Aká podlaha je najlepšia do detskej izby? Vinylová, korková alebo plávajúca

Kupujete podlahu do detskej izby? Malé deti trávia na zemi kopu času, a preto by ste výber správnej podlahy nemali podceniť.

Biely zajac na drevenej podlahe v detskej izbe

To, aké faktory sú dôležité pri podlahách pre deti, si zosumarizujeme v tomto článku, ktorý vám poslúži ako prehľadný sprievodca.

Vek dieťaťa

Jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere podlahy do detskej izby je vek dieťaťa a jeho budúce aktivity. Je potrebné počítať s tým, že menšie deti trávia na zemi kopu času a tým pádom sa tomuto musíte prispôsobiť

Ak by sme mali vybrať všeobecné vlastnosti, ktoré by mala podlaha v detskej izbe spĺňať, tak by určite mala byť teplá, mäkká a ľahko udržiavateľná a v prípade potreby by tiež mala byť vhodná pre alergikov/astmatikov.

Drevená podlaha v detskej izbe

Keď sa pozrieme na konkrétne podlahové krytiny, tak v súvislosti s detskými izbami sa najčastejšie skloňuje korok, vinyl, prírodné drevo, linoleum alebo marmoleum, ale aj iné. Vybrali sme si niekoľko z nich, ktoré by vás mohli osloviť.

Prírodná drevená podlaha

Drevená podlaha predstavuje klasiku, ktorou nič nepokazíte ani v detskej izbe. Bohužiaľ, prívlastok "prírodná" zvyšuje jej celkovú cenu. Na druhej strane, drevo vytvára teplé prostredie a taktiež je veľmi príjemne na došľap. Odporúčame ho používať v izbách pre staršie deti, keďže je mäkké a kvôli tomu sa rýchlejšie opotrebuje.

Vinylová podlaha

Ak drevené podlahy boli určené pre staršie deti, ktoré na zemi už netrávia toľko času, tak opakom sú práve vinylové podlahy. Sú konštruované presne na to, aby zvládali potreby menších detí. Vinyl je odolný, zdravotne neškodný a na jeho výrobu sa z veľkej časti používajú prírodné materiály.

Podlaha v detskej izbe so vzorom dreva

Čo sa týka ďalších vlastností, tak je mäkký, dobre hreje, takže je príjemný aj pre bosú nohu. Je odolný voči vode, priamemu slnku a čo je pri malých deťoch dôležité, tak je to ľahko udržiavateľná podlaha.

Linoleum alebo marmoleum

Ďalším vhodným variantom je linoleum alebo jeho prírodná alternatíva marmoleum. Sú odolné voči opotrebovaniu, čo znamená, že linoleum predstavuje dobrú investíciu do budúcna, keďže vydrží až niekoľko desiatok rokov.

Marmoleum je antistatické, antialergické a tieto podlahy sa predávajú v rôznych farebných/vzorových prevedeniach. Čerešnikou na torte je fakt, že pokládku linolea zvládnete s troškou šikovnosti a naštudovaní si návodou aj svojpomocne.

Korková podlaha

Ak chcete namontovať do izby ľahko udržiavateľnú podlahovú krytinu, tak korok je materiál presne pre vás. Je mäkký, teplý, vhodný aj pre menšie deti a je relatívne odolný voči vode. Ďalšou výhodou korku je to, že má tvarovú pamäť, takže po zaťažení sa vracia do svojej pôvodnej formy.

Korková podlaha do detskej izby

Laminátová podlaha

Laminát je materiál, ktorý je vhodný skôr pre staršie deti, ktoré na zemi netrávia už toľko času. Je to spôsobené tým, že na hranie je to chladnejší povrch. Nie je príliš odolný, čo sa však kompenzuje nízkou cenou – to je zároveň najväčšia výhoda laminátu. Pri aplikácii sa používa zvukovo izolačná podložka.

Koberec do detskej izby – áno alebo nie?

Zložité polemiky sa vedú pri kobercoch. Tie dokážu vytvoriť veľmi príjemné a teplé prostredie vhodné na hranie sa na zemi, no veľké ale prichádza pri ich údržbe. Celoplošné koberce sa ťažko čistia a často zachytávajú množstvo prachu. Na druhej strane, ak si zvolíte menšie koberce, tak ich vyčistíte oveľa rýchlejšie a dokonca ich môžete aj prať.

Ak je vaše dieťa alergické, tak by ste určite mali voliť koberce z prírodných materiálov, no ako sa dá očakávať, tie nájdete vo vyšších cenových reláciách. Keď sa rozhodnete koberec do izby nedať, tak deti môžu veľmi ľahko popísať či inak poškodiť podlahu.

Kompromis teda musíte hľadať v tom, čo sa vám bude ľahšie upratovať, ako často dieťa trávi čas na zemi, aký komfort mu doprajete a v neposlednom rade nesmiete zabúdať ani na cenu.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

03/10/2019 13:58
jozef

nedavno som cital, ze sa uz vyraba aj ekologicka vynilova podlaha, tak myslim ze ta je najhorucejsim kandidatom do detskej izbicky

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikované dňa: 25.05.2019
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Školské potreby pre prváka – taška, zošity, dosky a obaly na zošity, peračník i školské pomôckyŠkolské potreby pre prváka – taška, zošity, dosky a obaly na zošity, peračník i školské pomôcky

Máte doma budúceho školáka a vy už myslíte na to, čo ako prvák potrebuje? Pred nákupom je dobré vedieť, čo bude v škole skutočne potrebovať.

Šatky na nosenie detí – ako vybrať, viazanie, recenzieŠatky na nosenie detí – ako vybrať, viazanie, recenzie

Nosenie dieťatka v šatke je pohodlné a praktické, zabezpečuje súkromie pri dojčení na verejnosti. Poradíme vám, ako si vybrať vhodnú šatku, ktorá uspokojí vaše požiadavky.

Drevené hračky pre deti na ťahanie, tlačenie, do kuchynky. Vyskúšajte Montessori či WoodyDrevené hračky pre deti na ťahanie, tlačenie, do kuchynky. Vyskúšajte Montessori či Woody

Drevené hračky chytili za srdce už nejedno dieťa aj rodiča. Sú však naozaj lepšou alternatívou, sú zdravšie a je skutočne vhodné nahradiť všetko nedrevenené tým dreveným?