Ako sa obliecť na beh v zime? Kvalitné topánky, čiapka a bunda na behanie

Milovníci behania sa tejto športovej aktivite nevyhýbajú ani v zime. Dokonca je veľa takých, ktorí v zime s behaním začínajú, pretože potrebujú čerstvý vzduch. Beh v zime môže pomôcť s budovaním imunity a udržať vás v kondícii aj počas zimného obdobia. Ak s behaním v zime chcete začať, obstarajte si kvalitné oblečenie na beh.

Ako sa obliecť na behanie v zime?

V prvom kroku sa možno rozhodujete či je vôbec behanie v zime bezpečné. Typické obavy z prechladnutia, zápalu pľúc alebo dusivého kašľa sa môžu naplniť, ak sa na beh v zime dostatočne nepripravíte alebo preceníte svoje schopnosti. Ako sa obleicť na beh v zime? Koľko kilometrov behať a v takom tempe?

Obľúbené bundy na behanie v zime


Beh v zime – strečing a tempo

Behanie v mínusových teplotách či v teplotách okolo nuly má svoje špecifiká. Skôr, ako sa zameriame na oblečenie na beh, povedzme si, akých zásad by ste sa pri behaní v zime mali držať.

Je potrebné si uvedomiť, že telo sa v chladnejšom počasí zahrieva dlhšie. Preto pred pred samotným výkonom organizmus najskôr zahrejte. Ideálne dlhšou chôdzou alebo krátkou rozcvičkou a strečingom. Zahriate svaly pracujú omnoho efektívnejšie než stuhnuté.

Keď sezónu začínate výklusmi v chladnom počasí, vsaďte na princíp menej je viac. Začnite pozvoľným tempom. Prvé tréningy udržujte rovnomernú intenzitu, nebehajte rýchlo, pracujte s dychom. Dýchanie pri behu v zime je veľmi dôležité. Nadychujte sa nosom a vydychujte ústami, hoci studený vzduch vám zo začiatku bude vadiť, musíte si zvyknúť. Prípadne použite kuklu alebo šatku.

Behajte tak, aby ste tempo udýchali a nemuseli stále zastavovať. Ak ste v pohybe, ste v bezpečí a nehrozí vám, že tak ľahko prechladnete. Potíte sa totiž aj v chlade a pri nízkych teplotách vám ostane chladno už po krátkom zastavení, kedy vás oblečenie začne chladiť. Vsaďte skôr na viac tenkých vrstiev oblečenia ako na jednu hrubú zimnú bundu. Paradoxne, na beh v zime sa nemusíte naobliekať. Ak je vonku 0 °C, oblečte sa akoby bolo 10 °C. Behom sa totiž zahrajete a ak sa naobliekate až príliš, bude to skôr na škodu.

Behanie v zime strečing

Bežecké oblečenie na zimu

Aj behanie v mraze môže mať svoje čaro. Keď však teplomer klesá pod nulu, telo treba do tohto počasia poriadne naobliekať. Je niekoľko základných zásad, ktoré by ste mali pri výbere športového oblečenia dodržiavať. Na športovanie v zime potrebujete 3 základné vrstvy oblečenia. Systém vrstvenia zabezpečí vášmu telu správnu termoizoláciu, odvod potu od pokožky, zabráni prefukovaniu i premoknutiu.

Ani jedna vrstva by nemala obsahovať bavlnené oblečenie - neodvádza dobre pot, práve naopak, rýchlo sa nasiakne a vy ste už po krátkom čase mokrí. Viacvrstvovosť vám umožní reagovať na zmeny počasia- Ak sa oteplí, jednu vrstvu si vyzlečiete a omotáte okolo tela, aby vám nebránila v pohybe.

Športové oblečenie na beh

Prvá vrstva oblečenia na beh

Funkčná bielizeň je dôležitá pri všetkých druhoch zimných športov. Vrstva, ktorá by mala priliehať k telu ho musí udržiavať v suchu, odvádzať od pokožky pot do ďalšej vrstvy a udržať ideálnu telesnú teplotu. Čo sa dám týka, správne zvolenou bielizňou sú športová podprsenka, nohavičky a funkčné tielko, u pánov sú to zase funkčné tielko a športové boxerky či slipy.

Druhá vrstva oblečenia na beh

Tričko, či už s krátkym alebo dlhým rukávom, musí mať termoizolačné vlastnosti. To znamená, že musí od tela odvádzať prebytočný pot, teplo a vytvárať komfortné podmienky na cvičenie.

Pokiaľ je zima miernejšia, postačia vám klasické bežecké nohavice. V prípade mrazov si však zvoľte zateplený model.

Funkčné športové oblečenie na behanie

Tretia vrstva oblečenia na beh

Posledná vrstva oblečenia by mala chrániť športovca pred vplyvmi vonkajšieho prostredia. Voľte si ju podľa aktuálneho počasia. Ak je slnečné a pomerne teplé počasie, postačí vám k tričku s dlhým rukávom bežecká vesta či ľahšia mikina, v tuhšej zime je vhodnejšia bežecká bunda, ktorá je nepremokavá.

Nákrčník, rukavice, kukla a čiapka na behanie

V zime si ako prvé človek uvedomí, že má zmrznuté ruky, nohy, uši a krk. Na ich ochranu by ste mali dbať aj počas behania, prihliadajte pritom nielen na teplotu vzduchu, ale aj na rýchlosť vetra a rýchlosť vášho behu. Čiapka, čelenka či šatka ochránia hlavu pred stratou tepla. Voľte tenšie, ale odolné materiály. V mrazoch a vo veľkom vetre vám hlavu, krk aj tvár skvelo ochráni kukla.

Ak k nej zvolíte aj okuliare, veľa nechráneného miesta na hlave vám už nezostane. Dobrým pomocníkom je tiež návlek na krk, ktorý ochráni nielen krk, ale prípadne aj ústa a nos. Rukavice zas udržia ruky v teple, ochránia ich pred mrazom a vlhkom. Ich význam bližšie určite netreba vysvetľovať. Dôležitou súčasťou oblečenia na behanie sú ponožky či podkolienky. Počas behu môžu nohy poriadne premrznúť, funkčné teplé ponožky ich udržia v dostatočnom pohodlí.

Beh v zime, rukavice a zimná bunda na behanie

Bežecké topánky na zimu

Kvalitne obuť by ste sa mali v každom ročnom období, zimu nevynímajúc. Určite by ste nemali v zime behávať vo svojich teniskách na leto, či už kvôli hladším podrážkam (môže sa vám šmýkať) alebo typickému vetraniu (pocit tepla vám v zime nedodá).

Bežecké topánky na zimu by mali mať odolnú podrážku s hrubším vzorom, bude vás dostatočne izolovať od chladnej zeme a zároveň sa vám nebude šmýkať. Behanie na jeseň a v miernejšej zime je možné v krosovej obuvi. Jej podrážka je dostatočne hrubá a štrukturovaná. Pri výbere obuvi by ste mali brať ohľad na to, že musí zvládnuť prechody z chladu do tepla, dobre priliehať ku klzkým aj mokrým povrchom, zvládnuť posypovú soľ aj blato.

Bežecké tenisky na behanie v snehu

Beh v zime – dýchanie, výbava a komfort

Prečo začať behať určite vysvetľovať netreba. Pre svoje zdravie môže človek vďaka športu toho urobiť naozaj veľa – zlepšiť svoj kardiovaskulárny systém, schudnúť, očistiť svoju myseľ či zlepšiť svoju náladu. Či už rozmýšľate nad tým, ako sa obliecť na maratón, alebo len nad tým, ako zvládnuť pohodlne zopár kôl okolo svojho paneláka, dodržiavať by ste mali niektoré zásady.

Oblečenie musí byť pohodlné (nemalo by vás škrtiť, rezať a obmedzovať v pohybe), tvorené 100-percentne pružným materiálom, ktorý vám sadne ako druhá koža. Oblečenie nesmie byť príliš voľné - zvýšite odpor vzduchu a viac sa pri športe „namakáte". Pri vrstvení však netreba zabúdať na to, že vrchná vrstva oblečenia by mala byť o číslo väčšia, aby neobmedzovala vašu hybnosť. Obuv na behanie by rovnako mala byť o niečo väčšia (asi o pol čísla), je to kvôli hrubým ponožkám/podkolienkam, ktoré by ste mali v zime nosiť.

V zime myslite na to, že budete behať v horšom teréne a že je skôr tma (môžete si zaobstarať čelovku, ktorá problém so svetlom vyrieši). Ak ste sa rozhodli pre behanie v zime, dýchanie musíte podmienkam prispôsobiť. V mrazoch stráca človek schopnosť dýchať nosom a automaticky začne dýchať ústami. Treba si dať na to pozor, pretože chladný vzduch sa tak dostáva priamo do priedušiek a pľúc. Behajte voľným tempom, do -10 ˚C by malo byť behanie bezproblémové. Ani v zime by ste nemali zabúdať na pitný režim a prijímať tekutiny v dostatočnom množstve.

Oblečenie na beh v zime

Najčastejšie otázky – FAQ

Plánujete začať s behom v zime? Láka vás behanie v chladnom počasí? Chcete vedieť, ako začať? Radi vám pomôžeme a poradíme ako na to. Ak máte otázky, pokojne sa pýtajte v dikusii pod článkom. Ochotne vám pomôžeme.

Ako sa správne obliekať na beh v zime?

Dôležité je vrstveniie oblečenia (napr. 3 vrstvy). Používať by ste mali len funkčné a priedušné materiály, ktoré nedržia vlhkosť. Ideálne je obliecť sa v tenkých vrstvách, keďže počas behu telo zahrievate a nadmerné vrstvy by spôsobili zhoršený komfort počas behu. Zabúdať by ste nemali ani na čiapku, rukavice či šatku na ústa alebo kuklu.

Aké sú najlepšie techniky behu v zime?

Najlepšie je začať strečingom a zahriatím svalov. Následne začínajte pozvoľným tempom behu pri nízkej intenzite. Behajte tak, aby ste nemuseli často zastavovať, inak riskujete prechladnutie. Menej je viac a voľte preto kratšie trasy.

Potrebujem na behanie v zime čelovku?

Ak plánujete behať v populudňajších hodinách či k večeru, čelovka na behanie je skvelou voľbou vzhľadom na skoré stmievanie a zhoršenú viditeľnosť v tomto ročnom období.

Oblečenie a doplnky na behanie

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Komentáre

25/08/2021 09:10
miriam

V zime je to hrozne náročné s medzivrstvou medzi telom a softshelkou. Aspoň u mňa. Při bežných funkčných tričkách som hneď celá vyhodená a bavlnené mám hneď mokré :/

26/08/2021 19:05
frederika

A bavlnené s nejakou úpravou, ktoré by pohlcovalo pot a neprepúšťalo by ho von ?

28/08/2021 19:46
miriam

Tak to by zrejme bolo ideálne, ale kde ho nájsť netušíím

30/08/2021 17:44
frederika

my máme cityzen a tie sú perfektné

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 05.10.2018
Posledná aktualizácia: 03.04.2023
Hodnotenie článku:
(94.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať lyžiarsku prilbu: Recenzie a test poradia tie najlepšieAko vybrať lyžiarsku prilbu: Recenzie a test poradia tie najlepšie

Prilba nie je len na to, aby ochránila hlavu v prípade pádu. Ochráni proti vetru, snehu, chladu či nečakanému nárazu. Ako vybrať najkvalitnejšiu?

Najlepšie lyžiarske okuliare podľa testu: Fotochromatické do hmly či s vymeniteľnými sklami?Najlepšie lyžiarske okuliare podľa testu: Fotochromatické do hmly či s vymeniteľnými sklami?

Na trhu nájdete desiatky až stovky lyžiarskych okuliarov. Viete, aké parametre si treba všímať pri ich výbere? Poradíme vám, ako si vybrať správne lyžiarske okuliare.

Ako vybrať najlepšie lyžiarky? Aj lacné lyžiarky majú dobré recenzieAko vybrať najlepšie lyžiarky? Aj lacné lyžiarky majú dobré recenzie

Máte lyže, môžete sa ísť lyžovať. Zrejme budete prekvapení, no také jednoduché to nie je. K lyžiam nepochybne patria lyžiarky. V našom článku vám poradíme, ako si ich vybrať.