Starostlivosť o potkana: klietka, strava, rozmnožovanie, choroby, zápach

Popri škrečkoch a morčatách ako domácich miláčikoch získavajú čoraz viac na popularite aj potkany. Tieto hlodavce, aj keď o čosi menej rozšírené, sú ideálnym spoločníkom, dokonca aj do rodín s deťmi. Potkany sú hravé, prítulné, veľmi inteligentné a učenlivé. Nedožívajú sa však viac než 2 – 3 roky a počítať treba aj s nejakými zdravotnými problémami.

Ako chovať potkana

V článku sa pozrieme na to, čo všetko starostlivosť o potkana prináša a prečo si ho zaobstarať či nezaobstarať.

Výbava potrebná na chov potkanov


Predtým, než si potkana zaobstaráte

Predtým, než si zadovážite akékoľvek zvieratko, je dôležité čo najviac sa o ňom dozvedieť a pochopiť tak jeho základné potreby. Potkan je pomerne nenáročné zvieratko a starostlivosť oň zvládne aj začiatočník. Váži 350 až 750 g a je dlhý 18 – 25 cm s 15 – 20 cm chvostom, pričom samičky bývajú menšie. Vo svojom prirodzenom prostredí žijú potkany v kolóniách, kde mávajú početné potomstvo. Vyhľadávajú ľudské obydlia, kde nájde zdroj potravy v podobe obilia, semien, zeleniny, ale aj odpadkov.

Potkany, ktoré sa chovajú ako domáci miláčikovia, však nie sú divé potkany, ale laboratórne. Tieto zvieratká sa v druhej polovici 19. storočia začali používať na rôzne experimenty v laboratóriách, odkiaľ sa spolu s výskumníkmi dostali až do ich domovov a v minulom storočí sa začali chovať aj ako domáci miláčikovia. Dnes už jestvujú viaceré druhy laboratórnych potkanov s rôznymi sfarbeniami srsti a očí. Potkany môžu byť sfarbené od bielej cez krémovú, rôzne odtienky hnedej, sivej až po čiernu a oči mávajú tmavé alebo červené.

Prečo si (ne)zaobstarať potkana

Potkan si vyžaduje starostlivosť a pozornosť, tak ako každé iné zvieratko. Jeho potreby vás môžu v jeho kúpe utvrdiť, ale aj odradiť. Jeho charakteristiky a potreby preto treba pred kúpou poznať zvážiť.

 • Potkan potrebuje spoločnosť – Sú to veľmi spoločenské zvieratá a najlepšie sa im žije v pároch alebo skupinkách. Ak žijú samy, vyžadujú si veľmi veľa pozornosti, no môže sa stať, že zo samoty dostanú depresiu, budú sa správať problémovo a trpieť.
 • S človekom si vybuduje puto – Časom si potkan so svojím majiteľom dokáže vybudovať silné puto. Je to veľmi prítulné zviera, ktoré svoju náklonnosť ukazuje aj tak, že svojho majiteľa čistí, olizuje, túli sa k nemu. Je to veľmi kontaktné zviera, ktoré je rado v prítomnosti majiteľa, napr. vo vrecku bundy.
 • Nemôže žiť s inými hlodavcami – Problém môže nastať, ak máte doma iných hlodavcov a podobných zvierat (škrečkov, myši, morčatázajace či degu). S inými hlodavcami nevychádzajú, mohlo by dôjsť k napádaniu, avšak zvyknú si napr. na psy a mačky s pokojnou povahou.
 • Je to nočný tvor – Potkan je aktívny hlavne večer a v noci, nie počas dňa. To znamená, že kým budete v práci alebo v škole, pre potkana je to čas spánku, no večer potrebuje byť aktívny. Mnohé potkany sa však dokážu prispôsobiť vášmu harmonogramu a môžu byť aktívne aj počas dňa.
 • Potkan je veľmi čistotný – Pre niekoho môže byť táto charakteristika prekvapivá, no laboratórne potkany sú veľmi čistotné. Niekoľkokrát do dňa sa čistia, keďže neznášajú zašpinený kožúšok, a preto je dôležité udržiavať aj ich klietku čistú, čím predídete zápachu.
 • Dokáže sa naučiť jednoduché triky – Potkany sú veľmi inteligentné a učenlivé tvory, ktoré sa dokonca dokážu čo-to naučiť. Zvládnu preskakovať cez kruhy, postaviť sa na zadné alebo aj prísť, keď ich zavoláte po mene.
 • Aj potkan trpí zdravotnými problémami – Pri chove potkana treba počítať so zdravotnými problémami. Najčastejšie ho trápia respiračné ochorenia, je náchylný na prievan a nezriedka sa môžu vyskytnúť aj nádory.

Starostlivosť o potkana

Druhy domácich potkanov

Aj keď jednotlivé druhy domácich potkanov sa od seba vďaka selektívnemu rozmnožovaniu líšia, všetky pochádzajú z toho istého druhu potkana, potkana hnedého (Rattus Norvegicus). V rámci druhu sa tieto potkany líšia fyzickými charakteristikami, ako farbou očí a srsti, druhom kožucha alebo veľkosťou či tvarom uší. Medzi najpopulárnejšie potkany patria tieto druhy:

 • Standard – Potkan Standard má zo všetkých druhov najtypickejšie fyzické charakteristiky podobné divému potkanovi. Uši majú štandardnú veľkosť a umiestnenie, chvost takmer rovnako dlhý ako telo a srsť hnedého sfarbenia.
 • Bristle Coat – Tento druh potkana má štetinkovú štruktúru kožuchu, na dotyk je cítiť ako štetiny kefy. Za mlada sú štetinky stočené, no v dospelosti sú rovné. Tieto potkany môžu mať rôznofarebné kožúšky, ktoré sú na pohľad aj dotyk odlišné od iných potkanov.
 • Dumbo – Potkan Dumbo je pomenovaný podľa rozprávkovej postavičky, slona Dumba s veľkými ušami. Tento potkan má uši usadené nižšie a sú o čosi väčšie, než u ostatných druhov. Mnohí siahajú práve po tomto druhu pre jeho priateľskú povahu a údajnú dlhšiu životnosť.
 • Rex – Tento druh potkana sa líši svojou srsťou. Podobne ako iné zvieratá pod označením Rex aj potkany sú charakteristické zvlnenou, kučeravou srsťou, ktorá pôsobí drsne, strapato. Môžu sa vyskytnúť v rôznych sfarbeniach, no v staršom veku môžu mať problémy s obočím, fúzami a občasnými plešinami v kožuchu.
 • Sphynx – Označením Sphynx sú charakteristické druhy zvierat bez srsti, čo platí aj pre potkany. Keďže ich telo nie je pokryté žiadnou srsťou, ktorá by ich chránila pred chladom, sú náchylnejšie na ochorenia. Je potrebné držať ich v teple a mimo prachového prostredia, keďže oči nemajú chránené mihalnicami. Je mimoriadne dôležité si takéhoto potkana zaobstarať od kvalitného chovateľa.
 • Dwarf – Dwarf alebo trpasličí potkan je veľmi obľúbeným druhom, keďže ide o malinkého potkana, ktorý predstavuje asi tretinu rozmerov štandardného potkana. Tieto mini potkany sú obľúbené aj vďaka svojej priateľskej povahe a nenáročnej starostlivosti.

Ako sa starať o potkana

Predtým, než si potkana domov prinesiete, mu pripravte vhodný domov pozostávajúci z klietky, podstielky a hračiek, ktoré ho zabavia, keď nebudete doma. Takisto je dôležitá vhodná potrava a prísun tekutín.

Klietka

Veľkosť klietky by mala závisieť od toho, koľko potkanov v nej máte. Pre jedného potkana by mala mať rozmer aspoň 60 x 30 x 60 cm, pre 2 – 3 potkanov 80 x 50 x 80 cm. Klietka musí mať pevnú mrežu s rozostupmi do 1,5 cm. Príliš veľké rozostupy by poskytovali ľahkú príležitosť na útek. Klietka má byť pre potkana skutočným domovom, v ktorej bude mať možnosť šplhať a nenudiť sa, preto by mala mať poschodia. Klietka by mala byť ľahko umývateľná, preto je vhodné, ak má aspoň 2 dvierka, aby sa vám s ňou pri čistené ľahko manipulovalo.

Vhodná klietka pre potkana

Potkan potrebuje klietku umiestnenú vo vnútri, nikdy nie vonku, kde by bolo príliš chladno. Ideálna teplota je 18 – 24 °C. Klietka nesmie byť umiestnená v prievane, teda treba sa vyhnúť miestam ako pod oknom, pri dverách, v chodbe či vo vstupnej hale. Nesmú na ňu priamo dopadať slnečné lúče a potkanov domov treba chrániť aj pred rušným a hlučným prostredím, napr. ako v obývačke pri telke. Zároveň by nemala stáť na mieste, kam majú voľný prístup mačky a psy, ktoré by potkana mohli stresovať, alebo malé deti, ktoré by sa s potkanom mali hrať iba pod dozorom dospelej osoby.

Podstielka a vybavenie klietky

Podstielka je dôležitou súčasťou klietky, rozprestrie sa po dne klietky, kde vytvára mäkký povrch absorbujúci moč. Ako podstielku môžete použiť klasické hobliny (najlepšie preosiate, aby ste sa zbavili prachu, ktorý môže dráždiť oči a dýchaciu sústavu), drevené pelety, kukuričné stelivo či slamenú podstielku, no doplniť ju môžete aj o vreckovky či toaletný papier.

Vybavenie klietky by okrem podstielky, misky na potravu a napájačky malo obsahovať hračky a výbavu, ktoré potkana počas dňa zabavia. Použiť môžete:

 • Laná, rebríky a preliezky – Zavesia sa a potkan bude môcť prechádzať po poschodiach. Použiť môžete aj vetvy stromov, ktoré v klietke prichytíte.
 • Tunely a rúrky – Slúžia na skrývanie sa a prechádzanie.
 • Hamak – Je to závesné lôžko, v ktorom bude potkan spať. Možno ho zakúpiť alebo vyrobiť z nejakej látky, napr. starého uteráka alebo ponožky.
 • Domček a úkryty – Potkan potrebuje miesta, kde sa môže ukryť a cítiť sa v bezpečí. Pri domčekoch myslite aj na to, aby sa dali dobre umývať, teda aby boli otvárateľné a radšej z plastu, ako z materiálu, ktorý by nasiakol močom.
 • Koleso na behanie – Koleso nepatrí vôbec k nevyhnutnej výbave, ale môžete po ňom siahnuť. Slúži na to, aby si potkan zacvičil a zabavil sa napr. vtedy, ak nie ste dlho doma a potkan nemá možnosť behať mimo klietky.
 • Žuvacie hračky – Dajú sa zakúpiť v chovproduktoch a slúžia na obrusovanie hlodákov a udržiavanie zdravých zubov.
 • Vlastnoručne vyrobené hračky – Hračky môžete potkanovi vyrobiť aj z toaletnej rolky, kartónu a rôznych krabičiek, ktoré bude ohlodávať alebo preliezať.

Pri výbere vybavenia do klietky myslite na to, že všetko je potrebné čistiť, preto by sa jednotlivé predmety mali dať čistiť ľahko a dôkladne. Klietku by ste mali čistiť 2 – 3x do týždňa. Treba vymeniť podstielku a očistiť jednotlivé prvky v klietke. Ak by ste čistenie zanedbávali, potkan môže dostať ochorenia dýchacích ciest.

Potrava

Potkan je všežravec, ktorý potrebuje pre udržanie zdravia rozmanitú potravu, ktorá mu zaručí prísun potrebných živín. Strava potkana by sa mala skladať zo 75 – 80 % sacharidov, 15 – 20 % bielkovín a 5 % tukov. Sacharidy získate z obilnín, ovocia a zeleniny, bielkoviny a tuky z orieškov a mäsa. Stravu potkana môžete vyskladať predovšetkým zo zmesí, ktoré zakúpite v špecializovaných predajniach, a dopĺňať ju o čerstvé ovocie, zeleninu, varené mäso, semienka a orechy. Strava môže byť v pomere 80 % kúpnej zmesi a 20 % čerstvej potravy.

Potrava pre potkana

Kúpne zmesi sa budú skladať z granuliek, rôznych obilnín a semienok, ktoré sú namiešané vo vyvážených pomeroch. Často sú doplnené aj o vlákninu a vitamíny a minerály, ktoré potkan potrebuje. Zvyšných 20 % ostatnej potravy sa môže skladať z nasledujúceho:

 • zelenina ako brokolica, mrkva, hrášok, petržlen či uvarená fazuľa.
 • ovocie ako jablká, banány, hrušky, melóny, hrozno či bobuľovité ovocie,
 • hnedá ryža,
 • neuvarené cestoviny,
 • varené mäso a pečienka,
 • jogurt, tvaroh,
 • orechy aj so škrupinkou,
 • slnečnicové semienka,
 • suchý chlieb (nesmie obsahovať plesne!) alebo minerálny kameň na obrusovanie hlodákov,

Aj keď je potkan všežravec, niektoré druhy potravín by preň mohli byť nebezpečné. Do stravy mu preto nikdy nedávajte:

 • neuvarené zemiaky a sladké zemiaky,
 • surové fazuľky,
 • nedozreté a zelené ovocie a zeleninu,
 • hmyz,
 • pečivo s plesňou,
 • pokazené jedlo,
 • citrusy,
 • kôstky z ovocia a avokáda,
 • sladkosti a čokoládu vo väčších množstvách,
 • plesnivé syry.

Voda

Potkan získava tekutiny v podobe potravy, ktorú príjme, ale aj vody, ktorú pije. Tú potrebuje mať vždy čistú a každý deň novú, pretože aj v špinavej vode sa môžu množiť baktérie a mikroorganizmy, z ktorých by mohol potkan ochorieť. Z toho dôvodu sú vhodnejšie napájadlá než misky na vodu, pretože do tých sa ľahko dostane jedlo, špina, resp. si potkan môže vodu povylievať. Vodu v napájadle vymeňte každý deň za novú a raz do týždňa ho umyte tenkou kefkou na fľaše.

Napájadlo pre potkana

Čo sa týka množstva, potkan má za deň vypiť 10 ml na 100 g svojej hmotnosti, teda asi 40 – 60 ml denne. Podávať môžete vodu priamo z vodovodu, avšak tam môže byť problém v obsahu chlóru. Preto neuškodí túto vodu striedať alebo dopĺňať vodou prevarenou (a vychladnutou), destilovanou vodou, filtrovanou vodou alebo neperlivou stolovou vodou.

Odkiaľ si potkana zakúpiť?

Je niekoľko možností, odkiaľ si potkana zadovážiť, avšak každá má svoje pre a proti.

 • Zverimex - Najjednoduchšie je kúpiť potkana z obchodu zverimexu, kde sú dostupné stále, netreba na nič čakať, a dajú sa zakúpiť za primerané ceny. Potkany odtiaľ však bývajú plaché, nezvyknuté na ľudský kontakt, môžu byť až agresívne. Sú množené za účelom zisku, menej pozornosti sa venuje ich zdraviu a vývinu.
 • Hobby chovateľ – Inzeráty o predaji potkana nájdete každú chvíľu na rôznych stránkach. Avšak nemusíte sa vždy dozvedieť, či ide o množiteľa, ktorý chová potkany vo veľkom len za účelom zisku (môžu mať zdravotné problémy, byť krížené v príbuzenskom vzťahu a pod.), alebo o hobby chovateľa, ktorý síce nie je profesionál, ale o svoje potkany sa s láskou stará, sú zvyknuté na ľudí a nič im nechýba.
 • Chovná stanica – Potkany z chovných staníc môžu byť síce drahšie, ale sú zaručene zdravšie, zvyknuté na ľudí. Ich zdravotný stav sa kontroluje a dostanete aj preukaz pôvodu, z ktorého sa dozviete, ako bol potkan krížený. Taktiež máte istotu, že chovateľ vie, ako sa má o potkana starať, že dostáva kvalitnú stravu a žije vo vhodných podmienkach.

Rozmnožovanie

Potkany sa množia veľmi ľahko a rýchlo, preto ak potkanie potomstvo neplánujete, kúpte si len samičky alebo len samčekov. Potkany totiž sexuálne dospievajú už v 5 týždňoch života, čo by neskúseného chovateľa mohlo zaskočiť. Neznamená to, že samička by mala mať potomstvo v skorom veku, ale počkať by sa malo, kým mať aspoň pol roka, pretože dovtedy sa sama ešte vyvíja. Samičky majú ruju každé 4 – 5 dní a trvá celú noc.

Tehotenstvo trvá 21 – 23 dní, pričom na samičke si ho môžete všimnúť asi po 2 týždňoch. Samička si začne budovať hniezdo, do ktorého bude znášať mäkké materiály a pripravovať ho pre potomstvo. Je dobré si sledovať termín, aby ste samičke stihli vyčistiť klietku pár dní pred pôrodom, kým si začne robiť hniezdo, a potom ju už príliš nerušili. Očakávať môžete 8 – 18 potkaníkov z jedného vrhu, pričom tie sa narodia slepé a bez srsti. Po porodení samičku nerušte, potrebuje svoj pokoj. Takisto musí byť oddelená od samcov, keďže by mohla skoro otehotnieť znova, čo sa neodporúča, keďže zo zdravotných dôvodov by mala počkať aspoň 2 mesiace.

Často kladené otázky

 • Je potkan vhodný do domácnosti s deťmi? Áno, potkany sú priateľské a prítulné aj k deťom, avšak pri menších deťoch je potrebný dozor rodičov, ktorí by mali dohliadnuť, ako dieťa s potkanom narába.
 • Kúpiť samičku alebo samčeka? Vo všeobecnosti bývajú samce väčšie, pokojnejšie, lenivejšie a prítulnejšie, no zvyknú si všade pachom značkovať teritórium. Menšie samičky sú zase viac aktívne, hravé a rady sa učia nové triky.
 • Možno chovať potkana v akváriu? Na chov je vhodnejšia klietka. Akvárium síce poskytne úkryt pred prievanom, ale neposkytuje toľko výhod ako klietka. Po stenách nemôže potkan loziť, vo vnútri bude vlhko, horúco a smrad z moču, keďže ide o nevetrané prostredie, a steny akvária sa potom budú čistiť veľmi ťažko.
 • Zapácha potkan v dome? Každé zviera má svoj charakteristický pach a podobne je to aj u potkana. Na to, aby ste zápach minimalizovali, je potrebné pravidelne mu čistiť klietku, ktorá musí byť priedušná, aby s zápach moču nekoncentroval.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

01/02/2023 15:32
Michael

Dobrý deň pani Havrilová. Dobrý článok, až na jednu obrovskú chybu. Zajac a ani Králik nepatria a nezaradujú sa k Hlodavcom.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...Publikované dňa: 22.04.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vulkanické kamene pre psov alebo ako neutralizovať psí močVulkanické kamene pre psov alebo ako neutralizovať psí moč

Škvrnitý, vypálený alebo vyschnutý trávnik je často dôsledkom vykonávania malej potreby vášho domáceho miláčika. Vulkanické kamene tento problém vyriešia.

Chov anduliek doma či vonku – klietka, správanie, krmivo, rozmnožovanieChov anduliek doma či vonku – klietka, správanie, krmivo, rozmnožovanie

Andulky patria vďaka priateľskej povahe a svojmu vzhľadu medzi najobľúbenejšie a najčastejšie chované druhy vtákov. Čo všetko je potrebné na chov andulky a ako si poradiť pri...

Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?

Máte doma štvornohého miláčika, beriete ho ako člena rodiny a chcete mu dopriať to najlepšie? Vybrať kvalitné krmivo môže byť problém. V článku sa dozviete, na čo sa pri výbere zamerať.