Magnólia: druhy (Stellata, Grandiflora či Soulangova), pestovanie, sadenie, hnojenie, strihanie

Romantická a voňavá magnólia. Najkrajšia okrasná drevina kvitnúca na jar, ale aj v lete. Aj vy by ste chceli, aby biela, ružová alebo krémová magnólia zdobila vašu záhradu?

Ako pestovať magnóliu

V našom pestovateľskom špeciáli sa dočítate, ako magnóliu pestovať, čo robiť, keď nekvitne a aké druhy existujú.

Pestovanie magnólie zvládne aj začiatočník

Pestovanie magnólie nie je vôbec komplikované. Je to nenáročný strom. Magnólia je vo všeobecnosti odolná proti nízkym i vysokým teplotám. Dobre znáša aj obdobie mierneho sucha. Stačí jej len nájsť vhodné miesto s ideálnou pôdou. Počas pestovania je dôležitá starostlivosť o mladšie rastliny. Mladé magnólie po výsadbe treba chrániť pred mrazom. Inak im môže popraskať kôra.

Magnólia Stellata, Grandiflora, Soulangova, Liliflora – druhy magnólie

Stovky rokov experimentovania a kríženia magnólií nám dnes priniesli pestrú ponuku zaujímavých druhov a stovky kultivarov. Dnes poznáme viac ako 80 rôznych druhov magnolii. Vybrali sme pre vás tie najznámejšie, ktoré bez problémov zoženiete v ktoromkoľvek záhrahradkárstve.

K menším magnólim, ktoré dorastajú do troch metrov, sa radia kultivary Sunrise, Fairy cream alebo Blue Opal. Stredne veľké odrody (dorastajú do 6 metrov) sú napr. Blazing Beauty, Black Tulip, Jane alebo Susan. Medzi najvyššie magnólie s výškou 6 a viac metrov sa radia kultivary Galaxy, Sayonara alebo Soulangova forest pink.

Magnólia stellata

Magnólia soulangova

Najpopulárnejšia a najvyhľadávanejšia magnólia je práve magnólia soulangova (Soulangeana). Pýši sa svojimi nádhernými bielo-ružovými veľkými kvetmi, ktoré určite nezostanú bez povšimnutia. Dorastá do výšky 6 až 10 metrov. Okrem záhrad zdobí magnólia soulangova aj parky. Je to pomalšie rastúca drevina, ktorá kvitne od apríla do mája. Ak by ste ju chceli zasadiť do vašej záhrady, myslite na to, že tento druh magnólie potrebuje priestor s rozlohou aspoň 4 x 4 m. Magnólia soulangova vás ohúri aj na jeseň, keď sa jej ružové listy zafarbia do jesenných odtieňov zlatožltej. Odroda s ružovými kvetmi sa nazýva Susan.

Magnólia stellata (hviezdokvetá)

Magnólia stellata je vhodná na pestovanie do menších záhrad alebo aj do priestranných črepníkov. Jej pôvod je v ďalekom Japonsku. Rastie pomaly a rovnomerne. Dorastá do výšky 2,5 až 3 metrov. Kvitne od marca do apríla. Podľa čoho spoznáte, že ide o magnóliu hviezdokvetú? Podľa farby, vône a tvaru kvetov. Je známa svojimi typickými bielymi kvetmi v tvare hviezdy. Niekomu pripomínajú sedmokrásky. Magnólia stellata má nižší vzrast a je odolná aj proti slabšiemu marcovému mrazu.

Magnólia veľkokvetá (grandiflora)

Magnólia veľkokvetá je stálozelený okrasný strom, ktorého pôvod siaha až do juhovýchodu Spojených štátov. Uprednostňuje teplú klímu, preto sa jej na Slovensku najviac darí v našich najteplejších oblastiach. Vysadiť ju môžete len na chránených stanovištiach, pretože silné mrazy neznesie. Kvitne od apríla do júla a dorastá do výšky cez 10 metrov.

Magnólia ľaliokvetá (liliflora)

Kráska so sýtoružovými kvetmi si nájde miesto aj v menších záhradách či predzáhradkách. Pochádza z juhozápadnej Činy. Magnólia liliflora sa vyznačuje stĺpovitejším nižším rastom. Dorastá maximálne do 4 metrov. Jej sýtoružové kvety vzhľadom aj farbou pripomínajú ľalie. Kvety kvitnú zvyčajne v máji, avšak môže sa stať, že rozkvitnú ešte raz počas leta.

Magnólia liliflora

Magnólia sieboldova

Ide o menej populárny druh magnólie. Pochádza z Východnej Ázie. Zaujme atypickými bielymi kvetmi s purpurovým stredom. Dorastá do výšky 5 až 10 metrov. Kvitne počas letných mesiacov. 

Magnólia holá (denudata)

Je to výnimočný druh magnólie, ktorý pestovali už pred 4000 rokmi v Číne. Denudata zdobila budhistické kláštory. Magnólia holá dorastie do atraktívnej výšky 9 metrov a očarí vás bielymi kvetmi s príjemnou citrusovou vôňou. Mráz jej nevyhovuje, avšak vďaka tomu, že kvitne neskôr ako ostatné magnólie, sa jarným mrazom vyhne.

Výber stanovišťa je kľúčový

Pri sadení magnólie platí staré známe porekadlo: dvakrát meraj, raz strihaj. V našom prípade – raz zasaď. Miesto rastu, teda výsadby je kľúčové, pretože magnólia nemá rada presádzanie. Skúsení pestovatelia odporúčajú, aby nadzemná časť bola na slnku a oblasť koreňov v tieni. Aj keď je o magnólii známe, že je to mrazuvzdorná rastlina, prievan jej nerobí dobre. Slnečné miesto je pre jej rast najideálnejšie. V tieni sa rastline veľmi nedarí a slabo kvitne. Najviac jej vyhovuje stanovisko s južnou expozíciou a s ílovitou alebo hlinitou pôdou s mierne kyslým pH.

Výber stanovišťa magnólie

Sadenie magnólie

Kedy sadiť magnóliu? Jar je na vysádzanie ako stvorená, ideálne koncom marca, začiatkom apríla. Nielen pre začiatočníka, ale aj pre skúsenejších pestovateľov je najjednoduchšie zaobstarať si predpestovanú rastlinu v črepníku.

Ako sadiť magnóliu? 

  1. Urobte si meter hlbokú jamu, na ktorej dno je potrebné nasypať priepustný substrát určený pre kyslomilné rastliny. Takýto substrát vyhovuje väčšine druhov magnólií. Pestovatelia neodporúčajú pôdy s vyšším obsahom vápnika. Magnóliu by v takejto pôde mohla zasiahnuť chloróza alebo žltnutie listov.
  2. Magnóliám sa nedarí ani na vysychavých, premokrených či kamenistých miestach.
  3. Ďalší krok je zasadiť magnóliu do takej hĺbky, v akej rástla v črepníku.
  4. Zasypte ju substrátom, do ktorého pridajte aj piesok, humus alebo rašelinu.
  5. Skúsení pestovatelia odporúčajú aj mulčovanie s drevenou kôrou. Hrubšia vrstva magnólii len prospeje. Mulčovanie s drevenou kôrou pomáha udržiavať optimálnu vlhkosť a zabraňuje rastu neželanej buriny.

Ako sadiť magnóliu

Pravidelné polievanie je nevyhnutné

Magnólii neprekáža mierne sucho. Vystačí jej aj zrážková voda. Zvyčajne platí, že čím je strom magnólie väčší, má hlbšie korene, a tým pádom lepšie aj dlhšie odoláva suchu. Pozornosť treba venovať mladým stromčekom, ktoré potrebujú pravidelné polievanie. V období sucha je nevyhnutné udržiavať pôdu mierne vlhkú, nie však mokrú. Pri pestovaní v záhrade nie je prihnojovanie potrebné.

Pozor si dávajte na okopávanie. Najlepšie urobíte, keď ho úplne vynecháte. Korene totiž rastú tesne pod povrchom pôdy a okopávaním by ste ich mohli poškodiť.

Ako strihať magnólie?

Správne a pravidelné strihanie, pomáha stromu zdravo rásť. Strihaním odstránite suché konáriky, navzájom si konkurujúce alebo križujúce sa konáriky. Pamätajte, že magnólia nie je bonsaj, nestrihajte ju pre vytvorenie dokonalého vzhľadu stromu. Naopak, nechajte ju voľne rásť. Magnólie neznášajú rez. Rezné rany sa im hoja pomerne dlho. Pokiaľ ste nútení odrezať konáre hrubšie ako 5 cm, reznú ranu musite zatrieť stromovým balzamom. Najvhodnejšie obdobie pre rezanie je po odkvitnutí.

Magnólia strihanie

Rozmnožovanie 

Rozmnožovanie stromu môže byť pre začiatočníka skutočná veda. Magnóliu môžete vypestovať tradične zo semena alebo z odrezkov. Rozmnožovanie magnólie odrezkami je efektívnejšie, pretože zakvitne skôr. Ako postupovať? Pri rozmnožovaní magnólie odrezkami postupujte nasledovne:

  • Zo stromu odoberte odrezky dlhé 12 až 15 cm. Musia byť mladé, zelené alebo polo zdrevnatené. Odoberajte ich počas jari alebo začiatkom leta.
  • Je potrebné zbaviť ich listov.
  • Šikmé rany musíte namočiť do rastového stimulátora a odrezky uložiť do nádoby s vlhkým riečnym štrkom, ideálne jemnej frakcie alebo zmesi drobného štrku, piesku a substrátu.
  • Nádobu s odrezkami umiestnite na tienisté miesto. Nezabudnite udržiavať štrk vlhký, no nie premočený.
  • Ak všetko pôjde podľa plánu, odrezky by sa mali zakoreniť do 2 až 3 mesiacov. Niekedy na nich vyrastú aj menšie lístky.
  • Po zakorenení presaďte odrezky do väčšej, priestrannejšej nádoby so zmesou záhradného substrátu s pieskom.
  • Počas zvyšku roka sledujete rast rastliny a nasledujúcu sezónu ju môžete vysadiť vo vašej záhrade. Prípadne do kvetináča.

Rozkvitnutá magnólia

Magnólia v črepníku? 

Pravdou je, že nie každý má to šťastie vlastniť dom s krásnou priestrannou záhradou, ktorú by zdobila okúzľujúca magnólia. To však pre všetkých milovníkov magnólie nemusí byť žiadna prekážka. Magnóliu môžete pestovať aj na balkóne alebo terase. Odporúča sa, zvoliť si odrodu s menším rastom. Z odrôd, ktoré sú známe pre svoj nižší rast, sa na pestovanie do črepníkov odporúča magnólia hviezdokvetá (stellata), magnólia ľaliokvetá (Nigra) alebo magnólia veľkokvetá (Little Gem).

Na sadenie sa vyberte priestranný črepník, v ktorom budú mať korene miesto pre bujný rast. Dôležitú úlohu pri pestovaní magnólie v črepníkoch zohráva prihnojovanie. V zime je potrebné rastlinu/strom chrániť pred mrazom. Dbajte na to, aby ste ochránili koreňový systém pred zamrznutím. Najlepší spôsob je obaliť celú nádobu/črepník, samozrejme. aj povrch substrátu, vhodným materiálom.

Pýtate sa, prečo mi magnólia nekvitne?

Magnólia je silný a odolný ker/strom. Avšak ak magnóliu zasadíte na nesprávne miesto alebo do nevyhovujúcej pôdy, “odvďačí” sa vám nepeknými zažltnutými listami. Pokiaľ vaša magnólia nekvitne, pridajte hnojivo so zvýšeným obsahom draslíka a fosforu. Ďalším problémom môžu byť susedné cibuľoviny kvitnúce na jar, ktoré magnólie vedľa seba neznesú.

Škodce a choroby, ktoré trápia magnóliu

Okrasné rastliny, medzi ktoré radíme aj magnóliu, často napádajú rovnaké škodce. Zvyčajne sú to vošky, roztoče alebo strapky. Škodce na magnólii parazitujú. Jej celkový stav a rast našťastie neohrozujú. 

  • Vošky: Najčastejšie je napadnutá magnólia práve voškami. Spozornieť by ste mali, ak rastlina začne vädnúť. Zoslabne a začnú jej žltnúť listy. Keď vošky parazitujú na magnólii, objaví sa na listoch lepkavá tekutina – medovica. V takýchto sladkých výlučkoch sa časom môžu vyskytnúť huby, ktoré spôsobujú čiernu pleseň. Vošky okrem iného prenášajú aj vírusové ochorenia. Preto je dobré, keď sa ich zbavíte. Na ich odstránenie použite postrek proti voškám. Môže zvoliť insekticíd na chemickej alebo prírodnej báze. Podľa potreby postrek opakujte.
  • Roztoče: Roztoče nie sú hmyz, ale malé pavúkovce, ktoré si rady pochutnávajú na šťave z listov magnólie. Keď spozorujete lupou na listoch roztoče, okamžite musíte napadnuté časti magnólie odstrániť a zničiť. Napadnuté časti nesmiete použiť do kompostu. Magnóliu, na ktorej parazitovali roztoče, je najideálnejšie liečiť pesticídmi založených na prírodnej báze.
  • Strapky: Ak na listoch spozorujete drobné škvrny alebo jamky, je pravdepodobné, že vašu magnóliu napadli strapky. Na liečbu použite prípravky na báze parafínových olejov. Ako chemická ochrana sa používajú insekticídy, ktoré je nevyhnutné aplikovať 3 až 4 razy v intervaloch 5 až 6 dní.
  • Múčnatka: Múčnatka sa zvyčajne prejavuje u mladých stromčekov. Ide o biely múčnatý povlak, pre ktorý listy hnednú a opadávajú. Na ošetrenie je potrebné použiť fungicídny postrek. V časovom intervale 2 až 3 razy počas 7 až 10 dní. Múčnatkou trpia prevažne rastliny, ktoré vysadené na mieste, kde je príliš teplo alebo kde neprúdi dostatočne vzduch.
  • Škvrnitosť listov: Čierne škvrny, biely stred a tmavofialový okraj listov. Škvrnitosť listov si všimnete okamžite. Účinný proti tejto chorobe je špeciálny postrek proti listovej škvrnitosti. Postrek je nutné opakovať 2 až 3 razy po dobu 2 týždňov. Častou príčinou sú zamokrené záhrady, preto zvážte ako ochranu vhodné a správne zavlažovanie.
  • Chloróza a kalcióza magnólie: Spozorujete ju na listoch, keď dostanú žltozelenú až žltú farbu. U magnólií však častejšie môžete spozorovať kalciózu. Ochorenie, ktorého príčinou je nadmerný obsah vápnika v pôde. V boji proti kalcióze skúste železo. Pestovatelia radia polievať magnóliu roztokom s obsahom organických zlúčenín železa (lignohumátov). SOS pomoc poskytnete vašej rastline aj postrekom s obsahom rýchlovstrebateľného železa.

Autor článku

Lucia Pampuríková

Považujem sa za tvorivý a kreatívny typ človeka. Som spoločenská, empatická a mám rada výzvy. Veď čo ma nezabije, to ma posilní. Vystihujú ma slová...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...Publikované dňa: 27.03.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.

Senecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanieSenecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanie

Či už ste vášnivý pestovateľ alebo s izbovými rastlinami iba začínate, rôzne typy starčekov sú ideálne na každý parapet či poličku. Nemajú totiž vysoké nároky na starostlivosť.

Ako zadržať vodu v záhrade a znížiť jej spotrebuAko zadržať vodu v záhrade a znížiť jej spotrebu

Hospodárenie s vodou v záhrade je rovnako dôležité ako v domácnosti. Preto treba záhradu prispôsobiť tak, aby vedela dažďovú a podzemnú vodu zo studne využiť čo najviac.