Recenzia Delonghi Ecam 22.110 B - najpredávanejší automatický kávovar

Vychutnať si každé ráno chutnú šálku kvalitnej kávy je rituálom mnohých z nás. Espresso, cappuccino či lahodné latté. Každý má svojho favorita. Vďaka autoamtickým kávovarom, ktoré môžeme mať doma si pohodlne môžeme pripraviť kávu, na ktorú máme chuť.

Kávovar DeLonghi

DeLonghi ECAM 22.110 B je jedným z mnohých kávovarov, ktoré to dokážu. Ja som sa rozhodol otestovať práve ten. A ako obstál? Aké boli jeho silné stránky a čo ma naopak sklamalo? Prečítajte si v nasledujúcej recenzii.

DeLonghi je značkou kvalitnej kávy

Ako milovník kofeínom nabitého nápoja musím povedať, že DeLonghi patrí na trhu medzi známych výrobcov automatických či poloautomatických kávovarov. Od roku 1992 uviedla na trh niekoľko modelov. Modely ECAM sú vylepšením predchádzajúcej rady modelov ESAM. DeLonghi ECAM 22.110 B patrí práve do modernizovanej rady, ktorá si zakladá na detailoch, kvalitnom spracovaní a príprave kvalitnej kávy. Ako obstál kávovar v mojom teste uvidíte sami.

Čo DeLonghi ponúka

Návod znie jednoducho. Vyberte si druh kávy, stlačte tlačidlo a vychutnajte si dokonale chutný kávový nápoj. Plne automatické espresso je odeté do elegantných tónov čierneho plastu a nerezovej ocele. Dizajnovo sa skutočne hodí do každej kuchyne či kancelárie. Ak kávu pijete vo dvojici, oceníte dve trysky, ktoré vám umožnia pripraviť dve šálky kávy naraz. Pravé talianske espresso si navyše môžete vychutnať s čerstvou mliečnou penou. Kávovar je vybavený tryskou pre napenenie mlieka. DeLonghi má vo vrchnej časti takisto priestor pre odkladanie šálok. Pod trysky sa zmestia šálky s maximálnou výškou 14,2 cm.

Extra jemná či extra silná, s DeLonghi Ecam22.110 B máte na výber možnosť nastavenia až 5 úrovní intenzity kávy. Dopriať si môžete aj čerstvo zomletú kávu. Zrnkovú kávu zomelie oceľový mlynček, kde môžete regulovať až 13 úrovní hrubosti mletia. Mlynček je extrémne tichý a čerstvosť zomletej kávy zabezpečuje hermeticky uzatvorená nádoba. Objem zásobníka na zrnkovú kávu je 250 g. Espresso DeLonghi disponuje funkciou predparenia zomletej kávy, čim z nej dostane aj tú poslednú dávku arómy a chuti. Táto nádobka má objem 6 až 14 g, takže pohodlne naraz pripravíte dva chutné nápoje.

Espresso kávovar

Automatické espresso má príkon 1 450 W a tlak 15 barov i tak je však jeho chod veľmi ekonomický. Nechýbajú funkcie pre úsporu energie ako i automatické vypnutie kávovaru. Nastaviť si môžete množstvo kávy, teplotu kávy alebo množstvo vody. Nechýba ani ukazovateľ hladiny vody v nádržke, ktorá má objem 1,8 litra. Problém s usadením vodného kameňa rozhodne nehrozí. Espresso je vybavené automatickým odvápňovaním a preplachovaním. Nastaviť môžete aj tvrdosť vody.

Potešiť môže aj režim Rapid Cappucino, kedy sa prístroj nevypne a zostáva stále aktívny. Následne sa teda nemusí opätovne voda zohrievať, ale môžete pripravovať kávu rad za radom. Balenie obsahuje takisto náhradný vodný filter, tester na tvrdosť vody a lyžičku (odmerku) na kávu pre plnenie zásobníka. Všetko toto vám automatické espresso DeLonghi ECAM 22.110 B ponúka za veľmi rozumnú cenu približne 300 €.

Páčilo sa mi

Začnem pozvoľne. Oceniť určite musím prívetivý dizajn, ktorý zaujme už na prvý pohľad. Kompaktný dizajn však nie je len o výzore, ale aj o hmotnosti, rozmeroch a spracovaní. Deväť kilogramov rozhodne nie je tak veľa. Dopĺňanie nádoby s vodou či občasné vyčistenie zásobníka na kávu bola maličkosť.

V porovnaní s ostatnými automatickými espressami je ovládanie hračkou. Indikátory i ovládacie prvky sú dobre spracované a logická postupnosť ovládania takisto poteší. Žiadne špeciálne kombinácie tlačidiel vás nebudú otravovať. Ak je niečo nejasné, objasní to návod.

Zásobník kávy v kávovare DeLonghi

Tichý chod ma milo prekvapil. Dokonca aj v momente, keď kávovar mlel, nijakým spôsobom ma nevyrušoval. Zrnkovú kávu vždy zomelie presne podľa dávky, ktorú si navolíte. Na to nesmiem zabudnúť. Zvolenie si intenzity kávy a množstva vody vám umožňuje dať si toľko kávy, koľko vaše telo vyžaduje.

Naparovacia funkcia, kedy je káva naparená je skutočne citeľná. Oproti konkurentom, ktorí touto funkciou v mnohých prípadoch nedisponujú, je káva omnoho sviežejšia a pena bohatšia. Ak sme pri tej pene, parná tryska pre napenenie mlieka funguje spoľahlivo. Chvíľu potrvá prísť na správny spôsob šľahania, no po troch či štyroch kávach si človek bez problémov pripraví kvalitné latté ako z kaviarne.

Delonghi kávovar ECAM 22.110 B

To najdôležitejšie. Káva, ktorú som si pripravil vždy chutila vynikajúco. Za obdobie dvoch mesiacov, počas ktorého som mal možnosť kávovar testovať sa mi nestalo, že by káva chutila inak ako po prvýkrát. Pokiaľ som si želal silnejšiu kávu navolil som väčšiu dávku kávy. Vždy však bola so silnou arómou a intenzívnou chuťou. Používal som ako mletú tak i zrnkovú kávu.

Vždy je čo vylepšovať

Nič nie je dokonalé, no pri negatívach sa dlho nezdržím. Ak ste trochu pedant, privítali by ste, aby bolo možné šálky nahriať. Espresso DeLonghi síce na veku priestor pre šálky má, no vyhrievanie nie je možné. Ako laik som očakával, že latte mi prístroj pripraví bez mojej asistencie. Pochopil som však, že doliať mlieko a vyšľahať penu budem musieť ja.

Vybavenie kávovaru DeLonghi

Menším mínusom je možno chýbajúca signalizácia množstva kávy v zásobníku. Nie vždy mi napadlo nádobku skontrolovať. Mlynček vtedy začal mlieť, no naprázdno. Odvtedy som však kávu či kávové zrná dosýpal priebežne. A tu by moje postrehy zrejme skončili

Záverečné zhodnotenie

Espresso DeLonghi ECAM 22.110 B patrí k tomu lepšiemu, čo segment automatických kávovarov ponúka. Ak si denne doprajete 2 či 3 šálky kávy, určite sa nákup tohto kávovaru oplatí. Čiastka 300 € vám určite ušetrí viac peňazí, ako pravidelné návštevy kaviarne cez ulicu. DeLonghi pokojne konkuruje kvalitou prípravy kávy i skúseným baristom. Dizajnové prvky i technologické spracovanie je na vysokej úrovni a kávovar sa hodí do každej kuchyne či kancelárie. Espresso šetrí vaše peniaze a predovšetkým čas. DeLonghi teda rozhodne hodnotím pozitívne a plne odporúčam. Tak teda 9/10 je ideálne hodnotenie.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 08.10.2018
Hodnotenie článku:
(89%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia Whirlpool AWE 66710. Automatická práčka patrí medzi najlepšie Recenzia Whirlpool AWE 66710. Automatická práčka patrí medzi najlepšie

Pod drobnohľad sme si vzali najpredávanejšiu práčku s plnením zhora v roku 2017. Ako obstála v našom spotrebiteľskom teste? Prezradíme vám!

Recenzia ryžovaru Sencor SRM 1500WH. Dopadol dobre v našom teste? Recenzia ryžovaru Sencor SRM 1500WH. Dopadol dobre v našom teste?

Raz je ryža rozvarená, tvrdá či nakoniec pripálená? Skvelým pomocníkom do kuchyne aj pre skúsené gazdinky je ryžovar Sencor SRM 1500WH.

Recenzia Electrolux ECS52B - tichý vysávač s výborným výkonom Recenzia Electrolux ECS52B - tichý vysávač s výborným výkonom

Vyberáte vysávač? Ako obstál Electrolux Classic Silence ECS52B v teste, všetky jeho plusy aj mínusy vám prezradíme v dnešnom článku. 


Pridať komentár