1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Pomerové merače tepla – príncíp, cena, zákon, umiestnenie, dieliky, životnosť

Vykurovanie predstavuje počas zimy jednu z najväčších položiek na zozname výdavkov. Práve preto sa čoraz viac kladie dôraz na šetrenie energií nielen v domácnostiach, ale všeobecne v stavebníctve.

Odčítavanie pomerových meračov tepla v domácnosti

Ak bývate v panelovom dome, tak ste už zrejme počuli o meračoch tepla. Vysvetlíme vám, ako fungujú, prečo sú dôležité a taktiež si povieme o dodávaní tepla do domácností a ako si ho najlepšie ustrážiť.

Dodávanie tepla do bytových domoch

Proces toho, kým sa teplo od zdroja dostane k vám domov je pomerne dlhý a zastrešuje ho viacero osôb. Dodávateľ si stanovuje ceny tepla, ktoré prejde fakturačným meradlom do domu. Bytový dom je však chápaný ako samostatná jednotka a zákazníkom teda nie sú domácnosti, ale správca budovy.

Akonáhle je teplo dodané do paneláku, tak dodávateľ či výrobca tepla nemá zodpovednosť voči technickému stavu rozvodov v budove, montáži meračov tepla alebo rozpočítavaniu nákladov. O túto agendu sa opäť stará buď správca budovy, alebo vlastníci bytov. Preto sa môže stať, že s poruchou vykurovania vám dodávateľ tepla nemusí byť schopný pomôcť.

O meračoch tepla

Prvé merače tepla v 90. rokoch fungovali na báze kvapaliny, no pre ich veľmi vysokú nepresnosť boli nahradené dvoma modelmi, ktoré si rozoberieme v nasledujúcich pasážach. Problematika merania a rozpočítavania tepla je definovaná v zákone o tepelnej energetike 657/2004 Z.z.

Merače slúžia na rozpočítavanie tepla v jednotlivých domácnostiach, ak sa však majitelia bytov rozhodnú nenainštalovať si ich, tak sa teplo vypočítava podľa podlahovej plochy alebo obostavaného objemu bytu.

Pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov

Tento typ elektronických meračov je najrozšírenejší a umiestňuje sa priamo na radiátor. Teplo v priestore nemeria v reálnych jednotkách, ale v takzvaných dielikoch. Údaj teda hovorí skôr o dodanom pomere tepla. Za presnosť ukazovania by mal zodpovedať správca budovy.

Pomerový merač tepla na radiátore

Dôvod, prečo sa tieto merače používajú vo väčšej miere je ten, že teplota v rôznych častiach miestnosti sa líši - pochopiteľne, pri radiátore bude najvyššia a v zime pri oknách najnižšia. Rovnako tak teplotu ovplyvňuje aj výška miestnosti a podobne. Z finančného aj technického hľadiska by bolo veľmi nepraktické a hlavne aj nevýhodné, aby tieto merače merali reálne hodnoty tepla.

Ako fungujú?

Tieto merače fungujú na princípe dvoch snímačov. Jeden snímač je nastavený tak, aby monitoroval teplotu vykurovacieho telesa a druhý snímač meria teplotu v miestnosti. Na základe týchto dvoch údajov sa vypočítava celkového vyžiarené teplo a podľa toho sa rozpočítavajú vykurovacie náklady.

Merače spotreby tepla v bytoch

Druhý typ elektronických meračov má výhodu v porovnaní s predošlým modelom v tom, že dokáže merať teplo vstupujúce do bytu v reálnych jednotkách, čiže v kilowatthodinách. Vďaka tomu sú oveľa presnejšie, no ich používanie je limitované tým, že sa nedajú nainštalovať všade.

Ich použitie je limitované vykurovacou sústavou mimo bytových jednotiek. Okrem toho sa musia povinne metrologicky overovať každé štyri roky, čo si vypýta dodatočné náklady.

Prečo ich používať?

Samotné nainštalovanie merača, pochopiteľne, nemá vply na šetrenie pri vykurovaní, no práve vďaka tomu, že majitelia bytov majú k dispozícii údaje o spotrebe energií sa správajú ekonomickejšie. Vďaka meračom sa tak skôr vyhnete zbytočnému kúreniu pri otvorených oknách alebo prekurovaniu miestností.

Pomerové merače tepla prispievajú k šetreniu nákladov na vykurovanie

Čo sa týka výberu, tak existujú viaceré varianty a najlepšie je vybrať taký, ktorý spĺňa požiadavky danej budovy. Po výbere konkrétneho merača je inštalácia zodpovednosťou správcu.

Ako si ustrážiť teplo v byte?

Jedným z najväčších problémov pri únikoch tepla bývajú konštrukcie budovy a obvodové plášte. To sa dá vyriešiť zateplením, ale táto investícia nie je malá, takže je dobré sa najskôr poradiť, či sa skutočne oplatí.

Vyššie sme načrtli problematiku vetrania, ktorá má takisto svoj vplyv. Je dôležité vetrať aj v zime, aby sa vzduch v byte vymenil, no ak vetráte, tak odporúčame vypnúť kúrenie. Ďalším riešením sú aj termostatické ventily. Na tomto zariadení si nastavíte žiadanú teplotu a termostat vám ju bude automaticky udržiavať a regulovať vykurovanie.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.Publikované dňa: 12.10.2019
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť škvrny z dreva a z masívneho nábytku Ako odstrániť škvrny z dreva a z masívneho nábytku

Dávate si zvýšený pozor na svoj drahý, drevený nábytok, používate podložky pod poháre a aj tak sa nejakým spôsobom ocitli na stole odtlačky od pohárov? Prezradíme vám účinné tipy a triky...

Stavba domu na svahu a svahovitom pozemku – výhody a nevýhody Stavba domu na svahu a svahovitom pozemku – výhody a nevýhody

Bývanie na svahu je naozaj jedinečné, moderné a nadčasové, avšak predstavy sú častokrát len predstavami, ktoré sa s realitou rýchlo míňajú. Na čo všetko treba myslieť? Prezradíme vám v...

Ako nastaviť okná na zimný a letný režim? Ako nastaviť okná na zimný a letný režim?

Každý rok by ste okrem kontroly tesnenia okien a ich namazanie olejom, mali okná aj ponastavovať, resp. uviesť do sezónneho režimu. Sezónny režim okien zabezpečí väčšiu životnosť okien,...