Ako vybrať vysávač lístia? Toto sú tie najlepšie

Či si to chceme pripustiť alebo nie, leto sa končí a jeseň už pomaly začína klopať na dvere. Spolu s jesenným obdobím sa ozýva aj matička príroda, ktorá vždy vie, kedy treba roboty pridať. Tu treba pozberať, tu pokopať, porýľovať, vytrhať či pohrabať. Týmto aktivitám sa v záhrade zrejme nevyhne žiadny záhradkár. 

Vysávanie lístia a odpadkov 

Existujú však spôsoby, ako si tieto záhradné „povinnosti“aspoň trochu uľahčiť. Jednou z aktivít, ktorú si môžete na jeseň uľahčiť je nekonečné zhrabávanie opadaného lístia.

Zahoďte hrable a buďte inovatívni. Vysávač lístia je tou správnou voľbou! Nielenže vám prácu zjednoduší, ale aj urýchli. Za pomoci vysávača – fukára, lístie sfúkate na hromadu a nakoniec ho ešte aj vysajete. Aké vysávače lístia poznáme? Podľa čoho vyberať vysávač lístia? Aké sú najlepšie vysávače? Elektrický alebo benzínový vysávač lístia? Všetky dôležité parametre, ktoré vám pomôžu pri správnom výbere a k tomu aj testy a recenzie najlepších vysávačov lístia na trhu.

Obľúbené produkty

Elektrický či benzínový?

Nemožno povedať, že jeden či druhý si svoju prácu neurobí kvalitne. Začneme však ekologickejšou verziou. Elektrický vysávač je buďto napájaný priamo zo siete alebo je poháňaný akumulátorom. V jednom prípade je tu teda obmedzenie káblom, ktoré pri väčšej záhrade (ploche) môže značiť problém. Ideálne je tak takýto prístroj používať skôr na menších plochách. Druhou alternatívou je elektrický vysávač poháňaný spomínaným akumulátorom. Zbavíte sa kábla a máte rovnaký výkon, ako v prípade káblového kolegu. Nevýhodou je však výdrž, ktorá sa pri používaní odhaduje na 30-45min. Čo je skôr opäť využiteľné pri menších plochách.

Benzínové vysávače sú prirodzene vhodné aj na celodennú prácu na akejkoľvek veľkej ploche. Výkon, praktické využitie, no o niečo vyššia cenovka. Nie ste však obmedzovaní káblom ani energiou. Stačí natankovať a s benzínovým vysávačom sa môžete preháňať v záhrade či okolo domu, bez obmedzenia.

Kde budem zariadenie používať?

Všetky vaše požiadavky sa v zásade odvíjajú od miesta, kde budete prístroj používať. Ak sa chystáte povysávať lístie okolo piatich ovocných stromčekov, sfúknuť neporiadok z chodníka alebo príjazdovej cesty popri dome, postačí vám zariadenie možno s menším výkonom a z lacnejšej cenovej kategórie.

Ak však chcete urobiť poriadok v záhrade, potrebujete narobiť riadny „prievan.“ V takom prípade je pre vás najlepšou možnosťou kúpa benzínového modelu.

Výkon vysávača lístia

Samozrejme od výkonu závisí sila vzduchu, ktorou vysávač - fukár aj fúka. V prípade elektrických zariadení ide štandardne o výkon s hodnotou 2500 – 3000W. Hodnota rýchlosti vzduchu, ktorá prúdi z trubice je približne okolo 250 -270km/h. Niektoré elektrické modely však majú problém napríklad pohltiť alebo odfúknuť vlhké lístie, prípadne drobné konáriky.

U benzínových motorov je štandardne postačujúci výkon okolo 750 – 900W. Rýchlosť vetra je zhruba od 275 do 375km/h. U väčšiny benzínových vysávačov nie je problém s vlhkým lístím alebo konárikmi či iným drobným odpadom.

Najlepšie vysávače lístia - recenzie

Regulácia sily výkonu

U benzínových mašín je to jasné. Pridať alebo ubrať plyn, nič zložité. V prípade elektrických modelov však určite oceníte tlačidlo na reguláciu výkonu. Takáto vecička je vhodná aj v prípade, že nechcete silným fúkaním rozhádzať nazhromaždené lístie. Znížite výkon a dočisťujete.

Základné funkcie – fúkanie, vysávanie, drvenie

Aby v tom predsa len bolo úplne jasno. Vysávač lístia má dve základné funkcie. Okrem toho, že lístie vysaje do zberného vaku, jeho úlohou je aj zhrnutie napadaného lístia či neporiadku. Preto disponuje aj funkciou fúkania. Niektoré prístroje disponujú dvojkomorovými trubicami, kde užšia slúži na fúkanie a širšia na vysávanie. Prepnutie je za pomoci jedného gombíka.

V druhom prípade je potrebné, aby sa trubica vymenila. Táto drobná, no zanedbateľná nevýhoda výmeny trubíc sa vyskytuje zväčša u benzínových vysávačov. Tak či tak je výmena trubice niekoľko minútovou záležitosťou a fúkanie je predsa len prioritnou funkciou. Vysávanie je posledným procesom.

Čo sa týka funkcie drvenia, kvalitnejšie a výkonnejšie vysávače obsahujú aj akúsi drvičku na drvenie lístia, aby sa do vaku zmestil väčší objem. U elektrických vysávačov je ich použite obmedzené iba na suché lístie. S dostatočným výkonom si však vysávač poradí aj s drobnými konárikmi, trávou či mokrým lístím.

Kvalita materiálov

Hoci je väčšina z týchto strojov v hmotnostnom rozmedzí 3-6kg, oplatí sa dávať pozor na materiály, z ktorých je vysávač vyrobený. Ak teda máte tú možnosť, tvrdený plast (ABS) by mal byť samozrejmosťou. Rovnako stojí za pozornosť aj uchopenie a ergonómia pri držaní zariadenia. V prípade materiálov a váhy tak zohrá úlohu aj jednoduchosť daného modelu a manipulácia.

Komfort v rámci vybavenia doplnia aj plastové kolieska, ktoré sa pripájajú priamo k trubici a slúžia na rovnomerné vysávanie bez toho, aby ste museli neustále šermovať nad zemou.

Objem vakov

Lístie sa zberá do zberného vaku. Ten je pripojený k zariadeniu a pri vysávaní prúdi lístie priamo do zbernej časti. V niektorom prípade prechádza aj malou drvičkou, ktorá je zabudovaná pri vstupe do zariadenia. Kapacita vakov je približne 45 až 50l.

Najlepšie elektrické vysávače lístia

✅ Bosch ALS 25

Tento kvalitný vysávač lístia patrí jednoznačne k najpopulárnejším produktom vo svojej kategórii. Výkonom 2500 W neprevyšuje svojich konkurentov ale poradí si s vysávaním rovnako dobre ako je ho parametrovo výkonnejší rovesníci. Môže sa pochváliť objemovým prietokom vzduchu a800 m3 za hodinu. Najväčšou výhodou je nízka hmotnosť. Tá v pozícii fukára klesne až na úroveň 3,2 kg. V pozícii vysávača sa dostávame na hodnoty cca 4,4 kg. Samozrejmosťou je aj rukoväť a nastaviteľný ramenný pás pre dlhodobú bezproblémovú prácu. Výkon sa dá regulovať a môžete ho prispôsobiť presne vašim potrebám. Či už potrebujete nasať lístie alebo vyfúkať špinu a odpadky zo škár. Manipulácia so zberným vakom je jednoduchá - ľahké zakladanie, ľahké vyprázdňovanie. Textilný vak na drvené lístie má špeciálnu povrchovú úpravu odolnú voči vode. Pomer drvenia 10:1 znamená menej chodenia ku kope kompostu.

Parametre: Príkon motora 2500 W, Variabilná rýchlosť prúdenia vzduchu 280 – 300 km/h, Objemový prietok 800 m³/h, Hmotnosť (záhradné dúchadlo) 3,2 kg, Hmotnosť (záhradný vysávač) 4,4 kg, Zberný vak 45 l, Redukcia množstva lístia 10:1 , Hladina akustického tlaku 82 dB(A), Hladina akustického výkonu 102 dB(A)

 • Známa značka
 • Silný výkon
 • Nemá kolečká
 • vyššia cena

✅ Fieldmann FZF 4020

Iba málo elektrických vysávačov sa môže pochváliť takým vysokým výkonom, aký dosahuje model Fieldmann FZF 4020. Príkon motora je 3000W. Výhodou je aj možnosť plynulej regulácie výkonu, ktorá nám poskytuje možnosť zberu lístia z rôznych podkladov akými sú napríklad štrk, mulčovacia kôra bez toho, aby prišlo k nechcenému nasatiu podkladu. Tento vysávač sa bez problémov dokáže zmeniť na výkonný fukár. Stačí preklopiť páčku a je to. Za sekundu zmeníte funkciu vysávania na fúkanie bez nástrojov. Ako všetky top modely, aj tento disponuje funkciou drviča odpadu. Dokáže zredukovať objem lístia až na 1/10. Vďaka drviču sa lístie rýchlejšie rozkladá v kompostéroch a práca s vysávačom je pohodlnejšia. Zberný mech nie je potrebné tak často vyprázdňovať. Popruh pre ľahšiu manipuláciu je samozrejmosťou.

Parametre: Príkon 3000W, Plynulý rozbeh otora - Stoft Start, Rýchlosť vzdchu 270 km/h, Sací výkon 13 m3/min (780 m3/h), Objem zberného koša 45 l, Fúkanie - áno, Vysávanie - áno, Mulčovací podiel 10:1

 • Nízka cena
 • Dobrá kvalita
 • Plastový drviaci mechanizmus
 • Vyššia hlučnosť

Najlepšie benzínové vysávače lístia

✅ Stiga SBL 327 V

Podľa recenzií a hodnotení na internete jeden z najlepších benzínových vysávačov lístia, ktorý je momentálne dostupný na trhu. Tento vysávač lístia je možné použiť aj ako fukár. Je ako stvorený pre odstraňovanie napadaného lístia alebo pokosenej trávy. Má dostatočný výkon, o ktorý sa stará dvojtaktný motor s výkonom 0,8 kW (čo odpovedá 1,2 HP. Dvojitý extra tvrdený drviaci nôž si poradí aj s väčšími konárikmi. Súčasťou balenia je samozrejme, ako sme na tom pri produktoch Stiga zvyknutí, kvalitná textilná nádoba na odpad ale aj vákuová sada na vysávanie. Práca s týmto vysávačom je nenáročná aj vďaka nízkej hmotnosti necelých 5 kilogramov.

Parametre: Textilná nádoba na odpad, Plynulá regulácia otáčok, Dvojitý drviaci kovový nôž, Vákuová sada na vysávanie v balení, Motor 2 -taktný, 27,6 cm3, Výkon 0,8 kW / 1.2 HP, Max. rýchlosť vzduchu 72 m/s, Priemerný objem vzduchu 10,2 m3/h, Hmotnosť 4,8 kg, rýchlosť fúkania 260 km/h

 • Výborná kvalita
 • Najpredávanejší model
 • Nemá kolečká
 • Vyššia hlučnosť

✅ STIHL SH56

Trochu drahší model, ktorý by sme ale pokojne mohli zaradiť medzi poloprofesionálne vysávače lístia. Má naozaj široké použitie v záhrade aj okolo domu. Poradí si nielen s lístím, ale aj voľne ležiacimi odpadkami v kútoch. Pivničných šachtách či v žľaboch. Výkonný drviaci mechanizmus dokáže zredukovať nasaté suché lístie až o viac ako 90%. Drviaca hviezdica v útrobách vysávača je z materiálu, ktorý sa takmer neopotrebováva. Vysávač je možné použiť ako fukár. Hmotnosť vysávača lístia Stihl SH56 je 5,2 kg

Parametre: Zdvihový objem 27,2 cm3, Hmotnosť 5,2 kg, Maximálny prietok vzduchu 710 m3/h, Hladina akustického tlaku LpA (dB(A)) 94, Hladina akustického výkonu LwA (dB(A)) 105, Vibrácie rukoväte ľavá/pravá rukoväť 8,5/7,5 m/s2, Antivibračný systém ElastoStart

 • Poloprofesionálny model
 • Vysoký výkon
 • Vyššia cena
 • Iba v špecializovaných predajniach

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 21.09.2017
Hodnotenie článku:
(90.8%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Remoska ako najlepšia elektrická panvica? Podľa recenzií vyhráva Eta a Guzzanti Remoska ako najlepšia elektrická panvica? Podľa recenzií vyhráva Eta a Guzzanti

Ťažko dnes nájdeme domácnosť, v ktorej by nepomáhali vymoženosti 21. storočia. Pomoc v kuchyni je predsa vždy vítaná. Pamätáte si na remosky? Pri výbere alektrickej panvice vám dnes...

Najlepší vysávač na popol: Recenzie chvália Kärcher aj Fieldmann Najlepší vysávač na popol: Recenzie chvália Kärcher aj Fieldmann

S príchodom ekologickejších pevných palív akými sú drevené pelety či brikety, stúpla aj obľuba kozubov a kachlí ako prostriedkov na kúrenie. Ako si poradiť s ich údržbou? Zaobstarajte si...

Retro kávovary: Doplnok každej štýlovej kuchyne Retro kávovary: Doplnok každej štýlovej kuchyne

Aby ste si dopriali kvalitné espresso či chutné latte, nemusíte utrácať peniaze v kaviarni. Máte chuť konečne investovať do kávovaru? Tie v retro štýle sú navyše skvelým doplnkom každej...


Pridať komentár