Aká podlaha je najlepšia do detskej izby? Vinylová, korková alebo plávajúca

Kupujete podlahu do detskej izby? Malé deti trávia na zemi kopu času, a preto by ste výber správnej podlahy nemali podceniť.

Biely zajac na drevenej podlahe v detskej izbe

To, aké faktory sú dôležité pri podlahách pre deti, si zosumarizujeme v tomto článku, ktorý vám poslúži ako prehľadný sprievodca.

Vek dieťaťa

Jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere podlahy do detskej izby je vek dieťaťa a jeho budúce aktivity. Je potrebné počítať s tým, že menšie deti trávia na zemi kopu času a tým pádom sa tomuto musíte prispôsobiť

Ak by sme mali vybrať všeobecné vlastnosti, ktoré by mala podlaha v detskej izbe spĺňať, tak by určite mala byť teplá, mäkká a ľahko udržiavateľná a v prípade potreby by tiež mala byť vhodná pre alergikov/astmatikov.

Drevená podlaha v detskej izbe

Keď sa pozrieme na konkrétne podlahové krytiny, tak v súvislosti s detskými izbami sa najčastejšie skloňuje korok, vinyl, prírodné drevo, linoleum alebo marmoleum, ale aj iné. Vybrali sme si niekoľko z nich, ktoré by vás mohli osloviť.

Prírodná drevená podlaha

Drevená podlaha predstavuje klasiku, ktorou nič nepokazíte ani v detskej izbe. Bohužiaľ, prívlastok "prírodná" zvyšuje jej celkovú cenu. Na druhej strane, drevo vytvára teplé prostredie a taktiež je veľmi príjemne na došľap. Odporúčame ho používať v izbách pre staršie deti, keďže je mäkké a kvôli tomu sa rýchlejšie opotrebuje.

Vinylová podlaha

Ak drevené podlahy boli určené pre staršie deti, ktoré na zemi už netrávia toľko času, tak opakom sú práve vinylové podlahy. Sú konštruované presne na to, aby zvládali potreby menších detí. Vinyl je odolný, zdravotne neškodný a na jeho výrobu sa z veľkej časti používajú prírodné materiály.

Podlaha v detskej izbe so vzorom dreva

Čo sa týka ďalších vlastností, tak je mäkký, dobre hreje, takže je príjemný aj pre bosú nohu. Je odolný voči vode, priamemu slnku a čo je pri malých deťoch dôležité, tak je to ľahko udržiavateľná podlaha.

Linoleum alebo marmoleum

Ďalším vhodným variantom je linoleum alebo jeho prírodná alternatíva marmoleum. Sú odolné voči opotrebovaniu, čo znamená, že linoleum predstavuje dobrú investíciu do budúcna, keďže vydrží až niekoľko desiatok rokov.

Marmoleum je antistatické, antialergické a tieto podlahy sa predávajú v rôznych farebných/vzorových prevedeniach. Čerešnikou na torte je fakt, že pokládku linolea zvládnete s troškou šikovnosti a naštudovaní si návodou aj svojpomocne.

Korková podlaha

Ak chcete namontovať do izby ľahko udržiavateľnú podlahovú krytinu, tak korok je materiál presne pre vás. Je mäkký, teplý, vhodný aj pre menšie deti a je relatívne odolný voči vode. Ďalšou výhodou korku je to, že má tvarovú pamäť, takže po zaťažení sa vracia do svojej pôvodnej formy.

Korková podlaha do detskej izby

Laminátová podlaha

Laminát je materiál, ktorý je vhodný skôr pre staršie deti, ktoré na zemi netrávia už toľko času. Je to spôsobené tým, že na hranie je to chladnejší povrch. Nie je príliš odolný, čo sa však kompenzuje nízkou cenou – to je zároveň najväčšia výhoda laminátu. Pri aplikácii sa používa zvukovo izolačná podložka.

Koberec do detskej izby – áno alebo nie?

Zložité polemiky sa vedú pri kobercoch. Tie dokážu vytvoriť veľmi príjemné a teplé prostredie vhodné na hranie sa na zemi, no veľké ale prichádza pri ich údržbe. Celoplošné koberce sa ťažko čistia a často zachytávajú množstvo prachu. Na druhej strane, ak si zvolíte menšie koberce, tak ich vyčistíte oveľa rýchlejšie a dokonca ich môžete aj prať.

Ak je vaše dieťa alergické, tak by ste určite mali voliť koberce z prírodných materiálov, no ako sa dá očakávať, tie nájdete vo vyšších cenových reláciách. Keď sa rozhodnete koberec do izby nedať, tak deti môžu veľmi ľahko popísať či inak poškodiť podlahu.

Kompromis teda musíte hľadať v tom, čo sa vám bude ľahšie upratovať, ako často dieťa trávi čas na zemi, aký komfort mu doprajete a v neposlednom rade nesmiete zabúdať ani na cenu.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.Publikované dňa: 25.05.2019
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Drevené detské kuchynky pre deti? Najlacnejšie sú plastové Drevené detské kuchynky pre deti? Najlacnejšie sú plastové

Detská kuchynka nie je hračka určená výlučne dievčatám. Aj chlapci v nej radi skúšajú svoje kulinárske schopnosti a vedia v nej stráviť veľa času. Prečo do tejto interaktívnej hračky...

Ako vybrať mobil pre deti? Detský dotykový mobil podľa veku Ako vybrať mobil pre deti? Detský dotykový mobil podľa veku

Vybrať mobil pre deti môže byť dosť náročné s ohľadom na to, aké nástrahy na ne pri jeho používaní čakajú. Poradíme vám, ako si s nimi poradiť, ako vybrať tlačidlový či dotykový telefón...

Najlepšia detská trampolína pre deti? Poradíme, ako vybrať Najlepšia detská trampolína pre deti? Poradíme, ako vybrať

Snáď neexistuje zábavnejšia pohybová aktivita pre deti ako je skákanie na trampolíne. Pri výbere vhodnej trampolíny by ste však nemali dbať iba na atraktívny vzhľad, ale tiež na...