Útulok Tuláčik: Po Vianociach skončí na uliciach veľa nechcených psíkov

Prevádzkovať útulok určite nie je jednoduché. Staranie sa o nechcené zvieratká – psy či mačky, je poslanie. Čo všetko starostlivosť o zvieratko v útulku zahŕňa?

Túlavé psíky na adopciu

Útulkom Tuláčik sme sa porozprávali o všetkom, čo zahŕňa prijatie zvieratka do útulku, o prevýchove psíkov v útulku i o tom, ako sa dá útulku pomôcť.

Prevádzka útulku pravdepodobne nie je úplne lacná záležitosť. Odkiaľ čerpáte finančné prostriedky?

Máte pravdu, mesačné výdavky na chod útulku sú obrovské, najmä čo sa týka veterinárnych nákladov. Útulok je financovaný najmä z darovaných 2 % a taktiež prostredníctvom rôznych darov a príspevkov od našich návštevníkov. Takisto máme vlastný benefičný obchodík na podporu psíkov bez domova.

Akým spôsobom odchytávate túlavé psíky a mačky?

Najčastejšie odchytávame túlavých psíkov v uliciach mesta, často zachraňujeme týrané psíky z nevyhovujúcich podmienok, ale veľkú časť obyvateľov útulku tvoria aj psíky z rómskych osád. Stávajú sa aj prípady, že psíka nájdeme priviazaného priamo o bránu útulku.

Psíky z útulku na adopciu

Čo všetko zahŕňa prijatie zvieratka do útulku – od jeho nájdenia až po adopciu?

Po príchode do útulku psík absolvuje kompletné veterinárne ošetrenie, odblšenie, odčervenie, čipovanie, očkovanie, v prípade dospelých psíkov kastráciu. Ak sa nám nepodarí nájsť pôvodného majiteľa, alebo psík ani žiadneho nemá, hľadáme mu prostredníctvom našej internetovej stránky a sociálnych sietí nový domov. Snažíme sa pre psíka vybrať najvhodnejšie podmienky, vzhľadom na jeho vlastnosti a potreby. Následne robíme aj spätnú kontrolu už adoptovaných psíkov.

Ako často venčíte psíkov? Chodia ich venčiť aj záujemcovia z radov verejnosti?

V útulku sme každý deň minimálne 8 hodín, kedy sú psíky spolu vo výbehoch, aby nemuseli byť zavreté v kotercoch. Psíky, ktoré spolu nevychádzajú, venčíme samostatne mimo útulku. Chodia k nám denne venčiť aj návštevníci, oficiálne verejné venčenie psíkov je u nás každú sobotu poobede.

Prevychovávate nejakým spôsobom psíkov v útulku?

Pri takom veľkom počte psíkov v útulku je, žiaľ, nemožné sa individuálne venovať každému psíkovi, učiť ho nejaké povely a pod. Samozrejme, keď do útulku príde psík, ktorý potrebuje špeciálnu starostlivosť, napríklad sa veľmi bojí, snažíme sa mu venovať čo najviac času, aby sa osmelil a zvykol si na nové prostredie. Ako som vyššie spomínala, psíkov chodia venčiť aj návštevníci, takže sú socializovaní, zvyknutí na deti a pod.

Venčenie psíkov z útulku

Dokázali by ste vyčísliť záujem ľudí o zvieratá z útulku? Zmenilo sa niečo v postoji ľudí v posledných rokoch?

Za rok 2018 sa nám podarilo adoptovať viac ako 300 psíkov, teda približne 25 psíkov mesačne odíde do nových rodín. Často sa však stáva, že o jedného psíka má záujem aj niekoľko desiatok ľudí. Určite sa postoj ľudí mení pomaly k lepšiemu, ozývajú sa nám ľudia z celého Slovenska, ktorí majú záujem týmto nechceným psíkom pomôcť. Stále sú tu, žiaľ, však ľudia, ktorým sú psíky a mačičky úplne ľahostajné.

Spolupracujú/komunikujú jednotlivé útulky navzájom, alebo sú to akoby samostatné ostrovčeky?

Samozrejme, útulky si pomáhajú, keď jeden nemá miesto na prijatie ďalšieho psíka, pomôže mu útulok v okolí, ak je to v jeho silách.

Je pravda, že najviac psíkov a mačiek sa do útulku dostáva po Vianociach?

Je pravda, že po Vianociach skončí na uliciach veľa nechcených darčekov, preto by si mali ľudia poriadne premyslieť svoje rozhodnutie. Psík je záväzok na niekoľko rokov, je dôležité, aby s kúpou/adoptovaním psíka súhlasila celá rodina.

Pes z útulku

Ak je psíkov v útulku veľa a nikto ich nechce, musíte ich utratiť?

V našom útulku psíkov za žiadnych okolností neutrácame. Sú u nás až do doby, kým sa pre nich nenájde nová rodina. Niektorí sú u nás už viac ako 3 roky, no stále veríme, že raz budú mať šťastie aj oni.

Ako by vám mohli pomôcť ľudia, ktorí nemajú dosť peňazí na príspevky, ale chceli by niečo urobiť?

Budeme veľmi vďační za venčenie psíkov, prípadne za pomoc so šírením osvety v oblasti ochrany zvierat a, samozrejme, najviac oceníme pomoc s hľadaním nových domovov pre našich zverencov.

Psy z útulku na adopciu

Ďakujeme za rozhovor. Adoptovali ste si už zvieratko z útulku? Napíšte nám o svojich skúsenostiach do komentárov. Obrátiť sa môžete aj priamo na Útulok Tuláčik na ich FB stránke.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

16/01/2019 10:32
Renáta

Áno.Adoptovala som si malú fenkú menom Leila.Je to moje zlatíčko nedala by som ju za nič na svete.Bolo to 5 týždňové šteniatko.Dnes je s nej posledná slečna ktorá robí radosť celej rodine.A majú ju veľmi radi aj susedia.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.Publikované dňa: 10.01.2019
Hodnotenie článku:
(93%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Petr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domuPetr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domu

Jednou z možností realizácie kvalitnej a dizajnovej terasy je aj kompozit. Dá sa použiť na terasu k rodinnému domu, ale aj na plochú strechu, balkón či spevnené plochy v okolí bazéna.

Olinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej bázeOlinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej báze

Marián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobkyMarián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobky

Výrobky zo starého dreva dodajú vášmu domovu nádych originality a atmosféru starých čias. Marián Majcher vyrába svoje dielka zo starých dreveníc a starých nástrojov.