Reverzná osmóza – najlepší filter pitnej vody

Kvalita pitnej vody je čoraz častejšie diskutovanou témou. Ani na našom území nie je každý vrt podzemnej vody práve šťastný. Mnohí o tom ani nevieme, pretože vodu nedáme testovať a škodliviny, ktoré voda obsahuje, pijeme denne. Tvrdá voda, znečistená voda alebo voda s vysokým obsahom niektorých minerálov či toxínov. Riešením je filtrácia vody. Medzi takéto spôsoby patrí i reverzná osmóza. Čo to reverzná osmóza je? Ako funguje?

Reverzná osmóza - najlepší filter na vodu

Možno sa pýtate, prečo by ste mali vodu, ktorá je označená ako pitná, vôbec filtrovať. Dôvodov by sme mohli menovať desiatky, no spomenúť môžeme prítomnosť baktérií, prebytočných minerálov, zakalenie vody, nepríjemná vôňa alebo v horšom prípade obsah škodlivých látok (chlór, arzén, kadmium...), ktoré sa v danom podloží môžu nachádzať a vstrebávať do vody. Bežné chlórovanie vody nemusí vždy zaručiť, že voda bude bez nečistôt. Zároveň, predovšetkým v mestách je pach chlóru vo vode taký silný, že vodu je dobré nechať niekoľko minút odstáť.

Zabezpečiť si doma s určitosťou čistú pitnú vodu pritom vôbec nemusí byť také náročné. Okrem rôznych filtračných metód, ktoré si spomenieme, predstavíme aj filtračné kanvice a všetko podstatné sa dočítate i o reverznej osmóze, ako najúčinnejšom spôsobe filtrovania vody.

Tipy na filtre pitnej vody na princípe reverznej osmózy

Čo je filtrácia vody?

Prečo vodu filtrovať už zrejme viete. Ani zdanlivo pitná voda nemusí byť bez chýb. Proces filtrácie je zároveň niečo, čo ľudia praktizovali ešte pred naším letopočtom. Ľudia vodu filtrovali cez tkaniny, gázu a rôzne textílie až sa dostali k čisteniu vody uhlíkom. V tom období išlo predovšetkým o odstránenie kalov, ktoré boli viditeľné i ľudským okom.

Reverzná osmóza - filtrovanie pitnej vody

Dnes je filtračný proces zložitejší. Odstraňuje viac nečistôt a škodlivých látok. V závislosti od druhu filtrácie, filtrovanie zachytáva alebo odstraňuje škodlivé prvky, ktoré by súčasťou vody byť nemali. Materiál alebo druh filtrácie, ktorý je pri filtrovaný použitý, absorbuje nečistoty, resp. filtrované látky a viaže ich na filtračnú látku. Ideálne je, ak voda prechádza cez viac stupňov filtrácie. Na tomto princípe funguje i reverzná osmóza.

Reverzná osmóza – široké spektrum

Ak ju používajú v NASA (Národný ústav pre letectvo a vesmír, pozn. red.), doma bude taktiež dobrá. Filtrácia vody týmto spôsobom sa využíva napríklad vo farmaceutickom, potravinárskom alebo kozmetickom priemysle. Využívajú ju i nemocnice a laboratóriá. Princíp je ten, že filtrovanie za pomoci reverznej osmózy odstraňuje vysoké percento škodlivých látok. Baktérie, vírusy, pesticídy, chlór či plynné látky ako Sarín alebo Yperit.

Poradí si i s ťažkými kovmi ako olovo, meď, bárium alebo azbest, kadmium, sodík či dokonca ortuť. Nehovoriac o tom, že ničí účinky antibiotík prítomných vo vode. Portfólio látok a škodlivín, ktoré reverzná osmóza eliminuje, je teda široké. Ako však reverzná osmóza funguje?

Princíp reverznej osmózy

Reverzná osmóza je univerzálnym typom filtrácie, ktorý sa skladá z viacerých typov filtrov. Záleží od toho, aký filter si zakúpite (koľko stupňov filtrácie). Vždy však filter funguje na princípe mechanických vložiek, ktoré zachytávajú väčšie čiastočky a sedimenty, následne je tu uhlíková vložka, ktorá odstraňuje pachy, chute a organické zlúčeniny. Absorbuje škodlivé látky. Ďalej môže ísť o ďalšie doplnkové filtre, ktoré vodu obohacujú alebo, naopak, zbavujú ju ďalších špeciálnych prvkov (mineralizátor, energetizér...). Reverzná osmóza môže obsahovať aj UV filtre či iné druhy uhlíkových filtrov.

Inštalovanie filtra pitnej vody do kuchyne

Najdôležitejším prvkom je osmotická membrána. Tá zachytáva čiastočky s veľkosťou 0,0001 mikróna. Všetky látky, ktoré sú väčšie, cez membránu nepreniknú. A ak áno, postarajú sa o ne uhlíkové vložky. Pri filtrovaní týmto spôsobom však vzniká i odpadová voda. Filtrácia vody za pomoci tých najkvalitnejších osmotických filtrov prechádza až ôsmimi stupňami filtrácie:

  • Mechanický filter
  • Uhlíkový filter
  • Mechanický fitler
  • Osmotická membrána
  • UV lampa
  • Uhlíkový filter
  • Mineralizátor
  • Energetizér

Záver – reverzná osmóza je v segmente filtrácie pitnej vody univerzálnym filtračným systémom, ktorý urobí aj vodu z močiara zaručene pitnou. Zároveň je však táto forma filtrácie pomerne finančne náročná. Spomedzi všetkých druhov filtrácie eliminuje najviac druhov kontaminantov. Pre domácnosť je však náročná i po stránke údržby.

Destilácia vody

Väčšina ľudí je v domnienke, že zahriatím vody, teda destiláciou sa z vody eliminujú všetky nečistoty a baktérie. Zahriatie vody na bod varu však nezaručuje, že škodlivé látky z vody zmiznú. Z veľkej časti sa odstránia baktérie a ťažké kovy, no mnohé skupiny pesticídov vo vode i po odparení ostávajú. Zároveň destiláciou voda stráca svoje pôvodné vlastnosti a ovplyvňuje i kyslosť vody. Pri dlhšom skladovaní voda začína byť kyslejšia.

Destilovaná voda

Záver - proces destilácie je v z hľadiska filtrácie neúčinným a škodlivé látky eliminuje iba v malom množstve. Zároveň ovplyvňuje i kvalitu vody a jej priaznivé vlastnosti. Destilovaná voda teda vhodná na dlhodobé pitie určite nie je.

Chlórovanie vody

Je jednou z najbežnejších metód používaných na dezinfekciu či filtrovanie vody. Filtrácia vody za pomoci chlóru funguje tak, že čerpadlo pravidelne dávkuje isté množstvo chlóru do vodného zdroja. Tekutý chlór alebo tablety. Chlór je oxidačné činidlo a likviduje veľké percento baktérií, vírusov, sírovodík a mnoho iného. Chlórovanie samo osebe nie však je úplne najzdravším spôsobom filtrácie. Malo by byť súčasťou viacstupňového filtrovania vody. Problém chlóru nerobí ani tvrdá voda.

Záver – chlórovanie je účinným druhom dezinfekcie. Odstraňuje pach i zafarbenie. Zároveň však vode dodáva svojskú „vôňu“ chlóru a ako taký reaguje aj s určitými látkami a vytvára vo vode škodlivé organické zlúčeniny. Z chlórovanej vody je však dobré odstrániť prebytočné množstvo chlóru. Ako prvý stupeň filtrácie je však veľmi účinný.

UV dezinfekcia pitnej vody

Možno ju zaradiť medzi účinné spôsoby filtrácie vody. Už na začiatku však upozorňujeme, že pre domáce použite ide o veľmi nepraktický a finančne nákladný spôsob filtrácie vody. Eliminuje až 99 percent baktérií a vírusov. Všetko vďaka tomu, že voda preteká z jednej nádoby do druhej a počas toho je ožiarená lúčom UV svetla, ktoré je i súčasťou slnečného žiarenia. Vodu dokonale sterilizuje, no zároveň nedokáže z vody odstrániť anorganické látky ako sú antibiotiká či pesticídy.

Filtre na pitnú vodu

Záver – efektívny spôsob filtrácie, no pre domáce použite veľmi náročný a nákladný. Nevýhodou je i fakt, že svetlo nedokáže eliminovať anorganické chemikálie či antibiotiká. Mnohé kontaminanty tak vo vode ostávajú.

Uhlíkový filter pre pitnú vodu

Pre domácnosť ideálny spôsob filtrácie, ktorý efektívne eliminuje pesticídy, ťažké kovy, baktérie, chlór, fluór a iné škodlivé látky. Zároveň neabsorbuje ďalšie dôležité minerály. Blokový uhlíkový filter funguje na princípe, kedy voda prechádza cez uhlíkové guľôčky, ktoré absorbujú škodlivé látky. Hoci sú tieto filtre väčšie, ich údržba je minimálna. Sú cenovo veľmi dostupné a zároveň až s výnimkou niektorých kontaminantov, robia pitnú vodu naozaj pitnou.

Záver – uhlíkové filtre sú pre domácnosť najviac dostupné. Výhodou však nie je len priaznivá cena, ale taktiež nízke nároky na údržbu. Odstraňujú väčšinu bežných kontaminantov, pesticídov a vírusov.

Sú filtrovacie kanvice účinné?

Ide o relatívne lacné riešenie filtrácie vody. Hoci za pomoci nich určite nebudete filtrovať vodu prietokom, filtrovanie vody, ktorú do nej nalejete je vo vysokej miere účinné. Filtrovacie kanvice fungujú na báze aktívneho uhlia (značka kanvice Brita, pozn. red.). Vodu zbavia najmä ťažkých kovov, chlóru a iných pachov. Len v malej miere, si ale poradia s inými toxínmi alebo vírusmi. Nutná je takisto pravidelná výmena uhlíkového filtra, kde sa rýchlo nazbiera množstvo usadenín. Správnym riešením je, ak filtrovanú vodu z kanvice, skladujete v chlade.

Filtračná kanvica na vodu

Záver – filtračná kanvica je rozhodne lepším riešením v prípade, že sa vám nechce investovať do iného druhu filtrácie. Určite však nečakajte zázraky a extrémne očakávania, ktoré vo vás vzbudí výrobca, hoďte za hlavu. Zbavíte sa pachute i zápachu vody, eliminujete niektoré škodlivé látky, no i tak horský prameň vám z kanvice nepotečie. Takáto filtrácia vody má svoje obmedzenia.

Šungit – lacný a účinný filter

Je minerál (kameň) pochádzajúci z ruských hôr. Ľudovo sa mu hovorí šungit, technicky ide o uhlík vo forme fullerénu. V domácnosti ide o jedinečný a finančne nenáročný spôsob filtrácie. Stačí ho pridať do nádoby s vodou, počkať niekoľko hodín, cca 3 – 5 hodín, a šungit na seba naviaž chlór, dusičnany, ťažké kovy i mnohé iné škodliviny. Odstraňuje i zápach. V princípe je to uhlíková filtrácia vody.

Stačí, ak v jednej nádobe s vodou necháte tento minerál, následne vodu prelejete do druhej. Občas ho necháte trocha presušiť na vzduchu a môžete ho používať ďalej. Jedno balenie šungitu vám vydrží približne pol roka. Takéto balenie stojí približne 10 eur. V podstate ním pohodlne nahradíte filtračné kanvice, ktoré sú o poznanie drahšie a ich údržba je zložitejšia.

Tipy na filtre pitnej vody na princípe reverznej osmózy

Vyberáme z nášho katalógu

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?Publikované dňa: 26.06.2019
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

DeLonghi EC 685.M recenzia a skúsenosti. Pákový kávovar za prijateľnú cenuDeLonghi EC 685.M recenzia a skúsenosti. Pákový kávovar za prijateľnú cenu

Mysleli ste už niekedy nato, že tá istá káva môže chutiť úplne inak, ak ju pripravíte v dvoch odlišných kávovaroch? Stačí len nájsť ten pravý. My sme už taký našli, a nielenže vám...

Brita Marella Cool – recenzia filtračnej kanvice na voduBrita Marella Cool – recenzia filtračnej kanvice na vodu

Dodržiavať pitný režim je mimoriadne dôležité, niekedy nám však voda z kohútiku proste nevyhovuje. Vyriešte tento problém a zabezpečte si kanvicu Brita Marella Cool, ktorá vám zabezpečí...

Naparovač odevov Philips GC362/80 Steam&Go Plus 2v1 – recenzie, skúsenosti, cenaNaparovač odevov Philips GC362/80 Steam&Go Plus 2v1 – recenzie, skúsenosti, cena

Nebaví vás žehlenie? Rýchlym a praktickým riešením je ručný naparovač Steam&Go Plus 2v1 od Philipsu. Čo všetko Philips GC362/80 ponúka vám prezradíme v recenzii.