Stolička k PC, pre deti, do jedálne, do sprchy – poradíme, ako vybrať stoličku do každej miestnosti

Zariaďovanie bytu je vždy zložitý rozhodovací proces. Nábytok, ktorý vyberáme, budeme používať a mať pred očami ešte niekoľko rokov. Pokiaľ vyberáme stoličky, okrem ceny a dizajnu je potrebné zvážiť, do ktorej miestnosti ich vyberáme a ako ich budeme používať.

Ako vybrať stoličku do každej miestnosti?

Stolička do každej miestnosti má svoje špecifiká a kritéria, na ktoré by sme pri hľadaní mali prihliadať.

Stoličky do každej miestnosti nájdete v ✅ e-shope bonami.sk.

Na čo sa pri výbere stoličky zamerať?

Pri výbere stoličky je možné zohľadniť tieto faktory:

  • výška a šírka sedadla
  • výška a šírka operadla
  • materiál
  • podpierky rúk
  • opierka hlavy
  • farebný dizajn
  • tvar
  • nohy, kolieska alebo iné alternatívy
  • nastaviteľnosť
  • údržba a čistenie

Nie všetky faktory sú rovnako dôležité pre každú stoličku. Pri kancelárskej stoličke, na ktorej budeme tráviť niekoľko hodín, si napríklad radi doprajeme viac komfortu v podobe podpierok rúk a opierky hlavy, než napríklad pri kuchynských stoličkách, na ktorých naraz strávime len niekoľko minút pri stolovaní. Zohľadniť je potrebné najmä to, kto bude stoličku využívať, aký účel bude v danej miestnosti spĺňať a samozrejme, mala by zapadať aj po estetickej stránke.

Stoličky do kuchyne a jedálne

Do kuchyne a jedálne vyberáme nielen dizajnovo zaujímavé stoličky, ale dôležitá je hlavne praktická stránka a pohodlnosť. Baviť sa budeme o 3 kategóriách stoličiek: klasické stoličky do kuchyne na bežné používanie, jedálenské stoličky na slávnostné príležitosti a pre hostí a barové stoličky, keďže nejedna moderná kuchyňa je vybavená raňajkovým barom.

Kuchynské stoličky na každodenné používanie

Pri výbere kuchynských stoličiek je najdôležitejším kritériom praktickosť. Stoličky umiestnené v kuchyni sa často tlačia pri malom stole alebo zaberajú miesto, ktoré by sa vám zišlo pri príprave jedál. Ich veľkosť je preto základ – stoličky menšej konštrukcie poslúžia rovnako dobre, ako robustné jedálenské stoličky s veľkými opierkami. Kuchynské stoličky by mali byť proporcionálne k veľkosti vášho stola a zároveň vypĺňať len toľko priestoru, aby bol v kuchyni stále možný prechod a pohodlná príprava jedla. Nesiahajte však po úplne najmenších rozmeroch – sedieť by sa vám malo pohodlne, najmä ak členovia vašej domácnosti potrebujú širší priestor na sedenie.

Pozor si dajte aj na rôzne dizajny, ktoré tvoria nezvyčajne nízke alebo vysoké stoličky. Výška sedadla býva 45 – 50 cm od podlahy a operadlo siaha do výšky 75 – 80 cm. Pri vyšších modeloch by ste mohli ostať sedieť s nohami vo vzduchu a pri krátkych by ste sa cítili ako v detskom kútiku. Moderný dizajn vás môže zmiasť aj svojím tvarom. V kuchyni rozhodne nepotrebujete široké operadlá, rúčky a luxusné čalúnenie. Jednoduchá konštrukcia poslúži najlepšie. Či už siahnete po dreve, kove alebo kombinácii s plastom, voľte stoličku so 4 nohami, pohodlným sedadlom, operadlom a bez rúčok. Takéto stoličky zaručia vystreté držanie tela počas stolovania, podopieranie chrbtice, no nie prílišné uvoľnenie ako gauč.

Vhodné stoličky do kuchyne

Ak sa neviete rozhodnúť, po akom materiáli siahnuť, obzrite sa navôkol. V akom štýle je zariadený váš domov, resp. v akom štýle by ste si priali, aby bol, po takej možnosti siahnite. Klasické drevené stoličky do kuchyne vnášajú kúsok prírody. Je to materiál vyžarujúci teplo, pohodlie domova, rodinnú atmosféru a uvoľnenie. Kovové stoličky sú zase spájané s moderným dizajnom, rýchlym spôsobom života, inováciou, no považujú sa za chladný materiál. Spojenie s plastom môže taktiež vniesť závan moderna, no dajte si pozor, aby nepôsobili lacno. Stoličky s čalúnením a mäkkými vankúšikmi sú spájané s vidieckym štýlom, pohodlím a teplom domova.

Nezabúdajte ani na čistenie a údržbu. Drevo je prírodný materiál, ktorý si vyžaduje najviac starostlivosti, ovplyvňuje ho teplo, vlhkosť a môže sa ľahko poškrabať alebo v niektorých prípadoch štiepiť. V prípade kovových stoličiek siahajte po tých kovoch, ktoré nehrdzavejú. Inak môže aj malý škrabanec bez ošetrenia viesť k hrdzaveniu. Stoličky s plastovým elementom si vyžadujú minimum údržby, no pri čalúnených stoličkách myslite na to, že v kuchyni na ne ľahko môže dopadnúť kus jedla a ich čistenie bude pravidelnou záležitosťou.

Jedálenské stoličky

Pri výbere stoličiek do jedálne sa často bavíme o väčšom priestore so stolom pre hostí. V jedálni je vhodné siahnuť aj po masívnejších stoličkách s vyšším operadlom a čalúnením. Ak plánujete oslavy a posedenia, je dôležité, aby sa hosťom sedelo mäkko a pohodlne aj po dlhšiu dobu. V prvom rade je potrebné opäť zvážiť veľkosť stoličiek a určiť si, aký počet by ste v jedálni privítali. Pamätajte, že stolujúci by nemali byť na stene či nábytku úplne nalepení, ale mať za sebou priestor aspoň 1 m a dostatok priestoru okolo seba, aby do spolusediacich nevrážali. Ak mávate viacero hostí, masívne stoličky budú zaberať príliš veľa miesta a navyše sa s nimi bude ťažko manipulovať.

Biele jedálenské stoličky z dreva

Ak to však priestory dovoľujú, masívne stoličky a dokonca aj kresielka sú do jedálne ideálne. Miestnosti dodávajú slávnostnú atmosféru, luxus a hosťom zaručia viac pohodlia pri stolovaní. Do jedálne sú ideálne drevené stoličky s čalúnením, no hodia sa aj kovové konštrukcie, menej už plast. Pri výbere čalúnenia prihliadajte na to, či je možné materiál jednoducho čistiť a udržiavať. Koža si vyžaduje špeciálnu údržbu, aby nepopraskala, a hlavne rodiny s deťmi potrebujú čalúnenie, ktoré znesie veľa a čistí sa ľahko.

Barové stoličky

Ak vyberáte barové stoličky, najdôležitejším faktorom by mal byť účel. Je totiž rozdiel, ak stoličky používate len na rýchle a krátke posedenie pri raňajkách pred odchodom do práce, alebo máte kuchyňu spojenú s obývačkou a pri návšteve miesta pri bare využívajú hostia. Pri používaní barových stoličiek na krátkodobé posedenie môžete siahnuť po menej pevnom materiáli, napr. plaste, a nemusíte investovať do stoličiek s pohodlným čalúnením, operadlom či stupienkom pre nohy.

Ak sa rozhodnete pre čalúnenie, to krásne vynikne pri drevených stoličkách. Čalúnenie by malo byť mäkké a zaručiť pohodlné usadenie pre vás aj vašich hostí pri dlhších návštevách. Malo by ladiť so zvyškom interiéru a zároveň sa ľahko čistiť – preto je obľúbená napríklad umelá koža. Pri drevených stoličkách na 4 nohách myslite na to, že ich nebudete môcť otáčať a nastaviť výšku, čo sa zíde najmä pre ľudí rôznych výšok. Pre mladšie ročníky a nižších ľudí je zas nevyhnutný stupienok pre nohy, vďaka ktorému sa na stoličku pohodlne usadia a zároveň im pri sedení nebudú visieť nohy.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie jedálenské stoličky

Stoličky do spálne

Aj v miestnosti určenej prevažne na oddych a spánok môžete pocítiť potrebu stoličky. Stoličky do spálne slúžia väčšinou na veľmi špecifický účel. Niektorí siahnu po stoličke len na vyplnenie priestoru, iní potrebujú stoličku na čítanie, občasné písanie pri stole alebo len tak, na odloženie toho oblečenia, ktoré sa nehodí ani do skrine, ani do koša na bielizeň. Určiť si, načo budete stoličku využívať, je pritom kľúčové. Ak ide o čisto dekoračné účely, tak jediným kritériom bude dizajn, ktorý by mal ladiť so zvyškom miestnosti alebo jej dodať farebný akcent. Zaujímavé sú aj drevené stoličky bez čalúnenia, na ktoré je možné položiť kvetináč s izbovou rastlinou prečisťujúcou vzduch, čím získate ako dekoráciu, tak aj prírodný filter vzduchu.

Ak hľadáte stoličku na čítanie, siahnite po pohodlných nižších stoličkách s operadlom i podpierkami rúk a mäkkým čalúnením pre čo najpohodlnejšie sedenie. Operadlo by pritom malo byť anatomicky tvarované, aby vás pri dlhom čítaní nebolel chrbát. Dámy zas môžu oceniť praktickú stoličku k toaletnému stolíku. Tá by mala byť malá, no dostatočne pohodlná, najlepšie s čalúnením, no bez operadla, aby sa dala pod stolík prakticky zasunúť a nezaberala v miestnosti priestor. Ak hľadáte stoličku len na odkladanie oblečenia, vhodné sú rafinované stoličky s úložným priestorom, ktoré sú väčšinou z prírodných materiálov – z dreva alebo pletené. Pri nečakanom príchode návštevy tak oblečenie v úložnom priestore jednoducho schováte.

Stoličky do detskej izby

Do výberu stoličky pre deti je najlepšie zapojiť aj dieťa. Je to dôležité hlavne pre výber výšky a šírky stoličky. Dieťa na nej bude sedieť pri písaní domácich úloh a učení sa, preto by mala byť stolička komfortná, výškovo nastaviteľná, keďže aj za jediný školský rok vám môže dieťa o pár cm vyrásť, a hlavne by mala mať anatomickú opierku pre chrbát, keďže detská chrbtica sa stále vyvíja. Výška sedadla detskej stoličky býva 30 – 35 cm, no je potrebné, aby si dieťa skúsilo, či mu výška vyhovuje a či si ju môže zvýšiť alebo znížiť, aby malo pri sedení nohy pevne na zemi. Obľúbené sú tzv. rastúce stoličky, ktoré je možné nastaviť podľa toho, ako dieťa rastie.

Ako vybrať stoličku do detskej izby?

Stolička môže, no nemusí mať podpierky rúk – pri práci za písacím stolom nie sú potrebné. Deti ocenia stoličky na kolieskach, ktorými sa môžu pohodlne odsunúť a prisunúť, prípadne premiestniť v blízkosti písacieho stola. Uistite sa však, že ak máte parkety alebo plávajúcu podlahu, kolieska sú dostatočne mäkké, najlepšie pogumované, aby podlahu nepoškodili a nezanechávali šmuhy. Výber farby alebo vzoru čalúnenia už nechajte na samotné dieťa – poteší ho, že si môže vybrať a na stoličku sa bude viac tešiť.

Stoličky do kancelárie

Voľbe kancelárskej stoličky a stoličky k PC by ste mali venovať tým viac pozornosti, čím viac času na nej budete tráviť. Podľa priestorových možností môžete siahnuť buď po kancelárskej stoličke, alebo kresle, ktoré je rozmerovo mohutnejšie, no ponúka viac funkcií a nastavení. Vždy si skontrolujte rozmery – najlepšie je si na stoličku sadnúť a vyskúšať, či výška a šírka sú pre vás vhodné. Pre ľudí s vyššou hmotnosťou odporúčame skontrolovať údaj o nosnosti. Pohodlnosť pri práci zabezpečia kolieska, vďaka čomu sa budete môcť pohodlne posúvať a odsúvať napríklad k tlačiarni.

Nielen pre pohodlnosť, ale najmä pre zachovanie zdravej chrbtice a predchádzanie bolestí krížov, chrbta a krku venujte obzvlášť pozornosť sedadlu, operadlu, opierke hlavy a podpierkam rúk. Je ideálne, aj sa dá sedadlo posúvať nielen smerom nahor a dole, ale aj čo sa týka hĺbky. Jeho tvar je taktiež dôležitý a mal by byť vystužený mäkkým, no podporným materiálom a pružina vo vnútri pomôže tlmiť dosadanie na stoličku. Operadlo je jednou z najdôležitejších častí. Uistite sa, že vám umožňuje sedieť vystreto, nie zohnuto, a že poskytuje podporu pre chrbticu v celej dĺžke a pre kríže. Uhol operadla by mal byť mierne zaklonený dozadu, nikdy nie dopredu, keďže pri prehnutom sedení má človek stlačené brucho, čím prispieva k plytkému dýchaniu.

Opierka hlavy môže pomôcť pri dlhých sedeniach na stoličke. Pri práci síce hlava nebýva opretá, no podporu si môžete dopriať počas prestávok a odľahčiť tak krčnej chrbtici. Podpierky rúk sú taktiež dôležité, pretože pri správnom nastavení môžu odľahčiť držaniu chrbtice. Preto by mali byť vždy výškovo nastaviteľné. Zároveň sa zídu na oddych rúk pre tých, ktorí veľa a dlho píšu, ale poslúžia aj ako pomôcka pri vstávaní zo stoličky. Čo sa týka materiálu, aj keď býva zvykom mať v kancelárii mohutné kreslá z kože alebo umelej kože, pri dlhodobom sedení odporúčame siahať po priedušných materiáloch, najlepšie so sieťovinou na chrbte.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kancelárske stoličky

Stolička do kúpeľne

Po stoličkách do kúpeľne, ktoré možno umiestniť do sprchy, siahajú najmä seniori a menej mobilní ľudia, ktorým sedenie na bezpečnej stoličke uľahčuje sprchovanie. Hlavným kritériom takejto stoličky by mala byť bezpečnosť. Sprchy bývajú šmykľavé a akékoľvek pošmyknutie u seniorov by mohli viesť k nebezpečnému úrazu. Pri hľadaní stoličky do sprchy sa preto uistite, že má bezpečnostné prvky, a to protišmykové gumové nožičky, aby sa stolička neposúvala, podpierky pre ruky, aby sa ich senior mohol pri usádzaní a vstávaní držať, či otvory na stekanie vody, aby povrch stoličky nebol šmykľavý a nehrozilo tak zošmyknutie.

Samozrejmosťou by mala byť opierka. Ak má človek s pohybom problém, sprchovanie mu uľahčí, ak sa bude môcť oprieť a nebude sa musieť sústrediť na udržiavanie stability chrbta. Pri výbere stoličky sa uistite, že si na ňu senior môže ľahko sadnúť – príliš nízka stolička by mohla viesť k sťaženému vstávaniu. Preto sú ideálne výškovo nastaviteľné stoličky, a to hlavne v prípade, ak budú stoličku používať viacerí ľudia. Niektoré stoličky sú navyše tvarované s výrezom vpredu, ktorý slúži na ľahšie umývanie intímnych partií, čo môže byť dôležité pre menej mobilných ľudí. Napokon nezabudnite skontrolovať nosnosť stoličky a pevnosť materiálu.

Stolička do predsiene

Stolička v predsieni je veľmi praktický kus nábytku. Poslúži pri obúvaní alebo na položenie tašiek pri zamkýnaní dvier. Stoličky do predsiení bývajú praktické, aby nezabrali príliš veľa miesta, a často sú širšie, podobne ako lavice. Praktickým prvkom je, ak má stolička 4 nohy, čím vytvára priestor na ukladanie topánok pod ňu. Niektoré zas potešia odkladacím priestorom, do ktorého môžete uložiť drobnosti, na ktoré nechcete pred odchodom zabudnúť – napríklad dáždnik alebo textilnú tašku na nákup.

Vysoká čierna stolička do predsiene

Stoličky do predsiene prichádzajú vo všetkých materiáloch, štýloch, farbách a tvaroch – stačí si vybrať, čo sa hodí do vašej domácnosti. Stolička by mala byť ľahko umývateľná, keďže v predsieni na ňu môže kvapkať zmoknutý dáždnik alebo sa o ňu môžu obtrieť zašpinené topánky. Stolička do predsiene sa hodí vtedy, ak máte menší priestor alebo v domácnosti žije menej ľudí – v opačnom prípade je vhodnejšie siahnuť po lavici.

Stoličky na balkón alebo terasu

V neposlednom rade nezabudnite na vonkajšie posedenie na terase či balkóne s kávou v ruke a dobrou knihou. Práve neskoré letné večery alebo včasné rána sú na to ideálne, či už vlastníte rozsiahlu terasu alebo maličký balkón. Práve rozmerom prispôsobte veľkosť stoličiek. Ratanový nábytok býva pohodlný, ale zaberie veľa miesta, preto zvážte, aký druh stoličiek vlastne potrebujete. Útlejšie záhradné stoličky poslúžia rovnako dobre. Obľúbené sú kovové stoličky v kombinácii s drevom, drevené stoličky s vankúšmi, ratanové stoličky, ale aj najlacnejšia alternatíva – plastové stoličky. Pri príliš lacných stoličkách však býva ich odolnosť a životnosť nižšia a nepočítajte ani s vysokou nosnosťou.

Omnoho dlhšie vám vydržia kovové stoličky, no uistite sa, že sú z nehrdzavejúceho materiálu. Vítané sú taktiež priedušné stoličky, ak má kovová konštrukcia výplň, sieťovinu v horúcom počasí oceníte. Stoličky z dreva treba chrániť pred dažďom, vlhkosťou a priamym slnečným žiarením a zároveň ich udržiavať ochranným náterom. Dôležitou vlastnosťou stoličiek na balkón a terasu je ich skladnosť. Nemali by zaberať príliš veľa miesta, ak sa ich snažíte odložiť na zimu, pričom poteší, ak sa budú dať zložiť na menší tvar. A keďže na terasu a balkón chodíme relaxovať, odpočinku dopomôže polohovateľnosť stoličiek, nastavenie sklonu operadla aj podpierok rúk.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie záhradné stoličky

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 04.01.2021
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Komoda do kuchyne, kúpeľne, do obývačky – žiadaná je biela s košíkmi a s dvierkamiKomoda do kuchyne, kúpeľne, do obývačky – žiadaná je biela s košíkmi a s dvierkami

Komoda sa hodí takmer kamkoľvek a je to praktický kúsok, do ktorého sa toho zmestí skutočne veľa. Ponúkame vám zopár tipov, čo všetko musíte zvážiť pred kúpou novej komody.

Aký skladací matrac na spanie pre hostí? Obľúbené sú Dormeo i lacné skladacie matraceAký skladací matrac na spanie pre hostí? Obľúbené sú Dormeo i lacné skladacie matrace

Skladacie matrace vedia byť nielen pekným doplnkom, ale aj veľmi dobrým pomocníkom pri príležitostných prespávačkách u vás doma. Ako si skladací matrac vybrať?

Kľakačka, nastaviteľná zdravotná stolička k PC – recenzie, skúsenostiKľakačka, nastaviteľná zdravotná stolička k PC – recenzie, skúsenosti

Viete, čo je to kľakačka? Skúšali ste už na nej sedieť? V dnešnom článku si definujeme, čo to tá kľakačka vlastne je a na čo je dobrá.