Najlepšie herné konzoly nielen do ruky pre deti i dospelých ukáže porovnanie

Život hrou. Kiežby, toto heslo platilo doslova. Žilo by sa hneď o poznanie lepšie. Nuž, ale s príchodom technológií toto vyhlásenie rozhodne nie je až tak márne. Hry sú predsa spôsobom, ako sa originálne zabaviť a dopriať si pohodlný relax mimo realitu.

Herná konzola pre deti i dospelých

Od hlinených tabuliek na piškvorky cez človeče nehnevaj sa, tamagoči až po moderné herné konzoly. Doba naozaj napreduje a určite nám dáte za pravdu, že so širšou ponukou je aj zložitejší výber. My vám dnes ponúkneme článok, v ktorom vám predstavíme najlepšie herné konzoly a zároveň vám poradíme podľa čoho vyberať.

Delenie herných konzol

Pred samotným výberom je dobre vedieť, z čoho vlastne môžete vyberať. Herné konzoly sa totiž delia nielen podľa výrobcov Mircosoft, Sony a Nintendo. Základným delením, ktoré je pre užívateľa najdôležitejšie je konštrukčné prevedenie. Herné konzoly sa teda delia na dva typy.

  • Stolné herné konzoly – bez toho, aby sme rozoberali všetky technologické aspekty je jasné, že tzv. stolné konzoly sú netransportné. To znamená, že majú svoje pevné miesto. Samotné zariadenie s DC/DVD mechanikou je pripojené k televízoru či monitoru.
  • K nemu sú pripojené herné ovládače (joystick, gamepad) drôtovou alebo bezdrôtovou formou. Dnes už bežne tieto konzoly poskytujú pripojenie k internetu, kde môžete hrať hry, respektíve si ich odtiaľ sťahovať (Cloud). Takýmito konzolami sú dnes napríklad Playstation 4 Pro od Sony, Xbox One S od Microsoftu alebo konzola Wii U od Nintenda, ktorá svoj predaj už ofociálne ukončila.
  • Prenosné herné konzoly – známe aj ako konzoly do ruky sú prenosné herné zariadenia, s ktorými si užijete kopec zábavy kamkoľvek sa vyberiete. Konzola samotná by v zásade mohla pripomínať tablet alebo väčší smartfón. Princípom však je, že prenosná herná konzola je určená na hranie hier.
  • Prispôsobené sú tomu aj herné prvky a samozrejme výkon konzoly. Prenosné herné konzoly disponujú takisto pamäťovým médiom, ktoré je u niektorých možné rozšíriť.

Prenosná herná konzola do ruky

Herná konzola len pre deti?

Tak toto už dávno neplatí. Možno by ste sa divili, no priemerný vek hráčov, ktorý používajú herné konzoly je v rozhraní 27 – 30 rokov. Naše ratolesti sú tak v zásade menšinou. Herná konzola je zariadením, ktoré sa teší obrovskej popularite. Oproti počítačom sa herné konzoly využívajú iba na hranie takže je možné presne určiť, koľko reálnych hráčov táto platforma má. V USA napríklad až 70% hráčov hráva hry na konzolách.

Rozhodne tak herná konzola nepatrí iba do detských rúk. Obľube sa u „starších“ hráčov tešia predovšetkým športové hry ako FIFA, NHL či bojové športy v podobe UFC (MMA) alebo WWE (wrestling). Takisto sú to však vojnové hry a masové online RPG hry, napríklad Call of Duty, Gears of War, Battlefield a podobne.

Konektivita hernej konzoly

Konektivita stolnej hernej konzoly k vizuálnemu zdroju (zariadeniu) je nevyhnutnosťou. V prípade Sony Playstation 4 Pro či Xbox One S pripájate dané zariadenie k monitoru alebo televízoru prostredníctvom HDMI výstupu. Klasické Nintendo Wii pre zmenu týmto výstupom nedisponuje takže je potrebnú dokúpiť adaptér. Nová generácia Nintendo Wii U, už áno.

Gamepady k hernej konzole

S konektivitou súvisia takisto ovládacie prvky zariadenia. Tu je základom gamepad, ktorý súčasťou balenia. Zvyčajne ide o jeden ovládač a preto, ak si hru na hernej konzole chcú užiť viacerí, je potrebné gamepady dokúpiť. Cena sa líši v závislosti od výrobcu i rôznych prevedení ovládačov. Gamepad k Playstation 4 Pro – Sony Dualshock 4 V2 stojí približne 35 €. K Xbox One S kúpite ovládač od 38 €. Ovládače sú buď prepojené káblom alebo sú už bezdrôtové.

Pripojenie k internetu

Herné konzoly či ide o stolné, alebo prenosné je možné pripojiť na internet prostredníctvom WiFi signálu. Buď to môžete na internete surfovať alebo máte prístup do cloud úložiska, ktoré vám poskytuje výrobca a tam si môžete vyberať hry, sledovať filmy a podobne.

Porovnanie stolných konzol

Najlepšie vám poradíme, ak jednotlivé konzoly porovnáme a vy sami uvidíte, ktorý druh konzoly je práve pre vás ten najlepší. Všeobecne sú konzoly zastúpené tromi najväčšími výrobcami a tými sú Microsoft, Sony a Nintendo.

Ktorá konzola je najlepšia? Tento súboj zvádzajú dvaja giganti. Playstation 4 Pro od Sony a Xbox One od Microsoft. Každý hráč má vlastné preferencie, každý fandí niečomu inému. Bola by hlúposť tvrdiť, že táto konzola je jasne lepšia ako tá druhá. V prípade týchto konzol je to naozaj ťažké. V niečom má na vrch Playstation a v niečom pre zmenu Xbox One. No z nášho porovnania možno budete mať jasnejšie.

Playstation 4 Pro vs Xbox One S

Výkon/Grafika

V prípade tohto parametru môžeme oficiálne prehlásiť, že Sony má na vrch. Herná konzola PS 4 Pro zaznamenala oproti svojej predošlej verzii vysoký nárast, čo sa týka samotného výkonu grafického čipu (z 1,84 TFLOPS na 4,2 TFLOPS), čo do vysokej miery ovplyvňuje aj grafiku a hlavne plynulosť hry. Xbox One v tomto prípade ťahá za kratší koniec. Jednoducho, herná konzola PS 4 Pro vám bez problémov vykreslí obraz v kvalite 4K, čo Xbox One nedokáže práve kvôli nižšiemu výkonu. Samozrejme, rozdiel si možno ani nevšimnete v prípade, že nedisponujete televízorom so zobrazením 4K obrazu.

Pri grafike môžeme spomenúť, že obe konzoly podporujú HDR rozsah čo zabezpečuje plynulý obraz pri hraní hier. PS4 má však v tejto oblasti výhodu v tom, že vďaka vyššiemu výkonu dokáže zabezpečiť vyššiu snímkovú frekvenciu. Niekto by namietal, že aj Xbox One S má 4K kvalitu obrazu, avšak iba ako Blu-ray prehrávač.

Herná konzola Playstation 4

Pamäť

V tomto prípade ide o boj, ktorý zrejme nemá konca. V prípade pamäťového systému je porovnanie naozaj náročné. PS4 Pro disponuje 8 GB GDDR5 pamäťou, no zároveň je vylepšená ešte o 1 GB pomalej DDR3 pamäte, čím sa rapídne navýšila operačnú pamäť, s ktorou konzola pracuje. Naopak Xbox One S pracuje s pomalšou pamäťou DDR3 s kapacitou 8 GB. Opäť by sa tak zdalo, že PS4 Pro prišlo s omnoho lepším vylepšením.

Úložisko

Pre niekoho nepodstatný údaj, pretože vždy je možné pamäť navýšiť za pomoci externého HDD. Xbox One disponuje 8 GB eMMc NAND Flash úložiskom, ktoré má kapacitu na ukladanie obsahu 1 alebo 2 TB. PS 4 Pro rozhodne nezaostáva takisto ponúka úložisko s kapacitou 1 TB.

Herná konzola Xbox One S

Príslušenstvo

Pri kúpe PS4 Pro je samozrejmosťou jeden gamepadslúchadlá s mikrofónom a USB/HDMI káble, samozrejme manuál a ostatné príručky. Xbox One S poteší gamepadslúchadlami s mikrofónom a senzorom pre Microsfot Xbox One Kincet 2.0. Pozor, samotný Kinect je potrebné dokúpiť. Samozrejmosťou v prípade PS 4 Pro je aj virtuálna realita alebo Playstation Move, pohybový ovládač. Tieto doplnky je však takisto nutné dokúpiť.

Herné tituly

Microsoft vs Sony v tomto prípade ponúkajú vlastnú medicínu. Každý jeden zaujme hernými titulmi, ktoré si občas môžu vzájomne závidieť. Pri Xbox One S je to napríklad titul Crackdown, Forza či Gears of War. Na druhej strane barikády je slávny Killzone Shadow Fall, Horizon alebo God of War.

Nintendo Wii U

Stolná konzola v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma konkurentmi výrazne stráca po grafickej i výkonnostnej stránke. Oproti starej generácii Wii prichádza s novým druhom ovládania. Namiesto klasického gamepadu dostanete do ruky ovládač, ktorý má ovládacie prvky po oboch stranách a vyzerá trochu ako tablet. Výhodou už je, že disponuje HDMI výstupom. Ovládanie tak prebieha za pomoci 6 palcového dotykového displeja a pohybového senzora. Niektoré hry možno hrať dokonca i na samotnom ovládači bez pripojenia k TV.

Herná konzola Nintendo Wii U

Prečítať recenzie na heureke

Nintendo už dávno nemyslí na konkurenčný boj sa snaží sa zaujať celú rodinu hravosťou. Wii poteší predovšetkým širokou dostupnosťou rôznych hier. Klasické hry ako Zelda, Donkey Kong či Mario sú klasickou, ktoré nikdy neomrzia. Konzola však má v základe len veľmi malú pamäť 8 GB. Pri výbere si preto dávajte pozor. Všeobecne však Nintnedu chýbajú zaujímavé herné tituly ako i výkon.

Prenosné konzoly – herné konzoly do ruky

Prenosné herné konzoly sú perfektným spoločníkom na dlhé cesty a poskytnú zábavu naozaj na dlhé a dlhé hodiny. Prioritne sú ich výhodou rozmery, ktoré vám umožňujú ich zbaliť doslova do vačku a vybrať sa kam chcete. Tento druh konzol je prevažne využívaný mladšou generáciou hráčov, no nájde si aj svojich starších nadšencov. Predstavujeme vám tie najlepšie herné konzoly do ruky.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...Publikované dňa: 10.07.2018
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

DeLonghi EC 685.M recenzia a skúsenosti. Pákový kávovar za prijateľnú cenuDeLonghi EC 685.M recenzia a skúsenosti. Pákový kávovar za prijateľnú cenu

Mysleli ste už niekedy nato, že tá istá káva môže chutiť úplne inak, ak ju pripravíte v dvoch odlišných kávovaroch? Stačí len nájsť ten pravý. My sme už taký našli, a nielenže vám...

Brita Marella Cool – recenzia filtračnej kanvice na voduBrita Marella Cool – recenzia filtračnej kanvice na vodu

Dodržiavať pitný režim je mimoriadne dôležité, niekedy nám však voda z kohútiku proste nevyhovuje. Vyriešte tento problém a zabezpečte si kanvicu Brita Marella Cool, ktorá vám zabezpečí...

Naparovač odevov Philips GC362/80 Steam&Go Plus 2v1 – recenzie, skúsenosti, cenaNaparovač odevov Philips GC362/80 Steam&Go Plus 2v1 – recenzie, skúsenosti, cena

Nebaví vás žehlenie? Rýchlym a praktickým riešením je ručný naparovač Steam&Go Plus 2v1 od Philipsu. Čo všetko Philips GC362/80 ponúka vám prezradíme v recenzii.