Zatepliť alebo nezatepliť dom? Výhody a nevýhody zateplenia

Stavanie nového domu alebo kúpa staršieho je veľkým životným krokom. Nejde len o to, že je to obrovská investícia, no zároveň je to záväzok a beh na dlhé trate. Pri stavbe aj rekonštrukcii domu musíte urobiť množstvo rozhodnutí – aké použijete stavebné materiály, koľko izieb budete potrebovať alebo kde budete nakupovať nábytok. Jedným z týchto dôležitých rozhodnutí je aj zatepľovanie.

Výhody a nevýhody zatepľovania

Množstvo ľudí sa zatepľovaním pri stavbe nového domu ani nezamýšľa a berú to ako samozrejmosť. Rozdiel je to práve pri kúpe a rekonštrukcii staršieho domu. Nech už začínate od základov alebo idete len prerábať, je dôležité nad zatepľovaním popremýšľať a nebrať to ako fakt. Má to svoje výhody aj nevýhody. Okrem tohto porovnania sa v článku dočítate, čo by ste mali urobiť predtým, než sa do tohto procesu pustíte.

Všetky výhody a nevýhody zatepľovania

Hneď na začiatok treba zdôrazniť, že to, čo my považujeme za nevýhody, nemusí byť nevýhodami aj pre vás. Naopak, pre vás to môžu byť plusy zatepľovania. Na všetky tieto faktory by ste sa mali pozrieť komplexne, postupne si ich prejsť a podľa toho sa rozhodnúť, či chcete ísť do toho alebo nie.

Prečo si zatepliť dom

Zateplenie domu udrží vo vašom dome teplo. S tým súvisia aj nižšie náklady na vykurovanie. Výskumy potvrdili, že nezateplený dom stráca až o 35 % viac tepla. A keďže sa ceny za kúrenie neustále zvyšujú, tak sa vám po čase investícia do zatepľovania vráti prostredníctvom ušetrených nákladov. Výhodné je to aj z hľadiska zdravia. Kúrením sa vzduch v dome presušuje, čo negatívne vplýva na naše dýchacie cesty. Telo potrebuje získavať vlhkosť dýchaním a preto je zateplenie prevenciou voči suchému vzduchu v dome.

Ďalším dôvodom, prečo ísť do zatepľovania domu, je zvýšenie kvality bývania. V prípade zvolenia vhodného zatepľovacieho systému nedochádza k prechladnutiu stien, čím sa v miestnosti dlhodobo udržiava príjemná teplota. Počas leta, keď nechcete mať v dome horúco, zas slúži zateplenie ako ochrana pred prehriatím stien. Okrem regulácie teploty slúži zateplenie aj ako ochrana pred vznikom rias a plesní na fasáde. Chránite tým aj omietku pred moknutím a odlupovaním.

Okrem vlhkosti pôsobí na fasádu aj ďalší faktor – slnko. Ohrieva fasádu a naakumulované teplo zvyšuje napätie v konštrukcii domu. Postupne začnú z tohto dôvodu vznikať na stenách praskliny, ktoré sa môžu časom rozširovať. Kvalitne urobené zatepľovacie systémy obmedzujú toto pnutie v konštrukcii a chránia dom pred vznikom prasklín a poškodením stien.

Miesta na pozemku nikdy nie je dosť, preto je dôležité s priestorom správne pracovať. Množstvo ľudí sa vyhýba zatepľovaniu kvôli tomu, že zaberie viac miesta a steny domu budú ešte širšie. Nemusíte sa toho báť, pretože aktuálna kvalita materiálov a technológie zabezpečia kvalitné zateplenie aj pri menšej hrúbke vybraného typu zateplenia. Získate tak väčšiu obytnú plochu, dostatok miesta na dvore a zároveň znížite náklady na vykurovanie.

Zhrnutie výhod zateplenia domu:

  • Ušetrené náklady na vykurovanie
  • Prevencia voči presušovaniu vzduchu
  • Zvýšenie kvality bývania
  • Ochrana pred vznikom plesní a rias
  • Obmedzenie pnutia v konštrukcií

Nevýhody zatepľovania

Na zatepľovanie sa treba pozrieť aj z hľadiska jeho nevýhod. Prvý problém môže nastať vtedy, ak sa zateplenie aplikuje v nesprávnom čase, čo sa pri stavbe nového domu stáva veľmi často. Ide o to, že trvá nejaký čas, kým steny stavby poriadne vyschnú a sú na vrstvu zateplenia pripravené.

Zatepliť, alebo nezatepliť dom?

Množstvo stavebných firiem to robí tak, že zateplenie aplikujú hneď po dokončení stien. Ak je dom zateplený nesprávne, začne v murive kondenzovať vlhkosť, čím vznikajú nebezpečné plesne, ktorých sa len tak ľahko nezbavíte. Tomuto prípadu sa môžete vyhnúť buď dostatočným časom na preschnutie stien alebo použitím tehiel plnených izoláciou. Výhodou ich použitia je aj zabezpečenie príjemnej klímy a je to oveľa zdravšie.

S týmto sa spája potenciálne riziko neodborného prevedenia zatepľovania, čo môže následne spôsobovať všetky tieto problémy. Ak si vyberiete stavebnú firmu, ktorá neodvedie prácu tak, ako má, tak vás to v budúcnosti môže stáť množstvo času aj peňazí. Snažte sa hľadať len firmy s dôveryhodnými referenciami, prípadne sa skúste poradiť so svojou rodinou a známymi.

Ďalšou nevýhodou zatepľovania, ktorú si množstvo ľudí neuvedomuje, je zbytočnosť jeho aplikovania, no len v niektorých prípadoch. To sme trochu načrtli už vyššie. Moderné tehly, ktoré sa používajú pri stavbe niektorých domov, kombinujú tie najlepšie vlastnosti. Ich výhodou je pevnosť, dlhá životnosť a kvalita. Vďaka týmto vlastnostiam jednovrstvového muriva z tehlových blokov plnených izoláciou nie je potrebné riešiť ešte aj zatepľovanie. Ušetrí vám to peniaze aj čas.

Zhrnutie nevýhod zatepľovania:

  • Zvolenie nesprávneho času spôsobí problémy s plesňami.
  • Pri použití špecifických stavebných materiálov je to zbytočný krok a sú to náklady navyše.
  • Je dôležité nájsť dôveryhodnú stavebnú firmu, pretože nesprávna aplikácia zateplenia môže spôsobiť komplikácie.

Zatepľovanie starého a nového domu

Podľa výhod a nevýhod zatepľovania ste sa mohli rozhodnúť, či zatepliť alebo nezatepliť dom. Je potrebné rozlišovať, či sa chystáte zatepľovať nový alebo starý dom. Oplatí sa zatepľovať v oboch prípadoch? Kedy je lepšie zatepľovanie zvážiť a ako postupovať pri jednotlivých typoch stavieb?

Novostavba

Pri novostavbách je kľúčové to, aký materiál bol použitý na jej stavbu. Je rozdiel, ak sa rozhodnete pre klasické tehly, kde treba rátať aj so zatepľovaním navyše alebo ste investovali do hrubších, ktoré mali v sebe izolačnú časť. Obe tieto riešenia poskytujú rovnaký výsledok – udržiavanie tepla. Pri druhej možnosti už však nemusíte premýšľať nad zatepľovaním navyše a investovaním do materiálu aj do práce.

Zatepľovanie novostavby

Zároveň sa tieto dve možnosti líšia aj svojou životnosťou. Tehla so zabudovanou izoláciou má deklarovanú výdrž na viac ako 80 rokov. Ak by ste sa rozhodovali medzi týmito dvoma možnosťami, je lepšie zvoliť práve tehly s polystyrénovými guličkami vo vnútri. Vždy závisí rozhodovanie ohľadom zatepľovania od toho, aké materiály boli pri stavbe použité a aká je ich schopnosť udržiavania tepla. Ideálne je poradiť sa s odborníkom a postupovať podľa jeho rád. Ak viete, že sa chcete zatepľovaniu vyhnúť, tak treba na to myslieť ešte pri plánovaní stavby.

Starší dom

Zateplenie starého domu je o čosi zložitejšie. Dom už je postavaný a nie je možné rozhodnutia ohľadom stavebného materiálu meniť. Najprv je dôležité zhodnotiť aktuálny stav nehnuteľnosti a zistiť, či nie je potrebné najprv opraviť prípadné poškodenia (zatekanie vody, praskliny alebo poškodená strecha). Ak by ste váhali, či zatepľovať alebo nie, tak by ste do toho mali ísť. Hlavne kvôli výhodám zateplenia – ušetrenie nákladov, dom bude mať v prípade predaja vyššiu hodnotu a predĺži sa jeho životnosť.

Zatepľovanie staršieho domu vyžaduje dostatočnú prípravu, investovanie do kvalitných materiálov a správnu techniku aplikácie. Treba rátať aj s neočakávanými nákladmi. Ak chcete ušetriť čo najviac, potom sa radšej do zatepľovania nepúšťajte, pretože pri použití nesprávnych materiálov alebo techniky môžete napáchať viac škody, než úžitku.

Najčastejšie používané materiály

Čím zatepliť rodinný dom? Keďže technológie neustále napredujú, aj v tejto oblasti sa snažia firmy vymýšľať stále niečo nové. Rovnako na trh vstupujú noví predajcovia tepelnoizolačných systémov. Najjednoduchšie sa dajú rozdeliť do dvoch základných skupín podľa typu vytvorenia skladby systému:

  • Kontaktný tepelnoizolačný systém – je charakteristický pridaním tepelnoizolačnej vrstvy, napríklad polystyrénu alebo minerálnej vlny, ktorá sa z jednej strany lepí a kotví sa k obvodovej konštrukcii. Na vrch sa dáva omietka, ktorá zateplenie chráni pred mechanickým poškodením a poveternostnými podmienkami.
  • Odvetraný tepelnoizolačný systém – realizuje sa „na sucho“, čiže bez použitia stierok a lepidiel. Na fasádu sa ukotví raster, na ktorý sa prichytáva obklad (kameň, keramika alebo hliník). Medzi obkladom a zateplením vznikne priestor na odvetrávanie.

Na zatepľovanie sa používajú také materiály, ktoré majú dobré izolačné vlastnosti. Zároveň by mali byť dostatočne odolné, pevné a priepustné. Najviac používaným materiálom je expandovaný penový polystyrén. Špeciálne sa stabilizuje voči teplotným zmenám a chemickým vplyvom. Jeho výhodou je cenová dostupnosť a nízka hmotnosť. Na zateplenie priestorov, kde je problém so zvýšenou vlhkosťou, je dostupný aj v perforovanej verzii pre lepšiu priepustnosť vodnej pary. Pri vyšších budovách sa polystyrén kombinuje s minerálnou vlnou.

Zatepľovanie domu kamennou vlnou

Špeciálnym typom polystyrénu je perimeter, ktorý má uzavretú bunkovú štruktúru. Tým je zabezpečená minimálna nasiakavosť a dobrá vodivosť. Používa sa na zatepľovanie základov, soklov a spodných stien. Nevýhodou všetkých typov polystyrénu je, že sa nemôže umiestňovať na miesta, kde teplota prekročí 70 stupňov Celzia.

Medzi materiály používané na zatepľovanie patrí aj sklená vlna. Je vyrábaná pri vysokých teplotách a používa sa na zatepľovanie podkroví a medzi krokvami. Výhodou je jej mäkkosť, nízka hmotnosť a vysoká elasticita. Kamenná vlna je oveľa tvrdšia a má až desaťnásobne vyššiu hustotu. Tento typ sa používa pri izolácií fasád, striech a podláh. Znáša vysoké teploty a je odolná voči tlaku, takže je možné umiestniť kamennú vlnu aj na zaťažovaných miestach.

Za materiál s najlepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami sa považuje polyuretán. Mäkký polyuretán sa v stavebníctve používa len výnimočne, no tvrdá polyuretánová pena sa používa pri zatepľovaní striech, stien a všade tam, kde nemusí byť izolácia chránená proti vlhkosti. Ďalšími používanými materiálmi sú penové sklo (používané na veľmi zaťažované miesta) a perlit (sypaná izolácia).

Žiadosť o príspevok na zateplenie domu

Koľko stojí zateplenie domu? Cena sa odvíja od použitého materiálu aj ceny práce. Pri zatepľovaní staršieho domu sa môžu objaviť aj neočakávané náklady navyše. Ak chcete ušetriť, môžete požiadať o príspevok od štátu. Pre podporu pasívnych stavieb bol zavedený nový príspevok, ktorého výška je 8 000 €. Na Slovensku je málo obnovených rodinných domov, preto vznikla takáto forma podpory od štátu. Môžete tak získať peniaze na zateplenie obvodového plášťa, zateplenie strechy, výmenu okien, výmenu zdroja tepla či vypracovanie projektovej dokumentácie.

V akom prípade sa oplatí o túto dotáciu žiadať? Ak sa chystáte do rekonštrukcie a zatepľovania staršieho domu, kde je potrebná aj projektová dokumentácia. Získať môžete až 8 800 €, z čoho tieto položky uhradíte. V prípade, že sa chystáte do rekonštrukcie svojpomocne, tak by ste podávanie žiadosti mali zvážiť, pretože je nevyhnutné náklady vydokladovať.

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 20.08.2021
Hodnotenie článku:
(94.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie kvalitné rezačky na dlažbu a obklad sú elektrické aj ručné. Aká je cena?Najlepšie kvalitné rezačky na dlažbu a obklad sú elektrické aj ručné. Aká je cena?

Ako si vybrať najlepšiu rezačku pre svoj projekt, siahnuť po elektrickej alebo manuálnej a prečo vôbec do rezačky na dlažbu investovať?

Aké lepidlo na plávajúcu podlahu? Je vhodný tmel na laminátovú a drevenú podlahu?Aké lepidlo na plávajúcu podlahu? Je vhodný tmel na laminátovú a drevenú podlahu?

Chystáte sa vymeniť starú podlahu za novú alebo si idete zariaďovať nový dom či byt a budete klásť podlahu? Nezabudnite na kvalitné lepidlo.

Odstránenie rias v jazierku: vhodné rastliny, ryby, jačmenná slama, prípravky proti riasámOdstránenie rias v jazierku: vhodné rastliny, ryby, jačmenná slama, prípravky proti riasám

Väčšina majiteľov jazierok bojuje s vláknitými riasami, či už na hladine alebo pod ňou. Prečo sa tvoria riasy v jazierku?