Živý plot z tují, hraba, smreka alebo muchovníka. Ktoré sú vhodné rastliny?

Živý plot je najprirodzenejšou formou oplotenia, ktoré vždy zapadne do koloritu akejkoľvek krajiny – či už okolo rodinného domu alebo na záhrade. Svojou sviežou farebnosťou dokáže však priniesť kúsok prírody aj na miesta, kde by ste to nečakali – napríklad do priemyselných či komerčne využívaných areálov.

Živý plot v kombinácii s drevenými plátmi

Poďme sa spolu pozrieť, aké rastliny sa najčastejšie na jeho realizáciu využívajú a aké sú ich výhody a nevýhody.

Obľúbené nožnice na živý plot


Účel využitia živého plotu

V prvom rade by ste si mali ujasniť, aké plochy pozemku chcete živým plotom oddeliť. V prípade rozdelenia pozemku na viacero funkčných častí sa hodia skôr rastliny nižšieho vzrastu, avšak výraznejších farieb, ktoré miesto osviežia. Takýto živý plot by nemal presahovať výšku 120 cm, aby nevytváral príliš veľký tieň pre ostatné rastliny, ktoré by potom nemali dostatok slnka.

Ak chcete vytvoriť optickú bariéru a oddeliť váš pozemok od mestského či susedovho, je vhodné použiť skôr vyššie rastliny, ktoré sú schopné dorásť do výšky 2 m alebo vyššej. Vyššie rastliny slúžia tiež ako vetrolamy a dokážu z veľkej časti utlmiť hluk prichádzajúci z verejnej komunikácie. Na niektorých druhoch vyrastajú tiež ostré tŕne, vďaka ktorým môžu rastliny slúžiť aj ako účinná fyzická bariéra pred preniknutím osôb či zvierat na časť vášho pozemku.

Vždyzelený živý plot

Ak chcete, aby bol váš živý plot neopadavý, siahnite po tzv. vždyzelených rastlinách. Ich lístie, resp. ihličie na zimu neopadáva a nemení svoju farbu, prípadne ju mení iba v malom rozsahu. Tieto rastliny vám pomôžu vytvoriť rovnomerné živé ploty na veľkých plochách, ktoré sa hodia na oddelenie vášho pozemku od okolia.

  • Tuje – Sú najobľúbenejšou rastlinou na rýchlo rastúci živý plot. Najznámejšou je odroda Brabant, ktorá je odolná a nenáročná, nemá však rada suchú a chudobnú pôdu, v ktorej sa jej rast spomaľuje. Obľúbená je tiež odroda Columna, ktorá je úzka a stĺpcovitá, rastie veľmi rýchlo a nevyžaduje si rez. Odroda Smaragd má žltozelené ihličie, no vyžaduje veľa slnka, inak bude rásť pomalšie, taktiež nepotrebuje tvarovanie. Tuja riasnatá (Excelsa Compact) je plne mrazuvzdorná a postupom času sa mení z plochých konárov na štíhly strom. Tuja východná (Aurea Nana) má, na rozdiel od ostatných spomenutých odrôd, žlté ihličie, ktoré v zime dostáva nádych bronzovej farby. Dorastá do výšky max. 1,5 m.
  • Vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus) – Najobľúbenejšie sú odrody Caucasica, Herbergii a Rotundifolia. Tie majú typické nápadné lesklé listy a vyrastajú do výšky 1 – 1,5 m. Vavrínovec vyžaduje polotieň a mierne zásaditú pôdu. Mrazy mu pomáha prežiť silná regeneračná schopnosť a nezabúdajte ani na fakt, že je mierne jedovatý.
  • Krušpán vždyzelený (Buxus sempervirens) – Je to vždyzelený ker, ktorý vyniká svojou mimoriadnou odolnosťou a vysokou regeneračnou schopnosťou. Nie je náročný na pôdu ani ovzdušie, avšak jeho regeneračnú schopnosť je vhodné podporovať pravidelným prihnojovaním. Vtedy veľmi dobré znáša rez a je možné ho tvarovať do najrôznejších podôb. Bez rezu dokážu niektoré odrody vyrásť až do výšky 6 m. Taktiež je možné ho veľmi jednoducho rozmnožovať prostredníctvom odrezkov. Obľúbenou odrodou je Arborescens a na nízke obruby sa hodí Suffruticosa.

Živý plot z krušpánu vždyzeleného

  • Cypruštek Lawsonov (Chamaecyparis lawsoniana) – Je rastlina podobná tuji, má však jemnejšie konáriky a ihličie, ktorého farba prechádza zo zelenej do modrej až sivej. Je to náročnejšia rastlina, než tuja – vyžaduje si slnečné miesto, kvalitnú pôdu bohatú na živiny, pravidelné zavlažovanie a neznáša dobre silné mrazy, suchý zimný vietor a tiež hlboký rez.  
  • Tis obyčajný (Taxus baccata) – Je vcelku nenáročný, nemá však rád silné mrazy. Má výbornú regeneračnú schopnosť a výborne znáša rez. Je možné ho teda tvarovať do najrôznejších podôb a plotov vo výške 1 – 4 m. Na ploty sa hodia silnejšie, odrastené rastliny. Na mráz sú citlivejšie odrody Fastigiata a Hybernica, tie vyžadujú pyramídový strih. Pozor, tis obyčajný je jedovatý.
  • Borievka (Juniperus) – Prekrásny tyrkysovo sfarbený ihličnan, ktorý si svoju farbu si zachováva počas celého roka. Je to veľmi odolná rastlina, ktorá sa dožíva stoviek rokov. K dispozícii sú rôzne odrody od trpasličích až po mohutné, ktoré dorastajú do výšky 10 m. Borievka dobre znáša rez.
  • Červienka (Photinia) – Zaujímavá rastlina s výrazne dočervena a dozelena sfarbenými listami, ktoré menia farbu v priebehu roka. Dokáže dorásť do veľkej výšky, no aby bola dostatočne hustá, vyžaduje si pravidelný rez. Červienka má aj ostne, takže pôsobí ako zábrana proti prieniku zvierat na pozemok.
  • Ovocné kríky – Sú zaujímavým variantom na realizáciu optického oddelenia častí záhrady. Navyše plodia veľmi chutné druhy ovocia. Na tento účel dobre poslúžia napr. ríbezle, egreše, maliny alebo josty.

Oživte záhradu farebným živým plotom

Vyššie uvedené druhy rastlín dokážu vytvoriť rovnomerný vždyzelený živý plot, ktorý je však väčšinou jednofarebný a pôsobí trochu sterilne. Moderným trend v záhradnej architektúre však velí, aby neboli živé ploty stálozelené a hlási návrat k prirodzeným farbám, ktoré vašu záhradu osviežia a prilákajú do nej aj mnoho pestrofarebných motýľov a hmyzu.

Živý plot z tují

Ak máte radi svieže farby, nebojte sa kombinovať rôzne listnaté kríky, ktoré v priebehu ročných období menia svoje zafarbenie a vytvoria z vašej záhrady prírodnú oázu. Záhradní architekti na tento účel odporúčajú rastliny ako muchovník (Amelanchier), arónia, rakytník (Hippophae), hlošina (Elaeagnus), drieň (Cornus), dráč (Berberis), ruža veľkoplodá (Karpatia), dulovec (Chaenomeles), kalina (Viburnum) či budleja (Buddleia).

Väčšina z uvedených druhov je opadavá, na jeseň vás však potešia rôznofarebným padajúcim lístím. Farebnú záhradu si môžete vychutnávať aj po celý rok. Napríklad dráč Thunbergov alebo dráč červenolistý dokážu vytvoriť meter vysoký plot a majú zaujímavo sfarbené fialovočervené listy. Taká škumpa vlasatá (Cotinus coggygria) má tiež pekné tmavofialové lístky, no dorastá až do výšky 2 m. Zaujímavou rastlinou je aj drieň biely, ktorý má výrazne červenú kôru či zlatý vtáčí zob, ktorý má listy výrazne zlaté a dokáže vyrásť až do výšky 5 m.

Výsadba a starostlivosť o živý plot

Sadenice na živý plot sa obvykle predávajú vo výške 10 – 40 cm, platí však, že silnejšie a urastenejšie kusy sa rýchlejšie uchytia. Vysádzať by ste ich mali vo vzdialenosti cca 40 – 50 cm, v záhone je vhodná vzdialenosť 20 cm. Ihličnaté rastliny sa vysádzajú na jar, listnaté zasa na jeseň.

Starostlivosť o živý plot

Časté a správne strihanie pomáha tvarovať rastliny, ktoré potom vytvárajú hustejší porast. Čo sa týka strihania, je nutné počkať, pokým rastliny dorastú do požadovanej výšky živého plotu. Potom sa strihajú vrcholy i boky rastlín v správnom reze. Dobrým pomocníkom pre dodržanie rovnej línie je napr. napnutý špagát. Nezabúdajte ani na dostatočné prihnojovanie, ak to konkrétna odroda rastliny vyžaduje. V obdobiach dlhšieho sucha je nutné plot aj umelo zavlažovať, v zime je zasa dobré oklepávať z rastlín sneh, pretože mokrý sneh vytvára hrubé a ťažké vrstvy, ktoré dokážu tenké konáriky polámať.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne

Drevené, kovové, sklenené nástenné hodiny, dizajnové, moderné i vintage modely sa budú krásne vynímať na každej stene. Môžete ich použiť v interiéri aj v exteriéri. Je z čoho vyberať.

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.Publikované dňa: 20.04.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?

Pripravili sme si pre vás návod, vytvorený na mieru pre domácich majstrov, ako stierkovať steny, ako vyhladiť stierku a aké stierky máte na výber.

Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)

Inštalácia vinylovej podlahy nie je náročná a so správnym náradím si ju viete vymeniť rýchlo a jednoducho aj sami. V tomto článku sa dočítate, ako správne položiť vinylovú podlahu.

Najlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberomNajlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberom

Aku skrtukovač je praktickým náradím, ktoré sa uplatní v každej domácnosti. Čo však také aku vŕtačky? Oplatí sa do tohto aku náradia investovať? Poradíme vám, ako si vybrať, čo najlepšie.