Koľko stojí prerábka kúpeľne a ako dlho bude trvať

Každá rekonštrukcia niečo stojí. Ak patríte práve k tým ľudom, ktorých čaká napríklad prerábka kúpeľne, tieto informácie vás určite budú zaujímať. Rekonštrukcia akejkoľvek časti bytu či domu si vyžaduje dôslednú analýzu toho, čo od novej vizáže miestnosti očakávame.

Prerábka kúpeľne podľa grafického návrhu

Rekonštrukcia kúpeľne patrí často práve k tým najkomplikovanejším. Často ide totiž o rôzne koncepcie týkajúce sa dispozície, prívodu vody, elektroinštalácie a mnoho krát i bytového jadra. Ako dlho trvá rekonštrukcia kúpeľne? Aký rozpočet si prerábka kúpeľne vyžaduje? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcom článku.

Všetko začína jasnou predstavou

Predtým ako sa vyberiete do obchodov či kúpeľňových štúdií, určite si, čo presne od novej kúpeľne očakávate. Ako by mala vyzerať, aké materiály chcete použiť, v ktorom farebnom odtieni chcete kúpeľňu ladiť a takisto aké vybavenie chcete v kúpeľni mať. Od týchto požiadaviek totiž závisí ďalší a ďalší krok. Ak máte túto predstavu ujasnenú predostrite ju realizátorovi rekonštrukcie.

Ak si nie ste svojou predstavou úplne istý, v kúpeľňových štúdiách vám s predstavou o rekonštrukcii radi pomôžu. Pomôžu vám s výberom farieb, materiálov i vybavenia a dokonca vám dokážu vyhovoriť realistické 3D vyhotovenia toho, ako môže vaša kúpeľňa vyzerať vo finálnom štádiu.

Kto bude rekonštrukciu realizovať?

Potom, ako máte jasnú predstavu, môžete sa rozhodovať preto, komu prerábku kúpeľne zveríte do rúk. Ideálnou možnosťou je informovať sa u kamarátov či známych, ktorí by vám odporučili firmu alebo majstrov na základe vlastných skúseností. Ak nikto z blízkych nemá podobnú skúsenosť, internet je skvelý pomocník. Vyhľadajte vo vašom okolí firmy, ktoré takéto rekonštrukcie realizujú a sledujte ich referencie. Na základe názorov ostatných užívateľov sa dozviete najviac.

Rekonštrukcia starej kúpelne

Od toho, kto bude realizovať prerábku závisí často i výsledná cena. Každá firma svoju prácu hodnotí inak. Bez ohľadu na to, vždy podpíšte s realizátorom rekonštrukcie zmluvu, ktorá bude obsahovať presný rozsah prác, dobu realizácie rekonštrukcie a konkrétnu sumu, ktorú po dokončení zaplatíte. Aby ste nemuseli zháňať každého majstra zvlášť, ideálne je ak firma či partia remeselníkov zahŕňa všetky potrebné služby od obkladačov, inštalatérov, murárov, elektrikárov až po natieračov. Cena by mala zahŕňať ako cenu za materiál, jeho dovoz tak aj za samotnú prácu. Ak sa cena navýši, realizátor je povinný vás včas informovať.

Ak sa neorientujete v cenách jednotlivých úkonov, potom si preštudujte orientačný cenník stavebných prác, ktorý vám určite pomôže vytvoriť si približnú predstavu za prerábku kúpeľne.

Oznámenie o rekonštrukcii

Ak sa bavíme o rekonštrukcie kúpeľni v rodinnom dome v meste či na dedine, oznámiť rekonštrukciu vášmu okoliu by v zásade nemusela byť až taká povinnosť, no chybu rozhodne neurobíte ak okolie upovedomíte. V byte by však oznámenie o rekonštrukčných prácach malo byť povinnosťou. Nielen vašim susedom, ale predovšetkým stavebnému úradu.

Ten by ste mali informovať o začatí a presnom ukončení stavebných, respektíve rekonštrukčných prác. V prípade, že chcete vykonávať v byte búracie práce, budete potrebovať statický posudok a v niektorých prípadoch dokonca aj stavebné povolenie. Pre zaujímavosť prenájom kontajnera na stavebný odpad stojí na deň od 80 – 150 € v závislosti od toho, či prenajímate kontajner od súkromnej osoby alebo napríklad mesta (ak takú službu ponúka).

Myslite na kvalitu a materiály

Predstavu máte, popri tom však nezabúdajte na to, že kúpeľňa je miesto, ktoré neprerábate rok čo rok. Pri zariaďovaní kúpeľne teda myslite na detaily, ktoré môžu byť po pár mesiacoch kľúčovými. Trh ponúka naozaj množstvo variantov a vybrať si niekedy vôbec nie je jednoduché. Sú však veci, na ktorých sa šetriť rozhodne neoplatí.

Začneme od podlahy. Už pri podlahe a obkladoch je potrebné myslieť na to, aby bola podlaha napríklad protišmyková, ľahko umývateľná a odolná voči vode. Samozrejme, váš vkus určovať nemôže nikto, no nechať si občas poradiť od majstrov niekedy nie je na škodu.

Výber podlahy a obkladu do novej kúpelne

Na vani či sprchovom kúte rozhodne nešetrite takisto. Dbajte na renomovaných výrobcov, ktorí si držia svoje meno. Pri kvalitnej vani sa dočkáte spoľahlivosti, trvácnosti a takisto záruky. U sprchového kútu, ktorý zakúpite v obchode musíte dopredu myslieť na jeho dispozíciu v priestore, to platí aj pre vaňu. V prípade montáže a následnom poškodení vás však upozorňujeme, že reklamácie sprchového kútu alebo vane je možná len v prípade, že bola montovaná odbornou firmou.

Ak ideme ešte hlbšie pod „kožu.“ Absolútnu pozornosť si zaslúži elektroinštalácia a vodovodná inštalácia. Od potrubí, hadičiek až po vodovodné batérie. Dôležitým parametrom je odolnosť a pochopiteľne i dizajn. Radšej však investujte do kvalitnejšej drahšej batérie, ktorá nezačne po pol roku oxidovať.

Logická dispozícia ušetrí miesto

Pri vašej predstave určite pracujete aj s priestorom, ktorý máte k dispozícii. Tí šťastlivci, ktorí s výmerou kúpeľne bojovať nemusia majú v podstate vyhraté. V mnohých bytoch je však priestor v kúpeľni značne obmedzený a je potrebné pracovať s každým centimetrom. Detaily ako zabudovaná práčka, spojenie toalety s kúpeľňou rozlohe môžu len prospieť. Samozrejme, strata súkromia môže mať určité nevýhody.

Detaily, na ktoré sa nezabúda

Ak máte podozrenie, že potrubie či elektrické rozvody sú už za zenitom, do budúcnosti určite urobíte dobre, ak výmenu uskutočníte práve pri samotnej prerábke kúpeľne. Myslite na umiestnenie a veľkosť zrkadladruh splachovacieho záchodu, bidetu, možnosť uzatvárania sprchového kútu či umiestnenie poličiek alebo ukladacích priestorov pre potrebnú kozmetiku a drogériu. Takisto môžete zvážiť možnosť vykurovania. Ak máte možnosť, zvážte napríklad podlahové vykurovanie alebo rebríkový radiátor, ktorý poslúži aj ako sušiak pre osušky.

Prerábka kúpelne v malom byte

V prípade, že máte kúpeľňu spojenú s toaletou oplatí sa zamyslieť na odsávaním. Ako z hľadiska pachov tak i z hľadiska vlhkosti vzduchu. Samozrejme, tento systém vyrieši aj okno, ktoré však nie v každom byte máte v kúpeľni k dispozícii.

Nepodceňujte ani osvetlenie. Svetlo v kúpeľni dokáže vytvoriť naozaj špecifickú atmosféru a doladiť koncept i po dizajnovej stránke. Niekto by neveril, no osvetlenie často určuje i pocitovú teplotu danej miestnosti. Najmodernejším druhom osvetlenia je práve to bodové.

Dizajn celej kúpelne dotvorí aj moderný kúpeľňový nábytok. Bola by totiž naozaj škoda zainvestovať tisíce Eur do novej kúpelne a potom do nej umiestniť pôvodné staré obité skrinky.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kúpeľňový nábytok

Myslite ekonomicky

Postupne sa k tomu prepracovávame. Jedným z ekonomických faktorov ako ušetriť, je rozhodne aj šetrenie vody. Tu hovoríme hlavne o vode, ktorú denne splachujeme. Výrobcovia v tomto ohľade nič nezanedbávajú a existujú splachovacie systémy, ktoré využívajú 2,5 – 6 litrov vody na jedno spláchnutie.

V závislosti od druhu toalety a spôsobu splachovania sa odvíja aj spotreba vody. Klasický záchod pozná každý z nás. Moderným typom ja závesná toaleta, ktorá má nádobku umiestnenú v stene. Ušetrí miesto a zároveň nijakým spôsobom nenarúša koncept interiéru.

Cenová kalkulácia

Odhadnúť cenu prerábky kúpeľne je vo všeobecnosti veľmi zložité, keďže každý zákazník má vlastné predstavy a individuálne požiadavky. Rovnako tak každá firma má svoje ceny, ktorými sa riadi. Aj napriek tomu sa vám z hľadiska názorov a skúseností iných užívateľov pokúsime predostrieť, aká by mohla byť približná cena rekonštrukcie malej bytovej kúpeľne.

Zo skúseností iných užívateľov možno povedať, že cena rekonštrukcie panelákovej kúpeľne sa pohybuje od 1800 – 2500 €. Pozor! Ide však o cenu za prácu! Materiál, vybavenie a všetky ostatné doplnky cenu ešte navýšia. Tým pádom sa cena rekonštrukcie samotnej kúpeľne môže vyšplhať na sumu okolo 4000 - 6000 €.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.Publikované dňa: 18.05.2018
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odplašiť lastovičky a zabrániť im stavať hniezda. Hroty proti lastovičkám ako najlepšie zábrany Ako odplašiť lastovičky a zabrániť im stavať hniezda. Hroty proti lastovičkám ako najlepšie zábrany

Lastovičie hniezda sú večnou komplikáciou. Hlavným problémom je fakt, že lastovičky a iné vtáčie hniezda znečisťujú fasády budov. Ako vyčistiť lastovičie hniezdo? Ako zabrániť...

Ako funguje domáca vodáreň. Dôležité je zapojenie a nastavenie tlaku Ako funguje domáca vodáreň. Dôležité je zapojenie a nastavenie tlaku

Máte na dvore studňu a potrebujete z nej dostať vodu do domácnosti alebo do záhrady? Odpoveďou pre vás sú domáce vodárne. Povieme si, ako taká domáca vodáreň funguje, aké sú jej dôležité...

Zastrešenie bazéna od A po Z Zastrešenie bazéna od A po Z

V spojení so záhradným bazénom majiteľovi vznikajú určité povinnosti a náklady. Filtrovanie vody, chlórovanie, čistenie, zazimovanie a mnoho iného. V súvislosti s čistením je skvelou...