Čemerica v kvetináči i v záhrade – pestovanie zo semena, vhodná pôda, starostlivosť

Medzi prvé kvitnúce rastliny nepatria len dobre známe snežienky, ale aj čemerice, ktoré v niektorých prípadoch kvitnú už na Vianoce aj v novembri. Čemerice rastú pôvodne v lesoch, na tienistých miestach, no dnes sú už bežnou súčasťou záhradných záhonov. Skrášlia každú záhradu, keďže kvitnú ešte počas zimy, pričom vybrať si môžete z rôzne sfarbených hybridných odrôd.

Ako pestovať čemericu

Čemerice sú na starostlivosť nenáročné, no predtým, než sa do pestovania pustíte, si prečítajte, kam ich sadiť, akú zálievku potrebujú aj to, ako ich rozmnožovať.

Charakteristika čemerice

Čemerice patria medzi obľúbené trvalky, ktoré sú na pestovanie nenáročné, sú odolné aj mrazuvzdorné. Na záhrade totiž kvitnú medzi prvými, často keď je ešte sneh. Väčšina vám rozkvitne v januári až februári, niektoré odrody kvitnú na jar, v marci až apríli, a ďalšie sa zase pestujú tak, aby kvitli v predvianočnom období, od novembra až do decembra. Kvety rastú jednotlivo, časté sfarbenie je biele, zelené, žlté a purpurové, no dostupné sú aj v iných sfarbeniach. Čemerice dorastajú do výšky 15 – 30 cm rastú pôvodne v lesoch a horách, alpských záhradách a listnatých lesoch, preto sú zvyknuté na polotieň. Sú to stálozelené trvalky, teda aj po odkvitnutí okúzlia svojimi zelenými listami.

Pozor, čemerice sú jedovaté rastliny, patria do čeľade iskerníkové. To znamená, že nie je vhodné ich vysádzať do záhrad, v ktorých sa bez dozoru pohybujú malé deti. Pri manipulácii s čemericami (pri presádzaní, rozmnožovaní a pod.) použite ochranné rukavice, keďže aj dotyk môže spôsobiť kožnú reakciu. Napriek jej jedovatosti je čemerica známa aj ako liek – v liečiteľstve sa používala už po stáročia. Jej podzemná časť sa využívala na liečbu rôznych ochorení – od reumatizmu cez kožné ochorenia až po epilepsiu. V dnešnej dobe sa jej použitie laikom neodporúča, keďže môže vyvolať vážne zdravotné problémy (od zažívacích problémov, hnačiek, alergických reakcií až po vážne ohrozenie života).

Ako pestovať čemericu

Pestovanie čemerice je pomerne nenáročné a zvládne ho aj začiatočník. Rastliny môžete vysadiť do záhrady, skrášliť si nimi balkón alebo v decembri vymeniť vianočnú ružu práve za čemericu, ktorá vám v interiéri rozkvitne aj vo vianočnom období. Stačí im vybrať vhodné miesto, poskytnúť pravidelnú starostlivosť a poznať, čo pre rast a kvitnutie potrebujú.

Stanovište

Výber miesta pre zasadenie čemerice by sa mal odvíjať od požiadaviek konkrétnej odrody, avšak väčšina preferuje polotieň. Príliš slnečné miesto môže pôdu rýchlo vysušiť, na príliš tmavom mieste sa môže dlhšie zdržiavať vlhkosť, čo čemericiam neprospieva, a zároveň tmavé miesto môže mať vplyv na hojnosť kvitnutia. Týmto rastlinám sa darí pod opadajúcimi stromami a kríkmi, ktoré im v zime netienia a v lete poskytujú ochranu pred priamym slnečným žiarením i vetrom. Darí sa im aj na vyvýšených povrchoch, z ktorých voda steká, preto nestoja vo vode. Čemericiam sa dobre darí v záhradách s dobre priepustnou pôdou a na miestach, kde nie sú vystavené silnému vetru, no určitú cirkuláciou vzduchu potrebujú práve ako prevenciu pred vznikom vlhkosti a plesní. Ak sa rozhodnete čemericu vysadiť v kvetináči, môžete ho umiestniť v exteriéri aj interiéri, pričom opäť platí, že vhodným miestom je polotieň.

Kvitnúca čemerica – pestovanie v záhrade

Ak chcete čemerice vysadiť k iným rastlinám, máte niekoľko možností. Môžete ich vysadiť do záhonu ku kvetom kvitnúcim v rovnakom období, ale aj k rastlinám kvitnúcim v rozdielnych intervaloch, aby v záhone stále niečo kvitlo. Zo včasne kvitnúcich rastlín sú to snežienky, veternice aj tavolín. Vysadiť ich môžete aj k jarným trvalkám a cibuľovinám, ako šafran, flox, narcis, modrica či srdcovka, alebo k rastlinám kvitnúcim v lete, ako hosta, pivonka, ostrica či pakost. Keďže odkvitnú už v zime a po zvyšok roka zaujmú svojimi listami, môžete ich doladiť aj k nekvitnúcim a stálozeleným rastlinám, okrasným trávam, drevinám či papradiam.

Pôda

Korene čemeríc siahajú pomerne hlboko, kvôli čomu im vyhovuje humózna pôda bohatá na živiny. Z hľadiska kyslosti sú nenáročné, znesú mierne kyslú i mierne zásaditú pôdu, ideálne s pH v rozmedzí 6 – 7. Čemericiam môže prekážať ťažká ílovitá pôda, ktorá zachytáva vlhkosť, ale aj piesočnatá pôda, ktorá sa rýchlo vysuší. Ideálne sú hlinité a hlinito-piesočnaté pôdy, v kvetináči dobre priepustné substráty a drenážny systém. Časť substrátu môžete v kvetináči raz za rok-dva odobrať a dosypať nový, humózny či rašelinový substrát, aby rastlina získala nové živiny.

Čemerica v kvetináči

Aj keď čemerica je záhradná trvalka, jej sadenie v kvetináči nie je nič neobvyklé. Spozorujete to najmä pred Vianocami, keď sa v kvetináčoch predáva rovnako ako vianočná ruža. Ak si takúto rastlinu zakúpite, po odkvitnutí nezanedbajte jej starostlivosť – mnohí totiž usúdia, že je to jednoročná rastlina, ktorá slúži len ako dekorácia. Pri správnej starostlivosť vám však čemerica vydrží roky. Potrebuje len dostatočne veľký kvetináč, ktorý zospodu vysypte kamienkami a doplňte humóznym substrátom. Okolo rastliny môžete vysypať mulč, aby pôdu udržiaval dlhšie vlhkú. Vyberte jej vhodné miesto, v zime by v interiéri mala mať dostatok svetla, a rastlinu nepremiestňujte z miesta na miesto. V zime to so zálievkou nepreháňajte, vždy si prstom overte, či je už pôda suchá a čemerica potrebuje zaliať. Rastlinu neumiestňujte vo vlhkej miestnosti (kúpeľňa, kuchyňa), kde by mohla plesnivieť.

Zálievka

Trafiť správne množstvo vody pre čemerice môže byť ťažšie pri hybridných druhoch, ktoré sú náchylnejšie na vyschnutie pri nedostatku vody a odhnitie alebo výskyt plesní a hubových ochorení pri veľkom množstve vody. V zásade však platí, že menej je viac. Viac vody potrebujú v období rastu na jar a po zasadení na jeseň, ale aj čemerice v kvetináči, ktoré nemajú prirodzený zdroj vody. Pôda by mala byť mierne vlhká, nikdy nie preliata. V zime treba polievanie obmedziť, nikdy nepolievajte rastliny, ak vonku mrzne. Menej vody im stačí aj v lete, kedy im vyhovuje skôr suchšia pôda, no poliať ich nezabudnite v prípade, že sú dlhodobé horúčavy a sucho.

Hnojenie

Pre čemerice je hnojenie dôležité, keďže podporí ich rast. Hnojí sa v období aktívneho rastu, teda v jeseni, kedy sa rastliny aj vysádzajú. Ak by totiž pôda nemala dostatok živín, ich rast by sa spomalil a predĺžil aj o niekoľko mesiacov. Použiť môžete viaczložkové hnojivo s obsahom dusíka a železa, ale aj hnojivo pre záhradné rastliny, organické hnojivo a dobre vyzretý kompost. Hnojiť sa môže aj na jar, vtedy sa odporúča hnojivo s pomalým uvoľňovaním živín na 8 – 9 mesiacov.

Čemerica – pestovanie v kvetináči

Odstraňovanie listov a úprava

Čemericiam prospieva pravidelná úprava listov a zbavovanie sa suchých a odumretých častí. Ešte v zime pred kvitnutím je potrebné odstrániť staré listy a odumreté časti, vďaka čomu bude mať rastlina viac živín na kvitnutie a rast nových listov. Použite ostré záhradnícke nožnice a rukavice. Vynechanie tejto úpravy môže mať vplyv na samotné kvitnutie. Je to tiež dobrá príležitosť na to, aby ste po zime skontrolovali stav rastliny. Na listoch rastliny sa mohli objaviť hubovité ochorenia, ktoré treba zlikvidovať, aby sa nešírili ďalej.

Odumreté časti rastliny treba odstraňovať priebežne, počas roka, napr. po odkvitnutí kvetov ale aj lete, v jeseni a tesne pred zimou. Pozor, ak chcete zachovať semienka čemerice, kvet po odkvitnutí neodstraňujte. Keby ste tieto časti neodstraňovali, zachytávala by sa na nich vlaha, čo by viedlo k vzniku plesní a hubových ochorení, na čo sú čemerice náchylné. To isté platí pre prítomnosť burín v okolí rastliny – preto si vyhraďte čas aj na ich odstránenie, resp. okolie rastlín môžete vysypať mulčom, aby sa vyskytovali čo najmenej.

Prezimovanie

Keďže ide o mrazuvzdornú trvalku, ktorá nemá problém ani s nízkymi teplotami, nie je potrebné ju pred mrazom obzvlášť chrániť. Ak žijete v oblasti s výrazne nízkymi teplotami, k rastlinám môžete nakopiť mulč, kompost, alebo ich prikryť čečinou či netkanou textíliou. Dôležitejším krokom však je pred zimou odstrániť všetky odumreté listy, vyschnuté časti rastliny aj burinu, keďže všetko to môže prispieť k akumulácii vlhkosti pri stonke a viesť k vzniku plesní a hubových ochorení. Zálievku obmedzte na minimum, keďže aj tá môže prispieť k neželanému vlhkému prostrediu. Ak máte čemericu v kvetináči v interiéri, rozhodne ju neumiestňujte k radiátoru a tepelným zdrojom, ktoré by rastlinu vysušili.

Rozmnožovanie

Ak si chcete čemerice rozmnožiť, môžete tak urobiť 2 spôsobmi – semenami a delením. Semienka čemerice si môžete zakúpiť aj pozbierať z odkvitnutej rastliny. Zrelé sú v lete, čo spoznáte podľa tmavohnedej farby. Kým väčšina rastlín sa vysádza na jar, čemerice môžete zasadiť koncom leta, keď ostatné rastliny už odkvitajú. Keďže sa sadí takto neskoro, odporúča sa označiť si štítkom, kde a aký druh čemerice ste vysadili, pretože v zime miesto pokryje sneh. Pred zasadením pôdu prekyprite a povrch pokryte kompostom.

Semienka vysejte a pokryte len tenkou vrstvou zeminy, príp. ich len mierne zatlačte do pôdy. Pôdu udržiavajte mierne vlhkú – nie premočenú, čo by mohlo spôsobiť pleseň, ani príliš suchú, čo by zastavilo klíčenie semienka. Po vyklíčení sadeníc ich môžete pre zimou, podobne ako dospelé rastliny, ochrániť nahrnutím vrstvy mulču. Ak sa rozhodnete pre pestovanie zo semienka, buďte trpezliví. Takejto rastlinke môže potrvať aj 2 – 4 roky, kým začne prvýkrát kvitnúť.

Kvety čemerice pestovanej v záhrade

Rozmnožovanie je možné aj delením trsov rastliny. Pri tomto druhu rozmnožovania získate klon rastliny, teda zachováte tým jej unikátne znaky ako farbu, tvar lupeňov a listov a podobne. Na delenie je ideálnym obdobím čas, keď čemerica nekvitne a netvorí semienka, čo sa môže pri jednotlivých druhoch líšiť. Môže ísť o neskorú zimu pred vytvorením pukov alebo skorú jeseň, po pozbieraní semienok. Pri delení je potrebné vyrýľovať celú rastlinu aj s koreňmi.

Korene opatrne očistite od nánosov zeminy a záhradníckymi nožnicami odstrihnite trs rastliny od hlavnej, hrubej stonky. Oddelené trsy namočte vo vody, aby nevyschli, kým ich nezasadíte. Pre odobraté trsy vyberte mierne tienisté miesto a výživnú pôdu. Trsy posaďte do jamôk v pôde a prihrabte zeminu. Tú udržiavajte mierne vlhkú, nie je potrebné ani vhodné novozasadenú rastlinu prelievať. Pre podporu rastu pomôžte čemerici hnojivom alebo kvalitným kompostom.

Choroby a škodcovia

Čemerice sú náchylné na viaceré hubové ochorenia, ktoré sa vyskytujú najmä počas neskorej jari. Vtedy býva viac zrážok, je vlhko a teplo, čo je ideálnym prostredím pre tvorbu plesní. Keďže čemerice majú rady tienisté miesta, kde je väčšinou cirkulácia vzduchu obmedzená, hubové ochorenia nie sú ojedinelým úkazom. Čemerica neláka mnoho škodcov, no môžu sa vyskytnúť podobne, ako pri iných záhradných rastlinách.

  • Čierna škvrnitosť – Škvrnitosť čemeríc je nepríjemná choroba, ktorá sa postupne rozvíja do väčších a väčších rozmerov, od nenápadných malých škvrniek na listoch až škvrnité žlté listy, ktoré napokon vyschnú. Za škvrnitosť môžu huby, často kvôli nadbytku dusíka v pôde, preto treba napadnuté časti odstrániť a rastlinu ošetriť fungicídom. Ochranným postrekom proti hubám možno rastlinu ošetriť aj na jeseň ako prevenciu.
  • Peronospóra – Toto hubovité ochorenie sa vyskytuje hlavne vo vlhkých oblastiach, počas sparných, teplých dní. Spoznáte ho ako olejovité škvrny a spóry vyskytujúce sa na listoch rastliny. Proti tomuto ochoreniu sa dá bojovať fungicídnym prípravkom aj preventívnym postrekom.
  • Plesne – Čemerice sú náchylné aj na plesne, a to hlavne počas sparných dní. Prevenciou pred vznikom plesní môže byť sadenie čemeríc v dostatočnom odstupe, aby bola zabezpečená cirkulácia vzduchu, obmedzenie polievania, s ktorým by sa to nemalo preháňať, aj pravidelné odstraňovanie odumretých časti rastlín a buriny, aby sa v záhone zbytočne neakumulovala vlhkosť.
  • Vošky – Podobne ako iné rastliny aj čemerice môžu napadnúť vošky, ktoré vyciciavajú šťavu z listov, čo vedie k ich vyschnutiu a úhynu. Týchto škodcov sa jednoducho zbavíte postrekom zo záhradníctva, no pomôcť môžu aj domáce postreky pripravené z aromatických bylín či umývanie listou mydlovou vodou.
  • Slimáky – V lete sa v záhrade môžu objaviť slimáky, ktoré sa premnožia hlavne v daždivom období. Tie môžu ohrýzať nielen zeleninu, ale aj čemerice. Slimákov je možné zbaviť sa chémiou, no ak hľadáte ekologickejšiu alternatívu, pomôžu aj pasce, aromatické bylinky či rozsypaný popol (príp. iný drsný materiál). Ak radi privítate aj nový zvierací prírastok, pomôžu kačice čínske, ktoré si so slimákmi hravo poradia.

Druhy čemeríc

Kým v minulosti bola farebná škála a rozmanitosť čemeríc obmedzená, dnes, po desaťročiach šľachtenia, už možno tieto trvalky dostať v rôznych odtieňoch od bielej cez žltú, ružovú, purpurovú až takmer čiernu. Pri množstve vyšľachtených druhov čemeríc sa niekedy stáva, že hybridné odrody sú citlivejšie a potrebujú náročnejšiu starostlivosť, najmä čo sa týka zavlažovania. Preto niektorí pestovatelia preferujú pôvodné, dobré známe druhy čemeríc, ktoré sú síce menej rozmanité, no ľahšie sa pestujú. Medzi klasické a často žiadané čemerice patria:

  • Čemerica čierna (H. niger) – Aj keď má v názve čiernu, nenechajte sa pomýliť, tento kvet kvitne krásnymi bielymi kvetmi, ktoré môžu byť sfarbené až dozelena. Čemerica čierna však má čierny podzemok a stálozelené listy. Niekedy sa označuje aj ako pravá vianočná ruža, keďže kvitne už v období Vianoc.
  • Čemerica smradľavá (H. foetidus) – Čemerica smradľavá je viac známa v západnej Európe ako u nás, no aj na Slovensku už má svojich priaznivcov. Má tmavozelené listy a žltozelené kvety, ktoré kvitnú počas Vianoc, no ako už názov napovedá, nepríjemne zapáchajú.

Čemerica čierna v kvetináčoch

  • Čemerica východná (H. orientalis) – Táto odroda pochádza z Kaukazu a Ukrajiny, kde je typickou lesnou trvalkou. Čemericu východnú dostať v rôznych farebných variáciách ružovej a purpurovej farby v kombinácii s bielou či žltou. Kvitne od februára až do apríla.
  • Čemerica purpurová (H. purpurascens) – Na našom území známou rastlinou je čemerica purpurová, ktorú poznajú aj v Poľsku, na Ukrajine či na Balkáne. Má sýtozelené listy a purpurovo fialové kvety, ktorú sú nevoňavé.
  • Čemerica korzická (H. argutifolius) – Nežnou rastlinkou je čemerica korzická, ktorá má tmavozelené listy a menej výrazné kvety svetlozelenej farby kvitnúce od februára do apríla. Pôvodom z Korziky je zvyknutá rásť v lesoch, preto jej vyhovuje tieň a polotieň.

Okrem týchto často žiadaných druhov si môžete zadovážiť aj hybridné druhy v rôznych farebných kombináciách a tvaroch, ako napr. Merlin s jemnými ružovými lupienkami a výraznými žltými tyčinkami, Ice Breaker Fancy so žltozelenými kvetmi a mrazuvzdornosťou až do -25 °C, francúzska odroda Madame Lemonnier s výraznými ružovými kvetmi, vianočná odroda Winterbells s bielymi kvetmi či Tutu – ružovkastá čemerica, ktorej kvety pripomínajú baletnú tutu sukienku.

Cena

Cena čemeríc sa zvykne odvíjať od druhu aj veľkosti rastliny. Medzi cenovo najdostupnejšie a aj u nás najrozšírenejšie čemerice patrí čemerica čierna, čemerica biela (Christmas Carol), čemerica východná či čemerica smradľavá, ktorých cena sa pohybuje od 5 – 10 eur za rastlinu. Lacnejšie sú semienka, ktoré zakúpite za 3 – 4 eurá, no budete si musieť počkať, kým vám rastlina vyrastie a o niekoľko rokov začne kvitnúť. Na trhu nájdete čemerice aj za vyššie ceny, napr. v rozmedzí 10 – 20 eur, pričom ide o väčšie rastliny, iné, zaujímavé druhy, no v niektorých prípadoch je cena vyššia skôr kvôli okrasnému kvetináču alebo pridanej dekorácii.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

01/06/2021 14:53
Gabika

krásna rastlinka, vyzerá, že by som mala pestovanie zvládnuť bez problémov :) určite to vyskúšam

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.Publikované dňa: 19.05.2021
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vertikálna záhrada v interiéri/v byte alebo v exteriéri svojpomocneVertikálna záhrada v interiéri/v byte alebo v exteriéri svojpomocne

Ako si vertikálnu záhradu vytvoriť, aké rastliny sa tam najviac hodia a kde by ste ju mali umiestniť? Všetky tieto informácie nájdete v tomto článku.

Prevzdušňovací ručný valec na trávnik si môžete aj vyrobiť. Aká je jeho cena?Prevzdušňovací ručný valec na trávnik si môžete aj vyrobiť. Aká je jeho cena?

Valec na trávnik sa používa predovšetkým pri kladení trávnikového koberca a vysievaní trávy. Na čo všetko sa valec na trávu používa, kedy je vhodné ho použiť a ako si poradiť s jeho...

Vermikulit – substrát do záhrady, dávkovanie, cenaVermikulit – substrát do záhrady, dávkovanie, cena

Čo to je vermikulit, na čo sa používa, kedy by ste nad jeho použitím mali premýšľať, čo všetko obsahuje a ako sa používa správne?