Ako vybrať zimné korčule na ľad pre deti a pre dospelých?

Patrí korčuľovanie k vašim obľúbeným aktivitám? Či už máte chuť zahrať si hokej, vybehnúť na zamrznuté jazero, verejné klzisko alebo na inú ľadovú plochu, korčuľovanie je v zimnom období skvelou športovou aktivitou.

Korčule na ľad pre celú rodinu

Tento raz vám poradíme v oblasti výberu zimných korčúľ na ľad. V jednoduchom sprievodcovi vám vysvetlíme, ako vybrať správne korčule pre deti i pre dospelých.

Obľúbené korčule pre celú rodinu


Účel zimných korčúľ

Prvým krokom pri výbere korčúľ na ľad je vedieť, kto bude korčule používať a na aký účel. Ak plánujete len občasné korčuľovanie na verejných klziskách, štadiónoch či jazerách, výber nemusíte podmieňovať nejakým špeciálnym kritériám. Zamerajte sa na pohodlnosť. Teda, aby vás korčuľa netlačila alebo naopak nebola noha príliš voľná. A tak už iba vyberáte pánske, dámske či detské korčule.

Ak je určenie špecifické, máme tým na mysli z hľadiska zamerania na športovú aktivitu, zvažujte už aj iné parametre. Korčule na krasokorčuľovanie, rýchlokorčuľovanie alebo hokej. Každé majú svoje špecifické znaky, podľa ktorých ich určite spoznáte.

Časti zimnej korčule

Holder a runner – držiak a nôž. Práve nôž drží nohu v držiaku, ktorý je priamo primontovaný k podrážke topánky. U niektorých korčúľ je nôž v držiaku na pevno a nemožno ho vymeniť. Ak sa teda zlomí držiak, musíte vymeniť aj nôž. Zlomenie holdera je však veľmi zriedkavé. Pri väčšine modelov sú držiaky i nože vymeniteľné.

Najlepšie korčule na ľad

Topánka – samotná topánka sa v zásade líši iba použitými materiálmi a spôsobom viazania. Najčastejšie je vyrobená v kombinácii karbónu či tvrdých a odolných ABS plastov, ktoré majú svoju pružnosť. Vnútro topánky je vystlané anti-bakteriálnou penou a izoláciou voči chladu. Kvalitné profi korčule sú zvyčajne veľmi ľahké. Viazanie je väčšinou šnúrovacie alebo zaťahovacie.

Jazyk korčule – jazyk by mal byť ohybný a prispôsobiteľný. Dôležitý je hlavne pri hokejových korčuliach, ktoré si rozoberieme detailnejšie nižšie v článku. Pri klasických zimných korčuliach by mal jazyk chrániť nohu a mal by oplývať primeranou tuhosťou.

Správna veľkosť korčúľ

Ak si zakúpite nesprávnu veľkosť korčúľ, vždy máte právo na výmenu veľkosti. Ideálne je kupovať v kamenných predajniach, kde si samotný pár korčúľ vyskúšate. Pri nákupe korčúľ si vždy so sebou zoberte hrubé ponožky. V zime ich na sebe určite budete mať. Pri nákupe, skúšaní korčúľ začnite s číslom o veľkosť menším ako vaše obyčajné topánky. Tak, ako pri klasických topánkach, pri skúšaní sa postavte a palec sa musí z ľahka dotýkať špičky. Päta musí byť vždy pevne usadená. Ak sa päta hýbe, potrebujete menšie číslo. Číslovanie sa môže líšiť aj v závislosti od výrobcu korčúľ

Korčule pre deti aj dospelých

Základné delenie veľkosti EU:

    • Dieťa – 26 až 32
    • Junior – 33 až 39
    • Dospelý – 40 a viac

Zabúdať by ste nemali ani na šírku zimných korčúľ. Šírka topánky - korčule býva značená dvomi systémami. Aj tu platí, že by mala byť aspoň o číslo užšia než klasické topánky. Najlepšie je sa vždy obrátiť na predajcu, no klasické značenie je:

  • Klasická šírka – písmeno D
  • Široká topánka – písmeno E
  • Extra široká topánka - značenie EE alebo 2E
  • Úzka topánka – C

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie zimné korčule

Ako odhadnúť veľkosť topánky?

Veľkosť topánky si môžete správne vybrať tak, že zmeriate pomer medzi dĺžkou a šírkou chodidla. Ako na to?

Natiahnite si hrubé ponožky. Na zem položte dva hrubé výkresy A4. Priložte nohy a ceruzkou obkreslite celý obvod vašej jednej i druhej nohy. Tam kde je chodidlo najširšie, narysujte úsečku. Tu zmerajte a zapíšte si hodnotu. Na dĺžku narysujte priamku od najnižšieho bodu po najvyšší. Od päty po špičku. Priamku zmerajte a zapíšte si hodnotu. Následne vydeľte dĺžku nohy jej šírkou. Výsledkom je potom číslo medzi dvoma až troma veľkosťami, ktoré by vám malo zjednodušiť výber. Tabuľka je ale všeobecná a neraz je táto mierka individuálna.

Detské korčule

Detské korčule je potrebné vyberať starostlivo. Korčuľovať na ľade môžu ž deti vo veku 3 rokov. Pochopiteľne, ak majú primerane koordinovaný pohyb a držanie tela. Pre deti začiatočníkov sú ideálne tzv. kačeny. Korčuľa má dvoje ostria. Tieto korčule sú práve pre deti vo veku okolo 3 rokov. Na začiatok ideálne.

Korčule na ľad pre deti

U detí vo vyššom veku sa pokojne môžeme zamerať na klasické zimné korčule. Drvivá väčšina detských korčúľ má nastaviteľnú veľkosť a dokonca vymeniteľnú spodnú časť (klasické korčuľovanie). Rezerva je okolo 3 až 5 cm. Znamená to, že dieťaťu korčule obujete aj o rok. Nie je potrebné kupovať ten najdrahší model korčúľ, pretože aj tak z nich deti vyrastú. Avšak, prípad kedy zakúpite korčule väčšie už neriskujte. Možno časom do korčúľ dorastú, no v danom momente bude korčuľovanie s voľnou nohou neznesiteľné. Vo veku, kedy chcete schopnosti dieťaťa smerovať k určitému športu sa zamerajte na výber korčúľ pre krasokorčuľovanie, rýchlokorčuľovanie či hokej.

Ľadové korčule pre dospelých

Kupujete pánske či dámske korčule? Vedzte, že ak prídete do športového obchodu, dámske a pánske korčule rozoznáte maximálne podľa dizajnu. Klasické korčule pre pánov či dámy sa líšia len v určitých detailoch. Existujú však dámske korčule, ktoré sa od tých pánskych líšia viac a iné menej.

Dámske korčule na ľad

Dámske korčule – ak chcete presne vedieť rozlíšiť dámske korčule, všímajte si zúbky. Presnejšie povedané, korčule sú vybavené nožmi so zúbkami na prednej hrane (špičke). Ostrie vyrábané z nerezovej alebo uhlíkovej ocele. Čo sa týka pohodlia, mali by byť korčule dobre izolované. Vo vnútri sú vystlané syntetickým kožúškom, ktorý nepohlcuje pachy. Takisto priehlavok topánky je zvýšený pre lepšie pohodlie klenby.

Kvalitné pánske korčule na ľad

Pánske korčule – sú nazývajú aj kanady. Je to kvôli ich pevnosti. Všeobecne sú muži ťažší, preto je pevnosť korčule najpodstatnejším parametrom. Noha musí držať pevne, no nie natoľko, aby korčuľa tlačila. Nože zvyčajne bývajú nasadené v plastovom holderi (držiaku). Tvar ostria ja prispôsobený pre efektívny odraz. Špička je pevná a zadná časť päty vyvýšená pre lepší odraz od ľadu. Ostrie je zvyčajne z uhlíkovej (karbón) alebo z nerezovej ocele. Kvalitné korčule majú aj dobrú izoláciu pred chladom.

Hokejové korčule

Podľa názvu je zrejme jasné, že tento druh korčúľ bude využívaný pri ľadovom hokeji. Ak hráte hokej rekreačne, postačia vám klasické pánske či dámske korčule. Môžete trocha zainvestovať, aby ste mali korčule z kvalitných materiálov a takisto s kvalitnou konštrukciou. Profesionálne hokejové korčule sú už pre tých, ktorí sa preháňajú po ľadovej ploche. Samozrejme aj v tejto kategórii nájdeme rôzne cenové relácie. Ak ste začiatočník nemusíte utrácať stovky eur. Uvidíte, ako to vám či vášmu dieťaťu pôjde a ak budú schopnosti dostačujúce, zainvestujete neskôr viac.

Ako rodičovi, ktorý vyberá hokejové korčule pre svoje dieťa vám môžeme poradiť, že na začiatok pokojne investujte do pohodlnejších korčúľ, ktoré budú dobre vyzerať a dieťa sa naučí všetky potrebné základy. V každej kategórii vám odporúčame výrobcu Bauer či prípadne Acra či CCM. Hokejové korčule pre začiatočníkov – ak začínate s hokejom tieto korčule sú správnou voľbou. Hlavne v prípade menších korčuliarov. Majú mäkkú výstuhu, ktorá je komfortná, sú lacnejšie a ľahko dostupné. Cenovo sú na úrovni 40 až 60 €. Nie sú až tak odolné, no v začiatkoch to nie ja taká nutnosť.

Kvalitné hokejové korčule

Hokejové korčule pre poloprofesionálov – majú pevnejší skelet (topánku), vyššiu odolnosť, lepšie technologické vlastnosti a aj tak ich môžete obstarať za pomerne priaznivú cenu. Sú už určené pre častejšie korčuľovanie. Odolajú aj tvrdším strelám, holder i ostrie sú zvyčajne vymeniteľné nezávisle od seba. Sú dobre vystužené i izolované. Cenovo sú na úrovni 70 až 80 €.

Hokejové korčule pre profesionálov – tu už radíme korčule určené pre profesionálnych hokejistov. Ich parametre sú prispôsobené pravidelnej záťaži. Skelet je odolný z kvalitných materiálov. Umožňujú perfektnú stabilitu i efektívne využitie sily pri odraze. Majú perfektnú tepelnú izoláciu a aj tzv. tepelné tvarovanie, čo značí, že korčuľu možno nahriať a vytvarovať podľa tvaru nohy samotného korčuliara. Cenové rozpätie je široké, no pod hranicu 150 € vám ísť neodporúčame.

Perfektný výber korčúl na hokej nájdete v ponuke eshopu insportline.sk!

Korčule na krasokorčuľovanie

Vyznačujú sa špecifickými znakmi. Tým prvým je, že sú vyrobené z jedného kusu ocele. Vpredu majú klasické zúbky ako dámske korčule a sú aj vyššie ako klasické korčule. Topánka je zo syntetickej kože, členky sú vystužené kvôli stabilite pri manévrovaní. V tomto prípade musí topánka dokonale priliehať k nohe. Vnútrajšok musí riadne sedieť, aby mali korčule minimum vôle. Jazyk je vystužený a zabraňuje šnúrkam v kontakte s nohou.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu

Pre všetkých milovníkov kreatívnych dizajnových riešení sme pripravili tipy na netradičné nástenné dekorácie.

Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...Publikované dňa: 14.10.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať lyžiarsku prilbu: Recenzie a test poradia tie najlepšieAko vybrať lyžiarsku prilbu: Recenzie a test poradia tie najlepšie

Prilba nie je len na to, aby ochránila hlavu v prípade pádu. Ochráni proti vetru, snehu, chladu či nečakanému nárazu. Ako vybrať najkvalitnejšiu?

Najlepšie lyžiarske okuliare podľa testu: Fotochromatické do hmly či s vymeniteľnými sklami?Najlepšie lyžiarske okuliare podľa testu: Fotochromatické do hmly či s vymeniteľnými sklami?

Na trhu nájdete desiatky až stovky lyžiarskych okuliarov. Viete, aké parametre si treba všímať pri ich výbere? Poradíme vám, ako si vybrať správne lyžiarske okuliare.

Ako vybrať najlepšie lyžiarky? Aj lacné lyžiarky majú dobré recenzieAko vybrať najlepšie lyžiarky? Aj lacné lyžiarky majú dobré recenzie

Máte lyže, môžete sa ísť lyžovať. Zrejme budete prekvapení, no také jednoduché to nie je. K lyžiam nepochybne patria lyžiarky. V našom článku vám poradíme, ako si ich vybrať.