Katarína Fábiková z M-Factory: Sójové sviečky sú vyrobené z prírodného a 100% obnoviteľného zdroja

Sójové sviečky horia pomaly, dokonca až o 50 % dlhšie ako bežné parafínové sviečky. Sú prírodné, tým pádom sú šetrnejšie k životnému prostrediu.

Ručne odlievaná sójová sviečka s mätovou vôňou

O ich výhodách a procese výroby sme sa porozprávali s Katarínou Fábikovou z M-Factory.

Kto stojí za značkou M-Factory? Odkiaľ ste prišli na nápad vyrábať sviečky zo sójového vosku?

Značka M-Factory je malou rodinnou dielničkou, ktorá vyrába sójové vonné sviečky. Zakladateľom je Marek: Myšlienka výroby sviečok sa u mňa zrodila už v roku 2015. Napadlo mi, že by som sa chcel niečomu venovať tak, aby raz to, čo ma baví, bolo aj mojím živobytím.

Sviečky ma zaujali tým, že okrem praktickej funkcie zútulniť a rozvoňať domov, možu byť aj krásnym interiérovým doplnkom. Vedel som, že vyrábať dizajnové doplnky v podobe sviečok by ma bavilo. Vytvorenie dizajnu je však až poslednou úlohou. Prvoradé bolo naučiť sa vyrobiť sviečku. Návody som hľadal na internete, objednal som si prvý vosk a vône a snažil som sa vyrobiť prvú sviečku.

Sójová sviečka ylang ylang

Mojím cieľom vždy bolo vyrábať veľmi kvalitné prírodné sviečky, ktoré silno prevoňajú domov. Snažil som sa tvoriť špecifický, nám vlastný dizajn, niečo, čo na trhu ešte nie je. Baví ma hľadať niečo nové a originálne a odmietam kopírovanie a napodobňovanie. Častou inšpiráciou mi je jednoduchosť škandinávskeho štýlu.

Postupne, ako som sviečky zdokonaľoval a objednávok začalo pribúdať, zapojil som do výroby aj moju teraz už manželku Katku, ktorá pomáha hlavne s odosielaním balíčkov, a aj môjho otca Jaroslava, po ktorom som zdedil kreatívnu dušu. Jaroslav pomáha s preciznym odlievaním sviečok.

Pri výrobe sviečok sa zvyčajne používa parafínový vosk. V čom je sójový vosk lepší? Aký je v porovnaní s parafínovými sviečkami dopad na životné prostredie?

Vo výrobe sviečok sa bežne používa parafínový vosk. V dnešnej dobe plnej správ o znečisťovaní Zeme hľadá veľa ľudí ekologickejšiu cestu aj pokiaľ ide o sviečky. Ak ste jedným z nich, ste na správnej adrese. Sójové sviečky na prvý pohľad vyzerajú a voňajú rovnako ako parafínové, no ponúkajú výrazné výhody.

Sójový sviečka s kávovo-tabakovou vôňou

Parafínové sviečky sú vyrobené z ropy, ktorá je neobnoviteľným zdrojom. Navyše mnohé štúdie tvrdia, že spaľovanie ropných sviečok uvoľňuje do ovzdušia zdraviu škodlivé látky a čierny dym, ktorý sa usádza na stenách či nábytku. Pálenie sviečok z parafínu teda nepôsobí priaznivo na naše zdravie a v neposlednom rade aj na prostredie, v ktorom žijeme.

Sójové sviečky sú vyrobené z oleja extrahovaného zo sójových bôbov, ktorý je prírodným a 100% obnoviteľným zdrojom. Takéto sviečky neprodukujú škodlivý dym. Pálenie sviečok vyrobených zo sóje je teda pre zdravie neškodné a sójový vosk je biologicky odbúrateľný, čo je investícia, ktorá priaznivo pôsobí na vaše zdravie a zároveň aj na naše životné prostredie.

Aké sú hlavné výhody sójových sviečok?

Sviečka zo sójového vosku sa spaľuje tak, že sa pri horení uvoľňuje len malé množstvo sadzí. Parafínové sviečky často vytvárajú značné množstvo čiernej sadze, ktorá sa zhromažďuje nielen na nádobe sviečky, ale aj na stenách a iných povrchoch vo vašom domove.

  • Sójové sviečky sú netoxické, takže pri pálení sa neuvoľňujú žiadne toxíny do ovzdušia.
  • Sójová sviečka zvyčajne horí dlhšie ako parafínová sviečka rovnakej veľkosti. Dôvodom dlhšieho horenia je to, že sójový vosk sa odparuje pomalšie, pretože je viac olejnatý. Môže sa teda stať, že za sójovú sviečku zaplatíte viac, ale jej dlhotrvajúci účinok spôsobí, že sviečky nebudete musieť kupovať tak často.
  • Pretože sójové sviečky horia pomalšie, ich vôňa sa uvoľňuje postupne a sviečka silno vonia počas celej doby horenia. Horiace parafínové sviečky voňajú oveľa menej intenzívne. Sójové sviečky vám teda vytvoria dlhotrvajúcu príjemnú domácu atmosféru.

Sú sójové sviečky parfumované?

Naše sviečky sú parfumované vysokokvalitnými vonnými olejmi, pričom niektoré vône sú 100% prírodné.

Jarná kolekcia sójových sviečok

Mohli by ste nám opísať proces výroby sviečok? Každú sviečku odlievate ručne. Ako dlho trvá proces výroby?

Ako prebieha výroba sviečok? Vyrobiť prvý fungujúci kus je veľmi namáhavé a zdĺhavé. Niekedy to trvá týždne, niekedy mesiace. Avšak keď sa to podarí ,stojí to za to :) Vyrobiť už podľa neho ďalšie, je už rutina. Predtým, ako začneme sviečku vyrábať vo veľkom, ju musíme dôkladne otestovať. Sviečka musí silno a vyvážene voňať, musí horieť pekným plamienkom, vosk sa musí roztopiť až po okraj. Doladiť všetky tieto parametre je veľmi náročné. Niektoré sviečky sme testovali naozaj veľmi dlho. S výrobou novej sviečky, samozrejme, súvisí aj tvorba dizajnu. Niektoré dizajny sa podarili hneď, pri iných svečkach sa nám dizajn podarilo doladiť až po niekoľkých týždňoch.

Nedá sa povedať, ako dlho trvá výroba jednej sviečky, lebo vždy vyrábame viac kusov súčasne. Necháme roztopiť vosk, ktorý potom naparfumujeme presným pomerom vône. Do pripravených pohárov prilepíme knôty a vlejeme do nich navoňaný vosk. Keď vosk dôkladne stuhne – trvá to približne dva dni, vyčistíme pohár z vonkajšej strany, vytlačíme a vyrežeme si etikety a nalepíme ich. Niektoré kolekcie majú aj krabičku, na ktorú taktiež nalepíme etiketu. Veľmi dôležitou súčasťou balenia je nálepka s bezpečnostným upozornením a zložením sviečky, lebo bezpečnosť je pre nás veľmi dôležitá. Do balíčkov prikladáme aj návod, ako správne páliť sójovú sviečku. Sója si totiž vyžaduje dodržiavanie istých pravidiel, aby sviečka pekne horela a vyvážene voňala.

Tri sójové sviečky v darčekovom balení

Sójové sviečky lavandin

Ďakujeme pekne za rozhovor. Aké sú vaše skúsenosti so sójovými sviečkami? Chcete o nich vedieť viac?  Napíšte nám do komentára svoje postrehy. Viac o sójových sviečkach sa dozviete priamo na internetovej stránke M-Factory.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 19.02.2019
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Petr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domuPetr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domu

Jednou z možností realizácie kvalitnej a dizajnovej terasy je aj kompozit. Dá sa použiť na terasu k rodinnému domu, ale aj na plochú strechu, balkón či spevnené plochy v okolí bazéna.

Olinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej bázeOlinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej báze

Marián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobkyMarián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobky

Výrobky zo starého dreva dodajú vášmu domovu nádych originality a atmosféru starých čias. Marián Majcher vyrába svoje dielka zo starých dreveníc a starých nástrojov.