Pomerové merače tepla – príncíp, cena, zákon, umiestnenie, dieliky, životnosť

Vykurovanie predstavuje počas zimy jednu z najväčších položiek na zozname výdavkov. Práve preto sa čoraz viac kladie dôraz na šetrenie energií nielen v domácnostiach, ale všeobecne v stavebníctve.

Odčítavanie pomerových meračov tepla v domácnosti

Ak bývate v panelovom dome, tak ste už zrejme počuli o meračoch tepla. Vysvetlíme vám, ako fungujú, prečo sú dôležité a taktiež si povieme o dodávaní tepla do domácností a ako si ho najlepšie ustrážiť.

Dodávanie tepla do bytových domoch

Proces toho, kým sa teplo od zdroja dostane k vám domov je pomerne dlhý a zastrešuje ho viacero osôb. Dodávateľ si stanovuje ceny tepla, ktoré prejde fakturačným meradlom do domu. Bytový dom je však chápaný ako samostatná jednotka a zákazníkom teda nie sú domácnosti, ale správca budovy.

Akonáhle je teplo dodané do paneláku, tak dodávateľ či výrobca tepla nemá zodpovednosť voči technickému stavu rozvodov v budove, montáži meračov tepla alebo rozpočítavaniu nákladov. O túto agendu sa opäť stará buď správca budovy, alebo vlastníci bytov. Preto sa môže stať, že s poruchou vykurovania vám dodávateľ tepla nemusí byť schopný pomôcť.

O meračoch tepla

Prvé merače tepla v 90. rokoch fungovali na báze kvapaliny, no pre ich veľmi vysokú nepresnosť boli nahradené dvoma modelmi, ktoré si rozoberieme v nasledujúcich pasážach. Problematika merania a rozpočítavania tepla je definovaná v zákone o tepelnej energetike 657/2004 Z.z.

Merače slúžia na rozpočítavanie tepla v jednotlivých domácnostiach, ak sa však majitelia bytov rozhodnú nenainštalovať si ich, tak sa teplo vypočítava podľa podlahovej plochy alebo obostavaného objemu bytu.

Pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov

Tento typ elektronických meračov je najrozšírenejší a umiestňuje sa priamo na radiátor. Teplo v priestore nemeria v reálnych jednotkách, ale v takzvaných dielikoch. Údaj teda hovorí skôr o dodanom pomere tepla. Za presnosť ukazovania by mal zodpovedať správca budovy.

Pomerový merač tepla na radiátore

Dôvod, prečo sa tieto merače používajú vo väčšej miere je ten, že teplota v rôznych častiach miestnosti sa líši - pochopiteľne, pri radiátore bude najvyššia a v zime pri oknách najnižšia. Rovnako tak teplotu ovplyvňuje aj výška miestnosti a podobne. Z finančného aj technického hľadiska by bolo veľmi nepraktické a hlavne aj nevýhodné, aby tieto merače merali reálne hodnoty tepla.

Ako fungujú?

Tieto merače fungujú na princípe dvoch snímačov. Jeden snímač je nastavený tak, aby monitoroval teplotu vykurovacieho telesa a druhý snímač meria teplotu v miestnosti. Na základe týchto dvoch údajov sa vypočítava celkového vyžiarené teplo a podľa toho sa rozpočítavajú vykurovacie náklady.

Merače spotreby tepla v bytoch

Druhý typ elektronických meračov má výhodu v porovnaní s predošlým modelom v tom, že dokáže merať teplo vstupujúce do bytu v reálnych jednotkách, čiže v kilowatthodinách. Vďaka tomu sú oveľa presnejšie, no ich používanie je limitované tým, že sa nedajú nainštalovať všade.

Ich použitie je limitované vykurovacou sústavou mimo bytových jednotiek. Okrem toho sa musia povinne metrologicky overovať každé štyri roky, čo si vypýta dodatočné náklady.

Prečo ich používať?

Samotné nainštalovanie merača, pochopiteľne, nemá vply na šetrenie pri vykurovaní, no práve vďaka tomu, že majitelia bytov majú k dispozícii údaje o spotrebe energií sa správajú ekonomickejšie. Vďaka meračom sa tak skôr vyhnete zbytočnému kúreniu pri otvorených oknách alebo prekurovaniu miestností.

Pomerové merače tepla prispievajú k šetreniu nákladov na vykurovanie

Čo sa týka výberu, tak existujú viaceré varianty a najlepšie je vybrať taký, ktorý spĺňa požiadavky danej budovy. Po výbere konkrétneho merača je inštalácia zodpovednosťou správcu.

Ako si ustrážiť teplo v byte?

Jedným z najväčších problémov pri únikoch tepla bývajú konštrukcie budovy a obvodové plášte. To sa dá vyriešiť zateplením, ale táto investícia nie je malá, takže je dobré sa najskôr poradiť, či sa skutočne oplatí.

Vyššie sme načrtli problematiku vetrania, ktorá má takisto svoj vplyv. Je dôležité vetrať aj v zime, aby sa vzduch v byte vymenil, no ak vetráte, tak odporúčame vypnúť kúrenie. Ďalším riešením sú aj termostatické ventily. Na tomto zariadení si nastavíte žiadanú teplotu a termostat vám ju bude automaticky udržiavať a regulovať vykurovanie.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 12.10.2019
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať jazierkový vysávač?Ako vybrať jazierkový vysávač?

O záhradné jazierko sa treba starať počas celého roka, predovšetkým počas jari, leta a jesene. Najlepším a zároveň najrýchlejším spôsobom, ako mať jazierko kvalitne vyčistené, je...

Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?

Aj pri krátkej búrke môže udrieť blesk a vážne poškodiť televízor, router, počítač či kuchynské spotrebiče. Dnes vám poradíme s tým, ako chrániť vaše domáce spotrebiče pred tým, aby ich...

Stropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzieStropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzie

Jednou z najviac dôležitých otázok pri stavbe domu či rekonštrukcií chalupy je kúrenie. Aký typ vybrať? Čo takto porozmýšlať nad infrapanelmi? Predstavíme vám ich v našom dnešnom článku.