Lapače zlých snov: Každý ručne vyrobený lapač je odtlačkom kreativity a myšlienok tvorcu

Lapače snov sa v posledných rokoch nielen na Slovensku stali módnym trendom. Ľudia si ich kupujú ako ozdobu do bytu, pričom často ani len netušia, aký je ich význam a história.

Ručne vyrobené lapače zlých snov

Lapač snov zlé sny neodháňa, všetky sny priťahuje, zachytia sa v jeho sieti, tie zlé v nej zostanú a spália ich prvé slnečné lúče a tie dobré skĺznu po pierkach k spiacemu človeku. Viac o lapačoch snov porozprávali sestry Jana a Ivana Mihaľové, ktoré sa výrobou lapačov zaoberajú.

Čo je to lapač snov?

Lapač snov sa v našej kultúre vo väčšine prípadov používa ako dekorácia do domácnosti. Je dôležité poznať aj históriu tohto predmetu, ktorý pochádza z indiánskej kultúry. Lapač snov má svoj duchovný rozmer. Indiáni verili, že slúži ako ochranný amulet do domácnosti. Chráni spiaceho pred zlými snami, ale často ho využívali aj na pohlcovanie negatívnej energie z priestorov, zaháňanie chorôb a iných negatívnych vplyvov, ktorými sme aj my v dnešnej dobe vystavovaní.

Skutočne pomáha zaháňať nočné mory?

Ako sme už uviedli, lapač snov môže byť vyrobený za účelom predmetu slúžiaceho ako vkusná a moderná dekorácia s nádychom mystiky alebo za účelom ochrany osoby a priestoru, čim nadobúda charakter amuletu. Takýto predmet – amulet prechádza iným spôsobom výroby a v tomto prípade je potrebné lapač pravidelne udržiavať, aby spĺňal svoju funkciu. V prípade, že nás zákazník osloví s požiadavkou výroby amuletu, vieme mu vyjsť v ústrety.

Hnedý lapač snov s pierkami

Za bežných okolností je lapač snov bežným výrobkom, ktorý slúži predovšetkým na dekoratívne účely. Preto je jeho funkcia „zaháňanie nočných môr“ veľmi diskutabilná. V prípade, že si necháte vyrobiť amulet-lapač snov jeho výsledky sa dostavia a vo väčšine prípadov sa takto vyrobený lapač stane neoddeliteľnou súčasťou jeho majiteľa a domácnosti.

Čo všetko musí lapač snov obsahovať?

Lapač snov by mal predovšetkým obsahovať kruh, ktorý predstavuje symbol rovnováhy, kolobehu života a samotného vesmíru. V strede tohto kruhu by sa mala nachádzať korálka, ktorá predstavuje nás, naše bytie a stred vesmíru. Sieť, ktorá je vypletená okolo, symbolizuje ochranu, pavučina zachytí negatívnu energiu a zlé sny. Hovorí sa, že v tejto pavučine sú prvými rannými lúčmi spálené samotné zlé sny. Pierka majú slúžiť ako filter dobrých a zlých snov. Pomocou nich sa dobré sny dostanú k spiacemu. V prípade dekorácie môže lapač snov obsahovať aj iné dekoratívne prvky, ako napríklad motýle, srdiečka, rozprávkové postavičky, najmä v prípade, ak ide o lapač vyrobený pre deti.

Aké farby sú na jeho výrobu najvhodnejšie?

Lapač snov nemá vhodné ani nevhodné farby. Na každého farby pôsobia inak. Pre niekoho je čierna depresívna, niekto sa touto farbou rád obklopuje. Na niekoho môže zelená pôsobiť upokojujúco, niekoho môže znervózňovať. Pri voľbe farebnej kombinácie by mala rozhodovať obľúbená farba budúceho majiteľa lapača, farba, ktorou sa veľmi rád obklopuje. Takto si lepšie vytvoríme vzťah ku danému predmetu, ktorý má byť súčasťou našej domácnosti.

Lapače zlých snov s ozdobnými detailmi

Kam treba lapač snov umiestniť, aby bol účinný?

Lapač snov, ktorý si kupujeme za účelom dekorácie, ktorá nám má skrášliť náš domov, môžeme zavesiť kdekoľvek podľa potreby alebo tam, kde sa nám to v domácnosti najviac hodí. V prípade, že si lapač kupujeme s úmyslom „lapania nočných môr“ najideálnejšie je zavesiť ho nad hlavu spiaceho.

Treba sa o lapač nejakým spôsobom starať?

Lapač je potrebné udržiavať v suchom prostredí, vo vlhkom prostredí alebo v prípade, že sa lapač pokúsime oprať a podobne sa materiál môže uvoľniť, pierka stratia svoju pôvodnú podobu a farbu. V prípade udržiavania lapača, ktorý je zároveň ochranným amuletom je dobré, ak ho raz za čas zbavíme prachu opatrným spôsobom a vystavíme lapač slnečným lúčom. V prípade, že obsahuje aj minerálne kamene staráme sa oň rovnako ako sa odporúča starostlivosť o daný kameň, či už je to nabíjanie na Slnku alebo mesačnom svite a podobne.

Lapač snov z prírodných materiálov

Je ručne robený lapač lepší ako nejaká sériovka za pár centov z AliExpressu?

Táto otázka je veľmi jednoduchá a zložitá zároveň. Každý vie, že ručne vyrobený predmet má svoju zvláštnu hodnotu. Je to väčšinou predmet vyrobený ako originál a je zložité ho napodobniť. Tým sa odlišuje ručná práca od sériovej výroby, ktorá masovo zaplavuje náš trh. Ak hľadáte lapač, ktorý si chcete zavesiť preto, že to majú všetci ostatní, komerčné lapače sú výhodnejšie a lacnejšie. Pokiaľ chcete niečo špeciálne, čo bude vyrobené na mieru pre vás a vašich blízkych, predmet, na ktorom je vidieť, že sa na ňom dôsledne pracovalo, aby spĺňal vaše požiadavky a predstavy, siahnite po lapači snov vyrobenom ručne. Každý takýto lapač je výsledkom práce, na ktorej si nechá výrobca záležať, je tam odtlačok jeho kreativity a myšlienok a tieto veci sa nedajú kopírovať, pretože sú v každom z nás originálne. Každý tvorca nechá vo svojom diele kúsok svojej duše a lásky, s ktorou vytvára svoj výrobok a z takého predmetu následne vyžaruje energia, ktorá bola do jeho výroby vložená.

Vyrábate aj lapače snov na mieru? Môže si zákazník vybrať farbu, prípadne obrázok?

Vyrábame aj lapače snov na mieru, zákazník si môže sám zvoliť farebné kombinácie aj veľkosti, v prípade potreby ho usmerníme. Vieme zakomponovať do lapača minerálne kamene alebo ochranné symboly či rôzne motívy potlačené najčastejšie na plátne pokiaľ si to zákazník vyžiada. Mnoho zákazníkov nám pri výrobe necháva voľnú ruku, dohodneme sa na niektorých základných prvkoch, ktoré by lapač snov mal obsahovať, zvyšok nechajú na našu kreativitu a prax.

Ďakujeme krásne za rozhovor! V prípade akýchkoľvek otázok sú vám k dispozícií komentáre pod článkom alebo facebooková stránka Lapače zlých snov.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 19.12.2018
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Petr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domuPetr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domu

Jednou z možností realizácie kvalitnej a dizajnovej terasy je aj kompozit. Dá sa použiť na terasu k rodinnému domu, ale aj na plochú strechu, balkón či spevnené plochy v okolí bazéna.

Olinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej bázeOlinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej báze

Marián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobkyMarián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobky

Výrobky zo starého dreva dodajú vášmu domovu nádych originality a atmosféru starých čias. Marián Majcher vyrába svoje dielka zo starých dreveníc a starých nástrojov.