Ako vybaviť povolenie na studňu? Legislatíva, ohlasovacia povinnosť, dodatočné povolenie

Ak vlastníte rodinný dom s pozemkom, chatu alebo iba záhradu a máte plán dať si vybudovať studňu, mali by ste vedieť, že bez povolenia to nepôjde. Legislatíva ohľadom studní je mnohým nejasná, a preto vám vysvetlíme, kedy povolenie na studňu potrebujte a kedy naopak nie. Je nutný hydrogeologický posudok k studni? Potrebujete projekt studne?

Studňa – ako vybaviť povolenie?

Platná legislatíva Slovenskej republiky má v spojitosti s realizáciou studne svoje zákonitosti. Narastajúce ceny pitnej vody nútia obyvateľov dedín či menších miest k realizácii studní a využívaniu studňovej vody. V prípade závlahy záhrady by ste sa obecnej či mestskej vody nedoplatili. Aby ste však nedoplatili na porušovanie zákonov, prečítajte si ako postupovať pri výkope vašej studne.

Postup pri vybavovaní povolenia

Ak vám sused povie, že pred 20 rokmi žiadne povolenie na vŕtanie studne nepotreboval, neberte jeho slová za sväté. Fyzická osoba musí pri vŕtaní studne požiadať príslušný Obecný alebo Mestský úrad o vydanie povolenia. V prípade právnickej osoby sa treba obrátiť na Obvodný úrad životného prostredia. K tomuto povoleniu musí záujemca predložiť potrebnú dokumentáciu:

  • doklad preukazujúci vlastníctvo pozemku,
  • vyhotovenie projektovej dokumentácie studne, ktorú vypracovala oprávnená osoba na vŕtanie studní s platným vzdelaním v oblasti stavebníctva alebo certifikáciou,
  • zakreslenie diela v katastrálnej mape – vypracuje sa spolu s projektom,
  • prípadný súhlas ostatných účastníkov stavebného konania (susedné parcely).

Výkop studne

Povolenie na realizáciu studne potrebuje každá fyzická a právnická osoba, ktorá ju bude využívať za účelom získania pitnej alebo úžitkovej vody. Všetky tieto dokumenty budete predkladať postupne pri žiadosti o vyjadrenie k zámeru vodnej stavby podľa vodného zákona a takisto k žiadosti o vydanie povolenia na realizáciu vodnej stavby a žiadosti na vydanie povolenia na odber podzemnej vody.

Uhradiť musíte i správny poplatok v hodnote 30 eur. Spolu s ostatnými poplatkami za vyjadrenie o podzemných vedeniach vôd (cca 14 eur), projektovú dokumentáciu a overenie listu vlastníctva sa suma za povolenie môže vyšplhať na hranicu 250 eur.

Posledným krokom je kolaudácia studne, kde predložíte v žiadosti o kolaudačné rozhodnutie fotokópiu listu vlastníctva pozemku, prípadný zoznam a dôvody odchýlok v stavebnom konaní a doklad o uhradení správneho poplatku.

TIP: Všetky potrebné formuláre by mali mať konkrétne úrady zverejnené na svojich stránkach. Formulár tak vyplníte doma a na úrad prídete so všetkými potrebnými dokumentmi.

Potrebujem hydrogeologický prieskum a rozbor vody?

Pri stavbe domovej studne hydrogeologický prieskum určite potrebujete. Je totiž jednou z povinných príloh k vydaniu rozhodnutia o povolení stavby studne. K žiadosti o vydanie rozhodnutia ho predkladajte v počte dvoch kópií, nezabudnite si preto od firmy, ktorá ho bude vypracovávať, pýtať viac originálov.

Studňa s vedrom

Po realizácií studne sa môžete rozhodnúť či si dáte vodu na rozbor, vďaka ktorému sa dozviete všetko potrebné o zložení vody v studni. Takýto posudok vám vypracujú napríklad regionálne úrady verejného zdravotníctva zdarma, avšak iba v jeden deň v roku a to je Svetový deň vody 22. marca. Upozorňujeme, že v tomto prípade ide naozaj iba o základný a nie príliš podrobný rozbor.

Následne rozbory kvality pitnej vody vykonávajú laboratóriá či špecializované firmy, ktoré si cenu určujú rôzne. Cena rozboru sa pohybuje od 100 do 150 eur.

Kedy povolenie nepotrebujem?

Tu nám pomôže priama citácia zákona, ktorou sa mnohí oháňajú a hovoria, že domáce studne stavebné povolenie nepotrebujú. Vedzte však už na začiatok, že studňa je vodnou stavbou a treba vedieť, kedy povolenie skutočne nepotrebujete.

Zákon 364/2004 Z.z. o vodách § 18 - Všeobecné užívanie vôd - každý môže na vlastné nebezpečenstvo a bez povolenia a súhlasu orgánu štátnj správy odoberať alebo inak používať povrchové alebo podzemné vody na uspokojovanie osobných potrieb domácností, ak sa takýto odber vykonáva na mieste, ktoré je na to vhodné, jednoduchým vodným zariadením a spôsobom, ktorý neobmedzí alebo neznemožní rovnaké používanie iným osobám. Odst. 3 - Jednoduchými vodnými zariadeniami na odbery povrchových vôd sú zariadenia na gravitačný odber alebo na ich čerpanie s možnosťou odberu do 60 l/min.

Nízka hladina vody v studni

Zo znenia zákona to mnohým možno jasné nie je, no posledná veta situáciu jasne definuje. Pravdou je, že povolenie nepotrebujete vtedy, ak ide o jednoduché vodné zariadenie. Môže ísť teda o studňu, z ktorej sa voda čerpá ručne. V momente, kedy vodu zo zeme čerpáte čerpadlom, ste povinný mať na realizáciu studne stavebné povolenie.

Riskovať rozhodne netreba, za nelegálny odber podzemných vôd sa môže pokuta v prípade fyzickej osoby vyšplhať na niekoľko 1 000 eur. Ak ide o právnickú osobu, pokuta môže byť niekoľkonásobne vyššia. Studňa na čierno teda určite nie je správne riešenie.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...Publikované dňa: 03.08.2019
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať jazierkový vysávač?Ako vybrať jazierkový vysávač?

O záhradné jazierko sa treba starať počas celého roka, predovšetkým počas jari, leta a jesene. Najlepším a zároveň najrýchlejším spôsobom, ako mať jazierko kvalitne vyčistené, je...

Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?

Aj pri krátkej búrke môže udrieť blesk a vážne poškodiť televízor, router, počítač či kuchynské spotrebiče. Dnes vám poradíme s tým, ako chrániť vaše domáce spotrebiče pred tým, aby ich...

Stropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzieStropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzie

Jednou z najviac dôležitých otázok pri stavbe domu či rekonštrukcií chalupy je kúrenie. Aký typ vybrať? Čo takto porozmýšlať nad infrapanelmi? Predstavíme vám ich v našom dnešnom článku.