzhľadovo je veľmi zaujímavé a bonusom sú aj jeho liečivé účinky. Používa sa napríklad na problematickú pokožku, rôzne rany, ekzémy alebo popáleniny.

Aloe sa darí aj v tieni

Ak si zaobstaráte menšie aloe, najviac sa vám bude hodiť do tmavej kúpeľne alebo do tmavej chodby. Naopak, ak máte už tie staršie rastlinky, budú sa hodiť skôr do tmavých kútov vo väčších miestnostiach.

Nežný lopatkovec

Ak ste typ človeka, ktorému väčšinou kvety nevydržia, nevie sa o ne poriadne starať, ale napriek tomu nejaký ten kvet chce, lopatkovec bude tou najlepšou voľbou. Patrí určite medzi tie najzaujímavejšie izbové rastliny a čo je u neho najväčšia výhoda, vyhovuje mu aj keď ho dlhšie nepolejete. No a čo je samozrejmé, nepotrebuje takmer žiadne svetlo, dokonca mu priame slnko môže uškodiť.

Tropická bromélia

Možno si poviete, že tropické rastliny určite potrebujú množstvo slnka, no v tomto prípade to určite neplatí. Ich tropickému vzhľadu a krásnym kvetom naozaj veľa svetla netreba, a dokonca nepotrebujú ani vysoké teploty. Ideálna je pre ňu teplota okolo 22 stupňov. Potrebujú však dostatok vlahy, takže ak ich mesiac nepolejete, je veľká pravdepodobnosť, že vám vyschnú.

Nezvyčajné riasogule

Riasogule sú niečo ako rybičky, no nemusíte ich kŕmiť. Sú vlastne najmenej náročnou rastlinkou na svete. Vodu im vymeníte dvakrát do mesiaca a je to ideálny izbový kvet do tmy. Môžete ich umiestniť vlastne kamkoľvek v byte. Netreba ich ani hnojiť, keďže si živiny vyprodukujú fotosyntézou.

Pásikavý pieprovec

Asi najzaujímavejšou časťou tohto kvetu sú jeho pásikavé listy, ktoré sa líšia farbou, tvarom aj svojím povrchom. Nenarastá do nejakých výšok, takže je ideálny do menších miestností, akými sú kúpeľňa alebo chodba, prípadne si ho môžete umiestniť aj na stôl. Vyhovuje mu polotieň a preferuje skôr suchšiu pôdu.

Skvelá monstera

Monstera skvelá je rastlinkou, ktorú ste videli už asi v každom časopise s interiérovým dizajnom za posledné desaťročia. Ikonická je hlavne vďaka svojmu atypickému tvaru listov a dá sa veľmi ľahko pestovať, rozmnožovať a prispôsobí sa pravdepodobne akémukoľvek prostrediu.

Monstera do tmavých kútov aj do tieňa

Či už to bude izba bez okna alebo tmavá chodba. Podobne ako difenbachia, aj monstera je jedovatá, takže by ste si mali na to dávať pozor.

Pomalá aglaonema

Aglaonema je niečo ako korytnačka, no v rastlinnom prevedení. Dožije sa minimálne 10 rokov a zaujímavá je hlavne vzormi na listoch, ktoré sú sfarbené do odtieňov zelenej, niekedy až do strieborna. Keďže dorastá maximálne do 100 cm, aj to už musí mať za sebou množstvo rokov, hodí sa hlavne na komodu, stolík alebo na poličky. Aglaonema tieň priam zbožňuje, takže sa nebojte umiestniť ju aj do miestností bez okien.

Nenáročný zamiokulkas

Medzi izbové kvety do tmy je určite dobré zaradiť aj túto rastlinku. Zamiokulkas je hlavne vo filozofií feng šuej známy ako rastlinka, ktorá prináša do domu šťastie a peniaze, takže by ste jeho kúpu nemali oľutovať.

Zamiokulkas je vhodný aj na tmavšie miesta do bytu bez prístupu svetla

Má lesklé, masívne listy a stačí ho polievať len jeden krát za týždeň, čo je výhodou pre viacerých „pestovateľov“.

Mnohotváry filodendron

Taktiež jedna z tých rastlín, ktorá je na našom území v domácnostiach veľmi obľúbená. Možno to je aj tým, že máte na výber až 220 druhov. Medzi tie najobľúbenejšie patrí napríklad Philodendron erubescens, selloum alebo scandens. Ich zaujímavosťou je to, že majú ako jedny z mála vzdušné korene a aj to, že im na priamom slnku hrozí úpal. Potrebuje však teplo, a to minimálne 18 stupňov.

Kráľovná begónia

Begónia kráľovská je naozaj kráľovnou rastliniek, ktoré môžete dať do takmer úplnej tmy. Vydrží totiž aj bez priameho svetla a vôbec jej to neublíži, práve naopak. Pochádza z východnej Indie a svojou farebnosťou je naozaj výnimočná. Aj keď nie je náročná na svetlo, dávajte si pozor na to, koľko jej dávate napiť. Nemali by ste ju nikdy preliať a voda sa taktiež nesmie dostať na listy.

Machový obraz

„Kvet“ ideálny do kúpeľne bez okna alebo do tmavej chodby, ktorý slúži ako naozaj unikátna dekorácia. Ako prvok v interiérovom dizajne sa v súčasnosti taktiež objavuje veľmi často. Jediné, čo takáto machová stena potrebuje je dostatok vlahy. Takéto niečo si už môžete kúpiť v obchode, no pri troške šikovnosti si viete takúto machovú stenu vyrobiť aj doma.

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...Publikované dňa: 21.12.2019
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pestovať dulu? Pestovanie, využitie, rozmnožovanie, zber, chorobyAko pestovať dulu? Pestovanie, využitie, rozmnožovanie, zber, choroby

Dula v sebe ukrýva mnoho vitamínu C, ktorý vám posilní imunitu, minerálov, obsahuje fruktózu, pektín. Ak by ste chceli pestovať toto záhadné ovocie, povieme vám ako nato.

Škodcovia a choroby ruží: Múčnatka, hrdza ružová, čierna škvrnitosť, vošky, piliarkyŠkodcovia a choroby ruží: Múčnatka, hrdza ružová, čierna škvrnitosť, vošky, piliarky

Viete, aké choroby sú najčastejšie pre tento druh kvetov? Okrem hubových ochorení to môže byť aj škvrnitosť a hrdza, či rôzne druhy hmyzu. V našom článku vám poradíme, ako ich riešiť.

Ako pestovať arašidy zo semena – rozmnožovanie, zber, spracovanieAko pestovať arašidy zo semena – rozmnožovanie, zber, spracovanie

Skúšali ste už pestovať arašidy? Možno budete prekvapení, že pestovanie arašidov na Slovensku nie je nijakou novinkou a navyše to nie je veľmi náročné. Prezradíme vám, ako si doma...