1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Echinacea – pestovanie a starostlivosť. Jej účinky sú neoceniteľné

Echinacea je pomerne populárna rastlina. Svoju popularitu získala jednak pre svoj pôvabný vzhľad, ktorý pridá na kráse vašej záhrade a jednak vďaka liečivým účinkom, ktorými disponuje.

Echinacea - pestovanie, starostlivosť a zber

Najčastejšie sa používa pri liečbe chrípky a nachladnutiu, ale jej liečivé účinky siahajú oveľa ďalej. Ak ju chcete spoznať a možno aj pestovať doma, pozorne čítajte. 

Ako vyzerá a odkiaľ pochádza?

Je to trvalka, ktorá pochádza zo Spojených štátov amerických a pokladá sa za posvätnú bylinku Indiánov. Vďaka miernemu teplému podnebiu, sa jej perfektne darí aj u nás. Rastie do výšky 150 cm. Listy majú kopijovitý, eliptický alebo vajcovitý tvar a sú dlhé až 10 cm. Kvety sú veľké asi 14 cm, môžu mať rôznu farbu a hustotu okvetia (podľa druhu Echinacei). Semienká sa nachádzajú v pichľavom kvetnom lôžku. Kvety sa podobajú na margarétku.

Echinacea druhy

V záhradách nájdeme prevažne Echinaceu purpurovú, ale existuje mnoho ďalších druhov Echinacei, ktoré sa od seba odlišujú farbou a hustotou okvetia. Existujuje až 10 druhov Echinacei, tu sú:

 • Echinacea angustifolia = úzkolistá (fialkastá)
 • Echinacea atrorubens = fialová trstina
 • Echinacea laevigata = hladká trstina, purpurová,
 • Echinacea pallida - bledo-purpurová
 • Echinacea paradoxa - nápadná (má žltý kvet)
 • Echinacea purpurea - fialová
 • Echinacea sanguinea - krvavá
 • Echinacea simulata - fialová málokvetá
 • Echinacea tennesseensis - fialová.

Na liečivé účely sa zbiera Echinacea angustifolia, Echinacea pallida a Echinacea purpurea.

Prečo sa pestuje - účinky

Echinacea je pestovaná na celom svete, pretože má blahodárne účinky na rozličné ochorenia, infekcie a zápaly. Dokonca sa hovorí, že má proti-rakovinové účinky. Tu je jej liečivá sila:

 • odstraňuje problémy s trávením = pálenie záhy, nadúvanie, plynatosť, brušný týfus,
 • zmierňuje príznaky poruchy pozornosti a poruchy pozornosti s hyperaktivitou ( AD a ADHD),
 • telu dodáva potrebnú energiu, teda lieči syndróm chronickej únavy,
 • je vhodná na záškrt,
 • odstraňuje závraty,
 • vaginálne infekcie a choroby = genitálny herpes, syfilis, mykózy, kvasinky,
 • na ochorenie ďasien,
 • migrénu,
 • reumu,
 • infekciu krvi,
 • streptokoková infekcia,
 • chrípka, angína, nachladnutie,
 • infekcie močových ciest.

Účinky čerstvej a sušenej echinacei

Echinacia - pestovanie a starostlivosť

Kde sa jej bude najviac dariť?

Tejto zázračnej trvalke by ste v záhrade mali vybrať miesto, kde síce svieti slnko, ale nie príliš, pretože hoci ide o teplomilnú rastlinku, nemá rada priame slnečné žiarenie a ani veterné miesta. Vyberte teda akýsi polotieň. Pri vysádzaní sadeníc myslite na to, že kvetina poriadne narastie a zmohutnie. Aj vďaka dlhým koreňom sa jej mimoriadne darí na svahoch. Obľubuje hlinitopiesočnatú pôdu.

Ako rastie a ako sa rozmnožuje?

Prvé dni si vyžaduje zalievanie, potom čo sa zakorení znáša aj dlhšie sucho. Počas prvého roka narastie len prízemná ružica listov. Druhý rok pribúdajú stonky, na ktorých vyrastajú veľké krásne kvety v priemere 14 cm.  Je potrebné ju neustále odburiňovať. Počas prvého roka nekvitne. Rozmnožuje sa delením trsov už po 2. roku, lepšie však po 3., kedy je už dostatočne silná.

Čo s ňou cez zimu?

V októbri sa strihajú odkvitnuté kvety, ale ak ich neostriháte nič sa nedeje. Budú vám záhrady zdobiť pichľavé hlavičky so semienkami a ostriháte ju až v marci. Echinacea nemá rada mráz, ale počas našej zimy by sa jej nemalo nič stať. Aj napriek tomu pred začiatkom zimy nahrňte pri koreň viac pôdy, ktorá zabezpečí bezpečnejšie prezimovanie. V chladných oblastiach sa navyše prikrýva čečinou.

Kedy ju vysievať a ako ju pestovať zo semena?

Pestovanie zo semienka sa uskutočňuje tak, že z pichľavého kvetnatého lôžka sa počas jesene odoberú semená, ktoré sa sejú už vo februári až marci do skleníka, pareniska alebo do debničky, ktorá musí byť v miestnosti za sklom. Semienká sa sejú plytko a klíčia dosť dlho, asi 6 týždňov.

Echinaceu možno pestovať aj zo semena

Po uplynutí tohto času ich začíname pikírovať po jednom do malých nádobiek a koncom júna ich môžeme vysádzať na stanovište v spone, aspoň 30-krát po 40 cm. Hnojíme vyzretým humusom.

Siatie na záhon

Pred samotným siatím musí byť pôda spracovaná a pohnojená organickým hnojivom. Siatie do záhonu uskutočňujeme koncom apríla a to do sponu 25 x 50 cm po 5 semien. Sejeme plytko 1 až 1,5 cm do hĺbky. Semienka klíčia pomaly, v priebehu 4 týždňov.

Čo a kedy sa zbiera?

Na prípravu domácich čajov, elixírov a liečiv sa využíva, resp. zbiera celá rastlina, teda od koreňa až po kvet. Kvet s malým kúskom stonky sa zbiera, keď je plne rozkvitnutý. Následne sa suší v tieni. Koreň na zber musí mať min. 2 roky. Môže sa používať čerstvý, ale aj sušený. Vykope sa v októbri alebo v marci, umyje sa, môže sa narezať a nechá sa vysušiť v tieni. Vňať sa zbiera v júli. 

Využitie Echinacei pre naše zdravie

Bylinka má vnútorné i vonkajšie použitie. Vnútorne sa používa hlavne vo forme extraktu z koreňovej časti a čaj z kvetov či z vňate. Na vonkajšie použitie sa využíva nálev alebo masť predovšetkým na rany, preležaniny, pooperačné jazvy a rany, omrzliny, psoriázu, exzémy, herpesy a podobne. 

Pripravte si liečivú šálku čaju

Čaj do jednej šálky si pripravíme tak, že jednu kávovú lyžičku posekanej bylinky necháme 10 min. lúhovať vo vriacej vode. Odporúča sa piť 3-krát denne 2-3 týždne, pretože účinok sa dostaví až po 2 týždňoch. Medzi čajovou kúrou sa robia dlhšie pauzy, to znamená, že po 3 týždňoch si dajte na 2 týždne pauzu a znovu pokračujte v kúre. 

Využitie echinacei - čaj, tinktúra, extrakt z koreňa, či masť

Ako urobiť extrakt?

Kvety a koreň zalejete kvalitným, silným alkoholom a necháte 3 týždne lúhovať, občas pretrepte. Následne prefiltrujte tekutinu a nalejte do fľaštičky. Denne sa užíva 3-krát po 20 kvapiek, ale pri chrípke až 50 kvapiek.

Príprava masti

Masť sa pripravuje z extraktu, ktorý sa zmieša s lanolínom. Takto vzniknutá masť sa používa hlavne pri rozličných kožných ochoreniach. Dávkuje sa podľa potreby, v jednoduchších prípadoch 2-krát denne v ťažších 3-krát denne.

Ako sadiť ruže

Ako sadiť ruže

Pohľad na mimoriadne obľúbené ruže si môžete dopriať každý deň. Výsadba a starostlivosť o ruže totiž nie je žiadna veda. My vám dnes prezradíme ako sa ruže sadia.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...



Publikované dňa: 25.08.2019
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vianočná ruža - pestovanie, kvitnutie, rozmnožovanie, starostlivosť Vianočná ruža - pestovanie, kvitnutie, rozmnožovanie, starostlivosť

Táto kráska z Južnej Ameriky môže byť celoročnou potešiteľkou príbytkov a Vianoce nám každoročne spestrí kvitnutím. Chce to len trochu viac starostlivosti ako len konzumného prístupu.

Vrizea, Vriesea, Bromélia – Pestovanie, polievanie, rozmnožovanie, starostlivosť Vrizea, Vriesea, Bromélia – Pestovanie, polievanie, rozmnožovanie, starostlivosť

Vďaka svojim okúzlujúcim kvetom, ktoré pripomínajú horiace meče, je "ihlou v oku" v každom kvetinárstve. Ak po nej túžite aj vy, prezradíme vám všetko čo potrebujete vedieť o pestovaní...

Rodinné šťastie (Soleirolia) – Pestovanie, polievanie. Rodinné šťastie (Soleirolia) – Pestovanie, polievanie.

Je veľmi vrtkavé a akurát, keď nechcete, je ho až až a keď po ňom túžite, nie a nie ho vypestovať. V našom článku vám povieme všetko potrebné o pestovaní Rodinného šťastia!