Slnečné plachty do záhrady či na terasu – montáž zvládnete aj sami

Počas slnečných dní sa predlžuje aj náš pobyt v záhrade. Počas teplých jarných a letných dní sa dá vonku pracovať, tráviť čas s priateľmi, relaxovať s knihou v ruke alebo sa tam môžete hrať s rodinou rôzne hry. Ako si doma zriadiť štýlovú terasu? Stačí si nájsť pri dome rovné miesto, ktorého povrch si nejako upravíte alebo si dáte záhradný nábytok rovno na trávu. Potom si už len stačí kúpiť nábytok podľa vášho vkusu a prípadne nejaký krb alebo gril, aby ste si na terase mohli rovno pripravovať jedlo.

Slnečná plachta na terasu – ako vybrať

Aby vám však na terasu nesvietilo priame slnko a relaxovanie bolo o čosi príjemnejšie, tak je potrebné zaobstarať si niečo na tienenie. Zvyčajne si ľudia volia veľké tieniace dáždniky, ktoré sa nachádzajú v strede stola a neustále ich treba zatvárať a otvárať. Nepraktické sú tiež v tom, že ich môže veľmi ľahko odfúknuť vietor. Oveľa lepšie riešenie je zaobstarať si slnečnú plachtu. Poznáte tento spôsob tienenia? Tento spôsob je vhodný na záhradu, na terasu a aj na panelákové balkóny. Všetky bližšie informácie a aj tipy, kde si túto slnečnú plachtu zaobstarať, nájdete v tomto našom článku.

Čo sú slnečné plachty a kde ich môžete umiestniť

Dizajn v záhrade sa rieši čoraz viac a čoraz viac ľudí si zakladá okrem funkčnosti aj na dizajne. Práve preto boli na trh uvedené slnečné plachty. Táto módna novinka je čoraz vyhľadávanejšia a kombináciou zaujímavého dizajnu aj plnej funkčnosti je to skvelé riešenie na použitie v záhrade. Slnečné plachty sú tkané z nepremokavých materiálov, ktoré sú špeciálne určené na ochranu pred slnečnými lúčmi a aj vetrom či dažďom. Dokonca tie kvalitnejšie a pevnejšie dokážu ochrániť aj pred krupobitím. Aj napriek tomu, že sú materiály, z ktorých sú plachty vyrábané pomerne silné, veľmi dobre prepúšťajú vzduch, takže sa na nich netvoria plesne.

Čo sa týka materiálu, tak najčastejšie sú vyrobené zo vzdušnej tkaniny z akrylovej priadze so silikónovým povrchom, aby boli odolné voči poveternostným podmienkam. Zároveň majú vďaka tomu nízku hmotnosť. Povrchy bývajú tiež veľmi ľahko udržateľné, sú samočistiace a zrkadlové. Vďaka tomu dokážu odrážať nebezpečné UV žiarenie zo slnečných lúčov. Slnečné plachty sa hodia jednoducho všade.

Tieniaca plachta z ľanu

Či už to bude práve nad terasu, nad exteriérové sedenie, bazénom, detským ihriskom alebo pieskoviskom. Ochrannú funkciu dokáže plniť na množstve miest vo vašej záhrade, dokonca z nej môžete spraviť aj takú provizórnu garáž pre vaše auto. Vyberať si môžete aj z množstva farebných variácií, či už to budú zemitejšie odtiene, ako krémová, hnedá či biela, alebo veselá žltá, oranžová, červená a modrá.

Princíp umiestnenia a funkčnosti plachiet

No a na akom princípe tieto slnečné plachty fungujú? Ide o napnutie špeciálnej textílie (ktorá sa pôvodne používala na tvorbu plachiet pre plachetnice) za pomoci konštrukcie. Tá by mala byť z vysoko legovanej, nehrdzavejúcej ocele. Najčastejšie sú tieto plachty vyrábané v tvare trojuholníka, obdĺžnika alebo kosoštvorca. Vybrať si môžete tiež z rôznych rozmerov, záleží na tom, kde ju chcete umiestniť a akú veľkú plochu chcete touto plachtou zatieniť. U výrobcov tiež nájdete takú možnosť, aby ste si túto plachtu nechali urobiť na mieru, no väčšinou je škála rozmerov široká, takže sa dá určite vybrať.

Je viacero možností, ako a kde tieto plachty upevniť a je len na vás, ktorú z možností si vyberiete. Môžete sa rozhodnúť pre upevnenie pomocou stĺpov a kotviacich systémov vo vzduchu alebo pomocou teleskopických tyčí a skôb do zeme, pričom tento spôsob tienenia pripomína stan. Ak patríte k tým zručnejším, tak slnečné plachty môžete zachytiť o plot, múry alebo iné stavebné konštrukcie v blízkosti plochy, ktorú sa chystáte zatieniť. Tie z najväčších tieniacich plachiet v spojení s dobrým veľkoplošným systémom dokážu zatieniť až 80 m2. Keďže slnko putuje po oblohe, tak je potrebné meniť aj polohu a sklon plachiet. Na to vám poslúži výškové ovládanie, vďaka ktorému môžete meniť sklon slnečnej plachty až o 30 %. To môžete využiť aj v prípade zlých poveternostných podmienok alebo ak by sa v plachte nahromadilo veľa vody. 

Vyberáme z nášho katalógu

Výhody a nevýhody týchto plachiet

Rozhodujete sa, či si do záhrady zaobstarať tieto slnečné plachty? Je dobré poznať všetky ich výhody aj nevýhody. To, čo sa vám bude na nich naozaj páčiť a aj to, čo by vám mohlo na nich prekážať. Medzi najväčšie výhody týchto plachiet jednoznačne patrí to, že:

  • Sú ľahké a vzdušné – nebudete mať preto problém s ich inštaláciou a sú ideálne aj pre tých, ktorí nechcú k domu pristavovať akúkoľvek ďalšiu konštrukciu
  • Na rozdiel od klasických slnečníkov, slnečné plachty nemajú stredovú tyč, ktorá by neustále zavadzala a poskytujú tak používateľom neobmedzený priestor bez prekážok
  • Pôsobia štýlovo – ich dizajn je inšpirovaný jachtárskymi plachtami a na výrobu sa používa high – tech jachtárska textília
  • Oproti zastrešenej pergole ich možno umiestniť kdekoľvek v záhrade, skvelo sa hodia napríklad aj nad bazén
  • Viaceré z týchto slnečných plachiet je možné otáčať podľa polohy slnka a prispôsobiť tak tieň podľa toho, ako vám to vyhovuje kedykoľvek počas dňa

Naopak, sú niektoré veci, ktoré vám môžu pred kúpou prekážať a presvedčia vás o tom, že by ste si tento produkt nemali kúpiť. Na druhej strane, slnečné plachty nemajú nejaké veľké nevýhody, len pár detailov, o ktorých by ste určite vedieť. Za nevýhody sa môže považovať:

  • V niektorých prípadoch to môže byť cena, keďže kvalitné plachty sa pohybujú v stovkách eur. Samozrejme, viete si zaobstarať aj lacnejšie kusy, no tie už by sa nemohli kvalitou rovnať s tými drahšími, preto je lepšie do nich investovať. Tiež treba zobrať do úvahy praktickosť a systém polohovania týchto plachiet.
  • Používať by ste ju mali len od marca do októbra, počas zimy by nemala zostávať napnutá. Je teda potrebné pripraviť na zimu niekde pre ňu miesto. Sú aj také plachty, ktoré jednoducho necháte zvinutú v konštrukcií, zabalenú do ochranného puzdra.
  • Potrebný čas na dodávku a montáž – realizácia tienenia plachtou môže trvať aj niekoľko týždňov. Najprv by ste si mali nechať urobiť projekt, v ktorom odborníci posúdia vami zvolené miesto zatienenia. Tiež sa zohľadňuje smer pohybu vetra a možnosti kotvenia.

Tipy na slnečné plachty do vašej záhrady               

Ak neviete, kde si tieto slnečné plachty zaobstarať, máme pre vás pár rôznych tipov, ktoré obchody navštíviť a kde by ste mohli nájsť plachtu do vašej záhrady. Samozrejme ideálne je navštíviť veľké obchody s nábytkom a potrebami do záhrady. Tak máte istotu, že budú mať na výber z viacerých možností. My vám prinášame tipy na plachty z internetových obchodov, takže nemusíte nikam chodiť a tovar vám príde jednoducho domov.

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?Publikované dňa: 11.07.2020
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Drevený, či murovaný altánok? V lete vám poskytne tieňDrevený, či murovaný altánok? V lete vám poskytne tieň

Drevený či murovaný altánok slúži ako dokonalé miesto na oddych v teplých mesiacoch. Chcete sa toto leto pustiť do jeho realizácie? Pozrite sa, čím začať a ako altánok postaviť čo...

Ohlásenie prerábky bytového jadra – postup, vzorOhlásenie prerábky bytového jadra – postup, vzor

Pripravili sme pre vás postup, ako čo najrýchlejšie a najlepšie vybaviť všetky povolenia, ktoré na prestavbu bytového jadra potrebujete.

Decht v komíne – príčiny, ako vyčistiť sadze. Čo rozpúšťa decht? Šupky zo zemiakov komín nevyčistiaDecht v komíne – príčiny, ako vyčistiť sadze. Čo rozpúšťa decht? Šupky zo zemiakov komín nevyčistia

Pri kúrení na pevné palivo netreba zabúdať na údržbu a vyčistenie komína od množstva dechtu v podobe sadze, ktorá vás v tých najhorších prípadoch môže stáť aj život. Viac info v našom...