Práčky plnené spredu vs práčky plnené zhora: akú práčku vybrať, výhody jednotlivých typov

Neviete sa rozhodnúť, či je lepšia práčka plnená spredu alebo zhora? Obe alternatívy majú svoje výhody i nevýhody a špecifické vlastnosti, toto rozhodnutie je preto za každých okolností individuálne.

Práčka plnená spredu výhody

V našom článku sa pozrieme na všetky rozdiely, ktoré súvisia so samotným praním aj používaním práčky, prevádzkovými nákladmi či údržbou v závislosti od toho, či ide o model plnený zhora alebo spredu.

Najlepšie práčky plnené spredu


Akú práčku vybrať v závislosti od priestorových možností vašej domácnosti

Priestor je rozhodujúci pri kúpe akéhokoľvek domáceho spotrebiča. Platí to aj pri práčkach, pričom najväčšie rozdiely medzi modelmi plnenými zhora a spredu sa nájdu práve pri ich inštalácii v domácnosti.

Práčky s horným plnením sú kompaktnejšie, preto po nich najčastejšie siahajú najmä tí, ktorí nemajú miesto navyše. Ich šírka klasicky predstavuje 40 až 45 cm. Hĺbka aj výška môže byť rôzna. Niektoré kúsky sú hlboké len necelých 50 cm, iné majú až 90 cm hĺbku. Výška týchto modelov sa pohybuje od cca 60 do 90 cm. Nevýhodou je, že síce získate viac priestoru okolo spotrebiča, priamo naň však nemôžete nič položiť. Navyše, počítajte s tým, že nad ním je nevyhnutné ponechať minimálne 50 cm voľného priestoru.

Práčky plnené spredu sú väčšie a objemnejšie. Ich štandardné rozmery sa pohybujú okolo 60 x 55 až 60 x 85 cm. Na trhu sú dostupné taktiež slim modely s cca 50 cm šírkou/hĺbkou. Kúsky s predným plnením sú dobrou voľbou pre tých z vás, ktorí vlastnia aj samostatnú sušičku bielizne. Tú totiž môžete položiť na práčku.

Obsluha a údržba automatických práčok s predným a horným plnením

Obsluha práčok s horným plnením je vo všeobecnosti považovaná za jednoduchšiu. Pri nakladaní bielizne sa nemusíte zohýbať ani čupieť. Aj preto po tejto alternatíve často siahajú osoby, ktoré majú problémy s pohybovým aparátom. Na druhej strane pri vyberaní vypranej bielizne to môže byť o niečo menej pohodlné, keďže sa musíte výrazne ohnúť. Nevýhodou je taktiež menší otvor v bubne práčky.

K práčke s predným plnením si musíte kľaknúť/čupnúť. Samotné nakladanie a vykladanie bielizne je však o niečo pohodlnejšie. V prvom rade nie je nevyhnutné sa predkláňať, v druhom, dvierka na práčke, a teda aj otvor na bubne sú podstatne väčšie ako v prípade modelov s horným plnením.

Práčka plnená spredu vs práčka plnená zhora

Asi jednou z najväčších nevýhod práčok plnených spredu je náročnejšia údržba. Najčastejším problémom býva usádzanie nečistôt a zadržiavanie vody v tesnení dvierok a následný vznik plesne. Z tohto dôvodu je nevyhnutné tesnenie priebežne čistiť, práčku inštalovať na miesto s dobrou cirkuláciou vzduchu a dvierka nechávať medzi jednotlivými pracími cyklami otvorené. Pri práčkach s horných plnením sa tohto problému nemusíte obávať. Vďaka gravitácii voda po dopraní stečie za každých okolností dole. Preto nehrozí vznik plesní, vďaka čomu je možné údržbu týchto modelov označiť za podstatne jednoduchšiu.

Práčky plnené spredu majú ešte jednu nevýhodu. V prípade, že do nich naložíte viac bielizne, ako je povolené, sú náchylnejšie na preťaženie. Za touto skutočnosťou stojí tlak vyvíjaný na ložiská, v ktorých je osadený bubon. Práčky plnené zhora fungujú na podobnom princípe, váha je však na ložiská rozložená inak, preto sa opotrebujú a preťažia pomalšie. Navyše, samotné ložiská sú lacnejšie, ich prípadná oprava je teda ekonomickejšia.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie práčky

Práčka plnená zhora alebo spredu? Ktorá vyperie bielizeň efektívnejšie?

Na trhu je dostupných množstvo odlišných modelov, ktoré využívajú rozdielne technológie. Preto je ťažké povedať jednoznačne, či vaše textílie vyperie lepšie práčka s horným alebo predným plnením. Podľa niektorých nezávislých testov sú účinnejšie kúsky plnené spredu, podľa iných zas tie zvrchu.

Vo všeobecnosti sú na základe nezávislých testov práčok za efektívnejšie považované tie s predným plnením. Vynikajú najmä pri odstraňovaní odolnejších škvŕn. Je isté, že si taktiež o niečo lepšie poradia s rozmernejšími textíliami, ako sú paplóny, vankúše či napr. lyžiarske oblečenie. Dôvodom je, že v modeloch plnených zhora sa prané textílie nikdy nenamočia celé, kým v tých plnených spredu áno. V tomto smere jednoducho funguje gravitácia, ktorá sa nedá obalamutiť.

Práčka plnená zhora výhody

Práčky plnené spredu sa ukazujú účinnejšie aj pri odstreďovaní vody. V porovnaní s druhým typom týchto spotrebičov odstreďujú v priemere až o 30 % rýchlejšie, čo znamená, že textílie sú po vypraní suchšie. To sa pozitívne odzrkadlí aj na ich následnom sušení v sušičke bielizne, ktoré bude rýchlejšie, a teda lacnejšie. Jedinou nevýhodou efektívnejšieho odstreďovania je väčší hluk v závere pracieho cyklu.

Informáciu o efektivite odstreďovania udávanú v otáčkach za minútu nájdete na energetickom štítku každého spotrebiča. Štandardne práčky pri odstreďovaní dosahujú 1 200 až 1 400 ot./min. Najvýkonnejšie kúsky bielizeň odstreďujú až pri 1 600 ot./min. Paradoxne, práčky plnené spredu, ktoré bielizeň perú efektívnejšie a žmýkajú intenzívnejšie, sa zároveň ukazujú ako šetrnejšie k textíliám. Modely s horným plnením totiž pracuj, takpovediac, drsnejšie, čo môže byť problém hlavne pri jemných materiáloch.

Najlepšie práčky s horným plnením

Energetická náročnosť a obstarávacia cena

Energetická náročnosť práčok je za každých okolností individuálna. Odvíja sa od objemu bubna a energetickej triedy, do ktorej spadá daný model. Napr. ak si zaobstaráte práčku plnenú zhora A+++, bude takmer s istotou úspornejšia ako tá plnená spredu z energetickej triedy D.

Dôležité sú taktiež využívané technológie, ktoré dokážu napr. prispôsobiť čas a intenzitu prania množstvu/typu bielizne. Pri porovnaní práčok plnených zhora a spredu, sa ako úspornejšie ukazujú opäť tie s predným plnením. Väčšina z nich spravidla spadá do vyšších energetických tried a zároveň na 1 prací cyklus spotrebujú menej vody.

Práčky s predným plnením bývajú o niečo drahšie, vyššia počiatočná investícia sa však zvykne vrátiť za pomerne krátky čas. Ako bolo spomenuté, spotrebujú menej vody a bývajú úspornejšie. Okrem toho zväčša disponujú väčším počtom funkcií, vrátane tých pokrokových, a sú efektívnejšie pri odstraňovaní škvŕn. Plusom je tiež lepšia dostupnosť na trhu.

Výhody a nevýhody práčok plnených zhora a spredu

Ak ste sa dostali až na záver nášho článku o nevýhodách a výhodách práčok plnených zhora a spredu, pravdepodobne už chápete, že nie je možné určite presne, ktorá z nich je lepšou voľbou. Ako sme naznačili v úvode, ide o individuálne rozhodnutie. Pri krátkom zhrnutí a porovnaní vlastností týchto 2 typov spotrebičov to vyzerá nejako takto:

Práčky s horným plnením

Plusy:

 • Nižšia obstarávacia cena
 • Kompaktné rozmery
 • Menšia náchylnosť na preťaženie a lacnejšia oprava ložísk
 • Menšie (takmer nulové) riziko vzniku plesní
 • Jednoduchšia údržba

Mínusy:

 • Väčšia energetická náročnosť
 • Menší objem
 • Nevhodné na pranie väčších kusov bielizne
 • Menší počet funkcií
 • Horšia dostupnosť na trhu 

Práčky s predným plnením

Plusy:

 • Efektívnejšie odstraňovanie škvŕn
 • Šetrnejšie pranie
 • Vyššie otáčky pri odstreďovaní
 • Vhodné na pranie rozmernejších kusov bielizne
 • Nižšia energetická náročnosť
 • Lepšia dostupnosť na trhu
 • Väčší počet funkcií a moderných technológií
 • Možnosť umiestnenia sušičky na práčku

Mínusy:

 • Vyššia obstarávacia cena
 • Náročnejšia údržba
 • Náchylnosť na preťaženie
 • Drahšia oprava ložísk
 • Väčšie rozmery
Pozrite si viac produktov z kategórie práčky so sušičkou

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu

Pre všetkých milovníkov kreatívnych dizajnových riešení sme pripravili tipy na netradičné nástenné dekorácie.

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete, kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať – pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 05.12.2022
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

4 výhody elektronickej detskej opatrovateľky, ktoré vás presvedčia o jej kúpe4 výhody elektronickej detskej opatrovateľky, ktoré vás presvedčia o jej kúpe

Pri novorodencoch je kontrola a prevencia nadovšetko. Dieťa môžete kontrolovať, aj keď pri ňom fyzicky nie ste, a to len vďaka praktickej elektronickej opatrovateľke.

Izbový WiFi alebo manuálny termostat na podlahové kúrenie, radiátor či kotol? Poradíme, ako vybraťIzbový WiFi alebo manuálny termostat na podlahové kúrenie, radiátor či kotol? Poradíme, ako vybrať

Termostat je priamou spojkou medzi vami a kotlom či iným vykurovacím telesom. Kedy sa oplatí pouvažovať nad novým termostatom a ako ho vybrať?

Najlepšia galvanická žehlička na tvár má viac funkcií. Akú si vybrať a ako ju používať?Najlepšia galvanická žehlička na tvár má viac funkcií. Akú si vybrať a ako ju používať?

S príznakmi starnutia sa dá popasovať pomocou galvanickej žehličky. Zaujíma vás, ako to funguje a čo môžete očakávať?