Ako vybrať najlepšie elektronické opatrovateľky? Sledujte recenzie

Pri slovnom spojení elektronické opatrovateľky si asi väčšina z nás predstaví robota, ktorá sa o naše deti postará bez mihnutia oka. Trochu však uberieme, doba síce napreduje, technológie sa rozvíjajú, no v tomto prípade si budeme musieť vystačiť pri opatrovaní s miernou asistenciou.

Elektronická opatrovateľka - vysielačka pre dieťa

Čo to teda elektronická opatrovateľka je? Podľa čoho si vyberať? To si vysvetlíme v nasledujúcich riadkoch.

Najobľúbenejšie modely elektrických pestúnok

Elektronická pestúnka alebo baby monitor?

V prvom rade existujú dva základné pojmy, ktoré tieto elektronické zariadenia rozdeľujú na dve kategórie. Elektronické opatrovateľky a baby monitory. Elektronické opatrovateľky sú elektronické zariadenia, v podstate vysielačky, ktoré prenášajú zvuk a tie modernejšie dokonca i obraz. Existujú audio či video pestúnky alebo kombinácie. Delíme ich aj na analógové a digitálne.

Úlohou elektronickej opatrovateľky je mať dieťatko pod kontrolou v prípade, že postieľka s dieťatkom sa nachádza mimo spálne. Rodičia tak majú rozhodne väčší komfort a súkromie. Či sa rozhodnete pre audio pestúnku, ktorá prenáša zvuk alebo pre video pestúnku, ktorá vám umožní kontrolovať nielen zvuk ale i pohyb dieťatka prostredníctvom obrazu je len na vás. Tieto druhy elektronických opatrovateliek ponúkajú aj množstvo funkcií. Indikátor pohybu, teplomer, vlhkomer či kontrola dychu.

Elektronická opatrovateľka s videom

Čo sa týka baby monitorov, ide o špecifickú kategóriu. Baby monitor slúži na sledovanie dychu a pohybu dieťaťa. Kontrolka signalizuje pravidelnosť dýchania a následne upozorní rodičov v prípade, že ide o kritickú hranicu. Najčastejším dôvodom úmrtí kojencov do 1 roka života je totiž Syndróm náhleho kojeneckého úmrtia. Ak teda zvažujete kúpu baby monitoru, možno je dobrým riešením pouvažovať nad kombináciou pestúnky a baby monitora, ktorý v podstate spája oboje.

Zdroj elektronickej opatrovateľky

Najčastejším zdrojom elektronickej opatrovateľky je napájanie akumulátorom, a teda batériami. Pomerne bežné sú však aj elektronické opatrovateľky, ktoré sú čisto len na napájanie z elektrickej siete. Tak či tak, detská jednotka v izbe dieťaťa je zvyčajne napájaná práve elektrickým prúdom. Tu však treba myslieť na to, že v prípade napríklad dovolenky a podobne, nemusí byť k dispozícii elektrická zástrčka všade. Tu sa akumulátorové napájanie naozaj hodí. Dnes už nie je výnimkou, že elektronické pestúnky možno napájať cez USB, napríklad prostredníctvom powerbanku.

Ešte lepšia možnosť je zaobstarať si takú pestúnku, ktorá zvládne oboje. Batériu i elektrickú sieť. Zvyčajne používate klasické jednorazové alkalické batérie alebo siahnete po nabíjateľných. Týmto spôsobom vydrží rodičovská jednotka pokojne aj celý deň. Batérie však vždy majte pripravené do zásoby. Ak by aj nie, využijete možnosť napájania cez elektrickú sieť. V prípade batérií však zvýšite výdrž tým, že budete používať kvalitné nabíjateľné batérie. Navyše ak máte video opatrovateľku, nie je nutné nechať displej zapnutý po celý čas, ale iba v momente, keď chcete dieťatko skontrolovať.

Dosah rodičovskej jednotky

Tento faktor je veľmi dôležitým. Dosah, ktorý uvádza výrobca je totiž meraný v čistom priestranstve na určitú vzdialenosť. V skutočnosti čím viac prekážok opatrovateľka má, tým je dosah menší. Na mysli máme steny či dvere.

Dosah elektronickej opatrovateľky

Preto zvážte či plánujete používať opatrovateľku v izbe vedľa, či na druhom poschodí zatiaľ čo druhá časť bude vo vašej spálni na prízemí. Postačujúci dosah by mal byť aspoň 300 metrov. V byte je reálny dosah približne 100 až 150 metrov. Elektronické opatrovateľsky sú zvyčajne vybavené indikátorom dosahu a signalizujú vám, aký je dosah signálu na danom mieste. Signál je ovplyvnený aj frekvenciou kanálov. Čím je frekvencia kanálov rozsiahlejšia, tým je príjem signálu kvalitnejší. O tom, že elektronická pestúnka musí byť prenosná netreba ani diskutovať.

Analóg či digital

Toto delenie sme už spomínali. Čo to vlastne znamená? V skutku ide o podstatný parameter. V prípade, že sa nachádzate v rušnom mestskom byte a signál vysielačky môže byť rušený množstvom rôznych frekvencií, digitálna opatrovateľka je nevyhnutnosťou.

Sama si totiž nastaví kanál, na ktorom je prenos nerušený. U analógového kolegu to robíte vy. V zásade to nie je problém, pokiaľ sa frekvencie nemenia. Čo v mestách môže byť problematické, keďže sa často rušia.

Ďalšie funkcie

  • Obojstranný prenos – nielenže vy sledujete všetko čo sa deje s vaším dieťatkom, ale vďaka obojstrannému prenosu môžete s dieťatkom aj komunikovať. Samozrejme, nie je to prenos zvuku najvyššej kvality, no ak je dieťatko nepokojné, môžete ho známym hlasom upokojiť a uspať už pri náznaku nespokojnosti. Jednoduchým stlačením tlačidla aktivujete mikrofón a hovoríte.
  • Indikátor pohybu – vďaka tomuto senzoru budete presne vedieť či sa dieťa v postieľke len prehadzuje, alebo už rozmýšľa ako z postieľky vyliezť.
  • Indikátor dýchania – spomínaná úloha baby monitora, kedy sledujete dychovú frekvenciu dieťatka s varovným zvukovým indikátorom.
  • Nočné osvetlenie – príjemné tlmené svetielko je vhodné v prípade, že dieťatko sa počas noci budí a idete ho opätovne uspať či nakŕmiť. Takýmto jemným svetlom mu doprajete adekvátny komfort.
  • Snímanie teploty – elektronické opatrovateľky so zabudovaným teplomerom vám umožňujú kontrolovať teplotu v miestnosti s dieťatkom. Môžete tak teplotu regulovať podľa toho, ako sa dieťatko pri danej teplote cíti.
  • VOX režim – respektíve ekonomický režim (SMART, ECO MODE), ktorý šetrí batériu, počas noci sa displej automaticky vypne a obmedzí sa aj prenos zvuku. Zapne sa až v momente určitého podnetu.

Najlepšie elektronické opatrovateľky

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...Publikované dňa: 23.08.2018
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia kamera do auta s GPS a nočným videním? Xiaomi aj Prestigio Roadrunner 140 Najlepšia kamera do auta s GPS a nočným videním? Xiaomi aj Prestigio Roadrunner 140

Ak trávite veľa času za volantom, určite ste už boli svedkom nejednej nebezpečnej situácie. Kamerový záznam z palubnej kamery v aute vám možno raz príde vhod ako objektívne svedectvo....

Najlepší priemyselný vysávač. Recenzie a test chvália Bosch, Hilti, Makita Najlepší priemyselný vysávač. Recenzie a test chvália Bosch, Hilti, Makita

Priemyselné vysávače nachádzajú využitie nielen na stavbe či v profesionálnych dielňach, ale tiež v garážach či hobby dielňach domácich majstrov. Čo si treba pri ich výbere všímať?

Najlepší elektrický sporák (indukčný, sklokeramický) - Recenzie a test chvália Gorenje, Mora, Beco aj Amica Najlepší elektrický sporák (indukčný, sklokeramický) - Recenzie a test chvália Gorenje, Mora, Beco aj Amica

Elektrické sporáky sú obľúbené najmä v kuchyniach rodinných domov, keďže vyžadujú silnú elektrickú prípojku. Pri výbere sa môžete rozhodnúť medzi liatinovými, sklokeramickými alebo...