Ako odnaučiť hrabať psa a značkovať v záhrade

Začína obdobie, kedy sa radi pokocháme kvitnúcou záhradou, sledujeme ako plody našej práce dozrievajú alebo ešte sadíme posledné sadenice. Existuje veľmi veľa vplyvov, ktoré dokážu našu prácu znehodnotiť.

 Hrabanie psa v záhrade

Choroby, počasie, škodcovia v podobe potkanov, myší či krtkov. Všetko toto je nebezpečenstvo, ktoré vnímame. To ale nie sú jediné vplyvy. „Nepriateľom“ číslo jedna je v tomto prípade pes. Pes, ktorý hrabe v záhrade a značkuje si svoje teritórium, dokáže napáchať skutočne veľké škody. Ako odnaučiť psa hrabať v záhrade? Prečo to psy vlastne robia?

Prečo pes v záhrade hrabe?

Dôvodov môžu byť desiatky. V prvom rade ide o psie plemeno, ktoré vlastníte. Jazvečíky, farbiare, bígle, basety alebo poľovnícke psy to jednoducho majú v povahe a ťažko ich odnaučiť niečomu, čo je pre ne prirodzené. Samozrejme, možné to je, no je to náročná práca a vidina úspechu nie je zaručená. Najčastejšími dôvodmi, prečo psy hrabú su:

  • snažia sa zneškodniť škodcu (krtko, hraboš, myš)
  • nudia sa a takto si hľadajú zdroj zábavy
  • nadväzujú nové kontakty, chcú sa páriť
  • snažia sa uniknúť
  • pútajú tým vašu pozornosť
  • pociťujú samotu a stres
  • vlhké počasie ich podnecuj k tejto činnosti
  • uschovávajú si zásoby jedla

Pes kope dieru v záhrade

Ako psa odnaučiť hrabať a značkovať v záhrade?

Metód, ktoré môžete použiť sú azda desiatky. Pes je však pes. Má vlastnú hlavu, vlastný mozog. Psy nemyslia ako ľudia, ich mozog je vyvinutý na úplne inú činnosť, preto sa domnievať, že pes bude reagovať tak, ako my očakávame je skutočne naivné. Práve preto si zmena jeho správania vyžaduje precízny, starostlivý a trpezlivý tréning.

Dôležité je pochopiťprečo to pes robí. Iba v takom prípade je možné zvoliť správnu metódu, ktorou ho odnaučíme neželaným návykom. Vášho psa musíte takisto dokonale poznať. Musíte vedieť, čo naňho platí, na aké podnety reaguje alebo čo je jeho obľúbená maškrta. V takom prípade máte dokonalý základ na to, aby ste mohli začať s procesom výcviku.

Viac priestoru, pravidelné prechádzky

Tento problém s neustálym hrabaním môže nastať predovšetkým vtedy, ak vášho miláčik zatvárate. Jeho pohyb je teda obmedzený práve preto je preňho voľný výbeh niečo, čo berie ako maximálnu slobodu. Jednou možnosťou je, že psíkovi vyčleníme na túto činnosť priestor.

Je možné psa naučiť hrabať na určitom mieste, samozrejme takisto si to vyžaduje tréning. V okamihu kedy začne hrabať inde, je nutné rázne povedať nie. Ak však vášmu psíkovi doprajete dostatok voľnosti, napríklad v podobe prechádzok, svoju energiu investuje určite inam ako do hrabania.

Iný zdroj zábavy

Ak je váš psík z tých, ktorý za každú cenu musia hrabať a značkovať svoj teritórium, určite je dobrým spôsobom odvádzanie jeho pozornosti. To docielite napríklad rôznymi hračkami, ktoré psa zaujmú. V okamihu, kedy začne pes hrabať, odveďte jeho pozornosť napríklad práve hračkou. Takisto je to váš čas, ktorý psíkovi musíte venovať, aby sa necítil sám a odstrkovaný.

Hranie sa so psom

Iným zdrojom zábavy či aktivity je aj oddych vášho miláčika. Tomu by ste mali v záhrade vyčleniť miesto, ktoré bude výhradne jeho. Pohodlný pelech v tieni je presne to, čo každý psík privíta.

Kastrácia psa

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo psy hrabú je ten, že sa snažia uniknúť alebo zacítia nejaký pach, napríklad feny a v takom prípade je hrabanie skutočne intenzívne. Jedným z možných spôsobov, ako psíka upokojiť je kastrácia. Bolo totiž potvrdené, že u vykastrovaných psov potreba unikať značne poklesla. Opäť je to však hlavne o tom, ako sa psovi venuje sám majiteľ.

Prípravky proti hrabaniu psa v záhrade

Áno, aj takéto prípravky je možné zakúpiť. Ide o Stop pes granulát, ktorý funguje na báze prírodných silíc, ktoré majú na čuch psa odpudzujúci účinok. Tento drobný granulát môžete pokojne rozsypať po trávniku, do záhrady či predzáhradky. Psovi nijakým spôsobom neublíži. Jednoducho ho odradí od prehnanej aktivity a potreby hrabať.

Beaphar Stop It odpudzovač psov✅ BEAPHAR Stop It - odpudzovač psov

Vyskúšať môžete aj sprej, ktorý pomáha udržať psa od miest, na ktorých by sa nemal zdržiavať. Vôňa spreju je pre psa nepríjemná, nie je však akokoľvek škodlivá. 

 » človek vôňu necíti
 » jednoduchý a nenáročný spôsob ochrany majetku

 

Viac informácií 

Skúsenosti ľudí – rady a tipy

Na internete nájdete množstvo fór s touto témou, kde sa ľudia snažia tento problém vyriešiť. Niektorí viac, iní menej úspešne. My vám však ponúkame tie najúčinnejšie spôsoby ako psa odnaučiť hrabať v záhrade.

Psy často hrabú v okolí plotov, kedy sa snažia podhrabať a ujsť. Dobrým variantom je plochu v spodnej časti plotu spevniť, respektíve vydláždiť. V rámci odnaučenia je možné použiť spôsob, kedy po záhrade rozhodíte čierne korenie alebo chili. Zdá sa to trochu „podpásovka“, no ide o chvíľkový účinok, ktorý však môže psíka nadobro od hrabania odradiť.

Zaujímavým spôsobom, ako psa od hrabania odnaučiť je ten, že v mieste, kde pes hrabáva rozhodíte jeho vlastné exkrementy. Tento pach by mal psa odradiť a vy tak nebudete riešiť výkopové práce.

Profesionálny tréner psov

Ak zlyhali akékoľvek metódy a problémy stále pretrvávajú, profesionálny tréner je pravdepodobne jedinou možnosťou. Vopred vám však oznamujeme, že ani náhodou nejde o lacnú záležitosť. Proces si vyžaduje čas, trpezlivosť a pevné nervy. Profesionálny tréneri si zvyčajne za 3 hodinový tréning účtujú sadzbu 50 – 100 €.

Profesionálny výcvik psa

Skutočný profesionál však vie určiť metódu, ktorá bude na vášho miláčika platiť a výsledok je takmer zaručený.

Prístup majiteľa

Na záver však zdôrazňujeme len to, čo sme už spomínali. Pes nie je človek. Človek musí byť tým tvorom, ktorý bude rozumnejší. Dôvod prečo pes hrabe musí byť zrejmý vám. Najčastejšie je to však práve tým, že s vašim miláčikom netrávite dostatok času. Týmto spôsobom sa pes nudí a hľadá si iný zdroj zábavy. Používajte pozitívnu metódu odmeňovaniaučte psíka novým veciam. Všetko tak záleží hlavne od majiteľa. Aký majiteľ, taký pes.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 01.06.2018
Hodnotenie článku:
(93%)

Autor článku

Denis Ruščák

Spoľahlivosť, kreativita, rešpekt a chuť na sebe neustále pracovať je správny recept, ako si získať čitateľa a zároveň napredovať. Už od čias...

V tejto kategórií nájdete aj:

Rezervačná zmluva na kúpu nehnuteľnosti - čo treba vedieť Rezervačná zmluva na kúpu nehnuteľnosti - čo treba vedieť

Vzor rezervačnej zmluvy nájdete na mnohých internetových stránkach, poďme si však objasniť, na čo taká zmluva slúži a aké práva a povinnosti z nej predávajúcim, kupujúcim či realitným...

Aký je najlepší internet na doma? O2, Orange, 4ka, UPC alebo Telekom Aký je najlepší internet na doma? O2, Orange, 4ka, UPC alebo Telekom

Kedy potrebujete statický posudok na rodinný dom alebo byt? Kedy potrebujete statický posudok na rodinný dom alebo byt?

Kúpili ste dom či byt v pôvodnom stave a najradšej by ste sa do rekonštrukcie pustili hneď? Vydržte! Statický posudok nám napovie aké úpravy si pri prestavbe môžete dovoliť.


Pridať komentár