Ako sa obliecť na behanie v zime počas chladných dní?

Milovníci behania sa tejto športovej aktivite nevyhýbajú ani v zime. Dokonca je veľa takých, ktorí v zime s behaním začínajú, pretože potrebujú čerstvý vzduch a pohybovú aktivitu. Beh počas chladnejších dní môže pomôcť s budovaním imunity a udržať vás v kondícii aj počas zimného obdobia. 

Ako sa obliecť na behanie v zime?

V prvom kroku myslite na strečing a poriadne sa ponaťahujte, zvoľte vhodné oblečenie a nasmerujte svoje kroky na trať. Viete, čo si obliecť na behanie v zime?

Obľúbené funkčné bundy

Behanie v zime a oblečenie

Aj behanie v mraze môže mať svoje čaro. Keď však teplomer klesá pod nulu, telo treba do tohto počasia poriadne naobliekať. Je niekoľko základných zásad, ktoré by ste mali pri výbere športového oblečenia dodržiavať. Na športovanie v zime potrebujete 3 základné vrstvy oblečenia. Systém vrstvenia zabezpečí vášmu telu správnu termoizoláciu, odvod potu od pokožky, zabráni prefukovaniu i premoknutiu.

Športové oblečenie na beh

Ani jedna vrstva by nemala obsahovať bavlnené oblečenie - neodvádza dobre pot, práve naopak, rýchlo sa nasiakne a vy ste už po krátkom čase mokrí. Viacvrstvovosť vám umožní reagovať na zmeny počasia- Ak sa oteplí, jednu vrstvu si vyzlečiete a omotáte okolo tela, aby vám nebránila v pohybe.

Prvá vrstva oblečenia

Funkčná bielizeň je dôležitá pri všetkých druhoch zimných športov. Vrstva, ktorá by mala priliehať k telu ho musí udržiavať v suchu, odvádzať od pokožky pot do ďalšej vrstvy a udržať ideálnu telesnú teplotu. Čo sa dám týka, správne zvolenou bielizňou sú športová podprsenka, nohavičky a funkčné tielko, u pánov sú to zase funkčné tielko a športové boxerky či slipy.

Druhá vrstva oblečenia

Tričko, či už s krátkym alebo dlhým rukávom, musí mať termoizolačné vlastnosti. To znamená, že musí od tela odvádzať prebytočný pot, teplo a vytvárať komfortné podmienky na cvičenie.

Funkčné športové oblečenie na behanie

Pokiaľ je zima miernejšia, postačia vám klasické bežecké nohavice. V prípade mrazov si však zvoľte zateplený model.

Tretia vrstva oblečenia

Posledná vrstva oblečenia by mala chrániť športovca pred vplyvmi vonkajšieho prostredia. Voľte si ju podľa aktuálneho počasia. Ak je slnečné a pomerne teplé počasie, postačí vám k tričku s dlhým rukávom bežecká vesta či ľahšia mikina, v tuhšej zime je vhodnejšia bežecká bunda.

Skvelí pomocníci na zimné behanie

V zime si ako prvé človek uvedomí, že má zmrznuté ruky, nohy, uši a krk. Na ich ochranu by ste mali dbať aj počas behania, prihliadajte pritom nielen na teplotu vzduchu, ale aj na rýchlosť vetra a rýchlosť vášho behu. Čiapka, čelenka či šatka ochránia hlavu pred stratou tepla. Voľte tenšie, ale odolné materiály. V mrazoch a vo veľkom vetre vám hlavu, krk aj tvár skvelo ochráni kukla.

Ak k nej zvolíte aj okuliare, veľa nechráneného miesta na hlave vám už nezostane. Dobrým pomocníkom je tiež návlek na krk, ktorý ochráni nielen krk, ale prípadne aj ústa a nos. Rukavice zas udržia ruky v teple, ochránia ich pred mrazom a vlhkom. Ich význam bližšie určite netreba vysvetľovať. Dôležitou súčasťou oblečenia na behanie sú ponožky či podkolienky. Počas behu môžu nohy poriadne premrznúť, funkčné teplé ponožky ich udržia v dostatočnom pohodlí.

Tenisky na behanie v zime

Kvalitne obuť by ste sa mali v každom ročnom období, zimu nevynímajúc. Určite by ste nemali v zime behávať vo svojich teniskách na leto, či už kvôli hladším podrážkam (môže sa vám šmýkať) alebo typickému vetraniu (pocit tepla vám v zime nedodá).

Bežecké tenisky na behanie v snehu

Bežecké topánky na zimu by mali mať odolnú podrážku s hrubším vzorom, bude vás dostatočne izolovať od chladnej zeme a zároveň sa vám nebude šmýkať. Behanie na jeseň a v miernejšej zime je možné v krosovej obuvi. Jej podrážka je dostatočne hrubá a štrukturovaná. Pri výbere obuvi by ste mali brať ohľad na to, že musí zvládnuť prechody z chladu do tepla, dobre priliehať ku klzkým aj mokrým povrchom, zvládnuť posypovú soľ aj blato.

Oblečenie a doplnky na behanie

Zopár rád na záver

Prečo začať behať určite vysvetľovať netreba. Pre svoje zdravie môže človek vďaka športu toho urobiť naozaj veľa – zlepšiť svoj kardiovaskulárny systém, schudnúť, očistiť svoju myseľ či zlepšiť svoju náladu. Či už rozmýšľate nad tým, ako sa obliecť na maratón, alebo len nad tým, ako zvládnuť pohodlne zopár kôl okolo svojho paneláka, dodržiavať by ste mali niektoré zásady.

Oblečenie musí byť pohodlné (nemalo by vás škrtiť, rezať a obmedzovať v pohybe), tvorené 100-percentne pružným materiálom, ktorý vám sadne ako druhá koža. Oblečenie nesmie byť príliš voľné - zvýšite odpor vzduchu a viac sa pri športe „namakáte". Pri vrstvení však netreba zabúdať na to, že vrchná vrstva oblečenia by mala byť o číslo väčšia, aby neobmedzovala vašu hybnosť. Obuv na behanie by rovnako mala byť o niečo väčšia (asi o pol čísla), je to kvôli hrubým ponožkám/podkolienkam, ktoré by ste mali v zime nosiť.

Oblečenie na beh v zime

V zime myslite na to, že budete behať v horšom teréne a že je skôr tma (môžete si zaobstarať čelovku, ktorá problém so svetlom vyrieši). Ak ste sa rozhodli pre behanie v zime, dýchanie musíte podmienkam prispôsobiť. V mrazoch stráca človek schopnosť dýchať nosom a automaticky začne dýchať ústami. Treba si dať na to pozor, pretože chladný vzduch sa tak dostáva priamo do priedušiek a pľúc. Behajte voľným tempom, do -10 ˚C by malo byť behanie bezproblémové. Ani v zime by ste nemali zabúdať na pitný režim a prijímať tekutiny v dostatočnom množstve.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 05.10.2018
Hodnotenie článku:
(94.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?

Výber vhodnej snowboardovej obuvi je jedným zo základných faktorov, ktoré ovplyvňujú vaše pohodlie aj bezpečnosť počas jazdenia. Dôležitá je veľkosť, správne tvarovanie, tvrdosť a spôsob...

Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?

Aby ste mali z lyžovania čo najlepší zážitok, mali by ste sa o lyže pravidelne starať. V opačnom prípade sa môžu zhoršiť ich jazdné vlastnosti aj o vyše polovicu.

Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitáAko často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá

Jesenná sezóna sa pre turistov nesie v znamení horských lejakov, búrok či častých prehánok.  Ako často impregnovať obuv? Všetko o impregnácii turistického vybavenia sa dozviete v...