Na čo si dať pozor pri výbere nehnuteľnosti?

Ako bezpečne kúpiť byt alebo dom? Túto otázku si kladú mnohí, ktorí nad takouto investíciou premýšľajú. Predsa len, kúpa nehnuteľnosti nie je najlacnejšou záležitosťou, a preto je to aj lákavejšou záležitosťou pre podvodníkov a zlodejov.

Čo si všímať a na čo si dať pozor pri výbere nehnuteľnosti?

A to vás určite nepoteší, keď si na kúpu alebo bytu vezmete hypotéku, ktorú máte splácať najbližších 30 rokov (prinajlepšom). Tiež je dôležité, aby ste poznali hodnotu toho, čo si chcete kúpiť. Často sa stáva, že cena býva premrštená a človek zbytočne zaplatí tisíce eur navyše. S tým sa spája aj to, na čom sa zas oplatí priplatiť a kedy ponuku bez váhania prijať.

V dnešnom článku sa tomuto všetkému budeme venovať a ďalším veciam, na ktoré by ste si mali dať pozor pri kúpe novostavby domu, pri kúpe bytu a čo by ste si mali všetko pýtať. Čo vám môžeme prezradiť už v úvode a čo platí všeobecne je to, aby ste sa čo najviac pýtali! Lebo kto sa nepýta, ten nevie. Takýmto spôsobom a hlavne správne položenými otázkami sa niekedy dozviete aj to, čo ste nechceli a veľmi ľahko odhalíte podvodníka. Na aké ďalšie tipy, triky a upozornenia by ste nemali zabúdať pri kúpe nehnuteľnosti?

Ako prvé si vyberte lokalitu

Predtým, než začnete riešiť čokoľvek iné, tak je dôležité, aby ste si vybrali kde vlastne chcete kupovať vašu nehnuteľnosť. Od toho sa bude odvíjať úplne všetko. Je to napríklad cenová kategória, ktorá sa bude líšiť v prípade, ak si chcete kúpiť nehnuteľnosť priamo v meste alebo vám nevadí bývanie v širšom predmestí. Taktiež sa od toho bude odvíjať aj ponuka v danej oblasti a požiadavky, ktoré môžete na váš budúci majetok mať.

Skúste popremýšľať nad tým, aká lokalita bude pre vás ideálna a aké ústupky ste ochotní, čo sa týka lokality, urobiť. Máte to dostatočne blízko do práce? Je tam sociálne vybavenie? Ľudia často zabúdajú aj na maličkosti, ktoré koniec koncov veľmi zavážia a budú vám chýbať. Sú nimi napríklad malé potraviny, do ktorých si môžete zbehnúť, ak vám niečo zachýba. Môže to byť zástavka MHD v meste, aby bolo pre vás jednoduchšie cestovať verejnou dopravou a nemusíte v zime neustále škrabať auto. No a s autom sa potom spájajú aj zápchy, ktoré určite nie sú príjemné pre nikoho z nás.

Výber lokality nového bývania

Ak už vopred viete, v akej lokalite určite chcete bývať, tak je asi zbytočné nad tým nejako premýšľať. No ak ešte úplne neviete, kde sa chcete presťahovať, tak skúste pozerať aj na takéto maličkosti, ktoré vaše budúce bývanie ale pozdvihujú na lepšiu úroveň.

Rozpočet na kúpu nehnuteľnosti

Alebo inak povedané, určte si finančný strop, koľko chcete maximálne do vášho budúceho majetku investovať. Väčšina obyčajných ľudí, ktorý nezarábajú mesačne desaťtisíce, nemá len tak k dispozícií hotovosť na kúpu nehnuteľnosti. Mnohí z nich sa teda snaží zabezpečiť finančné prostriedky pomocou hypotéky. Výšku hypotéky treba odvodiť od vašej aktuálnej hotovosti a aj od toho, akú lokalitu ste si vybrali, čiže v akej cenovej kategórií sa pohybujú nehnuteľnosti v danej oblasti. Väčšinou je za daný typ bytu alebo domu veľmi podobná cena a rozdiely sú len v desiatkach, prípadne stovkách eur.

Keď si pôjdete do banky vybaviť hypotéku, uvažujte nie len nad vašou aktuálnou situáciou, ale aj nad finančnou perspektívou na najbližšie roky. Pri žiadosti o hypotekárny úver je dobré poradiť sa s odborníkom priamo v banke, v ktorej si chcete na kúpu nehnuteľnosti požičať. Tam vám už poradia, s akou finančnou rezervou by ste mali počítať do budúcnosti. V súčasnosti sú ale podmienky na schválenie hypotéky naozaj prísne a aby ste ju dostali, tak musíte mať napríklad našetrených aspoň 10 % z ceny nehnuteľnosti. Ak už si hypotéku vezmete, tak by ste mali dbať na jej pravidelné splácanie, odkladanie si peňazí na prípadné obdobie nižšieho príjmu a mať to všetko pod kontrolou.

Prehliadka nehnuteľnosti

Tak, lokalitu máte vybratú, približnú cenu nehnuteľnosti a aj hypotéku ste si premysleli. Teraz je čas na to, aby ste začali s prechádzaním stránok s predajom bytov a domov, prehliadkami a kopou otázok na realitných maklérov alebo vlastníkov nehnuteľnosti. Len tak sa dozviete všetko, čo vás o nehnuteľnosti zaujíma a nebolo to napísané v inzeráte. Práve tie otázky sú jednou z najdôležitejších častí kúpy nehnuteľnosti. Pri prehliadke totiž neuvidíte niektoré veci, ktoré sú pre danú nehnuteľnosť kľúčové a časom sa prejavia.

Na čo si dať pozor pri prehliadke nehnuteľnosti?

Na čo si dať pozor pri kúpe bytu? Sú to napríklad prerábky bytu a tomu, či je všetko kvalitne spravené a či sa pod tým novým nábytkom nenachádza nejaké zhrdzavené potrubie, ktoré keď praskne, tak dokáže narobiť poriadne škody. Tiež to môžu byť iné skryté závady bytu. Pýtajte sa na to, koľkokrát bol byt alebo dom prerobený, čo všetko bolo vymenené, ako dlho už daná bytovka alebo dom stojí, od akého dodávateľa je daný nábytok, a tak ďalej. Tiež je dôležité zahrnúť do otázok pri obhliadke domu alebo bytu aj o tom, čo sa nachádza v okolí nehnuteľnosti. Čo je veľmi dôležité a bude to ovplyvňovať váš život, tak sú susedia. Zistite, aké má s nimi majiteľ vzťahy, kto to je a či sú to starší alebo mladí ľudia. Ako celkovo prebieha život v danej štvrti alebo v danom vchode bytovky.

Čo sa spája so životom v bytovke alebo vo vašom vchode, tak je aj starostlivosť o bytovku, do ktorej by ste sa mali aktívne zapájať. Spýtajte sa ale najprv, akými investíciami bytovka prešla, či sa jej obyvatelia o ňu a jej okolie starajú, a tiež aký je stav financií vo fonde opráv. To vám napovie aj o tom, ako ľudia v danej bytovke hospodária s financiami. Ak máte o daný byt vážny záujem, tak sa neváhajte spýtať susedov, ako sa im býva a aké majú vzťahy. Zistíte tak, čo môžete v budúcnosti očakávať.

Právny stav nehnuteľnosti

Aj toto sa úzko spája s tým, ako bezpečne kúpiť byt alebo dom. Čo sa týka otázok na majiteľa alebo realitného makléra, tak je dôležité spýtať sa aj na právne záležitosti, ktoré sa s danou nehnuteľnosťou viažu. Je nutné, aby ste zistili, či kupujete nehnuteľnosť od skutočného majiteľa. Toto je jedna z vecí, ktoré vplývajú na bezpečnú kúpu bytu alebo domu. Ďalej zistite, či je nehnuteľnosť bez tiarch, bremien a iných obmedzení. A nie je zlé ani spýtať sa na to, kedy nadobudol vlastníctvo nehnuteľnosti predávajúci, čo je aj súčasťou znaleckého posudku bytu či domu.

Pri kúpe sa informujte aj o právnom stave nehnuteľnosti

Na čo si dať pozor pri kúpe novostavby domu alebo aj pri staršej stavbe? Tu sú dôležité siete a ich stav, prípadne ich rozšírenie v budúcnosti. S tým sa spájajú aj možné obmedzenia, ktoré vás môžu v budúcnosti obmedziť spojené so sieťami a ich budúcou výstavbou. Okrem súčasného stavu je teda dôležité aj to, čo je v pláne v danej lokalite do budúcnosti. Nejaké výstavby ciest, nových domov a bytoviek alebo iných objektov. To bude vplývať na vašu kvalitu života v budúcnosti. Nezabudnite potom tesne pred kúpou na kontrolu domu alebo bytu.

Pozor na dlhoveké ponuky

Na internete narazíte aj na také nehnuteľosti, ktoré sa budú zobrazovať na viacerých portáloch a časom ich budete tak poznať, že si zvyknete na to ich všade vidieť. Ak hľadáte nehnuteľnosť už dlhší čas a táto ponuka sa vám tam neustále zobrazuje, neodporúčame vám venovať jej nejakú pozornosť, aj keď sa vám môže zdať, že je výhodná a že má tie aspekty, ktoré by ste od svojho budúceho bývania požadovali.

Dlhovekosť nehnuteľností v inzercií môže znamenať napríklad to, že je cena nadhodnotená a zbytočne na nej preplatíte. Môže to tiež znamenať, že skrýva nejaké riziká alebo fotky pri inzeráte nezodpovedajú realite. Preto je dobré všímať si ako dlho je už nehnuteľnosť na konkrétnom portáli a možno aj nejaké komentáre ľudí alebo ich skúsenosti s prehliadkou daného bytu či domu.

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

27/01/2020 13:41
lucia

ja by som este dodala, ze okrem veci, ktore spominate v clanku je dolezity aj taky prvotny dobry pocit.. je to fakt asi nieco take duchovne, ale tiez som ho pri kupe bytu zazila a dodnes sa mi vo vybranom byte byva velmi dobre (a to som predtym bola pozriet 4 dalsie). Takze treba dat aj na pocity a mozno si za pocit aj trosku priplatit - ak je to mozne :)

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.Publikované dňa: 20.01.2020
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Na čo si dať pozor pri kúpe garáže? Informácie o majiteľovi a nehnuteľnosti, právne záležitosti, kúpna zmluvaNa čo si dať pozor pri kúpe garáže? Informácie o majiteľovi a nehnuteľnosti, právne záležitosti, kúpna zmluva

Aj keď kúpe garáže možno nedávate až taký veľký význam, určite by ste to nemali podceňovať. V dnešnom článku sa dočítate o všetkých veciach, na ktoré by ste si mali dať pozor.

Daň z nehnuteľnosti – povinnosti podľa legislatívyDaň z nehnuteľnosti – povinnosti podľa legislatívy

Daňové priznanie sa netýka len živnostníkov a firiem, ale taktiež každého, kto vlastní nehnuteľnosť. Dokedy ste povinný daň zaplatiť, ako postupovať, keď ste zdedili dom, alebo ste...

Bývanie v neskolaudovanej stavbe – hrozí pokuta?Bývanie v neskolaudovanej stavbe – hrozí pokuta?

Čo hrozí v prípade bývania v neskolaudovanej stavbe? Prečo ju mnohí odkladajú na neurčito napriek možným sankciám? Aké výhody kolaudácia prináša? Všetko podstatné nájdete v článku.