Najlepšie vonkajšie bezdrôtové kamery na dom sú s nočným videním. Ako si správne vybrať?

Myslíme si, že nás sa to netýka, kým sa nám to nestane. Presne takýmto spôsobom uvažujú mnohí majitelia rodinných domov, ktorí o vlámaniach a krádežiach počuli len zo správ a z filmov. Zlodeji si však pri vyhľadávaní vhodného objektu volia skoro vždy ľahkú korisť – domy, ktoré nie sú dostatočne zabezpečené a kde je odhalenie páchateľa takmer nemožné. Ak nechcete, aby práve váš domov patril k ľahkým cieľom, zvýšte jeho zabezpečenie pomocou vonkajších kamier.

Ako vybrať kameru na dom

V tomto článku sa dozviete, ako môžu exteriérové kamery prispieť k ochrane vášho domu aj iných objektov a ako si vybrať čo najvhodnejšiu kameru pre svoje potreby.

Kamery na dom i na chatu


Prečo sa oplatí investovať do vonkajších kamier

Bezpečnostné kamery sú zariadenia, ktoré vám pomôžu monitorovať priestor, v tomto prípade váš dom a jeho okolie. Najčastejšie sa inštalujú tak, aby zaznamenávali vchodové dvere a ďalšie prístupy do domu a príjazdovú cestu, No môžu monitorovať aj garáž či iné objekty. Nainštalovanie bezpečnostných kamier vám môže priniesť množstvo výhod a určite sa preto oplatí takýmto spôsobom zvýšiť bezpečnosť svojho domova.

 • Kamery fungujú preventívne – Aj keď kamera nezabráni samotnému vlámaniu, veľakrát funguje preventívne a odrádza možných páchateľov od vlámania. Zlodej sa odhalí omnoho jednoduchšie s pomocou nahrávky, preto už len umiestnenie bezpečnostnej kamery dokáže od trestného činu odradiť.
 • Pomôžu vám ochrániť najbližších – Ak sú po škole deti samy doma, kým sa vrátite z práce, taktiež budete mať prehľad o tom, či náhodou neotvárajú dvere cudzím osobám a či sú v poriadku.
 • Kamery majú rôzne funkcie – Moderné kamerové systémy sú vybavené rôznymi funkciami, a teda nie je potrebné nepretržite sledovať záznam. Na vstup do vyznačeného priestoru alebo iné aktivity vás môžu upozorniť prostredníctvom aplikácie.
 • Nebudete sa musieť obávať na dovolenkách – Bezpečnostné kamery za vás dom „postrážia“ vždy vtedy, keď budete na cestách. Na dovolenkách, výletoch či pracovných cestách sa teda nebudete musieť obávať o zabezpečenie domu.
 • Samozrejmosťou je nočné videnie – Exteriérové kamery počítajú s tým, že chcete objekt snímať v noci a za zhoršeného videnia. Preto je samozrejmosťou nočné videnie, ktoré vám dovolí sledovať exteriér aj v noci.
 • Uľahčia vypátranie páchateľov – Ak by náhodou k trestnému činu došlo a niekto by sa do vášho domu vlámal, za pomoci záznamu z kamier by bolo možné páchateľa ľahšie odhaliť a následne usvedčiť, keďže by ste mali priamy dôkaz.
 • Nahrávky z kamery sa zaznamenávajú – Aj keď k nahrávaniu dochádza v reálnom čase, nahrávky sa ukladajú v digitálnom úložisku. Teda aj v prípade poškodenia kamier budete mať záznam k dispozícii.

Najlepšie kamery na dom

Na základe recenzií a skúseností zákazníkov sme pre vás vybrali tie najlepšie kamery na dom, ktoré sú v ponuke.

Ako vybrať kameru na dom

Pri výbere vonkajšej kamery je potrebné premyslieť si, ktoré časti exteriéru chcete monitorovať. Na základe toho budete vedieť, kde približne by ste chceli kameru umiestniť, aby ste vedeli, akým spôsobom by sa mala dať inštalovať a ako bude prenášať signál. Následne zistite, či si vystačíte s jednou alebo viacerými kamerami a aké funkcie sú pre vás dôležité.

IP kamera na dom

Typy a pripojenie

Jedným z prvých kritérií je rozhodne typ kamery, pričom tie sa delia hlavne na analógové a IP kamery. Analógové kamery patria tak trochu už do minulosti, avšak moderné analógové kamery často spájajú analógový systém s digitálom. Vyžadujú si pripojenie koaxiálnym káblom, čo nie je vždy praktické. Aj keď sú lacnejšie, poskytujú omnoho nižšie rozlíšenie než IP kamery, takže budete mať len približný prehľad o tom, čo sa vonku deje.

IP kamery dokážu ponúknuť veľmi kvalitné rozlíšenie, a to cez deň aj v noci. Dajú sa pripojiť cez Ethernetový kábel, preto je zapájanie jednoduchšie. Často ponúkajú rôzne funkcie a možnosti navyše, napr. zapojenie viacerých kamier. Okrem týchto možností sa dnes už bežne stretnete s WiFi kamerami, ktoré sa pripájajú bezdrôtovo. Inštalácia je síce jednoduchšia, no kamera je len taká spoľahlivá, ako je spoľahlivá vaša WiFi sieť. Treba však podotknúť, že mnohé kamery už dnes ponúkajú kombináciu PoE a bezdrôtového pripojenia pre čo najstabilnejšie a najspoľahlivejšie pripojenie.

Rozlíšenie

Rozlíšenie patrí medzi najdôležitejšie faktory. Je rozdiel, či na kamerovom zázname budete vedieť prečítať EČV a rozoznať tvár, alebo budete len matne vidieť obrys postavy. Rozlíšenie sa udáva v megapixeloch (MP) a najčastejšie sa stretnete s 2 MP (1080 P), 4 MP (1440 P), 5 MP (1920 P) a 8 MP (4K/2160 P) kamerami.

 • 2 MP (1080 P) – Ide o Full HD rozlíšenie a malo by ísť o najmenšie rozlíšenie, po ktorom by ste mali pri kúpe kamery siahnuť. (Jestvujú aj kamery s menším rozlíšením, ide hlavne o analógové kamery s 720 P.) Toto rozlíšenie má všeobecné využitie.
 • 4 MP (1440 P) – Je to Super HD rozlíšenie, ktoré už ponúka omnoho jasnejší obraz aj z diaľky. Toto rozlíšenie sa používa na sledovanie priestoru vchodových dverí, príjazdových ciest a garáži, keďže dokáže poskytnúť lepší prehľad o tvárach alebo nápisoch.
 • 5 MP (1920 P) – Tento druh rozlíšenia už dokáže poskytnúť jasný obraz a detaily aj z diaľky. Preto veľmi dobre poslúži na získanie prehľadu o vchodoch, príjazdových cestách a garážach.
 • 8 MP (4K/2160 P) – 8 MP Ultra HD rozlíšenie patrí medzi to najlepšie, čo na trhu nájdete, preto treba počítať s vysokou cenou. Poskytuje však veľmi dobré rozlíšenie a jasné detaily aj v rámci väčších priestoroch a diaľkach.

Kamera na dom rozlíšenie

Tvar

Tvar kamery rozhoduje o tom, aké vlastnosti bude kamera mať. Najčastejšie sa stretnete s tvarmi dome a bullet.

 • Dome – Kamery s okrúhlym, kopulovitým tvarom. Majú kompaktné rozmery a ľahko a nenápadne sa dajú nainštalovať kamkoľvek, takže kameru si potenciálny zlodej nemusí všimnúť. Vďaka svojmu tvaru sú odolnejšie proti nárazom alebo vetru. Ich nevýhodou je horšie zorné pole.
 • Bullet – Sú kamery s valcovitým tvarom, ktorých telo vyčnieva. Vďaka tomu sú ľahšie viditeľné a môžu pôsobiť odradzujúco. Na druhej strane sa ľahšie poškodia mechanickým nárazom a môžu sa chvieť vo vetre, ak sú vyrobené z ľahších materiálov. Majú však širšie zorné pole a dajú sa otáčať.

Uhol záberu

Uhol záberu, a teda pole, ktoré dokáže kamera pokryť, záleží od druhu šošovky. Kamery s tými najmenšími uhlami záberu dokážu pokryť 1 – 25 °, štandardné alebo stredne veľké uhly záberu predstavujú 25 – 60 ° uhol a širokouhlé kamery poskytujú záber až do 110 °. Menej často je možné stretnúť sa so superširokouhlými kamerami, tzv. rybie oko, ktoré pokryjú až 180 ° rozsah. To, aký uhol záberu potrebujete, závisí od monitorovaného priestoru. Pokiaľ monitorujete úzku chodbu, postačí aj užší uhol. Ak ide o rozľahlý priestor, ako parkovisko alebo záhrada, určite je vhodnejší širší uhol. Zorné pole sa dá zvýšiť vtedy, ak je kamera otočná a viete si ju nasmerovať, napr. cez aplikáciu. Rozdiel je v tom, že uhol záberu hovorí o tom, akú časť obrazu dokáže kamera snímať naraz, pričom uhol otáčania kamery znamená, že si ju budete musieť otáčať a nasmerovať sami. Čo sa týka otáčania, mnohé ponúkajú 360 ° otáčanie a pohyb horizontálny aj vertikálny.

Nočné videnie by malo byť samozrejmosťou

Vaša bezpečnostná kamera by bezpodmienečne mala mať nočné videnie. K väčšine vlámaní a krádeží totiž dochádza v noci. Kamery s nočným videním sú vybavené IR (infračerveným) prisvietením a kamery s touto kvalitou udávajú, na akú diaľku je možné počas zhoršených svetelných podmienok dovidieť. Väčšinou ide o 20 až 30 m, čo by mala byť dostatočná vzdialenosť. Ak sú dostupné, prečítajte si recenzie používateľov, či táto uvedená vzdialenosť zodpovedá realite. Popis je síce jedna vec, ale kvalita nočného videnia druhá. Mnohé kamery, hlavne lacné modely, môžu poskytovať nejasný obraz, v ktorom je tvár úplne presvetlená a nie je možné rozoznať črty. Drahšie modely, naopak, často poskytujú funkciu Full Color, vďaka ktorej nočný obraz poskytujú vo farebnej verzii.

Kamera na dom s nočným videním

Snímková frekvencia (FSP)

Snímková frekvencia hovorí o tom, koľko snímok za sekundu dokáže kamera zachytiť. Keďže video je len sledom snímok (fotografií), čím viac snímok za sekundu kamera zachytí, tým plynulejšie je výsledné video. Snímková frekvencia môže byť veľmi nízka ako 1 FSP (teda len 1 snímka za sekundu) alebo veľmi vysoká až 60 FSP. Vyššia snímková frekvencia znamená aj vyššiu šancu odhalenia páchateľa alebo identifikovania osôb, vozidiel či objektov. Musí však ísť ruka v ruke s dobrou kvalitou rozlíšenia. Čo sa týka bezpečnostných kamier, mala by vám stačiť frekvencia 30 FSP, pretože príliš vysoká frekvencia už zaberie priveľa miesta na úložisku.

Úložisko – karta alebo cloud?

Ak nechcete kamerový záznam sledovať len v reálnom čase, ale ho aj na nejakú dobu uchovávať, budete potrebovať úložisko. Najvyužívanejšími spôsobmi ukladania videa sú pamäťová karta a cloud. Pamäťová microSD karta môže byť súčasťou balenia alebo výrobca uvedie len max. kapacitu, napr. 256 GB. Ak si budete kartu kupovať sami, voľte si kapacitu aspoň 128 GB. Výhodou pamäťovej karty je súkromie – záznam ostáva vo vašich rukách fyzicky na pamäťovej karte. Na druhú stranu je ľahšie tento záznam poškodiť, napr. ak by došlo k poškodeniu kamery a s ňou aj SD karty.

Druhou možnosťou je digitálne úložisko cloud. Záznamy doň sa nahrávajú v reálnom čase, preto ak by páchateľ kameru zničil, záznam zostane uchovaný. Nevýhodou je, že sa ukladá na cudzí server a v niektorých prípadoch je potrebné za využívanie služby platiť mesačné poplatky, ktoré síce bývajú malé (okolo 3 – 10 eur), ale predsa ide o náklady navyše. Pri couldových úložiskách by vás malo zaujímať, ako dlho zostáva záznam uložený v cloude, pričom by mal zostať na zázname minimálne 14 dní.

Odolnosť proti vode i prachu

Keďže vonkajšie kamery musia zvládať poveternostné podmienky, je dôležité, aby boli chránené voči vode a prachu. Stupeň ich zabezpečenia sa udáva prostredníctvom IP. Prvé číslo IP ukazuje na to, ako je výrobok chránený proti suchým častiam, napr. prachu, hline a iným pevným objektom. Druhé číslo poukazuje na ochranu proti vode. Tieto čísla sa pritom udávajú na stupnici od 0 do 8. Čo sa týka outdoorových kamier, prvé číslo by malo byť aspoň 6, čo znamená, že kamera je úplne odolná proti prachu, ktorý neprenikne dovnútra. Druhé číslo by malo mať hodnotu minimálne 5, čo značí odolnosť proti vode. Číslo 6 znamená odolnosť proti striekajúcej vode a 7 proti ponoreniu do vody. Keďže bude kamera umiestnená v exteriéri, mala by mať ochranu aspoň IP65 (pri bežnom daždi), no ideálne ochranu IP66 (pri veľmi silnom lejaku).

Bezkontaktná kamera na dom

Funkcie: zvukový prenos, detekcia pohybu, alarm

Bezpečnostné kamery môžu byť vybavené rôznymi funkciami. Kým niektoré môžu byť naozaj dôležité, iné nemusia byť pre vaše potreby podstatné. Preto vopred zvážte, akým spôsobom chcete kameru využívať.

 • Ovládanie pomocou mobilnej aplikácie – Dnes už jestvujú mobilné aplikácie na všetko a bezpečnostné kamery nie sú výnimkou. Je veľmi pohodlné sledovať záznam z kamery na svojom mobile a vedieť z aplikácie meniť nastavenia a voliť rôzne funkcie.
 • Detekcia pohybu – Táto funkcia znamená, že kamera je schopná zachytiť pohyb, o ktorom vás upozorní notifikáciou v aplikácii alebo e-mailom. Vďaka tomu nebudete musieť záznam stále sledovať. Pozor, detekcia by mala byť inteligentná, inak sa môže stať, že vás bude kamera upozorňovať na hmyz, mačku, vietor či iné pohyby, ktoré nie sú pre vás dôležité.
 • Detekcia ľudského tela – Ide o inteligentnejšiu detekciu pohybu. Kamera by mala rozpoznávať ľudské telo a upozorniť vás len na pohyb ľudského tela. Vyhnete sa tak upozorneniam, ak máte na dvore psa alebo iné zvieratá.
 • Sledovanie pohybu – Táto funkcia umožňuje sledovať zaznamenaný pohyb. Pokiaľ je kamera otočná a možno ňou sledovať väčšiu plochu, táto funkcia vám pomôže sledovať zaznamenaný pohyb, teda napr. ak sa v dvore objaví cudzia osoba, kamera ju bude pohybom sledovať.
 • Alarm – Alarm je funkcia, ktorá sa spustí po odhalení pohybu, pričom môže ísť o zvukový a/alebo svetelný alarm. Táto signalizácia je však vhodná len vtedy, ak je rozpoznávanie pohybu na vysokej úrovni, inak sa môže alarm spúšťať každú chvíľu pri každom nepatrnom pohybe. Vždy si všímajte aj to, aký hlučný je alarm. Môže ísť o 75 dB aj 100 dB, čo môže prekážať susedom, v prípade, že sa bude spúšťať bez dôvodu.
 • Obojsmerný zvukový prenos – Mikrofón a reproduktor umožňujú obojstranný zvukový prenos, čo je výhodné napríklad vtedy, ak je kamera umiestnená pri bránke alebo pri vchode, kde môžete s návštevníkmi komunikovať.

Cena odráža kvalitu

Ceny bezpečnostných kamier sa rôznia a tie najlacnejšie začínajú už od 30 eur. Pri lacných modeloch si dajte pozor na to, aké rozlíšenie ponúkajú, keďže obraz nemusí byť kvalitný a prenos zase stabilný. Vhodné je staviť na zlatú strednú cestu a vybrať si kameru aspoň v kategórii od 60 do 100 eur. V tomto rozpätí si naozaj máte z čoho vybrať, nájdete tu kvalitné kamery s vysokým rozlíšením a rôznymi funkciami. Najdrahšie vonkajšie kamery vás môžu vyjsť na niekoľko stovák až tisíc eur, pričom často ide už o hotové bezpečnostné systémy ako súpravy viacerých kamier, ktoré sú vhodné skôr do rozsiahlych objektov a priestorov.

Bezpečnostné kamery TP-Link, Xiaomi, Dahua

Bezpečnostné kamery je možné dostať predovšetkým v predajniach elektroniky ako Nay, Alza či Mall. Pozrieť si však môžete aj ponuku bazárov ako Bazoš alebo vyhľadať najnižšiu cenu na portáli Heureka. Medzi obľúbených výrobcov a najpredávanejšie značky patria TP-Link, Reolink, Dahua, Tesla, Xiaomi, Ezviz či Amzo. Oplatí sa nespoliehať sa len na overené značky, ale vždy si pozrieť recenzie a skúseností používateľov s konkrétnym modelom.

Najčastejšie otázky – FAQ

Nahráva vonkajšia kamera nepretržite?

Nie všetky kamery nahrávajú nepretržite, niektoré sú nastavené tak, aby nahrávali len pri zaznamenaní pohybu alebo len vo vami zvolenom čase (napr. v noci alebo po odchode z domu). Takýmto spôsobom môžete šetriť miesto na úložisku.

Oplatí sa viac káblové alebo WiFi pripojenie?

Záleží na vašich preferenciách. Káblové pripojenie prináša spoľahlivejší signál. Na druhej strane WiFi kamery sa budú inštalovať ľahšie, keďže nemusíte premýšľať o pripojení a kde kameru umiestnite. Musí však byť v blízkosti routera (zvyčajne do cca 45 m).

Kam je najlepšie umiestniť bezpečnostnú kameru?

Ide predovšetkým o najrizikovejšie miesta, cez ktoré možno vniknúť do domu, a teda príjazdové cesty a bráničky, dvere (hlavné, zadné, bočné, terasové), okná, ktoré nesmerujú do ulice (je ľahšie sa cez ne bez povšimnutia vlámať), garáž, schodiská a spoločné priestory, pokiaľ ide o bytové domy.

Čierna alebo biela kamera?

Aj keď mnohí by radšej volili čiernu (či inú tmavú) farbu kamery, keďže vtedy je kamera menej viditeľná, siahnuť by ste mali určitej po bielej farbe. Ide o to, že tmavé farby sa nahrejú omnoho rýchlejšie. Vnútorná teplota čiernej kamery môže byť o niekoľko desiatok stupňov vyššia než u bielej. Vtedy dochádza k prehrievaniu a kamera vtedy nemôže fungovať spoľahlivo. Čierna kamera tak bude mať omnoho nižšiu spoľahlivosť a kratšiu životnosť, hlavne počas letných mesiacov.

Kamery na dom i na chatu


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie

Krb sa do domácnosti jednoznačne hodí. Nemusí sa ho vzdať ani v prípade, že bývate v byte alebo máte malú obývačku.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...Publikované dňa: 12.06.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(87.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Infralampa použitie, účinky, skúsenosti – ako vybrať + recenzieInfralampa použitie, účinky, skúsenosti – ako vybrať + recenzie

Infračervené svetlo má potenciál liečiť rôzne zdravotné stavy, zmierňovať bolesti a zápaly a podporovať hojenie tkanív. V tomto článku sa dozviete, čo je pri výbere infralampy dôležité.

Stropný ventilátor so svetlom či bez? Ako vybrať + recenzie najlepších stropných ventilátorovStropný ventilátor so svetlom či bez? Ako vybrať + recenzie najlepších stropných ventilátorov

Prečo pouvažovať nad kúpou stropného ventilátora, aké má výhody a nevýhody a ako si poradiť pri kúpe?

Nástenná vs mobilná klimatizácia – výhody a nevýhodyNástenná vs mobilná klimatizácia – výhody a nevýhody

Pozreli sme sa na 2 typy klimatizácií – nástenné a mobilné. Aké sú ich prednosti, nevýhody a odlišnosti, kedy a v akom kontexte sa oplatí siahnuť po ktorej klimatizácii?