Ako založiť trávnik? Akú trávu vysadiť?

Zakladanie nového trávnika môže byť náročné časovo aj finančne. Je potrebné poznať, kedy sa oplatí trávnik vysiať, aký druh trávy použiť a vôbec rozlíšiť, či je pre váš trávnik vhodnejší koberec alebo výsev. Zakladanie trávnika však nemusíte nechávať len na profesionálov.

Ako založiť trávnik?

Poradíme vám, na čo všetko by ste nemali zabudnúť nielen pri výseve, ale aj počas prípravy a pri údržbe nového trávnika.

Vysievať alebo položiť kobercový trávnik?

Na začiatku sa pristavme pri celkom bežnej dileme. Ak sa chystáte založiť trávnik, určite budete zvažovať vysievanie alebo kladenie trávnatého koberca. Obe možnosti majú svoje pre a proti. Kladenie koberca je síce rýchlym riešením (výsledok uvidíte okamžite), no zakladanie trávnika je o čosi náročnejšie a hlavne drahšie. Pri vysievaní trávy máte viac možností pri výbere druhu trávy, ktorú si môžete pokojne aj nakombinovať, aby bol trávnik pestrejší, hustejší a zdravší. Vysievaním sa ľahšie dostanete do užších a ťažšie dostupných miest. Takéto zakladanie trávnika trvá síce dlhšie, ale viete si ho založiť aj svojpomocne bez predchádzajúcich skúseností. No a v neposlednom rade vás to vyjde lacnejšie. Cena výsevu trávnika, či už samostatne alebo aj s prácami, je vždy lacnejšia (niekedy až o polovicu) ako cena kladenia kobercového trávnika.

Kedy je vhodné zakladať trávnik

Kľúčom k úspechu pri zakladaní trávnika je vybrať si na to vhodný čas. Sadenie v nesprávny mesiac môže znamenať, že bude príliš chladno na to, aby tráva porástla, alebo príliš horúce slnečné lúče mladú trávu vysušia. Zima a leto preto logicky nie sú správnym obdobím na výsadbu trávnika. Mnohým napadne, že ideálne by malo byť sadiť trávu na jar. Jar je druhým najlepším obdobím na výsadbu trávy, pričom sa neodporúča sadiť hneď v skorú jar, pretože zem sa ešte neoteplila a ešte stále môžu prísť nočné mrazy. Na jar sa oplatí sadiť až koncom apríla do mája, keď už býva teplejšie, dni sú dlhšie a noci nebývajú také chladné.

S prichádzajúcim letom výsadbu komplikujú horúčavy a suchá, ktoré nie sú ideálne ani pre novú trávu vysadenú na jar. Mladá tráva sa ešte neustálila a môže vysychať. Preto sa za najvhodnejšie obdobie na výsadbu trávy považuje koniec augusta až september. V tomto období už horúčavy odznievajú, vzduch sa začína ochladzovať, dni skracovať, avšak zem je stále teplá, vyhriata a ideálna na klíčenie semienok trávy. Rastu pomáhajú aj častejšie zrážky, vďaka čomu bude zavlažovanie jednoduchšie. Sadením na začiatku jesene bude mať tráva dostatok času vyrásť, aby vydržala zimné mrazy, a bude pripravenejšia a odolnejšia na nachádzajúcu sezónu.

Aký druh trávy zasiať

Na rozdiel od kobercového trávnika, pri kúpe semienok máte viac možností výberu a kombinácie semienok rôznych druhov tráv. Výber by mal záležať od toho, aký typ trávnika by ste chceli, v akej lokalite a pôde bude umiestnený aj od vášho rozpočtu a preferencií. Na druhy trávnikov sa môžeme pozrieť z hľadiska účelu. Rozpoznávame niekoľko druhov trávnikov, resp. trávnatých zmesí, no medzi základné patria:

 • Úžitkový trávnik – Ide o trávnik, ktorý si vyberie väčšina ľudí k svojmu rodinnému domu. Je najlepšou alternatívou umelému trávniku, keďže vyzerá celkom vzhľadne, husto, avšak zvládne určitý druh záťaže, napr. hry a aktivity detí, a nevyžaduje si náročnú údržbu.
 • Športový trávnik – Ak je vaším cieľom vytvoriť si trávnik určený predovšetkým na športové aktivity, potom je dobré siahať práve po zmesiach na športový trávnik, keďže takáto tráva je odolnejšia a vydrží aj vyššiu záťaž. Ide napr. o golfový trávnik, trávnik pre futbalové ihrisko a pod. Pre vyššiu záťaž potrebuje aj intenzívnejšiu údržbu a živiny.
 • Okrasný trávnik – Je určený na reprezentatívne účely, jeho hlavnou úlohou je vyzerať esteticky. A teda nie je určený na to, aby sa po ňom extenzívne chodilo či športovalo. Trávnik sa kosí často a tráva je udržiavaná s nízkymi steblami. Takéto trávniky uvidíte najmä pri sídlach ako anglický trávnik, v parkoch, ale aj niektorých rodinných domoch.
 • Lúčny trávnik – Nie všetky trávniky musia obsahovať len krátku trávu. V tomto druhu trávnika nájdete aj okrasné kvety a buriny, ktoré dodajú trávniku rozmanitosť a vzhľad trávnatej lúky. Sú odolnejšie proti erózii pôdy a ľahšie sa udržiavajú.
 • Trávnik do tieňa – Je to trávnik zložený z druhov tráv, ktorým sa darí v polotieni a tieni. Väčšina druhov tráv totiž potrebuje dostatok slnečného žiarenia, preto môže byť trávnik v tienistej časti pozemku veľmi slabý a takýto variant tento problém rieši.
 • Trávnik do sucha – Ide o trávnik zložený z takých druhov tráv, ktoré lepšie znášajú suchšie podmienky. Sú preto určené tam, kde je suchšie prostredie, príp. pôda je viac piesočnatá a bežné druhy tráv by príliš vysychali.

Siaty trávnik

Pri výbere môžete postupovať tak, že si buď zakúpite zmes semien na trávnik s označením, na aký účel a do akých podmienok je určená, alebo sa rozhodnete oboznámiť sa s vlastnosťami jednotlivých druhov tráv a vybrať si podľa nich. Druhá možnosť je, samozrejme časovo náročnejšia. Jestvuje široké spektrum tráv, u nás sa v zmesiach používa hlavne:

 • Lipnica – Ide o trávu s vysokou odolnosťou, vhodná je nielen na okrasné trávniky, no potrebuje slnečné stanovište.
 • Kostrava – Je to odolná tráva, ktorá má viacero odrôd, darí sa jej aj v horších podmienkach.
 • Psinček – Vzhľadom veľmi estetická tráva, používa sa v nízkych okrasných trávnikoch, no nie je veľmi odolná.
 • Mätonoh – Vyzerá úhľadne, husto, je pomerne odolný, no potrebuje viac starostlivosti, je náchylný na vysychanie.

Jednotlivé druhy trávy sa líšia aj farebne, hrúbkou a dĺžkou stebla, preto vytvárajú rôzny dojem aj z estetického hľadiska. Samostatné druhy si môžete namiešať podľa preferencií alebo staviť na už spomínané zmesi tráv, ktorých výhodou je to, že obsahujú už v praxi overené pomery rôznych tráv, čím vytvoria trávnik vhodný na konkrétny účel. Okrem zmies semien na výsev jestvujú ešte aj zmesi na dosev a obnovu, ktoré sa používajú vtedy, keď v trávniku nájdete nepokryté miesta, napr. po zime, ak tráva v niektorých miestach vymrzne.

Kde je vhodné založiť trávnik

Niektoré plochy poskytujú lepšie podmienky pre hustý zelený trávnik než iné, čo však neznamená, že ak nemáte na dvore ideálne prostredie, musíte sa zmieriť s umelým trávnikom. Ideálnym miestom je slnečné stanovište na rovine s hlinitou pôdou a dostatkom živín. Ak je zakladanie trávnika pre vás niečo, čo plánujete už dlhšie, určite si preverte, ako by ste mohli plochu pre založenie trávnika zlepšiť. Vhodné je nechať si urobiť rozbor pôdy, ktorým zistíte, ktoré látky v pôde chýbajú. Rozborom zistíte aj to, či je pôda kyslá, neutrálna alebo zásaditá. Väčšina tráv preferuje neutrálnu pôdu a rozborom tak zistíte, či je potrebné doplniť vápno či popol na zvýšenie pH alebo kompost na zníženie pH.

Takisto je na mieste overiť si typ pôdy, či je dobre priepustná alebo sa voda z pôdy vytratí až príliš rýchlo. K priepustnej piesočnatej pôde môžete primiešať hlinitú pôdu a kompost, k ílovitej pôde zase piesočnatú. Tieto atribúty síce viete upraviť aj priamo pred zasiatím, avšak vhodnejšie je urobiť to už pár mesiacov predtým (ak sadíte na jeseň, tak pôdu upravte na jar, a naopak). Tak bude mať pôda viac času sa usadiť.

Čo je potrebné na založenie trávnika

 • Semená trávy (premerajte si veľkosť plochy, na ktorú budete vysievať, a prečítajte si obal trávnatej zmesi, na akú plochu vám vystačí)
 • Štartovacie hnojivo
 • Rýľ alebo rýľovacie vidly
 • Hrable
 • Valec na trávu, príp. dosky na menšiu plochu
 • Posypový vozík, no v prípade menšej plochy môžete rozsievať ručne
 • Závlaha alebo hadica v prípade menšej plochy

Čo je potrebné na založenie trávnika?

Postup, ako založiť trávnik

 1. Pripravte zeminu – Výsadba trávy začína dôkladnou prípravou zeminy, na ktorú budete potrebovať rýľ. Rýľom prekyprite pôdu do hĺbky aspoň 15 cm, aby sa tráva mohla jednoduchšie zakoreniť. Po prekyprení pôdy je potrebné povyberať z nej všetky tvrdé častice, ktoré by mohli spôsobiť nerovnomerný rast trávnika – korienky, kamene, zvyšky rastlín a pod. Ak je daná plocha posiata burinou a nechcete, aby vám tá do trávnika prerástla, môžete použiť aj postrek na odstránenie buriny. Túto činnosť si vopred starostlivo naplánujte, pretože je potrebné ju vykonať niekoľko týždňov pred sadením, aby postrek nemal negatívny vplyv na rast trávy.
 2. Použite štartovacie hnojivo – Pôda na vašom pozemku nemusí byť ideálna, a to čo sa týka živín aj zloženia. Pôda by nemala byť príliš ťažká, kde by sa tráva zle zakoreňovania, ani príliš priepustná, kde by vysychala. Ak máte ťažkú ílovitú pôdu, môžete k nej prisypať piesok. Ak máte príliš piesočnatú pôdu, môžete k nej dosypať hlinitú pôdu alebo kompost. V tomto kroku môžete pôde dodať aj živiny v podobe štartovacieho hnojiva s obsahom vápnika alebo kompostu, ktorý sa vmieša do pôdy hrabľami.
 3. Vyrovnajte zeminu – Pri zvažovaní, ako vyrovnať zem pod trávnikom, je potrebné myslieť na to, že trávnik potrebuje aj odtok, hlavne vtedy, ak do danej časti záhrady steká pri daždi voda. Pri menších plochách je možné trávnik mierne nadvihnúť pridaním zeminy, aby z neho voda rýchlo stiekla. Ak si nie ste istí, odtok radšej prekonzultujte s odborníkmi. Zeminu vyrovnajte hrabľami, no neponáhľajte sa a dajte si na tomto kroku záležať. Napokon plochu prejdite valcom na trávnik a snažte sa vytvárať konštantný tlak, inak môže tráva narásť nerovnomerne.
 4. Pustite sa do výsevu – Na výsev môžete požiť posypový vozík, ale v prípade menšej plochy pokojne zasejte trávu ručne. Najdôležitejšie je, aby bol výsev rovnomerný. Preto si semienka rovnomerne rozdeľte a vyhnite sa rozsievaniu za vetra. Prečítajte si inštrukcie o tom, aké množstvo semienok vysievať. Častým omylom je zasievať semená príliš nahusto, aby bol trávnik pekný, hustý, avšak každé semienko potrebuje priestor pre rast a takýmto spôsobom vám vyrastie slabá tráva, príp. sa v hustej tráve vyskytne pleseň. Po vysiatí semienok je potrebné ich prekryť pôdou, na čo môžete použiť hrable, ktorými jemne prehrabte zeminu. Nakoniec prejdite valcom na trávu, čím sa semienka v pôde usadia a vietor ich neodfúkne.
 5. Spustite závlahu – Na poliatie novovysadených semienok je najvhodnejšie použiť závlahu, ktorá vodu rozdistribuuje rovnomerne. Prvé poliatie by malo trvať aj 10 minút, aby voda prenikla dostatočne do hĺbky. Ak na poliatie použijete záhradnú hadicu, vodu nemierte priamo do trávnika – takto by sa tlakom vody narušil povrch a semienka by sa mohli premiestniť, čím by vznikli miesta bez pokrytia. Hadicou mierte nahor, keďže takto sa voda lepšie rozpráši a rozdistribuuje. Miera zavlažovania by mala závisieť hlavne od momentálneho počasia; ak vás čaká horúci deň, určite vodou nešetrite. Ak má podľa predpovede výdatne pršať, nemusíte to so zálievkou preháňať.

Štartovacie hnojivá na nový trávnik


Starostlivosť o nový trávnik

Výsadbou trávy starostlivosť o trávnik len začína. Odteraz vás čaká hlavne pravidelné polievanie, ale časom aj hnojenie a kosenie. Údržba novo vysiateho trávnika sa líši od údržby už ustálenej trávnatej plochy. Poďme sa pozrieť na to, o čo všetko sa musíte postarať v najbližších týždňoch, aby bolo založenie nového trávnika úspešné.

Starostlivosť o nový trávnik polievanie

Polievanie

Novovysadený trávnik potrebuje pravidelnú závlahu vo vhodnom čase, aby mohli semienka o 1 – 3 týždne vyklíčiť (podľa druhu trávy). Počas dňa sa teplota mení, čo ovplyvňuje aj nároky na vodu. Aj keď by sa mohlo zdať, že tráva potrebuje vodu práve popoludní, v čase najväčšieho tepla, nie je to tak. Polievať by sa mala ráno a večer, keď je najchladnejšie, voda sa tak rýchlo nevyparí, vďaka čomu lepšie prenikne do pôdy, ku korienkom. Závlaha by mala byť predovšetkým rovnomerná, čo najlepšie dosiahnete zavlažovacím systémom, avšak ak máte menší trávnik, môžete si vystačiť hadicou. Ako často a ako dlho teda polievať?

 • Pred vysadením: Deň pred zasiatím trávy môžete spustiť závlahu približne na 10 minút, čím pripravíte vhodnú pôdu pre semienka. Nezavlažujte však v deň siatia, keďže pôda by bola premočená, ťažšie by sa s ňou pracovalo a valec by takúto mokrú pôdu príliš stlačiť.
 • Po zasiati: Hneď po zasadení trávy spustite závlahu na 10 minút. V nasledujúce dni polievajte 2x denne, ráno a večer, ráno najlepšie do 10. hodiny a večer od 18. hodiny. V oboch prípadoch postačí zavlažovanie po dobu 10 minút.
 • Po vyklíčení: Keď tráva vyklíči a trávnik zhustne, bude si vyžadovať menej vlahy. Polievanie vtedy obmedzte na 1x denne, buď ráno, alebo večer, po dobu 10 minút.

Hnojenie

Hnojenie môže začať už po výsadbe semienok – mnohí ľudia vtedy použijú štartovacie hnojivo alebo do pôdy primiešajú kompost. Ďalším častým postupom je počkať so štartovacím hnojivom 1 – 2 týždne po zasiati semienok, teda po dobu, keď začnú semienka klíčiť, aby mali pre rast dostatok fosforu. Po výsadbe a pri údržbe nového trávnika potom vystávajú otázky ako kedy prvýkrát hnojiť nový trávnik, ako často a akým hnojivom.

 • Kedy hnojiť nový trávnik? Prvé hnojenie nového trávnika by sa malo odvíjať od toho, či ste použili štartovacie hnojivo a aká výživná je vaša pôda. Ak ste štartovacie hnojivo nepoužili, môžete začať hnojiť od 2 – 3 týždňov od zasiatia, keď začne tráva klíčiť. Ak ste ho použili, stačí začať hnojiť 6 – 8 týždňov po zasiatí trávy.
 • Ako často hnojiť? Ak tráva nerastie tempom, akým by ste si to predstavovali, môže to lákať k častému hnojeniu trávnika. Avšak aj pričasté hnojenie môže tráve uškodiť – priveľa hnojiva môže trávu spáliť. Preto sa odporúča s ďalšou dávkou hnojiva počkať 6 – 8 týždňov.
 • Akým hnojivom? Každý chce pre svoj trávnik najlepšie hnojivo, aby tráva narástla čo najrýchlejšie a najhustejšie. Každé hnojivo na trávu by malo mať 3 zložky – dusík, fosfor a draslík. Dusík je dôležitý pre rast a zdravý, zelený vzhľad trávy, fosfor podporuje rast a draslík zase zdravie a odolnosť trávy. Hnojivo s pomalým uvoľňovaním si nechajte pre už skoršie založený trávnik alebo na neskoršiu jeseň – pre nové trávniky sú vhodnejšie hnojivá s rýchlejším uvoľňovaním s pomerom 21 : 22 : 4 (dusík, fosfor, draslík).

Kosenie

To, kedy kosiť nový trávnik po prvýkrát, sa líši od kosenia už založeného trávnika. S kosením by ste mali počkať, kým stebielka trávy vyrastú do výšky aspoň 7 – 10 cm. Počkať s kosením je vhodné preto, aby ste si mohli overiť, že tráva skutočne rastie, ako má. Ak túto výšku nedosahuje, môže mať nedostatok živín, príp. inú prekážku v raste. Prvé kosenie taktiež znamená, že trávu netreba kosiť na výšku ako pri už založenom trávniku – trávu skoste len na 5 – 7 cm, teda nie viac ako 2/3 z výšky. Ak ste zvyknutí nechávať pokosenú trávu na trávniku ako mulč, v prípade prvého kosenia to nerobte. Pokosená tráva by zvyšovala vlhkosť na trávniku a tienila by rastúcim steblám. Nepozbieraná tráva by tiež mohla skryť prípadné prázdne miesta, kde tráva nenarástla poriadne a kde je potrebné vysiať semienka na dosev. Takýmto spôsobom koste aspoň prvých 5-krát, kým tráva zosilnie a bude mať silnejšie korienky.

Burina

Burina v novozaloženom trávniku je pre mnohých problémom. Dôležité je nespanikáriť a nepoužiť hneď postrek na trávnik proti burine, ktorý je určený na už založený trávnik, pretože v prípade novej trávy by takýto postrek mohol poškodiť aj samotnú trávu. V prípade nového trávnika je aj samotná burina mladá a nie je silno zakorenená, preto je najideálnejším riešením vytiahnuť individuálne rastliny ručne. Na to, aby burina v trávniku nezačala prevládať, je nesmierne dôležité udržiavať aj zdravie trávy, napr. vhodným hnojením. V prípade hnojenia je možné použiť aj tzv. hnojivo proti burine, ktoré pomáha predchádzať výskytu určitých druhov burín. Postreky proti burine alebo mulč začnite používať až vtedy, keď tráva zosilnie a zhustne, inak si môžete trávnik skôr poškodiť.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kosačky

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...Publikované dňa: 01.07.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.