Detská kolíska s výbavou môže byť prenosná aj multifunkčná. Akú kolísku pre bábätko?

Kolíska, postieľka či Mojžišov košík – pri výbere toho správneho lôžka pre vášho novorodenca máte skutočne veľa možností. V tomto článku sa zameriame na detské kolísky a ich výhody, ale aj nevýhody.

Ako vybrať kolísku pre bábätká

Pri výbere výbavičky novorodenca by vždy mali byť na prvom mieste bezpečnosť a praktickosť, preto sa pozrieme, na čo všetko je potrebné sa pri kúpe kolísky zaberať a aký druh kolísky bude tou správnou voľbou pre vás.

Krásne kolísky pre najmenších


Prečo sa oplatí zaobstarať si kolísku

Pri zháňaní detskej výbavičky sa stretnete s množstvom pomôcok, ktoré vám počas prvých mesiacoch rodičovstva uľahčia život, ale aj z množstvom tých, bez ktorých sa dá zaobísť. Pri kolíske je to podobne – kým jedni na ňu nedajú dopustiť, iní si vystačia aj s klasickou postieľkou. Kolíska má pritom mnoho výhod. Má menšie rozmery, preto sa dá umiestniť prakticky kamkoľvek. To znamená aj to, že sa dá ľahko prenášať a uložiť tam, kde je to práve potrebné. Niektoré kolísky majú dokonca kolieska, ktoré ešte viac zvyšujú mobilitu. Kolíska umožňuje kolísavý pohyb, keď dieťa uspávate, čo vedie k upokojeniu a ľahšiemu zaspávaniu. Uspávanie dieťaťa tak môže byť kratšie a rýchlejšie, čo znamená viac spánku a oddychu pre rodiča. Kolísanie navyše podporuje zmysel pre rovnováhu a napomáha tak rozvoju dieťaťa.

Kolíska vs. postieľka

Možno sa aj vy rozhodujete, či si zaobstarať kolísku alebo rovno postieľku. Kolíska má však pre novorodenca aj jeho rodiča viacero výhod. Menšie rozmery znamenajú, že dieťa sa v nej cíti bezpečnejšie po strávení 9 mesiacov v brušku. Menšiu kolísku si ľahšie umiestnite kamkoľvek, napr. aj priamo k posteli, z ktorej môžete dieťa uspávať kolísaním namiesto toho, aby ste museli stáť nad postieľkou. Postieľky sú rozmerovo väčšie a neprenosné, čo znamená, že sa nemusia zmestiť do menšej spálne. Sú však bezpečnejšie, ak je dieťa umiestnené v detskej izbe samostatne, keďže majú vyššie steny, takže z postieľky sa dieťa tak ľahko nedostane. Nevýhodou kolísky je však to, že z nej dieťa rýchlejšie vyrastie – používa sa do 6. – 9. mesiaca veku dieťaťa. Pri postieľkach je toto obdobie dlhšie, a to až do 2 – 3 rokov dieťaťa.

Kolíska vs. Mojžišov kôš

Alternatívou kolísky môže byť aj Mojžišov kôš. Ako už názov napovedá, ide o kôš, do ktorého sa uloží novorodenec, pričom často je z prútia tradičného vzhľadu s rúčkami. Rúčky zaručujú jednoduchú prenosnosť, no treba sa uistiť, že sú pevné a spoľahlivé. Kôš sa vyloží matracom, aby bolo dieťatku pohodlne a mäkko a takýto kôš sa dá zakúpiť aj s vlastným podstavcom. Na rozdiel od kolísky sú Mojžišove koše ešte menšie, takže dieťatko z koša vyrastie omnoho rýchlejšie. Kým kolíska vydrží do veku 6 – 9 mesiacov, Mojžišov kôš len do 3 – 4 mesiacov, podľa veľkosti a mobility dieťaťa (čím väčšie a mobilnejšie, tým je vkladanie ho do Mojžišovho koša nebezpečnejšie). Mojžišove koše je možné dostať aj v iných, bezpečnejších materiálnych prevedeniach než prútie, ktoré síce krásne vyzerá, ale hrozí, že sa na ňom bábätko poškriabe a poraní.

Mojžišov kôš

Mojžišove koše pre bábätká

Ako vybrať kolísku

Nákup detskej výbavičky znie ako príjemná záležitosť. V detskom obchode je všetko také rozkošné a vy sa už neviete dočkať, kedy do tej novej kolísky uložíte svoje vytúžené bábätko. Pri nákupe sa však nenechajte zlákať len roztomilým dizajnom, pastelovými farbami a malými mašličkami. V prvom rade je dobré stanoviť si, akým spôsobom chcete kolísku využívať, kam ju umiestnite a ako často do nej dieťa vložíte. Budete používať výhradne kolísku alebo budete mať v zálohe aj postieľku? Chcete ju umiestniť len do spálne alebo si ju chcete premiestniť vždy tam, kde sa budete nachádzať? Všetky tieto otázky vám pomôžu zúžiť okruh možností a prispejú k lepšiemu rozhodnutiu.

Typy

 • Klasická kolíska – Ide o základný typ kolísky, väčšinou z dreva, niekedy z plastu. Je lacnejšia aj dostupnejšia v obchodoch než niektoré iné druhy kolísok. Má pevnú a stabilnú konštrukciu, ktorá vydrží dlho, čo však môže byť aj nevýhodou – takáto kolíska nie je až tak ľahko prenosná.
 • Multifunkčná kolíska – Veľmi obľúbeným druhom kolísky je multifunkčná kolíska, ktorá vám poslúži aj ako klasická postieľka či prebaľovací pult. Môže mať zaujímavý dizajn, výškovú nastaviteľnosť, rôzne funkcie navyše a doplnky ako nebesá či hrací kolotoč.
 • Závesná kolíska – Závesná kolíska je vlastne hojdačka, ktorá je buď pripevnená na strope pomocou pevného lana, alebo sa kupuje so stojanom, na ktorom visí. Takáto kolíska vytvára veľmi príjemný a prirodzený hojdavý pohyb, a to aj vtedy, ak sa v noci prebudí. Jemný pohyb ho môže naspäť uspať.
 • Elektronická kolíska – Má úplne iný tvar ako bežná kolíska. Vzhľadom pripomína skôr okrúhlu stoličku, na ktorej dieťatko leží pod uhlom. Automatické hojdanie zabezpečuje elektromotor, pričom sa dá nastaviť v niekoľkých rýchlostiach. Nastaviť si môžete aj to, kedy sa má kolísanie vypnúť, alebo iné doplnkové funkcie.
 • Lehátko – Lehátka sú typom multifunkčných kolísok, ktoré sa dajú všestranne využiť, možno zmeniť polohy a nastaviť vibrácie ako u iných elektronických kolísok. Často sú vybavené funkciami navyše, doplnkami, hračkami a inými zábavkami.
 • Cestovná kolíska – Cestovná kolíska je určená na časté prenášanie a premiestňovanie, preto sa dá ľahko zložiť a vložiť do auta. Má kompaktné rozmery, preto je skvelou voľbou, ak sa chystáte na cesty a na dovolenku. Dá sa využiť namiesto cestovnej postieľky.

Rozmery kolísky, nosnosť a vekové určenie

Údaje o veľkosti kolísky, nosnosti a vekovom určení spolu úzko súvisia. Rozmery sa budú líšiť podľa typu kolísky, no väčšinou ide o dĺžku 80 – 90 cm a šírku 50 – 60 cm. Menšie kolísky sú príjemnejšie pre novorodenca, v menšom priestore sa bude cítiť bezpečnejšie. Väčšie kolísky vám zase vydržia dlhšie a vnútorný rozmer si môžete zmenšiť napr. aj mantinelom alebo hniezdom pre bábätká. Podstatnejšie sú údaje o nosnosti a/alebo vekovom určení. Väčšina kolísok je určená pre deti do 6 mesiacov, no niektoré, najmä multifunkčné, sú určené aj do 9 mesiacov alebo aj pre väčšie deti do 9 kg.

Prútená kolíska

Materiál

Materiály použité na výrobu detskej kolísky by mali spĺňať niekoľko kritérií, no hlavne byť zdravotne neškodné, odolné a bezpečné. Konštrukcia kolísky býva často z dreva alebo z plastu. Drevené kolísky majú pevnú a stabilnú konštrukciu, na ktorú sa dá spoľahnúť. Na druhej strane sú ťažšie, a teda horšie prenosné. Kolísky s plastovou konštrukciou sú o čosi menej odolné, no lacnejšie. Pri kúpe sa uistite, že ide o pevný plast, ktorý je zdravotne neškodný pre deti (BPA free). Závesné kolísky môžu mať kovový stojan, čo je pevný materiál, ktorý by mal byť stabilný. Rovnakú pozornosť venujte aj textilnej časti kolísky. Textílie by mali byť hypoalergénne a zdravotne neškodné pre citlivú detskú pokožku. Dôležité vlastnosti sú aj priedušnosť, látka by mala dobre sať pot a zároveň byť mäkká, príjemná na dotyk.

Certifikácia

Pri kúpe kolísky by vám nemali stačiť len nejaké vyhlásenia v popise výrobku, že produkt je zdravotne neškodný a vyrobený z prírodných materiálov. Zaujímať by ste sa mali o to, či má výrobok jeden z certifikátov garantujúcich kvalitu a bezpečnosť pre používanie pre deti. Takýmto certifikátom je napr. TÜV, ktorý podlieha bezpečnostným štandardom EÚ a možno ho považovať za známku kvality a bezpečnosti.

Prenosnosť

Jednotlivé druhy kolísok sú rôzne mobilné. Klasické kolísky s pevnou a ťažkou drevenou konštrukciou nie sú určené na neustále prenášanie, no ak chcete kolísku používať len na jednom mieste v dome, môžu vám vyhovovať. Rovnako je to aj s ďalšími ťažšími kolískami bez koliesok alebo závesnými kolískami upevnenými napr. o strop. Ak chcete mať kolísku v noci v spálni a cez deň napr. v obývačke, vhodné je siahať po modeloch s kolieskami. Tie by rozhodne mali mať bezpečnostnú brzdu, ktorá udrží kolísku na mieste pre prenesení. Ak budete kolísku prenášať aj v rámci poschodí, všímajte si celkovú hmotnosť konštrukcie, keďže každodenné prenášanie robustnej kolísky nebude príjemné.

Doplnky

 • Matrac - Matrac by mal byť pevný a presne pasovať do kolísky. Nesmie vznikať žiadna medzera medzi matracom a okrajom kolísky. Matrac nesmie byť vyrobený z takej mäkkej peny, do ktorej sa dieťa pri ležaní vnorí, čo by predstavovalo riziko zadusenia.
 • Mantinel/hniezdo – Ide o úzky vankúš, ktorý bude kopírovať okraj kolísky, čím zúži vnútorný priestor kolísky, no zároveň vytvorí ochrannú bariéru pre novorodenca. Je vhodný vtedy, ak je okraj kolísky tvrdý alebo menej bezpečný (drevené a prútené kolísky) alebo vtedy, ak je vnútro kolísky väčšie a vy potrebujete priestor pre novorodenca zmenšiť. Keď dieťa podrastie, mantinel jednoducho vyberiete a kolísku môžete používať dlhšie.
 • Úložný priestor – Úložný priestor sa zvykne nachádzať v spodnej časti kolísky ako polička alebo 1 či 2 zásuvky, v ojedinelých prípadoch aj väčšie odkladacie plochy. Takto môžete mať vždy po ruke to, čo potrebujete, či už ide o plienky, posteľnú bielizeň, deku a pod.
 • Nebesá – Nebesá alebo baldachýn plnia nielen estetickú funkciu, ale majú aj viacero praktických výhod. V lete môžu poslúžiť aj ako moskytiéra, keď praží slnko, vytvoria tieň ako záves. Zatiahnutím baldachýnu zároveň vytvoríte intímnejší priestor, ak je dieťatko nepokojné a potrebuje pokoj pre spánok. Nezabúdajte však na pravidelné čistenie, keďže na druhú stranu ide tak trochu o chytač prachu.
 • Závesný kolotoč – Závesné kolotoče sú častou súčasťou postieľok a kočíkov a inak to nie je ani s kolískami. Kolotoč dokáže zaujať pozornosť dieťaťa, čím prispieva k rozvoju zraku (vhodná kombinácia čiernej – bielej a kontrastné farby), rozvoju motoriky aj mozgu.
 • Hudba – Závesné kolotoče sú niekedy dopĺňané aj hudbou, resp. je hudba súčasťou multifunkčných a elektronických kolísok. Znamená to, že kolíska dokáže prehrávať uspávanky alebo iné upokojujúce melódie, ktoré prispievajú k ľahšiemu zaspávaniu.

Vintage drevená kolíska

Cena nie je vysoká, kvalitu ponúka Kinderkraft, Milly Mally či BabyBjörn

Cena kolísky sa odvíja predovšetkým od typu, pričom najlacnejšie bývajú závesné kolísky a klasické kolísky. Ceny sa pohybujú od 100 eur a s väčšou výbavou pribúda aj cena. Multifunkčnú kolísku zakúpite od 130 eur a najdrahšie sú elektronické kolísky a polohovateľné lehátka. Tieto typy kolísok vás vyjdú na približne 200 eur.

Obľúbené sú predovšetkým kolísky známejších výrobcov detského sortimentu ako Kinderkraft, ktorý vyrába aj detské postieľky, kočíky či autosedačky a vyznačuje sa kvalitou a bezpečnosťou, talianský výrobca Chicco či BabaBing špecializujúci sa na moderné a praktické produkty pre deti. Podobne je na tom aj značka Milly Mally vyrábajúca hračky a detský sortiment z kvalitných materiálov, švédska značka BabyBjörn špecializujúca sa na vysokokvalitný detský sortiment alebo My sweet baby, ktorej výrobky podliehajú všetkým bezpečnostným štandardom EÚ.

Na čo si ešte dať pri kúpe kolísky pozor

 • Kupujte novú kolísku – Kolísky z bazáru sú určite cenovo dostupnejšie, avšak často si nemôžete byť istí, čím si kolíska prešla a či je stále dostatočne bezpečná pre vášho novorodenca. Preto ak nemáte kolísku od niekoho, koho poznáte, spoľahnite sa radšej na nový produkt.
 • Overte si pevnosť konštrukcie – Konštrukcia kolísky musí byť pevná a stabilná a nesmie sa kývať ani pri rýchlejšom kolísaní. Musíte si byť istí, že kolíska ostane pevne na mieste a pre vaše bábätko tak nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo.
 • Zistite, ako ľahko sa čistí – Je jasné, že pri používaní sa kolíska rýchlo a často zašpiní. Myslíte preto na to, aby boli materiály ľahko čistiteľné a kvalitné, teda zvládnu časté pranie. Matrac by mal byť vodoodolný a všetky látkové časti odnímateľné, aby ste ich mohli vyprať. Najlepšie je, aby sa dali prať v práčke, pretože popri starostlivosti o novorodenca sa určite nebudete chcieť zaoberať ručným praním.
 • Všímajte si malé častice – Malé časti akéhokoľvek detského výrobku vždy predstavujú riziko udusenia. Takže akékoľvek mašličky, stužky, brmbolce a iné dekoračné prvky by nemali byť v dosahu bábätka, ktoré by ich mohlo chytiť a vložiť do úst.
 • Nechajte si dopomôcť automatickým kolísaním – Jemný pohyb kolísky dokáže dieťatko upokojiť, keď plače, a uspať, keď sa to nedarí. Avšak myslite aj na vlastný spánok a pokojne si dopomôžte automatickým kolísaním. Túto funkciu majú elektronické kolísky, dá sa nastaviť v rôznych frekvenciách a s časovačom, teda ako dlho bude dieťa kolísať. Vy si tak budete môcť oddýchnuť a nechať kolísku pracovať za vás.
 • Myslite na výšku a dostupnosť kolísky – Výškovo nastaviteľná kolíska je niečo, čo ocení každý rodič. Keď budete chcieť mať v noci dieťatko blízko pri sebe, kolísku si nastavíte do výšky postele. Keď budete potrebovať dieťatko prebaliť, prezliecť alebo sa poň len natiahnuť, kolísku si môžete nastaviť vyššie, aby ste sa nemuseli niekoľkokrát hlboko zohýnať.

Často kladené otázky

 • Do akého veku je možné kolísku používať? Odpoveď na túto otázku sa líši podľa typu kolísky, ktorú si zvolíte, avšak ide o vek približne od 6 do 9 mesiacov. Vtedy sa dieťatko začne v kolíske viac hýbať a pretáčať, preto vzniká vyššie riziko úrazu a je vhodnejšie začať používať postieľku, ktorá má vyššie steny.
 • Kam je vhodné kolísku umiestniť? Počas prvého polroka až roka života je vhodné, aby dieťa spalo v rovnakej miestnosti s rodičom, vďaka čomu je možné predísť SIDS. Preto by ste počas noci mali kolísku umiestniť k sebe do spálne. Kolísku neumiestňujete k oknu ani na iné miesta, kde je možný výskyt prievanu. Neumiestňujte ju v blízkosti žalúzií, závesov, káblov a iných predmetov, ktoré by dieťa mohlo strhnúť a poraniť sa.
 • Ako udržiavať kolísku? Čistenie kolísky je dôležité podobne ako čistenie všetkého, čo vaše bábätko používa. Posteľnú bielizeň z kolísky je potrebné prať 1-2x do týždňa podľa toho, ako rýchlo sa zašpiní. Samotná kolíska si vyžaduje nižšiu frekvenciu čistenia. Textilné časti kolísky je potrebné odňať a vyprať v práčke alebo podľa inštrukcií od výrobcu. Neodnímateľné časti možno vyčistiť vlhkou špongiou a jemným čistiacim prostriedkom vhodným pre bábätká. Vyčistite aj rámy a konštrukciu kolísky vlhkou handričkou s jemným čistiacim prípravkom. Predtým, než kolísku opäť použijete, sa uistite, že ste odstránili zvyšky čistiacich prostriedkov a všetko je dokonale suché. Toto dôkladnejšie čistenie stačí vykonávať podľa potreby alebo po chorobe dieťatka.
 • Ako bezpečne používať kolísku? Pri skladaní kolísky sa riaďte pokynmi z manuálu a pred použitím sa uistite, že je konštrukcia pevná, stabilná a nemá žiadne známky poškodenia ako uvoľnené skrutky, ostré hrany, trhliny a pod. Do kolísky vložte dieťatko ležiac na chrbte. Počas spánku nevkladajte od kolísky žiadne hračky, vankúše, deky a iné doplnky navyše – vzniká riziko SIDS. Kolísku nikdy neprenášajte spolu s dieťaťom. Na kolíske vždy zaistite kolieska, hlavne ak je umiestnená v blízkosti schodov alebo sú v miestnosti iné deti či domáce zvieratá. Dieťatko nenechávajte v kolíske samo bez dozoru. Ak používate závesný kolotoč, umiestnite ho v takej výške, aby naň dieťa nedosiahlo.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

23/06/2022 17:32
Barbie

čo je to za krasnu svetlu podlahu?

23/06/2022 18:14
Iketa

a šup nad postielku dat plaketu do skla onglazz s fotkou babatka

06/07/2022 11:13
Adiik

Ja sa stále neviem rozhodnúť, či postieľka, alebo kolíska ... viem, že postieľka mi vydrží dlhšie, ale zase to húpanie v kolíske môže byť super. Ako prvorodičku by ma zaujímali vaše skúsenosti...vopred ďakujem za info

12/07/2022 18:47
Lucy

Tak to by sa Vám mohlo páčiť toto - postieľka a kolíska v 1 v rozmeroch 120 x 60, takže nemusíte robiť kompromis. Je to detská postieľka Klups Radek kolíska a majú ju na e-kočíky.sk. Má ju moja sestra a sú s ňou spokojní. Keď budem mať ďalšie dieťa, tiež takú kúpim..

19/07/2022 16:33
Adiik

jej ďakujem za tip, to vidím prvý krát

25/07/2022 11:33
Viera

my sme vybrali postieľku na kolečkách, ktorú v prípade plaču vozíme hore dole a funguje nám to dobre ;)

07/09/2022 10:29
Inga

mne osobne sa veľmi páčia tie koše na spanie , aj my sme v nich ako deti spávali, je to také retro

18/09/2022 11:57
Lenka

v decembri čakám bábätko a práve som mu kúpila mojžišov kôš na e-kočíkoch, je na podstavci s kolieskami, tak si ho plánujem počas dňa premiestňovať podľa potreby...je to retro, ale mám pocit, že ide znova do módy :)

24/09/2022 18:34
Alica

my sme taký koš dostali od maminy a je fakt skvelý

26/09/2022 19:20
Magda

v koši spávali všetky moje deti, keď kúpite kvalitný, môžu potom podediť

13/12/2022 22:16
Baha

podobnu kolisku spolu s postielkou som kupila i ja svojmu synčekovi z tulimi

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami

Biela obývačka – áno, či nie? Podľa nás je vhodnou voľbou do väčších i menších priestorov, biela sa skvelo kombinuje, preto dokáže zažiariť v každej obývačke.

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie

Krb sa do domácnosti jednoznačne hodí. Nemusí sa ho vzdať ani v prípade, že bývate v byte alebo máte malú obývačku.Publikované dňa: 22.06.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Návod, ako vybrať najlepší kôš na plienky. Recenzie chvália Tommee Tippee, Angelcare aj ChiccoNávod, ako vybrať najlepší kôš na plienky. Recenzie chvália Tommee Tippee, Angelcare aj Chicco

ké majú koše na plienky iné výhody a nevýhody, ako sa zorientovať v ponuke a podľa akých kritérií sa rozhodovať pri kúpe? V našom článku vám to prezradíme.

Detský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybraťDetský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybrať

Detský kolotoč na postieľku upúta pozornosť vášho dieťaťa hračkami, melódiu alebo svetelnou projekciou. Prečo kolotoč nad postieľku zavesiť a ako ho správne vybrať? 

Detská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätkoDetská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätko

Večerný kúpeľ patrí obyčajne k príjemnému zakončeniu dňa nielen v prípade dospelých, ale aj detí. V čom najradšej kúpete vaše dieťa vy?