Markíza vs pergola: sklon, tieniaca technika, cena

Ak máte doma terasu, tak ste určite hľadali spôsoby ich tienenia a zastrešenia. Markízy alebo pergoly? Čo je na účely tienenia a ochrany terasy lepšie? Rozdiely sú jednoznačne rozlíšiteľné hlavne v použitých materiáloch, type uchytenia a aj celkovej konštrukcie. Dôležité je aj vedieť, čo od tohto tieniaceho prvku požadujete a očakávate.

Markíza vs pergola – výhody a nevýhody

Poďme sa pozrieť na to, či sú lepšie markízy alebo pergoly, do čoho sa viac oplatí investovať a veci, na ktoré by ste mali dávať pozor pri výbere.

Prečo sú dobré markízy?

Jednoducho ich nainštalujete, nevyžadujú nejaké ďalšie stavebné úpravy a vďaka širokému výberu farieb a vzorov si viete vybrať tie pravé, podľa vlastného vkusu. Markízy sa nám spájajú skôr s minulosťou, keďže pôsobia retro štýlom. Už pred desiatkami rokov si ľudia takto skrášľovali obydlia spôsobom, čo bolo nielen pre oči lahodiace, ale aj praktické.

Poďme sa pozrieť najprv na základné informácie o markízach. Je náročne rozdeliť markízy do nejakých základných kategórií, pretože jednotliví výrobcovia používajú rôzne materiály, spôsoby uchytenia a vytvárajú odlišné dizajny. Takými základnými druhmi sú výklopné, výsuvné a fasádne markízy. Tiež sa dajú rozdeliť do skupín podľa rozmerov, ceny a vlastností, ktoré majú jednotlivé modely navyše. Ideálne je to teda rozdeliť do skupín podľa kvality, ktorá sa odráža aj na cene.

Prvou kategóriou je „ekonomická“ trieda markíz v cenovej hladine od 80 do cca 250 eur. Táto skupina je určená pre tých najmenej náročných zákazníkov, ktorí nemajú vysoké nároky a ide im len o to, aby mali niečo, čím by zatienili terasu alebo predný vchod. Často mávajú menšie rozmery, používajú sa na ne menej kvalitné materiály, no zároveň vás nebudú stáť veľa. Manuálne sa navinú na hriadeľ, prípadne môže zvinutú textíliu chrániť jednoduchá strieška.

Potom je tu pomyselná trieda štandard (približne 300 až 800 eur), v ktorej už nájdete kvalitnejšie modely, väčšie rozmery, lepšie materiály a aj prevedenie konštrukcií je kvalitnejšie. Tu už môžete od markíz očakávať aj funkcie navyše. Najvyššia trieda je už cenovo niekde inde (začína na cca 1 000 a končí pri niekoľkých tisícoch eur), no máte istotu, že vám markízy z tejto skupiny vydržia roky. Sú odolnejšie voči vetru, dimenzované a majú záruku niekedy až na 10 rokov. Už sú kompletne motorizované, spracované sú do posledného detailu a sú určené aj pre najnáročnejších zákazníkov.

Cenovo dostupné markízy nájdete napr. v ✅ e-shope Alza.sk.

Materiály

Materiál je jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere a určite by ste mali dbať na to, aby bol čo najkvalitnejší. Každý z typov materiálu má iné vlastnosti, preto nemusí tak dobre tieniť, držať si svoju farbu alebo tvar. Okrem toho je dôležitý naprílad aj sklon markízy a aj farba. Poďme si roztriediť markízy do skupín podľa materiálov plachty:

  • Polyester – markízy z polyesteru majú krásne žiarivé farby a na prvý pohľad upútajú. Na druhej strane tento materiál nemusí vydržať rôzne poveternostné vplyvy. Vplyvom slnečného žiarenia krásne farby rýchlo blednú. Keďže u nás máme aj veľa upršaných, aj slnečných dní, tak polyester veľmi neodporúčame. Nájdete ho predovšetkým na lacnejších modeloch.
  • Akryl – je trvácnou látkou, ktorá bežne vydrží aj 10 rokov, je odolná proti vode a UV žiareniu. Na výber je nadstavbový akryl s odľahčenými vláknami, vhodný pre markízy s väčšími rozmermi. Materiál je ľahký a nezachytáva sa naň špina. Akryl s dvojitou impregnáciou sa zas odporúča na miesta, kde je sychravejšie počasie. Keďže je tento typ látky pevný, odolá aj väčšiemu náporu vody. Netreba však zabúdať na to, že markízy sú podobné ako slnečníky, preto je lepšie ich pred dažďom ochrániť a zmotať ich alebo zatiahnuť.

Ako sa o ne starať v nepriaznivom počasí?

V lete je starostlivosť o markízy jednoduchá. Ak svieti slnko, markízu jednoducho vytiahnete do požadovanej polohy, aby vám tienila tak, ako potrebujete. Ale čo keď sa zrazu z neba pustí prudký dážď, prípadne sa už blíži obdobie zimy? Každá markíza sa skladá z pevnej konštrukcie a látkovej časti – oba materiály by mali byť odolné voči poveternostným podmienkam. Preto sa nemusíte báť aj pri daždi alebo snehu. Ak je vaša markíza z dostatočne kvalitného materiálu, tak by to mala vydržať a ochráni pred dažďom aj vašu terasu.

Zaťahovacia markíza

Drahšie modely majú dokonca senzory, ktoré vás upozornia na silný vietor a dážď. Vtedy je už naozaj potrebné markízu schovať a ochrániť, v prípade automatizovaných modelov sa markíza zatiahne sama. V zimnom období je samozrejmé, že by mali byť markízy celý čas schované. Pred ich zazimovaním sa uistite, že sú čisté a suché, aby vám počas zimy nesplesneli.

Moderné riešenie – pergoly

Vyznačujú sa pevnosťou, trvácnosťou a odolnosťou proti (takmer) akýmkoľvek poveternostným podmienkam. Pergoly majú oproti markízam tú výhodu, že majú okrem hornej tieniacej plochy aj priestor na upevnenie bočných clon, vďaka ktorým na vás nebude svietiť slnko počas akejkoľvek časti dňa. Rovnako vás ochránia pred bočným vetrom, dažďom alebo snehom, takže môžete na terase sedieť aj v nepriaznivom a chladnom počasí. Čo by ste si mali všímať pri výbere? Dôležité je poriadne preskúmať konštrukciu pergoly, materiály, spôsob uchytenia k domu a aj rozmery.

Najčastejšie používané materiály

Keďže sú pergoly samostatne stojace, tak ich môžete kedykoľvek dokúpiť, zmontovať a máte tienenie hotové. Konštrukcia môže byť upevnená dvomi spôsobmi – do zeme alebo do zeme aj do steny. Ak máte dom zateplený vrstvou polystyrénu, tak to môže byť pri ukotvovaní problém, keďže je to o čosi zložitejšie. V tomto prípade zvoľte len kotvenie do zeme.

Poďme ale k materiálom, ktoré sú na pergoly najlepšie a majú dlhú výdrž. Hlavná konštrukcia celej pergoly býva najčastejšie z hliníka. Je to kvôli tomu, že hliník nie je náročný na údržbu, nepodlieha korózií, odoláva poveternostným podmienkam a je pevný. Klasické pergoly s textilnou strechou už sú OUT, pretože oproti pevnej konštrukcií toho až tak veľa nevydržia. Na druhej strane sa stávajú čoraz obľúbenejšími bioklimatické pergoly, ktoré majú strechu vyrobenú z naklápateľných hliníkových lamelov. Sú na ovládanie, takže si viete regulovať ich sklon a vďaka tomu si môžete priestor prevetrať, tieniť si alebo necháte prenikať slnečné lúče. Keď ich zatvoríte, tak vám ochránia pred dažďom a snehom.

Čo sa ešte týka ovládania, tak môže byť napojené na centrálne ovládanie, prípadne ich môžete polohovať pomocou ovládača. Čím vyššia je cena pergol, tým viac príslušenstva a funkcií dostanete. Môžu mať aj bočné clony, zabudované LED svetlá, reproduktory na hudbu alebo vrstvu navyše z vysúvateľnej vodeodolnej látky.

Vyberáme z nášho katalógu

Základné rozdiely medzi markízami a pergolami

Základný rozdiel medzi markízami a pergolami je, že pergoly môžu byť aj samostatne stojace a markízy sú vždy primontované k stene. Mnoho ľudí si pergoly dokonca mýli s altánkom, no práve to, že bývajú len na terase a nemajú bočné steny, ich od altánkov odlišuje. A aké sú ďalšie rozdiely medzi markízami a pergolami?

Drevená pergola

  • Ochrana pred slnkom – keď je pergola pripevnená k bočnej strane domu, tak spĺňa množstvo podobných funkcií ako markíza. Cez pergoly s mriežkovanou strechou však prenikajú slnečné lúče, len nie sú nasmerované na vás. Výhoda markíz spočíva v tom, že dokážu udržať na terase o čosi chladnejší vzduch (najmä tie s bočnými stenami). Treba teda dobre zvážiť, či chcete na svoju terasu len tienenie alebo aj to, aby váš vzduch zostal chladný.
  • Spôsob inštalácie – výsuvné markízy sú vyhotovené z ľahkých, no zároveň odolných materiálov, vďaka ktorým je inštalácia jednoduchá a nebudete potrebovať žiadnu profesionálnu pomoc. Je ich možné nainštalovať doma na terase aj na balkóne. Naopak, pri pergolách je už inštalácia o čosi zložitejšia. Potrebujete dostatok miesta na zasadenie stĺpov do zeme. Tiež si na to potrebujete vyhradiť dostatok času, úsilia a odborných znalostí.

Ďalšie možnosti tienenia

Ak ste si už markízy a pergoly vyskúšali, no nevyhovovali vám, prípadne nechcete investovať tak veľa práve do týchto dvoch spôsobov tienenia, môžete si vybrať z ďalších spôsobov tienenia.

Klasické a lacné riešenie

Slnečník! Ľudia si ho kupujú do svojich záhrad desiatky rokov, tak sa už vyšperkovala jeho kvalita a dizajn. Jeho najväčšou výhodou je mobilita. Postaviť sa dá jednoducho kdekoľvek ho práve potrebujete. Na terasu, k ohnisku pri opekaní, k lehátkam pri opaľovaní alebo si ho môžete zbaliť so sebou na dovolenku.

Podľa funkčnosti a typu konštrukcie sa delia slnečníky na klasické, naklápacie a ramenné (alebo inak: stredové, bočné a nástenné). Klasické modely stoja približne na 150 – 300 €. O čosi drahšie, no zároveň praktickejšie sú naklápacie slnečníky. Ide o stredové modely s možnosťou nakláňať slnečník. Ramenné slnečníky sú spomedzi všetkých tie najdrahšie, no pôsobia luxusne a elegantne. Žrď slnečníka sa nachádza sa nachádza mimo jeho stredovej osi a preto sú ideálne pri stolovaní.

Moderné tieniace plachty

Ide o pomerne nový, no zároveň obľúbený spôsob tienenia v záhrade. Tieniace plachty sú vyrobené zo vzdušnej tkaniny – akrylovej priadze, ktorá sa používa aj pri drahších modeloch markíz. Vďaka tomu majú nižšiu hmotnosť, no zároveň sú pevné a udržia na sebe väčšie nečistoty. Farbu plachty chráni povrchová úprava, sú odolné proti vode a pôsobia veľmi moderne, takže budú dizajnovým kúskom vo vašej záhrade.

Dostupné sú na trhu aj rôzne veľkosti a tvary – trojuholníkové, štvorcové, kruhové, mnohouholníkové, prípadne máte možnosť vymyslieť si tvar a nechať si vyrobiť túto plachtu na mieru. Konštrukcia býva pevná – kovová, zasadená do zeme a výhodou je aj to, že na upevnenie nie je potrebná stena domu. Cena tých najmenších štvorcových plachiet s rozmerom 3 x 3 metre je približne 50 €.

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

20/06/2021 20:39
Magie

mam podobnu terasu a zrovna vyberame nejaku clonu, strechu, lebo tam mame velky set sedacich vakov wegett, stolik a deti tam maju hračky a nechcem, aby to zmoklo

21/06/2021 14:56
Barbora

Podľa mňa má oboje svoje plusy. Keď sme bývali v byte, mali sme markízu nad balkónom a v dome máme pergolu, každý rok sa teším na to, ako okolo nej vyrastú ruže a bude krásne vyzerať už z diaľky

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...Publikované dňa: 18.06.2021
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Záhradný krb z tehly alebo ytongu – návrh, hĺbka základu pod záhradný krb, stavbaZáhradný krb z tehly alebo ytongu – návrh, hĺbka základu pod záhradný krb, stavba

Záhradný krb je centrálnym bodom záhrady a večerným posedeniam dodá teplo a tú správnu náladu. Stavba vonkajšieho krbu však má svoje jedinečnosti, na ktoré je treba myslieť.

Drevené, betónové, plastové podhrabové dosky – ukladanie, montáž, cena, skúsenostiDrevené, betónové, plastové podhrabové dosky – ukladanie, montáž, cena, skúsenosti

Súčasťou každého oplotenia by mali byť nielen pevné oporné stĺpy, ale aj pevná a spoľahlivá bariéra. Najlepšou bariérou pod oplotenie sú podhrabové dosky.

Ako vybrať stolovú pílu? Najlepšie ponúka Scheppach, Makita, DeWalt, Güde, Einhell a BoschAko vybrať stolovú pílu? Najlepšie ponúka Scheppach, Makita, DeWalt, Güde, Einhell a Bosch

Potrebujete niečo odpíliť alebo narezať? V tom prípade vám poradíme, ako si vybrať tú najlepšiu stolovú pílu.