Umiestnenie krbu v dome a v byte: krb v obývačke, rohový krb alebo murovaný krb v interiéri

Túžite sa pozerať cez priehľadné sklo na ohnivé plamienky, počúvať praskanie dreva, cítiť teplo počas zimných dní a popritom piť šálku čaju na perzskom koberci? A prečo z predstavy neurobiť skutočnosť?

Kam umiestniť krb?

Či už bývate v starom dome, v novostavbe bez predprípravy na krb alebo dokonca v byte, povieme vám, kam umiestniť krb v dome a aj v byte podľa odporúčaní odborníkov, podľa feng šuej a dozviete sa aj zaujímavosti o tom, čo všetko je dnes v rámci krbov možné.

Základom je komín

To, kam umiestniť krb alebo krbové kachle, závisí od viacerých premenných. Základom je postavenie komína. Tam, kde je komín, musí byť aj krbová vložka. V prípade krbových kachieľ to nemusí byť úplne tak. Tie sa vo väčšine prípadov napájajú na komín pomocou napájacieho potrubia. Potom krb môže byť aj niekoľko centimetrov, ba dokonca metrov od komína, no problémom potom je, ako potrubie vhodne zakomponovať do vzhľadu miestnosti.

Dom bez komína

To, že dom je už postavený a nedisponuje komínom, nemusí hneď znamenať, že krb v dome nemôžete mať. Síce to bude vyžadovať viacej roboty, no všetko sa dá. Komín môžete pristaviť z jednej strany budovy, upevniť ho na fasádu alebo ho postaviť na streche. Ak máte dom bez strechy, bude to malina. V prípade upevnenia komína na fasádu, si nevyberajte cieľovú stenu bezhlavo. Komín postavte do stredovej časti steny a najlepšie tak, aby sa vybúraný otvor na krb, nachádzal v miestnosti, v ktorej krb chcete aj naozaj mať.

Ak chcete krb, avšak o žiadne stavebné úpravy nemáte záujem, môžete si zvoliť elektrický, prípadne bio krb. Tieto možnosti sú vhodné aj do bytu.

Ďalšie atribúty, na ktoré by ste mali prihliadať pri umiestení klasického krbu:

 • Zateplenie budovy
 • Centrálny prívod vzduchu, ktorý vplýva na horenie
 • Miestnosť a postavenie ohniska
 • Dobrý výhľad na oheň – nielen z estetických, ale aj z bezpečnostných dôvodov
 • Začlenenie a zladenie ohniska do interiéru
 • Sila alebo dosah tepla z krbu

Do ktorej miestnosti?

Kozub si v podstate môžete dať do ktorejkoľvek miestnosti, no ak chcete efektívne kúriť a využívať ho aj inak, napr. ako nástroj na upokojenie sa, potom ho dajte do izby, ktorá je najväčšia, a teda má najväčšiu tepelnú spotrebu, alebo do miestnosti, ktorá sa nachádza v strede budovy, napr. na chodbu.

Klasický krb v obývačke

Krb v obývačke

Krb sa často nachádza v obývačke, pričom je to trochu problém, pretože by mal byť umiestnený v strede steny, oproti ktorej bude umiestnená sedacia súprava. No zosúladiť televízor s krbom je celkom náročné. V prípade malej miestnosti sa to dá zvládnuť celkom rýchlo, do rohu dáte krb a vedľa neho, v bezpečnej vzdialenosti, televízor. Snažte sa obomi prvkami pokryť takmer celú stenu. Horšie zladenie televízora a krbu nastáva v prípade väčších izieb. Krb a televízor sú od seba ďaleko, ani jeden z nich nie je centrom pozornosti a celé to pôsobé rozhádzane.

Moderný interiérový dizajn navrhuje aj kozuby v strede miestnosti, nad ktorými je umiestnený televízor. Vyzerá to pekne, nadčasovo a honosne. Kvôli bezpečnosti sa sami do tejto realizácie nepúšťajte. Stena, ktorá nie je dobre zaizolovaná, bude teplá, čo v konečnom dôsledku môže nepriaznivo ovplyvňovať televízor.

Obývačka s kuchyňou

Majitelia domov, ktoré majú spojenú obývačku s kuchyňou, určite vedia, kde krb bude stáť, zrejme niekde medzi nimi. Dobré je však vedieť, že ak máte obývačku s kuchyňou zariadenú, vzhľadom na pôdorys miestnosti, horizontálne (za sedačkou sa nachádza kuchyňa) a nie vertikálne (z bočnej strany sedačka sa nachádza kuchyňa), krb by nemal brániť a rušiť komunikáciu medzi prísediacimi v spojenej miestnosti.

Do spálne a detskej izby

V týchto dvoch izbách krb nemá čo robiť. Pri deťoch to netreba veľmi odôvodňovať, ale v spálni preto, že z neho môže unikať toxický dym. Stáva sa to v prípade, keď je komín usadený alebo je zanesený priestor, v ktorom sa nachádza drevo, a tak sa počas spánku môžete ľahko priotráviť. Ak si myslíte, že sa na dym zobudíte, ste na omyle. Čuchové zmysly sú počas spánku vypnuté. Človek sa preto na pachy nebudí, len na zvuky a svetlo. 

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie elektrické krby

Postavenie krbu v rámci priestorovej perspektívy

Najlepším miestom na klasický krb je jednoznačne stred obytného komplexu, na prízemí a s vytvorením prieduchov, cez ktoré sa teplo bude šíriť aj do ďalších miestností. Krb, ktorý je v strede, pomocou prieduchov rozptýli teplo do celej budovy rovnomerne, so žiadnou alebo len s minimálnou tepelnou stratou. Takto riešený krb má tú nevýhodu, že zaberá priestor v dome a všetko, od priečok a nábytku, mu musí byť prispôsobené.

Krb pri stene

Ide o praktické šetrenie priestoru, najmä v menších miestnostiach alebo v menších domoch. Krb pri stene nijako zásadne neovplyvňuje rozloženie nábytku. Mimochodom, nábytok by sa mal krbu prispôsobiť tak či tak, ale v prípade umiestnenia krbu k stene určite menej ako v strede.

Nevýhodou takto umietsneného krbu krbu je, že nie je efektívny tak ako stredový krb, keďže dochádza k veľkým tepelným stratám. Takto situované ohnisko nie je schopné rovnomerne vykúriť všetky miestnosti.

Umiestnenie krbu v miestnosti

Ak sa aj krb nebude nachádzať v strede obytnej zóny, stále ho viete umiestniť tak, aby bol stredobodom pozornosti. Takže, keď ste si už vybrali miestnosť, v ktorej sa bude krb nachádzať, dobré je zvážiť aj to, kam v rámci nej ho umiestniť. Na výber veľa možností nie je, buď pôjde k jednej zo 4 stien, alebo do rohu. Pri osadení klasického krbu je dôležité, či ide o obvodové steny, alebo steny mimo základného obvodu.

Rohový krb v obývačke

Kozub pri obvodovej stene

Pri novostavbách, ale aj rekonštruovaných domoch bez krbu, sa najčastejšie realizuje umiestnenie kozuba pri obvodovej stene. Toto umiestnenie je však efektívne len vtedy, ak je budova zateplená. Obvodové steny bez tepelnej izolácie sú chladné a rýchlo ochladia aj priestor v komíne a v samotnom krbe, čo vedie k veľkým tepelným stratám.

Hoci obvodová stena šetrí priestor, takýto krb je kvôli vysokej tepelnej strate nutné doplniť ďalším vykurovacím telesom, napr. elektrickými kachľami.

Roh miestnosti

V prípade, že ohnisko nie je možné umiestniť do stredu steny môžete dať krb do rohu miestnosti. Nebojte sa toho, vyzerá to skutočne dobre. Pri realizácii rohového krbu máte dokonca na výber. Buď si kúpte rohový krb, alebo klasický a obložíte ho tak, aby do rohu pekne zapadol. Týmto spôsobom ušetríte veľa miesta a vyplníte hluché miesto v rohu. Najvhodnejší je ten roh, z ktorého bude ohnisko smerovať doprostred miestnosti  a budete naň krásne vidieť.

Čo hovorí na krb feng šuej?

Feng šuej je staroveká čínska filozofia, ktorá sa zaoberá vytvorením pozitívnej harmónie v priestore. Doslovne sa prekladá ako vietor a voda, čo symbolizuje smerovanie a pretekanie zemských a atmosférických síl, ktoré vplývajú na telo a ducha človeka.

Juh = oheň

Podľa feng šuej by mal byť krb na južnej strane, pretože juh sa spája s ohňom. Druhou vhodnou stranou je severovýchod. Podľa tohto čínskeho učenia je krb, resp. oheň, významným elementom rodinnej atmosféry, ktorý zbližuje ľudí. Práve z toho dôvodu, by sa mal nachádzať v najfrekventovanejšej miestnosti, ktorou je najčastejšie obývačka. Pozor však, ak sa o krb nestaráte, má zašpinené sklo od popola a sadze, potom dobrú energiu rozširovať nebude. Preto ho udržujte v čistote a najlepšie neustále teplý.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie biokrby

Užitočné rady pri umiestňovaní krbu

 • Základným pravidlom umiestnenia krbu je, že musí byť dominantným prvkom v miestnosti, takže ho umiestňujte do centra priestoru.
 • Ak je to možné, nikdy neumiestňujte ohnisko na obvodovú stenu, pretože to vedie k veľkým tepelným stratám a vo veľkom dome vám bude zima.
 • V prípade, že máte v strede obytnej jednotky chodbu, potom vykurovacie teleso (krb alebo krbové kachle) môžete umiestniť aj tam, samozrejme, ak máte na to vytvorené priestorové podmienky.
 • Navrhnúť krb si môžete aj sami. Dokonca to môžete urobiť z pohodlia vášho domova, na internete v online konfigurátore, ktorým disponuje už takmer každá spoločnosť špecializujúca sa na krby.
 • Na celkové umiestnenie krbu je dobré myslieť už pri plánovaní stavby nehnuteľnosti a do projektu zahrnúť aj komín, i keď krb momentálne neplánujete. Nikdy neviete, či sa vám predpríprava nezíde.
 • Krbové kachle dokážete obložiť sadrokartónom tak, že dosiahnete rovnako dobrý dojem ako má interiér s murovaným krbom.
 • Ak máte strach z toho, ako bude váš dom vyzerať s komínovou prístavbou, nemajte obavy. Pristavaný komín vôbec nenaruší dojem zo stavby, práve naopak. Ak zvolíte zaujímavý obklad, napr. kameň, nehnuteľnosť bude vyzerať lepšie ako pred tým.
 • Krb pri stene dajte do stredu steny. Ušetrí vám množstvo miesta pri umiestňovaní nábytku, ale aj pri pohybe.
 • Pri umiestnení krbu je nutné brať do úvahy aj hlavný prívod vzduchu. Na severných obvodových stenách alebo na tých pri rieke bude pravdepodobne fúkať viac, čo vedie k vyššej spotrebe paliva.
 • Ak chcete, aby bol kozub v dome hlavným vykurovacím telesom, potrebujete aj krbovú vložku s vyšším výkonom, čo ide „ruka v ruke“ s rýchlejším horením, následne s vyššou spotrebou paliva a častejším prikladaním dreva aj v noci. Preto sa pred kúpou a realizáciou krbu poraďte s odborníkom, ktorý vám vysvetlí výhody a nevýhody jednotlivých krbových riešení, poradí vám, aký krb zvoliť a kam ho umiestniť.

Zaujímavým nápadom je zabudovanie celého krbu priamo do steny a to tak, aby vytváral dojem, že krb je súčasťou steny. Viditeľná bude len jeho predná, presklená časť. Takto osadený krb objemovo nebude zaberať žiadny priestor v miestnosti. Kozub v stene s rovnakou farbou rámu a s takmer jednoliatym zapustením upúta pozornosť hneď 2-krát – keď toto zaujímavé dispozičné riešenie uvidíte a keď sa v krbe bude kúriť.

Krb v byte?

Aj mnoho ľudí žijúcich v byte túži po krbe. Niektoré bytové komplexy sú vybavené krbovou predstavbou, vďaka ktorej je možné inštalovať krbovú vložku do bytu. Komín má však obmedzenú kapacitu a ak má budova viacero podlaží, len ťažko je možné inštalovať krb do každého byt. Ak u vás v byte nie je realizácia krbu možná, potom existuje jedno riešenie. Príjemnú krbovú a pokojnú atmosféru dokážete vytvoriť inštaláciou elektrického alebo plynového BIO krbu. S týmito „krbmi“ si v byte môžete vychutnať oheň a sálajúce teplo.

Elektrický krb v obývačke

Záverečné slovo

To, aký krb budete mať, nestačí. Môžete mať krásny, rustikálny alebo naopak moderný krb, no ak ho zle umiestnite, nepozdvihnete jeho vzhľad a nebude sa dať ani efektívne používať. Preto pred tým, ako sa rozhodnete pre kúpu alebo samotnú realizáciu krbu, zvážte, kam ho umiestniť, aby bol síce centrom pozornosti, no zároveň plnil svoj primárny účel. Platí to aj pri elektrických a bio krboch, ktoré by taktiež mali byť umiestnené tak, aby svoju funkciu plnili čo najlepšie.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 07.11.2020
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Aké vstupné dvere do domu alebo bytu? Na výber máte hliníkové, plastové, drevené, ich cena sa líšiAké vstupné dvere do domu alebo bytu? Na výber máte hliníkové, plastové, drevené, ich cena sa líši

Vstupné dvere slúžia ako brána do domu, a preto je ich výber zodpovednou úlohou. Hliníkové, plastové aj drevené vstupné dvere totiž majú odlišné bezpečnostné, izolačné a ďalšie...

Ako vybrať stojan na vianočný stromček? Je lepší plastový, kovový alebo drevený?Ako vybrať stojan na vianočný stromček? Je lepší plastový, kovový alebo drevený?

Neodmysliteľným symbolom Vianoc je vianočný stromček. Ak mávate živý stromček, nezaobídete sa bez poriadneho stojana. Poradímevám, ako ho vybrať.

Ako zariadiť garáž a uložiť náradie v dielni? Poradíme vámAko zariadiť garáž a uložiť náradie v dielni? Poradíme vám

Garáže, naše sklady nepotrebného i potrebného náradia, sa dajú zariadiť tak, aby ste sa v nich vedeli krásne zorientovať. Stačí použiť ten správny nábytok, veci ukladať logicky a vedieť,...