Pomerové merače tepla – príncíp, cena, zákon, umiestnenie, dieliky, životnosť

Vykurovanie predstavuje počas zimy jednu z najväčších položiek na zozname výdavkov. Práve preto sa čoraz viac kladie dôraz na šetrenie energií nielen v domácnostiach, ale všeobecne v stavebníctve.

Odčítavanie pomerových meračov tepla v domácnosti

Ak bývate v panelovom dome, tak ste už zrejme počuli o meračoch tepla. Vysvetlíme vám, ako fungujú, prečo sú dôležité a taktiež si povieme o dodávaní tepla do domácností a ako si ho najlepšie ustrážiť.

Dodávanie tepla do bytových domoch

Proces toho, kým sa teplo od zdroja dostane k vám domov je pomerne dlhý a zastrešuje ho viacero osôb. Dodávateľ si stanovuje ceny tepla, ktoré prejde fakturačným meradlom do domu. Bytový dom je však chápaný ako samostatná jednotka a zákazníkom teda nie sú domácnosti, ale správca budovy.

Akonáhle je teplo dodané do paneláku, tak dodávateľ či výrobca tepla nemá zodpovednosť voči technickému stavu rozvodov v budove, montáži meračov tepla alebo rozpočítavaniu nákladov. O túto agendu sa opäť stará buď správca budovy, alebo vlastníci bytov. Preto sa môže stať, že s poruchou vykurovania vám dodávateľ tepla nemusí byť schopný pomôcť.

O meračoch tepla

Prvé merače tepla v 90. rokoch fungovali na báze kvapaliny, no pre ich veľmi vysokú nepresnosť boli nahradené dvoma modelmi, ktoré si rozoberieme v nasledujúcich pasážach. Problematika merania a rozpočítavania tepla je definovaná v zákone o tepelnej energetike 657/2004 Z.z.

Merače slúžia na rozpočítavanie tepla v jednotlivých domácnostiach, ak sa však majitelia bytov rozhodnú nenainštalovať si ich, tak sa teplo vypočítava podľa podlahovej plochy alebo obostavaného objemu bytu.

Pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov

Tento typ elektronických meračov je najrozšírenejší a umiestňuje sa priamo na radiátor. Teplo v priestore nemeria v reálnych jednotkách, ale v takzvaných dielikoch. Údaj teda hovorí skôr o dodanom pomere tepla. Za presnosť ukazovania by mal zodpovedať správca budovy.

Pomerový merač tepla na radiátore

Dôvod, prečo sa tieto merače používajú vo väčšej miere je ten, že teplota v rôznych častiach miestnosti sa líši - pochopiteľne, pri radiátore bude najvyššia a v zime pri oknách najnižšia. Rovnako tak teplotu ovplyvňuje aj výška miestnosti a podobne. Z finančného aj technického hľadiska by bolo veľmi nepraktické a hlavne aj nevýhodné, aby tieto merače merali reálne hodnoty tepla.

Ako fungujú?

Tieto merače fungujú na princípe dvoch snímačov. Jeden snímač je nastavený tak, aby monitoroval teplotu vykurovacieho telesa a druhý snímač meria teplotu v miestnosti. Na základe týchto dvoch údajov sa vypočítava celkového vyžiarené teplo a podľa toho sa rozpočítavajú vykurovacie náklady.

Merače spotreby tepla v bytoch

Druhý typ elektronických meračov má výhodu v porovnaní s predošlým modelom v tom, že dokáže merať teplo vstupujúce do bytu v reálnych jednotkách, čiže v kilowatthodinách. Vďaka tomu sú oveľa presnejšie, no ich používanie je limitované tým, že sa nedajú nainštalovať všade.

Ich použitie je limitované vykurovacou sústavou mimo bytových jednotiek. Okrem toho sa musia povinne metrologicky overovať každé štyri roky, čo si vypýta dodatočné náklady.

Prečo ich používať?

Samotné nainštalovanie merača, pochopiteľne, nemá vply na šetrenie pri vykurovaní, no práve vďaka tomu, že majitelia bytov majú k dispozícii údaje o spotrebe energií sa správajú ekonomickejšie. Vďaka meračom sa tak skôr vyhnete zbytočnému kúreniu pri otvorených oknách alebo prekurovaniu miestností.

Pomerové merače tepla prispievajú k šetreniu nákladov na vykurovanie

Čo sa týka výberu, tak existujú viaceré varianty a najlepšie je vybrať taký, ktorý spĺňa požiadavky danej budovy. Po výbere konkrétneho merača je inštalácia zodpovednosťou správcu.

Ako si ustrážiť teplo v byte?

Jedným z najväčších problémov pri únikoch tepla bývajú konštrukcie budovy a obvodové plášte. To sa dá vyriešiť zateplením, ale táto investícia nie je malá, takže je dobré sa najskôr poradiť, či sa skutočne oplatí.

Vyššie sme načrtli problematiku vetrania, ktorá má takisto svoj vplyv. Je dôležité vetrať aj v zime, aby sa vzduch v byte vymenil, no ak vetráte, tak odporúčame vypnúť kúrenie. Ďalším riešením sú aj termostatické ventily. Na tomto zariadení si nastavíte žiadanú teplotu a termostat vám ju bude automaticky udržiavať a regulovať vykurovanie.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.Publikované dňa: 12.10.2019
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Čistenie dotykového displeja smartfónu a tabletu. Ako dezinfikovať mobil a odstrániť škrabance z displeja?Čistenie dotykového displeja smartfónu a tabletu. Ako dezinfikovať mobil a odstrániť škrabance z displeja?

Ako si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domuAko si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domu

Je pre vás práca z domu úplnou novinkou? Možno vám pomôže zopár rád a postrehov, ako si zariadiť pracovný kútik pohodlne a prakticky.

Jarná údržba benzínovej a elektrickej kosačkyJarná údržba benzínovej a elektrickej kosačky

Urobili ste údržbu kosačky pred tým, ako ste ju na zimu zaparkovali do garáže? Ak áno, s jarnou údržbou nebudete mať veľa starostí. Ak nie, narobíte sa o niečo viac. Pred prvým jarným...