Pestovanie tekvice vertikálne alebo v kvetináči – sadenie, starostlivosť, zber, choroby

Biela, oranžová, veľká, malá, maslová alebo tradičná hokkaido? Neoddeliteľná súčasť jesene a symbol Halloweenu. Nenáročná tekvica. Aj vy máte radi lahodnú krémovú tekvicovú polievku, netradičný tekvicový koláč alebo tekvicové semiačka? Pokiaľ patríte k milovníkom tekvice a nevadí vám zašpiniť si ruky prácou, vypestujte si tekvicu sami.

Ako pestovať tekvicu

Prezradíme vám, ako sadiť a pestovať tekvicu. Ako ju skladovať, ošetriť a kedy je najlepšie ju zbierať.

Tekvica a jej najznámejšie druhy

Vedeli ste že tekvica pochádza z Ameriky? Pestuje sa na každom kontinente okrem Antarktídy a v súčasnosti existuje viac ako 45 druhov tekvíc. Medzi najpopulárnejšie bezpochyby patrí hokkaido tekvica, ale ak chcete v záhrade trocha zaexperimentovať, tak vyskúšajte pestovanie tekvice obrovskej alebo maslovej.

Základné druhy tekvice: 

 • Tekvica obyčajná (Cucurbita pepo) – pestovatelia ju poznajú aj ako letnú tekvicu. Do tejto skupiny zaraďujeme vyhľadávané zelené a žlté cukety, patizóny, špagetovú, olejovú tekvicu a menšie okrasné tekvičky. Tekvice obyčajné zbierate počas celého leta. Verte či nie, najideálnejší moment zberu je, keď ešte nie sú úplne dozreté. Výnimkou je len olejová tekvica, ktorú je potrebné zbierať, keď je úplne dozretá. Najchutnejšie sú mladé plody s mäkkými semenami. Na jesenné skladovanie musíte druh tekvice obyčajnej nechať úplne dozrieť.
 • Tekvica muškátová (Cucurbita moschata) – mnohí ju poznáte pod názvom maslová tekvica. Ako rozpozná začiatočník maslovú tekvicu? Jej charakteristickým znakom je typický hruškovitý tvar. Maslová tekvica je na pestovanie nenáročná. Výhodou tejto tekvice je možnosť konzumácie ešte mladých plodov aj za surova. Má lahodnú maslovo-orechovú chuť a vôňu. Kto je však väčší gurmán, pochutnať si môže na grilovanej, pečenej alebo aj na konzervovanej tekvici maslovej.
 • Tekvica veľkoplodá (Cucurbita maxima) – do tejto skupiny patrí populárna hokkaido tekvica. Tekvicu veľkoplodú spoznáte vďaka hrubým popínavým alebo plazivým stonkám. Na týchto dlhých plazivých výhonkoch rastú plody tekvice, ktoré zbierate až v úplnej zrelosti. Okrem hokkaido tekvice do tejto skupiny patrí obrovitý Goliáš, Hokkori alebo so sivomodrou šupkou tekvica Blue Kuri. Tekvice v tejto skupine majú sladšiu, jemnejšiu a farebnejšiu dužinu.
 • Tekvica figolistá (Cucurbita ficifolia) – je to jediný zo základných druhov tekvíc, ktoré v našich končinách nekonzumujeme. Zvyčajne má využitie v záhradkárstve ako podnož na štepenie uhoriek a melónov. Je to popínavá rastlina so silným koreňovým systémom, vyššou odolnosťou proti patogénom, avšak s krátkou životnosťou.

Letná verzus zimná tekvica

Váhate, či si zasadiť letnú alebo skôr zimnú tekvicu? Výber je na vás, avšak zimné tekvice, pokiaľ uskutočníte zber v správnom čase a dodržíte potrebné opatrenie, vydržia uskladnené oveľa dlhšie ako letné. Letné tekvice v chladničke vydržia približne týždeň. Pamätajte, že letné tekvice sa zberajú, keď sú ich šupky ešte mäkké a nezrelé, zatiaľ čo zimné tekvice sa zbierajú, keď sú šupky tvrdé a plody zrelé.

Letná tekvica

Pestovanie tekvice

Pestovanie tekvice nie je vôbec náročné. A je pritom jedno, či sa rozhodnete pre pestovanie hokkaido tekvice, špagetovej alebo známej maslovej tekvice. Akákoľvek tekvica je na pestovanie nenáročná plodina. Stačí dodržať pár jednoduchých pravidiel a ako odmena vás bude čakať bohatá/chutná tekvicová úroda. Kompost tvorí neoddeliteľnú súčasť pre pestovanie tekvice nielen hokkaido, ale aj ostatných druhov. Počítajte približne 40 kg kompostu na 10 m². Tekvica má rozsiahly koreňový systém, ktorý sa zvyčajne nachádza pod povrchom a siaha aj do hĺbky 40 cm, opakované okopávanie ich ničí, preto je pre pestovanie tekvice vhodnou alternatívou mulčovanie pôdy.

Sadenie tekvice

Pre výsadbu tekvice je nevyhnutné nájsť dostatočne priestranné stanovište. Ideálna je piesočnatá pôda s vysokým obsahom organickej hmoty ako je humus a pH, ktoré sa pohybuje od  6 do 6,8. Pokiaľ máte k dispozícii len ťažkú ílovitú pôdu, nič nie je stratené. Stačí do pôdy primiešať kompost alebo starý hnoj.

Kedy a ako sadiť?

Sadenie tekvice do exteriéru sa odporúča až keď pominie riziko mrazov, teda až po 15. máji. Teplota pri klíčení by mala byť od 20 do 25 °C. Nízka teplota spôsobuje plesnivenie semien. Do pareniska alebo skleníka tekvicu vysievajte v apríli.

Spôsoby výsadby

Zvyčajne sa sadia semienka do riadku. Semienka vysievajte do hniezd (vyhĺbených jamôk) hlbokých 3 až 5 cm. Do každej jamky môžete umiestniť 2 až 3 semená. Dôležité sú rozostupy medzi jednotlivými jamkami. Vzdialenosť by mala byť 0,5 x 2 metre alebo 1 x 2 metre. Vždy myslite na nároky konkrétnej odrody. Rôzne odrody, menšie rozdielnosti.

Sadiť môžete aj pripravené sadenice, ktoré si vypestujete sami doma. Budete potrebovať 5 až 8 cm biologicky rozložiteľný kvetináč. Tekvice totiž nemajú v obľube presádzanie, preto alternatíva biologicky rozložiteľného kvetináča, ktorý položite priamo do pripraveného „hniezda“, je pre ne najideálnejšia. So sadením začnite zhruba na začiatku apríla. Do kvetináča zasaďte 2 semiačka do 2 až 3 cm hĺbky. Pri dostatočnej vlahe, priamom svetle a teple by rýchlo mala narásť robustná sadenica. Ideál predstavuje 8 až 10 cm vysoká sadenica s dvomi alebo viacerými sadami skutočných listov.

Sadenie tekvice

Ako sa starať o tekvicu?

Veľa vody, slnka a výživnej organickej hmoty. To sú kľúčové prvky, ktoré zaručia zdravý rast tekvice.

 • Zabezpečte rastline minimálne 6 hodín denne teplého slnečného žiarenia.
 • Doprajte im 2,5 cm zálievky za týždeň. Zalievajte hlboko, ku koreňom a snažte sa predísť zbytočnému kropeniu listov.
 • Pravidelne hnojte. Tekvica je náročná na živiny. Na začiatku sezóny použite hnojivo s vysokým obsahom dusíka. Neskôr, keď začnú listy kvitnúť, prejdite na hnojivo s vyšším obsahom fosforu.
 • Pletie buriny je nevyhnutné. Burina odoberá rastline živiny.
 • Zabezpečte rastline dostatočné opeľovanie.
 • Keď už rastliny konečne dosahujú vytúžené väčšie rozmery, odporúča sa pestovanie tekvice na opore.

Zber a skladovanie tekvice

Plody tekvice sa zbierajú koncom augusta až začiatkom septembra. Zvyčajne v období jesene ešte pred prvými mrazmi (aj tými prízemnými). Ako spoznáte, že tekvica akéhokoľvek druhu je už pripravená na zber? Sledujte nasledovné parametre. Tekvica je dozretá, keď lístie začne odumierať a šupka je tvrdá a matná. Ďalší znak dozretia tekvice je, keď sa na stonke tvoria prasklinky a stopka je zaschnutá. Čo pomôže udržať tekvicu čo najdlhšie „dobrú“? Dlhá stopka. Pri zbere dbajte na to, aby ste tekvici ponechali stopku dlhú minimálne 5 cm. Zber realizujte odrezaním alebo zlomením stopky.

Pamätajte, ak sa so zberom uponáhľate, tekvici hrozí napadnutie baktériami skrz neuschnutú stopku. Na nezrelej tekvici si veľmi nepochutíte a, naopak, príliš prezretá tekvica stráca výživovú hodnotu.

Ako skladovať tekvicu? Hneď po zbere je potrebné nechať tekvicu ešte vyzrieť na slniečku minimálne dva týždne. Skladujte ju v suchej a chladnej miestnosti s maximálnou teplotou 18 °C.  Najdlhšie môžete skladovať hokkaido tekvicu, na suchom mieste, pri teplote okolo 10 až 15 °C. Nepriateľ tekvice pri skladovaní je vysoká vzdušná vlhkosť, preto sa jej oblúkom vyhýbajte.

Skladovať a sušiť môžete aj tekvicové semiačka, ktoré môžete použiť pri ďalšom sadení. Ak sa rozhodnete použiť pri sadení vlastné semená, musíte kvety chrániť pred opelením ešte pre ich rozkvitnutím. Opeľovať ich budete ručne a nezabúdajte ich aj potom ochraňovať pred opeľujúcim hmyzom.

Zber tekvice

Je pestovanie tekvice v kvetináči nemožné?

Pestovanie tekvice v kvetináči je pomerne jednoduchou záležitosťou. Kľúčový je výber kvetináča. Pre zdravý rast tekvice potrebujete kvetináč s objemom aspoň 20 litrov a s otvormi na spodnej časti.

Ak chcete, aby tekvica naozaj prosperovala, musíte ju zasadiť do výživnej zeminy. Pôda by taktiež mala byť dostatočne priepustná. Nezabudnite preto na spodok kvetináča zakomponovať drenáž z hrubšieho štrku.

Kvetináč so zasadenou tekvicou je potrebné umiestniť na miesto, kde slnko svieti približne 6 hodín denne. Pestovanie tekvice v kvetináči je možné len v exteriéri, pretože okrem slnka rastlina potrebuje aj opeľovače, napr. včely. Ak na váš balkón nechcú žiadne včielky zavítať, skrášlite si balkón ďalšími kvetmi, ktoré včely a iné opeľovače prilákajú. K starostlivosti patrí aj občasné otáčanie, aby bola pekne dozretá všade.

Pri zbere tekvice pestovanej v kvetináči platí to isté ako pre tekvice pestované v záhrade. Zbierajú sa, až keď sú dostatočne tvrdé, pri zaklopaní na ne vydávajú dutý zvuk a v prípade hokkaido tekvice majú sýtu oranžovú farbu.

Tekvica v kvetináči

Škodce a ochorenia, ktoré tekvice postihujú

Medzi najčastejšie ochorenia patria múčnatka, sneť, peronospóra, biela škvrnitosť a antraknóza. Zvyčajne v boji proti spomínaným ochoreniam pomôžu účínne širokospektrálne fungicídy. Vzhľadom na riziko nasledovných hubových ochorení je lepšie pestovať tekvicu, čo najďalej od paradajok, uhoriek alebo zemiakov. Nebezpečnésú i bzdochy a nesýtka tekvicová.

 • Bzdocha: Bzdochy sú hmyz, ktorý si veľmi rád pochutná na tekvici. Ako zistíte, že bzdochy napadli vašu tekvicu? Odpoveď je žltnutie a vädnutie listov. Vysávajú šťavu z listov, čím narušujú tok živín a vody k rastline. Bzdochy môžete odstrániť insekticídmi.
 • Nesýtka tekvicová: Larvy nesýtky si rady pochutnajú na spodnej časti stonky, čo následne vedie k neželanému žltnutiu a vädnutiu listov. Ak sa larvy naplno pustia do tekvice, musíte okamžite reagovať a vytrhať všetky napadnuté rastliny. Ako sa nesýtky zbaviť? Najskôr sa musíte zbaviť dospelých jedincov, ktorí koncom júna kladú vajíčka. Pripravte im pascu. Nastavte žlté „záchytné“ misky naplnené vodou, v ktorých sa utopia. Dospelých jedincov žltá farba priťahuje.
 • Múčnatka tekvice – bežné plesňové ochorenie: Ak sa na oboch stranách listov vytvára biely práškový povlak, ide o múčnatku. Najhorší scenár – múčnatka úplne zastaví rast plodín. Biely povlak zabráni listom nasávať príjem potrebného slnečného svetla. Najčastejším dôvodom vzniku múčnatky je nepravidelné zalievanie. Napadnuté listy okamžite odstráňte. Ekologické riešenie, ako predísť najhoršiemu scénaru a prísť tak o vašu úrodu, je nastriekať listy roztokom z jednej tretiny mlieka a dvoch tretín vody. Mliečny elixír nastriekajte na listy hneď zrána počas suchého slnečného dňa. Proces opakujte každých 10 až 14 dní počas celého vegetačného obdobia. Druhou možnosťou je ošetrenie fungicídom. Pestovanie tekvice na opore prináša riešenie. Aj vertikálne pestovanie alebo pestovanie vo výške nad zemou predstavuje spôsob ako chrániť rastlinu pred plesňovými a hubovými chorobami. Zvyčajne listy a plody, ktoré ležia na vlhkej zemi majú sklon plesnivieť, hniť a chorľavieť. Pre vertikálne pestovanie vo výške je nutné vytvoriť tzv. praky. Je to efektívna opora pre tekvice v podobe sieťky alebo látkového lôžka, ktorú treba upevniť na pevnú konštrukciu pri tekviciach. Všetka ťarcha rastliny je tak prenesená na konštrukcia a rastlina je od ťažkej váhy úplne odbremenená. Vďaka takejto vychytávke, plody tekvice ostanú nepoškodené a zdravé.
 • Peronospóra: Toto ochorenie sa prejavuje ako lézia na hornom povrchu listov. Na začiatku choroby sú léziami žlté škvrny. S progresiou ochorenia sa lézie stávajú nekrotickými. Vlhké prostredie túto chorobu len podporuje.
 • Antraknóza, biela škvrnitosť, sneť: Ochorenie začína malými, svetlohnedými škvrnami ohraničenými tmavším okrajom. Časom sa choroba postupne rozširuje až sa nakoniec na listoch vytvoria malé otvory. Príznakmi bielej škvrnitosti (Plectosporium) sú žltohnedé vretenovité lézie na povrchu listov. Na plochod sa prejavuje drobnými bielymi škvrnami. Sneť spôsobuje Didymella bryoniae aj Phoma cucurbitacearum, postihuje väčšinu tekvicovitýh rastlín.

Ako ochoreniam predchádzať? Udržujte miesto, kde pestujete tekvicu, bez buriny. Okamžite likvidujte choré listy a ak je to možné, vysádzajte tekvicu každý rok do rôznych oblastí záhrady.

Choroby tekvice

Prečo pestovať a konzumovať tekvicu?

Tekvica obsahuje vysoký podiel vitamínov a minerálnych látok. Je bohatá a výživná na vitamín A, ktorý je účinným zdrojom pre posilnenie imunity. Obsahuje aj vitamíny C, B, E a kyselinu listovú. Vhodná je pri diétach, pretože má nízky obsah kalórií. Taktiež je bohatá na antioxidanty, ako alfa-karotén, beta-karotén a beta-kryptoxantín.Tieto antioxidanty chránia pokožku, znižujú riziko rakoviny a očných chorôb. Z minerálnych látok v tekvici nájdete draslík, vápnik, horčík, železo, zinok, fosfor a meď. Ak potrebujete nakopnúť trávenie, udržiavať si krásnu pleť, zdravé oči alebo srdce, konzumovanie tekvice vám s tým pomôže.

Autor článku

Lucia Pampuríková

Považujem sa za tvorivý a kreatívny typ človeka. Som spoločenská, empatická a mám rada výzvy. Veď čo ma nezabije, to ma posilní. Vystihujú ma slová...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.Publikované dňa: 24.04.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Popol do záhrady, do kompostu, ako hnojivo – je vhodný na zemiaky, paradajky, cesnak či uhorky?Popol do záhrady, do kompostu, ako hnojivo – je vhodný na zemiaky, paradajky, cesnak či uhorky?

Popol prirodzene obsahuje stopy draslíka a iných látok, ktoré možno využiť pri pestovaní rastlín. Hnojenie je však len jedným z mnohých využití popola.

Zemolez kamčatský (Honey Bee, Aurora, Duet): pestovanie, sadenie, rozmnožovanie, strihanieZemolez kamčatský (Honey Bee, Aurora, Duet): pestovanie, sadenie, rozmnožovanie, strihanie

Na prvý pohľad by sa dal zemolez pomýliť s čučoriedkou, jeho sýtomodré plody sú však o čosi viac predĺžené. V článku sa dozviete viac o tejto rastlinke aj o tom, ako na pestovanie...

Domáce hnojivo z droždia, kávy, mlieka, zemiakov, popola alebo škrupín z vajíčok – ako ho pripraviť?Domáce hnojivo z droždia, kávy, mlieka, zemiakov, popola alebo škrupín z vajíčok – ako ho pripraviť?

Hnojivo si môžete pripraviť doma z množstva ingrediencií, ktoré už v kuchyni máte, ale aj burín, ktoré nájdete na záhrade. Ako na to?