Tepelnoizolačná fólia za radiátor – recenzie, skúsenosti, montáž. Čím ju zatepliť?

Praktická pomôcka, ktorá spĺňa mnoho účelov a svojimi špecifickými vlastnosťami dokáže jednoducho ovládať schopnosť vykurovania vašich radiátorov. Reč je o reflexnej fólii. Máte s ňou skúsenosti alebo ste s ňou ešte nikdy nemanipulovali? Ideálna je napríklad vtedy, ak sa presťahujete do staršieho bytu, kde neboli vymieňané radiátory, prípadne ak bývate v staršom dome a nemáte momentálne financie na prerábku.

Ako vybrať reflexnú fóliu za radiátor?

Riešenie s reflexnými fóliami vás takmer nič nestojí a dokáže vám toto riešenie veľa ušetriť. No a keďže je už zima tu, je najvyšší čas reflexné fólie nainštalovať. Ani si neuvedomujeme, koľko tepla dokáže unikať cez steny aj napriek tomu, že ich máte hrubé. V dnešnom článku sa budeme venovať charakteristike reflexnej fólie za radiátor, spôsobu, akým funguje, ako by ste ju mali nainštalovať a ako sú s ňou spokojní ľudia, ktorí jej vlastnosti využívajú už dlhé roky.

Charakteristika reflexnej fólie

Stalo sa vám už niekedy, že ste si v bytovke zapli radiátor, odišli ste a aj keď ste sa po dlhšom čase vrátili domov, tak daná miestnosť stále nebola dostatočne vykúrená? Ako je to možné? Faktormi môžu byť napríklad nesprávne utesnené dvere, prípadne okná a unikanie tepla z radiátora cez steny. Ak by ste sa pozreli na stenu, kde máte umiestnený radiátor pomocou termokamery, tak by ste videli, koľko tepla vám uniká von. Nie je nutne potrebné zatepľovať, vymieňať dvere alebo okná, stačí dať za radiátor reflexnú fóliu.

Fólia za radiátor je určená na zabraňovanie unikaniu tepla cez stenu, na ktorej je radiátor upevnený. Najčastejšie sa pripína magnetickou páskou na zadnú časť radiátora, prípadne sa prilepí na stenu. Vďaka jej vlastnostiam vysokej návratnosti tepla a takmer nulovému pohlcovaniu sa teplo cez stenu nedostane a odrazí ho naspäť do miestnosti. Ak upevníte fóliu magnetickou páskou, tak nebudete potrebovať navyše žiadne lepidlá, pasty ani vykonávať úpravy na samotnom radiátore. Pásku by ste mali dostať priamo k fólii. Čo sa týka materiálu, tak je vyrobená zo špeciálnej kombinácie zložiek, ktoré vám vydržia dlhé roky bez toho, aby sa pôsobením tepla menili nejako jej vlastnosti. Vyrába sa v rôznych prevedeniach, veľkostiach a povrchoch, ktoré budú pasovať za každý radiátor a pomáhajú okrem odrážania tepla regulovať aj jeho smer.

Čo sa týka nákladnosti tohto riešenia, tak sa nemusíte báť nejakých závratných súm. Na internete alebo v kamenných predajniach nájdete varianty už od pár eur za meter. Všetko záleží od veľkosti vašich radiátorov. Pred nákupom je dobré odmerať si výšku a šírku radiátorov, aby ste si presne spočítali, koľko metrov potrebujete a aby ste nekupovali zbytočné balenia reflexnej fólie. No a ak túto fóliu použijete, tak jej účinnosť je až 95%, čo znamená, že sa zvýši teplota v miestnosti pri rovnakom stupni vykurovania o niekoľko stupňov.

Prečo je dobré si ju zaobstarať?

Dôvody sme vám už uviedli aj vyššie, no poďme si to rozobrať detailnejšie. Štúdie potvrdili, že táto metóda udržiavania tepla a tým pádom šetrenia energií je naozaj účinná. Poďme ku konkrétnemu experimentu. Do miestnosti nainštalovali za radiátor práve túto fóliu, ktorá by mala udržiavať teplo. Meranie nastalo pred a aj po inštalácií fólie. Výpočty a sledovanie potom ukázali, že sa znížila spotreba energie na vykurovanie o 6 %. Čiže toto jednoduché riešenie naozaj dokáže ušetriť peniaze za vykurovanie.

Reflexná fólia za radiátor – montáž

Okrem toho, že je naozaj účinná, mali by ste si fóliu zaobstarať aj preto, lebo je to naozaj jednoduché a lacné riešenie. Ak bývate v prenajatom byte, tak by mohol byť celkom problém s tým, keby ste v byte robili rázne úpravy, s ktorými by majiteľ bytu nemusel súhlasiť. Ak si za radiátory umiestnite reflexnú fóliu, tak ju môžete kedykoľvek vymeniť alebo dať dole. Okrem toho, že spĺňa funkciu izolácie, tak v podstate slúži aj ako ochrana pre stenu. Nebude vám z nej len tak jednoducho opadávať farba a nebude sa ani manuálne poškodzovať radiátorom. No a to, že je to lacné riešenie sme potvrdili už aj v kapitole vyššie, keďže fóliu si dokážete zaobstarať takmer v každom obchode s domácimi potrebami, v stavebninách alebo na internete. Pri nakupovaní si nepotrebujete fóliu bližšie preskúmať, pretože blízke popisy sú aj na internete a jednotlivé značky sa od seba veľmi neodlišujú.

Na to, aby sa vám fólia nekrčila a dobre držala na stene. budete potrebovať kartón, na ktorý fóliu upevníte. Ďalej je to samotná fólia, ktorú si vopred zaobstarajte. Potrebná bude aj pevná páska (ideálna je elektrikárska) a ideálne by mala byť vo farbe, ktorá bude pasovať k dizajnu vášho interiéru. Prichystajte si aj obojstrannú pásku alebo zošívačku, remeselný nôž, ceruzku, pero a pravítko.

Prečo odporúčame použiť kartón na pripevnenie reflexnej fólie? Na tieto účely je ideálny, pretože je ľahký a rovnako ako fólia tiež poskytuje určitú úroveň izolácie. Kartón viete jednoducho ohýbať, rezať a prispôsobovať umiestneniu radiátora. Do kartónov určite nemusíte investovať peniaze, viete ich jednoducho zohnať v supermarkete, kde ich po vyložení tovaru vyhadzujú. Často bývajú tieto kartóny v predajniach aj vyložené presne na to, aby ich využil niekto iný a aby sa zbytočne nevyhadzovali.

Takže, keď už máte všetky potrebné veci pripravené, môžete začať s inštaláciou. V nasledujúcich bodoch vám konkrétne popíšeme jednotlivé kroky a aj to, čo budete pri týchto krokoch potrebovať:

1. Rezanie: Na začiatku je dôležité meranie radiátora, aby ste vedeli, aký rozmer má mať fólia. Fólia by nemala presahovať výšku radiátora a zároveň by mala byť v priestore medzi stenou a radiátorom. Rozmery fólie by mali byť vždy o čosi menšie, než rozmery radiátora. Na druhej strane je potrebné, aby bola fólia o čosi väčšia než kartón. Vyrežte teda obdĺžnik fólie a v rovnakých rozmeroch pripravte aj kartón. Ak používate krabicu, tak ju rozoberte na plocho, načrtnite si, kde chcete rezať a pustite sa do toho.

2. Lepenie: Tento krok závisí od toho, aká je hrúbka vašej odrazovej fólie. Ak je fólia tenšia, tak ju prehnete cez okraj kartónu a tým pádom to bude vyzerať vzhľadnejšie. Ak je materiál pevnejší a hrubší, tak na prelepenie okrajov kartónu budete musieť použiť pásku. Vďaka tomu vám táto fólia dlhšie vydrží a, samozrejme, to bude celé spravené prepracovanejšie. Takže, okolo všetkých strán kartónu prelepte po okraji pásku. Dajte pozor, aby bol horný okraj, ktorý je smerom k miestnosti, čistý. Na spevnenie hornej časti ešte môžete použiť silnú lepiacu pásku.

3. Upevnenie fólie: Reflexný materiál položte tak, aby na vrchu bola strana, ktorá bude prilepená ku kartónu (čiže tou vnútornou stranou hore a vonkajšou k podlahe). Fóliu môžete ku kartónu prilepiť obojstrannou páskou alebo zošívačkou. Pre lepšie upevnenie je dobré obojstrannú pásku nalepiť rôzne po fólii, aby bola ku kartónu dobre prilepená. Potom už len priložte kartón, fóliu ohnite a cez okraj ju upevnite.

4. Umiestnenie: Keď už je fólia pripravená, tak je načase ju umiestniť za radiátor. Môžete ju položiť na úchyty, ktoré držia radiátor na stene. Ak sa vám to nedá, máte nevyhovujúci rozmer fólie alebo je medzi radiátorom a stenou príliš málo miesta, musíte vymyslieť iný spôsob. Opäť sa dá využiť obojstranná lepiaca páska alebo lepiaca pasta, ktorá veľmi dobre drží papier alebo kartón na stene.

Samozrejme, tento návod nemusíte dodržiavať, ak je fólia dostatočne hrubá a nie je tam potrebný kartón navyše. Stačí len, že si ju nameriate, orežete a prilepíte na stenu za radiátor. Čo sa týka rezania, či už pri fólii alebo kartóne, tak si prichystajte na to pracovnú plochu, aby ste si zbytočne nepoškodili stôl alebo podlahu. A ako sú ľudia s týmto riešením spokojní? Ak by ste si hľadali recenzie a skúsenosti na fóliu za radiátor, tak by ste málokde naši negatívne postrehy. Dokonca ľudia potvrdzujú, že vám toto riešenie dokáže ušetriť peniaze za energie a pri rovnakej úrovni vykurovania majú v byte oveľa teplejšie než predtým.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

26/09/2021 09:58
Imrich Benc

Mám otázku: má význam nalepiť reflexnú fóliu za radiátor aj keď je dom zateplený?

27/09/2021 14:53
Marek

Ak máte dobre zateplené a nemáte pocit, že by dochádzalo k úniku tepla, je samozrejme, fólia zbytočná. Samozrejme, nie vždy je zateplenie dokonalé, a vtedy má fólia zmysel.

27/04/2022 12:27
Jozef

Dobrý deň, ako mám foliu nalepiť priamo na stenu. Aké mám použiť lepidlo?

28/04/2022 06:25
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
k fólii sa zvyčajne dodáva úchytový material. Ak nie je súčasťou balenia, môžete si ho dokúpiť. Bližšie info, ako fóliu aplikovať na stenu, by malo byť v návode ku konkrétnemu produktu.

08/08/2022 18:37
Karin Bočková

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné fóliu použiť aj za elektrické konvektory s keramickým vykurovacim telesom, nie tie čo žhavis cievkou. Používané sú len na temperovanie na 9 stupňov celzia. Ďakujem za odpoveď.

31/08/2022 23:38
jaroslav

ja som skúsil použiť lepidlo na fototapety a prilepil som to o stenu, natrel som foliu aj stenu 24 hodin schlo a drži to pevne,

05/10/2022 06:09
Silvia Holovačová

Dobrý deň chcem Vás poprosiť, kde si mam kúpiť fóliu s magnetickou páskou, pretože nechcem lepiť na stenu. Ďakujem

05/10/2022 06:09
Laura

Dobrý deň, taká páska je dostupná napr. v e-shope ecoprodukt.sk.

09/10/2022 20:36
Sonja

Prosim vas ,foliu je lepsie zalepit obojstrannou paskou na stenu za radiator,alebo na radiator.Citali sme obidve verzie.dakujem B

16/11/2022 00:44
Juraj

Je to super vec. Len mi teraz napadlo, všetky steny budú teplé len za radiátorom nie, pretože to fólia odrazí. Nebude sa koncentrovať vlhkosť a plesne? Nie teraz, z dlhodobého hľadiska. Ďakujem.

29/11/2022 16:12
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň, nestretli sme sa s tým, že by sa objavila po použití fólie pleseň. Samozrejme, nie je záruka, že sa to nestane, najmä v starších domoch s tepelnými mostami k tomu môže dochádzať.

15/02/2023 05:50
Andrej

Dobry den....
Co ak by sa pouzila tato folia pod plavajucu podlahu?
Dobry, ci zly napad?
Viem, ze existuju rozne folie pod podlahove kurenie, atd., ale pytam sa na tuto foliu priamo.
Dakujem

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!Publikované dňa: 12.02.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zladiť farby v obývačke? Čo k čomu ide? Kombinácie farieb na stenyAko zladiť farby v obývačke? Čo k čomu ide? Kombinácie farieb na steny

Obývačka by mala pôsobiť príjemným a útulným dojmom. A presne tomu môžete napomôcť správe zvolenými farbami na steny.  Poradíme vám zopár jednoduchých rád, aká kombinácia farieb do...

Tapety do kúpeľne? Vodoodolné a samolepiace tapety na obkladačky aj umakartTapety do kúpeľne? Vodoodolné a samolepiace tapety na obkladačky aj umakart

Máte voči tapetám do kúpeľne predsudky? Dnešné samolepiace a vodoodolné tapety sú veľmi vhodnou náhradou za obkladačky. V byte vás takýto dizajnový prvok poteší, ak chcete vytapetovať...

Vianočné ponožky ako darček? Pánske, dámske i detské so sobíkmi sú hitom Vianočné ponožky ako darček? Pánske, dámske i detské so sobíkmi sú hitom

Vianočný darček plný nadhľadu a zábavy? Darujte svojim blízkym, kamarátm či kolegom v práci vianočné ponožky s motívom Vianoc. V našom článku nájdete tipy na krásne ponožky pre každého.