Ako vybrať zimné korčule na ľad pre deti a pre dospelých?

Patrí korčuľovanie k vašim obľúbeným aktivitám? Či už máte chuť zahrať si hokej, vybehnúť na zamrznuté jazero, verejné klzisko alebo na inú ľadovú plochu, korčuľovanie je v zimnom období skvelou športovou aktivitou.

Korčule na ľad pre celú rodinu

Tento raz vám poradíme v oblasti výberu zimných korčúľ na ľad. V jednoduchom sprievodcovi vám vysvetlíme, ako vybrať správne korčule pre deti i pre dospelých.

Obľúbené korčule pre celú rodinu

Účel zimných korčúľ

Prvým krokom pri výbere korčúľ na ľad je vedieť, kto bude korčule používať a na aký účel. Ak plánujete len občasné korčuľovanie na verejných klziskách, štadiónoch či jazerách, výber nemusíte podmieňovať nejakým špeciálnym kritériám. Zamerajte sa na pohodlnosť. Teda, aby vás korčuľa netlačila alebo naopak nebola noha príliš voľná. A tak už iba vyberáte pánske, dámske či detské korčule.

Ak je určenie špecifické, máme tým na mysli z hľadiska zamerania na športovú aktivitu, zvažujte už aj iné parametre. Korčule na krasokorčuľovanie, rýchlokorčuľovanie alebo hokej. Každé majú svoje špecifické znaky, podľa ktorých ich určite spoznáte.

Časti zimnej korčule

Holder a runner – držiak a nôž. Práve nôž drží nohu v držiaku, ktorý je priamo primontovaný k podrážke topánky. U niektorých korčúľ je nôž v držiaku na pevno a nemožno ho vymeniť. Ak sa teda zlomí držiak, musíte vymeniť aj nôž. Zlomenie holdera je však veľmi zriedkavé. Pri väčšine modelov sú držiaky i nože vymeniteľné.

Najlepšie korčule na ľad

Topánka – samotná topánka sa v zásade líši iba použitými materiálmi a spôsobom viazania. Najčastejšie je vyrobená v kombinácii karbónu či tvrdých a odolných ABS plastov, ktoré majú svoju pružnosť. Vnútro topánky je vystlané anti-bakteriálnou penou a izoláciou voči chladu. Kvalitné profi korčule sú zvyčajne veľmi ľahké. Viazanie je väčšinou šnúrovacie alebo zaťahovacie.

Jazyk korčule – jazyk by mal byť ohybný a prispôsobiteľný. Dôležitý je hlavne pri hokejových korčuliach, ktoré si rozoberieme detailnejšie nižšie v článku. Pri klasických zimných korčuliach by mal jazyk chrániť nohu a mal by oplývať primeranou tuhosťou.

Správna veľkosť korčúľ

Ak si zakúpite nesprávnu veľkosť korčúľ, vždy máte právo na výmenu veľkosti. Ideálne je kupovať v kamenných predajniach, kde si samotný pár korčúľ vyskúšate. Pri nákupe korčúľ si vždy so sebou zoberte hrubé ponožky. V zime ich na sebe určite budete mať. Pri nákupe, skúšaní korčúľ začnite s číslom o veľkosť menším ako vaše obyčajné topánky. Tak, ako pri klasických topánkach, pri skúšaní sa postavte a palec sa musí z ľahka dotýkať špičky. Päta musí byť vždy pevne usadená. Ak sa päta hýbe, potrebujete menšie číslo. Číslovanie sa môže líšiť aj v závislosti od výrobcu korčúľ

Korčule pre deti aj dospelých

Základné delenie veľkosti EU:

    • Dieťa – 26 až 32
    • Junior – 33 až 39
    • Dospelý – 40 a viac

Zabúdať by ste nemali ani na šírku zimných korčúľ. Šírka topánky - korčule býva značená dvomi systémami. Aj tu platí, že by mala byť aspoň o číslo užšia než klasické topánky. Najlepšie je sa vždy obrátiť na predajcu, no klasické značenie je:

  • Klasická šírka – písmeno D
  • Široká topánka – písmeno E
  • Extra široká topánka - značenie EE alebo 2E
  • Úzka topánka – C

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie zimné korčule

Ako odhadnúť veľkosť topánky?

Veľkosť topánky si môžete správne vybrať tak, že zmeriate pomer medzi dĺžkou a šírkou chodidla. Ako na to?

Natiahnite si hrubé ponožky. Na zem položte dva hrubé výkresy A4. Priložte nohy a ceruzkou obkreslite celý obvod vašej jednej i druhej nohy. Tam kde je chodidlo najširšie, narysujte úsečku. Tu zmerajte a zapíšte si hodnotu. Na dĺžku narysujte priamku od najnižšieho bodu po najvyšší. Od päty po špičku. Priamku zmerajte a zapíšte si hodnotu. Následne vydeľte dĺžku nohy jej šírkou. Výsledkom je potom číslo medzi dvoma až troma veľkosťami, ktoré by vám malo zjednodušiť výber. Tabuľka je ale všeobecná a neraz je táto mierka individuálna.

Detské korčule

Detské korčule je potrebné vyberať starostlivo. Korčuľovať na ľade môžu ž deti vo veku 3 rokov. Pochopiteľne, ak majú primerane koordinovaný pohyb a držanie tela. Pre deti začiatočníkov sú ideálne tzv. kačeny. Korčuľa má dvoje ostria. Tieto korčule sú práve pre deti vo veku okolo 3 rokov. Na začiatok ideálne.

Korčule na ľad pre deti

U detí vo vyššom veku sa pokojne môžeme zamerať na klasické zimné korčule. Drvivá väčšina detských korčúľ má nastaviteľnú veľkosť a dokonca vymeniteľnú spodnú časť (klasické korčuľovanie). Rezerva je okolo 3 až 5 cm. Znamená to, že dieťaťu korčule obujete aj o rok. Nie je potrebné kupovať ten najdrahší model korčúľ, pretože aj tak z nich deti vyrastú. Avšak, prípad kedy zakúpite korčule väčšie už neriskujte. Možno časom do korčúľ dorastú, no v danom momente bude korčuľovanie s voľnou nohou neznesiteľné. Vo veku, kedy chcete schopnosti dieťaťa smerovať k určitému športu sa zamerajte na výber korčúľ pre krasokorčuľovanie, rýchlokorčuľovanie či hokej.

Ľadové korčule pre dospelých

Kupujete pánske či dámske korčule? Vedzte, že ak prídete do športového obchodu, dámske a pánske korčule rozoznáte maximálne podľa dizajnu. Klasické korčule pre pánov či dámy sa líšia len v určitých detailoch. Existujú však dámske korčule, ktoré sa od tých pánskych líšia viac a iné menej.

Dámske korčule na ľad

Dámske korčule – ak chcete presne vedieť rozlíšiť dámske korčule, všímajte si zúbky. Presnejšie povedané, korčule sú vybavené nožmi so zúbkami na prednej hrane (špičke). Ostrie vyrábané z nerezovej alebo uhlíkovej ocele. Čo sa týka pohodlia, mali by byť korčule dobre izolované. Vo vnútri sú vystlané syntetickým kožúškom, ktorý nepohlcuje pachy. Takisto priehlavok topánky je zvýšený pre lepšie pohodlie klenby.

Kvalitné pánske korčule na ľad

Pánske korčule – sú nazývajú aj kanady. Je to kvôli ich pevnosti. Všeobecne sú muži ťažší, preto je pevnosť korčule najpodstatnejším parametrom. Noha musí držať pevne, no nie natoľko, aby korčuľa tlačila. Nože zvyčajne bývajú nasadené v plastovom holderi (držiaku). Tvar ostria ja prispôsobený pre efektívny odraz. Špička je pevná a zadná časť päty vyvýšená pre lepší odraz od ľadu. Ostrie je zvyčajne z uhlíkovej (karbón) alebo z nerezovej ocele. Kvalitné korčule majú aj dobrú izoláciu pred chladom.

Hokejové korčule

Podľa názvu je zrejme jasné, že tento druh korčúľ bude využívaný pri ľadovom hokeji. Ak hráte hokej rekreačne, postačia vám klasické pánske či dámske korčule. Môžete trocha zainvestovať, aby ste mali korčule z kvalitných materiálov a takisto s kvalitnou konštrukciou. Profesionálne hokejové korčule sú už pre tých, ktorí sa preháňajú po ľadovej ploche. Samozrejme aj v tejto kategórii nájdeme rôzne cenové relácie. Ak ste začiatočník nemusíte utrácať stovky eur. Uvidíte, ako to vám či vášmu dieťaťu pôjde a ak budú schopnosti dostačujúce, zainvestujete neskôr viac.

Ako rodičovi, ktorý vyberá hokejové korčule pre svoje dieťa vám môžeme poradiť, že na začiatok pokojne investujte do pohodlnejších korčúľ, ktoré budú dobre vyzerať a dieťa sa naučí všetky potrebné základy. V každej kategórii vám odporúčame výrobcu Bauer či prípadne Acra či CCM. Hokejové korčule pre začiatočníkov – ak začínate s hokejom tieto korčule sú správnou voľbou. Hlavne v prípade menších korčuliarov. Majú mäkkú výstuhu, ktorá je komfortná, sú lacnejšie a ľahko dostupné. Cenovo sú na úrovni 40 až 60 €. Nie sú až tak odolné, no v začiatkoch to nie ja taká nutnosť.

Kvalitné hokejové korčule

Hokejové korčule pre poloprofesionálov – majú pevnejší skelet (topánku), vyššiu odolnosť, lepšie technologické vlastnosti a aj tak ich môžete obstarať za pomerne priaznivú cenu. Sú už určené pre častejšie korčuľovanie. Odolajú aj tvrdším strelám, holder i ostrie sú zvyčajne vymeniteľné nezávisle od seba. Sú dobre vystužené i izolované. Cenovo sú na úrovni 70 až 80 €.

Hokejové korčule pre profesionálov – tu už radíme korčule určené pre profesionálnych hokejistov. Ich parametre sú prispôsobené pravidelnej záťaži. Skelet je odolný z kvalitných materiálov. Umožňujú perfektnú stabilitu i efektívne využitie sily pri odraze. Majú perfektnú tepelnú izoláciu a aj tzv. tepelné tvarovanie, čo značí, že korčuľu možno nahriať a vytvarovať podľa tvaru nohy samotného korčuliara. Cenové rozpätie je široké, no pod hranicu 150 € vám ísť neodporúčame.

Perfektný výber korčúl na hokej nájdete v ponuke eshopu insportline.sk!

Korčule na krasokorčuľovanie

Vyznačujú sa špecifickými znakmi. Tým prvým je, že sú vyrobené z jedného kusu ocele. Vpredu majú klasické zúbky ako dámske korčule a sú aj vyššie ako klasické korčule. Topánka je zo syntetickej kože, členky sú vystužené kvôli stabilite pri manévrovaní. V tomto prípade musí topánka dokonale priliehať k nohe. Vnútrajšok musí riadne sedieť, aby mali korčule minimum vôle. Jazyk je vystužený a zabraňuje šnúrkam v kontakte s nohou.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 14.10.2018
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?

Výber vhodnej snowboardovej obuvi je jedným zo základných faktorov, ktoré ovplyvňujú vaše pohodlie aj bezpečnosť počas jazdenia. Dôležitá je veľkosť, správne tvarovanie, tvrdosť a spôsob...

Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?

Aby ste mali z lyžovania čo najlepší zážitok, mali by ste sa o lyže pravidelne starať. V opačnom prípade sa môžu zhoršiť ich jazdné vlastnosti aj o vyše polovicu.

Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitáAko často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá

Jesenná sezóna sa pre turistov nesie v znamení horských lejakov, búrok či častých prehánok.  Ako často impregnovať obuv? Všetko o impregnácii turistického vybavenia sa dozviete v...