Ako vybaviť povolenie na studňu? Legislatíva, ohlasovacia povinnosť, dodatočné povolenie

Ak vlastníte rodinný dom s pozemkom, chatu alebo iba záhradu a máte plán dať si vybudovať studňu, mali by ste vedieť, že bez povolenia to nepôjde. Legislatíva ohľadom studní je mnohým nejasná, a preto vám vysvetlíme, kedy povolenie na studňu potrebujte a kedy naopak nie. Je nutný hydrogeologický posudok k studni? Potrebujete projekt studne?

Studňa – ako vybaviť povolenie?

Platná legislatíva Slovenskej republiky má v spojitosti s realizáciou studne svoje zákonitosti. Narastajúce ceny pitnej vody nútia obyvateľov dedín či menších miest k realizácii studní a využívaniu studňovej vody. V prípade závlahy záhrady by ste sa obecnej či mestskej vody nedoplatili. Aby ste však nedoplatili na porušovanie zákonov, prečítajte si ako postupovať pri výkope vašej studne.

Postup pri vybavovaní povolenia

Ak vám sused povie, že pred 20 rokmi žiadne povolenie na vŕtanie studne nepotreboval, neberte jeho slová za sväté. Fyzická osoba musí pri vŕtaní studne požiadať príslušný Obecný alebo Mestský úrad o vydanie povolenia. V prípade právnickej osoby sa treba obrátiť na Obvodný úrad životného prostredia. K tomuto povoleniu musí záujemca predložiť potrebnú dokumentáciu:

  • doklad preukazujúci vlastníctvo pozemku,
  • vyhotovenie projektovej dokumentácie studne, ktorú vypracovala oprávnená osoba na vŕtanie studní s platným vzdelaním v oblasti stavebníctva alebo certifikáciou,
  • zakreslenie diela v katastrálnej mape – vypracuje sa spolu s projektom,
  • prípadný súhlas ostatných účastníkov stavebného konania (susedné parcely).

Výkop studne

Povolenie na realizáciu studne potrebuje každá fyzická a právnická osoba, ktorá ju bude využívať za účelom získania pitnej alebo úžitkovej vody. Všetky tieto dokumenty budete predkladať postupne pri žiadosti o vyjadrenie k zámeru vodnej stavby podľa vodného zákona a takisto k žiadosti o vydanie povolenia na realizáciu vodnej stavby a žiadosti na vydanie povolenia na odber podzemnej vody.

Uhradiť musíte i správny poplatok v hodnote 30 eur. Spolu s ostatnými poplatkami za vyjadrenie o podzemných vedeniach vôd (cca 14 eur), projektovú dokumentáciu a overenie listu vlastníctva sa suma za povolenie môže vyšplhať na hranicu 250 eur.

Posledným krokom je kolaudácia studne, kde predložíte v žiadosti o kolaudačné rozhodnutie fotokópiu listu vlastníctva pozemku, prípadný zoznam a dôvody odchýlok v stavebnom konaní a doklad o uhradení správneho poplatku.

TIP: Všetky potrebné formuláre by mali mať konkrétne úrady zverejnené na svojich stránkach. Formulár tak vyplníte doma a na úrad prídete so všetkými potrebnými dokumentmi.

Potrebujem hydrogeologický prieskum?

Pri stavbe domovej studne hydrogeologický prieskum nepotrebujete, kým vás o posudok nepožiada príslušný úrad. Ten si môže vyžiadať tento prieskum v prípade, že potrebujete stavebné povolenie a potrebuje overiť hydrologickú situáciu v danej lokalite. Môže ísť o prípadný zdroj znečistenia podzemnej vody.

Studňa s vedrom

V prípade, že hydrogeologický prieskum budete realizovať, jeho výsledok vždy predkladajte v počte dvoch kópií pri každej žiadosti. Takýto posudok vám vypracujú napríklad regionálne úrady verejného zdravotníctva zdarma, avšak iba v jeden deň v roku a to je Svetový deň vody 22. marca. Následne rozbory kvality pitnej vody vykonávajú laboratóriá či špecializované firmy, ktoré si cenu určujú rôzne. Cena rozboru sa pohybuje od 100 do 150 eur.

Kedy povolenie nepotrebujem?

Tu nám pomôže priama citácia zákona, ktorou sa mnohí oháňajú a hovoria, že domáce studne stavebné povolenie nepotrebujú. Vedzte však už na začiatok, že studňa je vodnou stavbou a treba vedieť, kedy povolenie skutočne nepotrebujete.

Zákon 364/2004 Z.z. o vodách § 18 - Všeobecné užívanie vôd - každý môže na vlastné nebezpečenstvo a bez povolenia a súhlasu orgánu štátnj správy odoberať alebo inak používať povrchové alebo podzemné vody na uspokojovanie osobných potrieb domácností, ak sa takýto odber vykonáva na mieste, ktoré je na to vhodné, jednoduchým vodným zariadením a spôsobom, ktorý neobmedzí alebo neznemožní rovnaké používanie iným osobám. Odst. 3 - Jednoduchými vodnými zariadeniami na odbery povrchových vôd sú zariadenia na gravitačný odber alebo na ich čerpanie s možnosťou odberu do 60 l/min.

Nízka hladina vody v studni

Zo znenia zákona to mnohým možno jasné nie je, no posledná veta situáciu jasne definuje. Pravdou je, že povolenie nepotrebujete vtedy, ak ide o jednoduché vodné zariadenie. Môže ísť teda o studňu, z ktorej sa voda čerpá ručne. V momente, kedy vodu zo zeme čerpáte čerpadlom, ste povinný mať na realizáciu studne stavebné povolenie.

Riskovať rozhodne netreba, za nelegálny odber podzemných vôd sa môže pokuta v prípade fyzickej osoby vyšplhať na niekoľko 1 000 eur. Ak ide o právnickú osobu, pokuta môže byť niekoľkonásobne vyššia. Studňa na čierno teda určite nie je správne riešenie.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 03.08.2019
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako navrhnúť vstavaný (walk - in) šatník? Ako navrhnúť vstavaný (walk - in) šatník?

Mať šatník, do ktorého vojdete a okamžite máte prehľad o šatách, tričkách, nohaviciach, oblekoch, košeliach alebo topánkach, ktoré máte, je snom mnohých. My vám ho pomôžeme navrhnúť!

Výruby stromov na vlastnom pozemku pred domom – povolenie, dôvody Výruby stromov na vlastnom pozemku pred domom – povolenie, dôvody

Pýtate sa, ako postupovať pri výrube stromov na vlastnom pozemku? Čo hovorí zákon? Kedy potrebujete povolenie? Prečítajte si v našom článku.

Mlynárik kapustový – aký postrek funguje na húsenice a motýle? Mlynárik kapustový – aký postrek funguje na húsenice a motýle?