Najlepšie hračky pre bábätká a deti do 1 roka? Zvukové hračky a kolotoče nad postieľku tešia aj najmenších!

Deti a hračky, niečo čo už od malička ide k sebe. Kontakt s hračkou je pre deti jedinečná možnosť, ako byť konfrontovaný s vonkajším svetom. Dnešné hračky pre malé deti však už dávno nie sú iba o tom, aby deti zabavili.

Hračka pre dieťa do 1 roka

Hračky pre deti do 1 roka sú perfektným spôsobom ako zabezpečiť rozvoj zručností a zároveň um umožňujú osvojiť si nové poznatky a nadobúdať vedomosti.

Originálne hračky pre bábätko

Podporujú vývoj

U malých detí sú hračky skvelým prostriedkom pre rozvoj zmyslov, zručností a poznávacích schopností. Deti od 3-6 mesiacov napredujú skutočne rýchlo. Správnym výberom hračiek môžete podporiť zdravý vývoj vášho dieťaťa.

V tomto veku ide predovšetkým o hlavné zmysly. Hmat, zvukové podnety, koordinácia pohybov a jemná motorika. Hračky pomáhajú tieto vnemy a zručnosti stimulovať úplne prirodzene.

Hračky pre novorodenca

Dieťa v tomto období ešte bezprostredný kontakt s hračkami nepotrebuje. V rozmedzí prvých 6 týždňov od pôrodu si dieťatko zvyká na prsotredie. Snaží sa prispôsobiť podmienkam, v ktorých sa nachádza. To čo od vás potrebuje cítiť je láska a emócie. Tie novorodeniatku zabezpečíte vaším hlasom ako i dotykmi. Hrajte sa s ním, usmievajte sa naň, dotýkajte, šteklite a trávte s ním dostatok času. Koniec koncov dieťatko si pozornosť vyžiada samé.

Vhodné hračky majú svoj význam

Deti od 3-6 mesiacov už začínajú svoje vnemy, emócie i zručnosti budovať intenzívnejšie. To aj práve vďaka hračkám, s ktorými dieťa prichádza do styku. Hračky musia byť jednoduché, no všestranné. Týmto spôsobom sa dieťa najlepšie učí a rozvíja svoje schopnosti a zručnosti. Pre takéto deti sú najdôležitejšia aspekty, ktoré pomáhajú:

 • učeniu
 • motorike a koordinácii
 • predstavivosti
 • rozvoju logiky
 • rozvoju sluchového, zrakového i hmatového vnemu

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie hračky pre najmenších

Dnes s výberom hračiek naozaj nie je zásadný problém. Trh je doslova presýtený hračkami pre túto vekovú kategóriu detičiek. Niektoré sú viac pre okrasu a iné značne pomáhajú rozvoju dieťaťa. Nie však všetky hračky pre ročné dievčatko či chlapca sú tými správnymi. Niektoré môžu mať na dieťa viac negatívny ako pozitívny vplyv. Pozor treba dávať nie len na ich účelovosť ale i kvalitu. Mnohé hračky z Číny nie sú práve prvej akosti. Môžu byť buď z nekvalitného a nevhodného materiálu alebo môžu byť použité nesprávne materiály či toxické farbivá. Takéto hračky síce podliehajú prísnejšej kontrole, no pri konkrétnych výrobkoch je opatrnosť na mieste.

Hračky pre najmenších

Na začiatku sú pre dojčatá vhodné hračky plné farieb. Ide napríklad o kolotoče s farebnými zvieratkami, geometrickými útvarmi a podobne. Mäkké hračky, loptičky alebo hračky, ktoré hrkajú či vydávajú zvukový signál po stlačení.

Gumené hryzátko pre dieťa do 1 roka

Hrkálky či chrastítka sú vhodné tiež. Jednoducho hračkou je i dobre uzavretá fľaška s vodou (kojenecká), kedy dieťa vníma žblnkotavý zvuk. Dieťatku sa páčia i rytmické riekanky. Klasika ako: „Ide pavúk po stene..., Ťap, ťap, ťapušky...“ Skvelou alternatívou pre tých najmenších je i hracia deka. Dieťa na nej leží, plazí sa, pozoruje okolie a pritom vníma i zvuky, ktoré sprevádzajú jeho pohyb.

Hračky pre deti od 6 mesiacov

Dojčatá vo veku od 6 mesiacov už majú základňu hračiek značne rozšírenú. Ich rukami môžu postupne prechádzať pískacie hračky, jednoduché hudobné nástroje ako bubon či xylofón. Leporelá, látkové kocky alebo hračky na kolieskach dokážu zabaviť na dlhé hodiny. Báť sa nemusíte ani drevených hračiek. Drevo je prírodný materiál, ktorý je na dotyk veľmi príjemný.

V tomto veku už detičky radi skúšajú svoj mozog. Preto môžete obstarať látkové puzzle alebo vkladačky a triediče geometrických tvarov. Dieťa sa tak učí rozpoznávať farby, tvary a trénuje si motoriku. Zručnosť v tomto veku dieťatko nadobúda najrýchlejšie. Dôležitý je i pocit istoty. Každé dieťa má svoju obľúbenú hračku. Plyšový maznáčik teda nemusí byť zlou voľbou. O pár rokov sa ešte môže hodiť.

Metodika hier pre dojčatá

Dojčatá sú radené do obdobia od veku 6 týždňov až do 1 roka. Fáza dojčenia trvá často omnoho dlhšie, no s hračkami sa dieťa dostáva do kontaktu omnoho skôr. Dieťa sa často vydrží hrať len pár minút, no aj v tom, ako sa dieťa hrá sú značné rozdiely. Existuje niekoľko typov hier, ktoré napomáhajú dieťatku k rozvoju jeho zmyslov a nadobúdaniu poznatkov.

Hračka pre malé dieťa do 1 roka

Pri hre s hračkami poznáme rôzny druhy hier. V prvej fáze ide o funkčné metódy hrania, kedy dieťa hýbe, rukami, nohami alebo vydáva rôzne zvuky. Nasledujú manipulačné hry. Už z názvu je jasné, že dieťa chytá hračky, hýbe nimi, strká si ich do úst, búcha nimi. Účel predmetu nehrá žiadnu rolu. 

Sociálne hry sú špecifické. Ide o hry, kedy sa druhá osoba schováva a dieťa je prekvapené, keď sa daná osoba objaví. Veľmi účinná hra pri prebaľovaní. Pri tejto hre hračku nepotrebujete. Dieťa komunikuje očami, mimikou a gestami priamo s dospelým. Hry, pri ktorých sa napodobňuje sú určené na napodobňovanie zvukov a pohyby dospelého.

Hračky treba vyberať opatrne. Nemalo by ísť o žiadne malé predmety, ktoré je možné prehltnúť alebo vdýchnuť.

Najlepšie hračky pre deti do 1 roka

Detský kolotoč

Ten patrí k fenoménom dnešných hračiek. Neraz visí nielen nad postieľkou ale i v kočíku. Farby, tvary i zvuk priťahuje pozornosť dieťaťa a to sa tak dokáže zabaviť i na niekoľko hodín. Ideálne je ak je kolotoč v takej výška, aby naň dojča dočiahlo. Zároveň však malo tendenciu sa naťahovať. V ponuke nájdete množstvo mechanických i elektronických kolotočov na baterky. Tie elektronické vydávajú rôzne zvuky či dokonca v noci svietia alebo fosforujú.

Výhody

 • Rozvíja pozornosť dieťaťa
 • Rozvíja reflex uchopenia
 • Zabaví dieťa na dlhé hodiny

Nevýhody

 • Nie je lacná záležitosť
 • Vo veku 6 mesiacov deti o kolotoč zvyčajne strácajú záujem
 • Nemusí zaujať každé dieťa

Vyberáme z nášho katalógu

Skladacie poháriky

Najlepšie hračky pre deti do 1 roka sú také, ktoré dieťa môžu reálne niečo naučiť. I keď je to v tomto veku menej podstatné, zábava a vedomosti idú ruka v ruke. Skladacie poháriky alebo pyramída sú skvelou hračkou pre chlapcov i dievčatá. Zvyčajne ide o plastové poháriky, ktoré dieťa ukladá na seba. Musí však zvoliť správnu postupnosť. Dieťaťu pomáhajú k lepšej koordinácii a takisto pomáhajú rozpoznávať veľkosť predmetov. Dieťa vďaka nim využíva hmat, zrak ale i myslenie.

Výhody

 • Rozvoj logického myslenia
 • Prijateľná cena
 • Rôznorodý materiál plast, drevo
 • Jednoduché používanie
 • Tréning motoriky i koordinácie
 • Rozvoj presnosti a predstavivosti

Nevýhody

 • Žiadne

Vkladačky a triediče tvarov

Perfektný druh hračky. Pre deti do 1 roka ide o nekonečnú zábavu, ktorá naučí viac, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Pri hraní sa dieťa rozlišuje farbu, tvary i pojmy ako veľký - malý. Rozvíja ich logické myslenie. Dieťa začína vnímať rozdielnosť a porovnáva. Takéto triediče by mali byť buď z dreva alebo mäkkého, no odolného plastu.

Výhody

 • Rozvoj schopnosti rozlišovať
 • Postupné logické myslenie
 • Nízka cena
 • Jednoduché použitie

Nevýhody

 • Jednotlivé dieliky sa môžu stratiť

Hudobné nástroje

Hudba sama o sebe je skvelý učiteľ. V takomto veku sú hudobné hračky pre deti do 1 roka jednoducho vyslobodením. Avšak, možno nie pre rodiča. Zvukové prejavy bubnov, hrkálok, xylofónu alebo klavíru, môže trocha rodičov otravovať. Dieťaťu však hranie na tieto nástroje prináša hodiny a hodiny zábavy. Jednotlivé tóny pomáhajú rozvoju citlivosti, emóciám a rozvíjajú i sluch. Nehovoriac o koordinácii pohybov. Veď možno práve vďaka detskému xylofónu odhalíte potenciál vašej ratolesti.

Hračkársky klavír pre deti

Výhody

 • Bezpečná hračka
 • Dobrá cena
 • Rozvoj zvukových vnemov i sluchu
 • Dlhodobá zábava

Nevýhody

 • Dosť hlučná zábava
 • Pri elektronických hračkách je potrebné vymieňať batérie

Hračky na kolieskach

Ide o druh interaktívnej hračky. Nemusí ísť nutne o autíčko s kolesami. Pokojne môže isť o plastového alebo plyšového psíka alebo koňa. Takéto hračky slúžia na interaktívnu zábavu a pohyb. Dieťa motivujú k pohybu, pretože to zisťuje, že kam ide deiťa, ide aj hračka. Takýmito hračkami sú i detské chodítka, ktoré umožňujú dostatok možností na hranie a zároveň pomôžu prvý krôčikom vášho dieťaťa.

Výhody

 • Vedie dieťa pohybu
 • Dieťa si prepája podnety späté s pohybom
 • Rôzne alternatívy hračiek

Nevýhody

 • Drahšie hračky
 • Deti budú pomerne neposedné

Originálne hračky pre bábätko

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...Publikované dňa: 20.11.2018
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkouHracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkou

Deti sa potrebujú hrať. Aj tie najmenšie. Jednou z prvých hračiek, o ktoré sa rodičia zaujímajú je hracia deka. Neposkytuje deťom len zábavu, ale aj rôzne stimuly na jeho rozvoj. Na čo...

Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?

Pre deti len to najlepšie a to aj v prípade, že vyberáte pre svoju ratolesť príbor či riad. Ak sa neviete zorientovať v ponuke trhu, nechajte si poradiť. Čo všetko si pri kúpe treba...

Hélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasuHélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasu

Hélium na párty dokáže vďaka svojim vlastnostiam vyčariť úsmev na tvárach mnohých detí, ale aj dospelých. Okrem toho, že  hélium vo vzduchu udrží balóny , dokáže udržať i  vysokú úroveň...