Vrizea, Vriesea, Bromélia – Pestovanie, polievanie, rozmnožovanie, starostlivosť

Kupujete kvety na základe atraktívneho vzhľadu a často sa vám stáva, že o pestovaní danej rastliny absolútne nič neviete? Jednou z takýchto volieb často býva aj bromélia, konkrétne Vrízea z rodu broméliovitých.

Vrízea - pestovanie, starostlivosť, zálievka, hnojenie

Vďaka svojim okúzlujúcim kvetom, ktoré pripomínajú horiace meče, je "ihlou v oku" v každom kvetinárstve. Ak po nej túžite aj vy, prezradíme vám všetko čo potrebujete vedieť o jednoduchom a úspešnom pestovaní Vrízei.


Niečo o Vrízei

Prvotný latinský názov Vrízei je "Vriesea". Ide o izbovú rastlinku, ktorá pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky, v súčasnosti je rozšírená po celom svete. Je pomenovaná podľa holandského botanika a lekára Willema Hendrika de Vriese. Je to broméliovitá rastlina, ktorá má rôzne druhy, no väčšinou z nich kvitne len raz. Svojím zaujímavým vzhľadom, ktorý tvorí kvet a aj listy, zdobí akýkoľvek interiér po celý rok. Môžete ju darovať aj ako darček, s ktorým určite nič nepokazíte. Dokonca, počas adventu začala nahrádzať aj Vianočnú hviezdu ako jej modernejšia verzia.

Ako vyzerá?

Vrízea má neprehliadnuteľný príťažlivý vzhľad. Spodnú časť tvorí koreň, ktorý nie je silný, slúži skôr ako konár, na ktorom vyrastá rastlinka a prostredníctvom ktorého je prichytená v pôde. Z koreňa vyrastajú dlhé pochovité, ploché listy, ktoré sú ukončené špicom. Listy majú niekoľko vertikálnych žiliek od začiatku až po koniec a sú výrazne hrubé, môžu mať zaujímavé odtiene zelenej.

Ako vyzerá Vrízea a koľko druhov existuje?

Vyrastajú do ružici, z ktorej vyrastá stonka s kvetom, resp. s kvetinovou hlavou. Kvety na kvetinovej hlave sú otvorené po oboch stranách hlavy a rastú do špicov. Majú žiarivé odtiene žltej, oranžovej a červenej.

Druhy

Rodinka Vrízei obsahuje až vyše 360 rozličných druhov a ešte viac vyšľachtených hybridov, medzi nimi aj Vrízea lesklá ("Vriesea splendens"). Jednotivé druhy sa od seba odlišujú hlavne odlišným sfarbením listov zeleného spektra farieb až po purpurovo červené. Podobne je to aj s kvetmi, resp. s výraznými farebnými listencami. Práve oni sú tie, ktoré vytvárajú rastlinke dekoratívnu funkciu. Napriek tomu, že sú to listence, nazveme ich kvety.

Podľa druhu Vrízei sa farba kvetov pohybuje v odtieňoch jasnej sýtej žltej, oranžovej, červenej, krvavo červenej až bordovej. Existujú aj druhy, ktoré nemajú dekoračné kvety, ale na druhej strane sú zaujímavé sfarbením listov. Zaujímavá je práve spomenutá "Vriesea splendens", ktorá vás okrem kvetov, zaujme škvrnitými listami.

Ako pestovať?

Ide o dlhotrvácnu rastlinu, ktorá nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, ale ak neviete o jej starostlivosti naozaj nič, rýchlo o ňu prídete. Pestovať ju môžete ako hotovú rastlinku, z cibuľky alebo zo semienok.

Všetky 3 druhy si môžete zakúpiť v záhradkárstve alebo v kvetinárstve. Z cibuľky a zo semienok je to však mimoriadne náročné, požadujú sa vysoko sterilné podmienky. V prípade kúpy hotovej rastlinky, vám odporúčame zakúpiť si tú, ktorá práve kvitne, aby vám vydržala čo najdlhšie. Základnou podstatou pestovania je zabezpečiť nielen Vrízei, ale všetkým rastlinkám dostatok tepla, vlhkosti a samozrejme lásky.

Vyberte vhodné stanovište

Väčšina druhom Vrízeí obľubuje jasné a prirodzené denné svetlo. Môžete ju umiestniť k strane otočenej na východ alebo na západ.

Aké stanovište pre Vrízeu?

Nikdy ju nedávajte na parapet, kde dopadajú priame slnečné lúče, pretože by ju mohli ľahko spáliť. Zvoľte miesto, kde jej nebude zima, ani príliš teplo a kde bude mať dostatok svetla, ale aj tieňa.

Zálievka

Vrízea má slabo vyvinuté korene. Pravdepodobne slúžia len na zakotvenie rastliny do pôdy. Z toho dôvodu táto rastlinka neprijíma vlahu a živiny z pôdy cez koreň, ako to u väčšiny rastlín býva, ale cez ružicu. Ružicou sa myslí útvar, ktorý vznikne z vyrastených listov. Z toho dôvodu ju polievajte v tejto oblasti, medzi listami, kde vytvára "kalištek" a nie priamo na pôdu. Najlepšie urobíte ak na polievanie použijete odstátu, prevarenú vodu, nie čerstvú. Ešte lepšou zálievkou je dažďová voda. Postačí 1/4 objemu šálky raz za 6 dní.

Hnojenie

Ako sme už spomínali, Vrízea nezískava a neťahá živiny z pôdy, pretože má slabý koreň. Na tento účel jej slúži ružica, ktorá sa nielen zalieva, ale aj prihnojuje. Na Vrízeu sa používa hnojivo na Orchideu, ale pre istotu si prečítajte, či na hnojive je napísané vhodnosť používať aj na Bromélie.  S hnojením to netreba preháňať, dokonca, ak sa o ňu staráte správne, nebude treba ju prihnojovať vôbec.

Ak to však bude vyžadovať, nikdy ju nehnojte príliš, pretože hnojivá obsahujú soli, ktoré neznáša a môže zahynúť. Postačí ak do šálky s vodou pridáte naozaj minimum hnojiva. Hnojí sa len 2-krát ročne a to len na jar alebo v lete.

Rozmnožovanie a presádzanie

Bromeliády a teda aj Vrízea nedisponuje rozsiahlym koreňovým systémom. Rozmnožuje a presádza sa tak, že pôvodný kvet, teda materská rastlina, kvitne väčšinou len raz a následne umrie. "Deti matky", výhonky, sa objavujú v strede rastliny v ružici. Nechajte ich po celý čas pripevnené k matke. Časom, pôvodné "staré" stonky a listy samé odumrú a na vytvorenie priestoru pre mladé, tie staré odrežte.

Ako rozmnožovať a presádzať Vrízeu?

Výhonky môžete odrezať aj skôr, keď dorastú na 5 až 6 cm a zasaďte ich do malých kvetináčov, kde sa o ne staráte rovnako ako ste sa o tú materskú.

Nebezpečná Vrisea?

Čo sa týka Vrízei a bezpečnosti, je netoxická. Dokonca, ak máte domáce zvieratká a stane sa, že si kúsok z Vrízei odhryznú, nič vážne sa nestane. Najhoršie čo sa môže stať, sú žalúdočné a tráviace problémy, preto ju radšej umiestnite mimo dosah vašich domácich miláčikov.

Choroby a škodce, ktoré postihujú bromélie a ako s nimi vybabrať

Nato, aká je Vrízea krásna, škodcov veľmi neláka. Omnoho viac je citlivejšia na nevhodné umiestnenie, priame slnečné lúče, nadmernú zálievku a na nadmerné hnojenie. Napriek tomu, že ju neohrozujú škodcovia, môže sa stať, že sa objavia hlavne:

Vošky - môžu byť červenej, zelenej alebo žltej farby. Parazitujú hlavne na koreňoch a na listoch rastlín, z ktorých nasávajú šťavy. Na listy často kladú vajíčka. Pomôže postrek na izbové rastliny proti voškám. Dostanete ho v záhradkárstve, kde vám povedia koľko postreku a ako často sa odporúča použiť pri broméliách. 

Roztoče - na broméliách sú to hlavne pavúky, ktoré kladú vajíčka a z ktorých sa za 7 dní vyliahnu mladé pavúky. Pomôže insekticídne mydlo, ktoré vaše kvety zbaví pavúkov a ďalších škodcov.

Poznámka: pri používaní akéhokoľvek postreku, vyskúšajte malú dávku len na malej časti listu a pozorujte čo sa s rastlinou deje. Ak jej postrek neškodí, použite ho na rastlinu, ale len podľa pokynov.

Rýchle tipy na záver

  • Vodu v ružici sem tam vylejte, nechajte ružicu na pár dní (1-2) prázdnu a zalejte novou vodou - zabránite tým k tvorbe hnilobných procesov.
  • Listy občas roste rozprašovačom.
  • Nepoužívajte čerstvú vodu z vodovodného kohútika, pretože väčšinou ide o tvrdú vodu a bromeliády sú citlivé na soli. Radšej ju nechajte odstáť, prevarte alebo zbierajte dažďovú vodu.
  • V chladnejších mesiacoch a priestoroch zavlažujte podstatne menej, možno bude stačiť len 1 alebo 2-krát mesačne.
  • Do rašelinového substrátu môžete na odľahčenie pridať guľôčky polystyrénu.
  • Najideálnejšou teplotou pre bromélie je 18 - 24 °C.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

06/09/2020 12:45
Stanislav Sidlovsky

Nedávno sme prevzali kvet a snažíme sa ju zachrániť v strede máme asi 20 cm stonku s vysušenými květmi akokeby bolo spálené od slnka ako ju zachrániť prosim

08/09/2020 16:38
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
rastlinku polievajte a umiestnite ju na vhodné stanovište. Dajte jej čas, možno sa preberie k životu.

16/11/2020 13:43
Iva

Dobrý deň. Dočítala som sa v odbornej literatúre, že počas kvitnutia by sa rastlina nemala polievať do ružice. Je to pravda, keďže kvitne veľmi dlho? Alebo stačí jemne rosiť len listy? Ďakujem za odpoveď. Prajem pekný deň.

17/11/2020 08:25
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
keďže išlo o odbornú literatúru, nevidíme dôvod tejto informácii neveriť. Listy jemne, samozrejme, rosiť môžete.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 21.11.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zadržať vodu v záhrade a znížiť jej spotrebuAko zadržať vodu v záhrade a znížiť jej spotrebu

Hospodárenie s vodou v záhrade je rovnako dôležité ako v domácnosti. Preto treba záhradu prispôsobiť tak, aby vedela dažďovú a podzemnú vodu zo studne využiť čo najviac.

Kosenie kosou – výhody a nevýhody. Ako naklepať kosu, ako nasadiť kosu na kosisko?Kosenie kosou – výhody a nevýhody. Ako naklepať kosu, ako nasadiť kosu na kosisko?

Tradičná kosa má svoje čaro a prináša aj niekoľko výhod. Ak ste kosenie kosou doposiaľ nevyskúšali, poradíme vám, ako na to.

Popol do záhrady, do kompostu, ako hnojivo – je vhodný na zemiaky, paradajky, cesnak či uhorky?Popol do záhrady, do kompostu, ako hnojivo – je vhodný na zemiaky, paradajky, cesnak či uhorky?

Popol prirodzene obsahuje stopy draslíka a iných látok, ktoré možno využiť pri pestovaní rastlín. Hnojenie je však len jedným z mnohých využití popola.