Echinacea – pestovanie a starostlivosť. Jej účinky sú neoceniteľné

Echinacea je pomerne populárna rastlina. Svoju popularitu získala jednak pre svoj pôvabný vzhľad, ktorý pridá na kráse vašej záhrade a jednak vďaka liečivým účinkom, ktorými disponuje.

Echinacea - pestovanie, starostlivosť a zber

Najčastejšie sa používa pri liečbe chrípky a nachladnutiu, ale jej liečivé účinky siahajú oveľa ďalej. Ak ju chcete spoznať a možno aj pestovať doma, pozorne čítajte. 

Ako vyzerá a odkiaľ pochádza?

Je to trvalka, ktorá pochádza zo Spojených štátov amerických a pokladá sa za posvätnú bylinku Indiánov. Vďaka miernemu teplému podnebiu, sa jej perfektne darí aj u nás. Rastie do výšky 150 cm. Listy majú kopijovitý, eliptický alebo vajcovitý tvar a sú dlhé až 10 cm. Kvety sú veľké asi 14 cm, môžu mať rôznu farbu a hustotu okvetia (podľa druhu Echinacei). Semienká sa nachádzajú v pichľavom kvetnom lôžku. Kvety sa podobajú na margarétku.

Echinacea druhy

V záhradách nájdeme prevažne Echinaceu purpurovú, ale existuje mnoho ďalších druhov Echinacei, ktoré sa od seba odlišujú farbou a hustotou okvetia. Existujuje až 10 druhov Echinacei, tu sú:

 • Echinacea angustifolia = úzkolistá (fialkastá)
 • Echinacea atrorubens = fialová trstina
 • Echinacea laevigata = hladká trstina, purpurová,
 • Echinacea pallida - bledo-purpurová
 • Echinacea paradoxa - nápadná (má žltý kvet)
 • Echinacea purpurea - fialová
 • Echinacea sanguinea - krvavá
 • Echinacea simulata - fialová málokvetá
 • Echinacea tennesseensis - fialová.

Na liečivé účely sa zbiera Echinacea angustifolia, Echinacea pallida a Echinacea purpurea.

Prečo sa pestuje - účinky

Echinacea je pestovaná na celom svete, pretože má blahodárne účinky na rozličné ochorenia, infekcie a zápaly. Dokonca sa hovorí, že má proti-rakovinové účinky. Tu je jej liečivá sila:

 • odstraňuje problémy s trávením = pálenie záhy, nadúvanie, plynatosť, brušný týfus,
 • zmierňuje príznaky poruchy pozornosti a poruchy pozornosti s hyperaktivitou ( AD a ADHD),
 • telu dodáva potrebnú energiu, teda lieči syndróm chronickej únavy,
 • je vhodná na záškrt,
 • odstraňuje závraty,
 • vaginálne infekcie a choroby = genitálny herpes, syfilis, mykózy, kvasinky,
 • na ochorenie ďasien,
 • migrénu,
 • reumu,
 • infekciu krvi,
 • streptokoková infekcia,
 • chrípka, angína, nachladnutie,
 • infekcie močových ciest.

Účinky čerstvej a sušenej echinacei

Echinacia - pestovanie a starostlivosť

Kde sa jej bude najviac dariť?

Tejto zázračnej trvalke by ste v záhrade mali vybrať miesto, kde síce svieti slnko, ale nie príliš, pretože hoci ide o teplomilnú rastlinku, nemá rada priame slnečné žiarenie a ani veterné miesta. Vyberte teda akýsi polotieň. Pri vysádzaní sadeníc myslite na to, že kvetina poriadne narastie a zmohutnie. Aj vďaka dlhým koreňom sa jej mimoriadne darí na svahoch. Obľubuje hlinitopiesočnatú pôdu.

Ako rastie a ako sa rozmnožuje?

Prvé dni si vyžaduje zalievanie, potom čo sa zakorení znáša aj dlhšie sucho. Počas prvého roka narastie len prízemná ružica listov. Druhý rok pribúdajú stonky, na ktorých vyrastajú veľké krásne kvety v priemere 14 cm.  Je potrebné ju neustále odburiňovať. Počas prvého roka nekvitne. Rozmnožuje sa delením trsov už po 2. roku, lepšie však po 3., kedy je už dostatočne silná.

Čo s ňou cez zimu?

V októbri sa strihajú odkvitnuté kvety, ale ak ich neostriháte nič sa nedeje. Budú vám záhrady zdobiť pichľavé hlavičky so semienkami a ostriháte ju až v marci. Echinacea nemá rada mráz, ale počas našej zimy by sa jej nemalo nič stať. Aj napriek tomu pred začiatkom zimy nahrňte pri koreň viac pôdy, ktorá zabezpečí bezpečnejšie prezimovanie. V chladných oblastiach sa navyše prikrýva čečinou.

Kedy ju vysievať a ako ju pestovať zo semena?

Pestovanie zo semienka sa uskutočňuje tak, že z pichľavého kvetnatého lôžka sa počas jesene odoberú semená, ktoré sa sejú už vo februári až marci do skleníka, pareniska alebo do debničky, ktorá musí byť v miestnosti za sklom. Semienká sa sejú plytko a klíčia dosť dlho, asi 6 týždňov.

Echinaceu možno pestovať aj zo semena

Po uplynutí tohto času ich začíname pikírovať po jednom do malých nádobiek a koncom júna ich môžeme vysádzať na stanovište v spone, aspoň 30-krát po 40 cm. Hnojíme vyzretým humusom.

Siatie na záhon

Pred samotným siatím musí byť pôda spracovaná a pohnojená organickým hnojivom. Siatie do záhonu uskutočňujeme koncom apríla a to do sponu 25 x 50 cm po 5 semien. Sejeme plytko 1 až 1,5 cm do hĺbky. Semienka klíčia pomaly, v priebehu 4 týždňov.

Čo a kedy sa zbiera?

Na prípravu domácich čajov, elixírov a liečiv sa využíva, resp. zbiera celá rastlina, teda od koreňa až po kvet. Kvet s malým kúskom stonky sa zbiera, keď je plne rozkvitnutý. Následne sa suší v tieni. Koreň na zber musí mať min. 2 roky. Môže sa používať čerstvý, ale aj sušený. Vykope sa v októbri alebo v marci, umyje sa, môže sa narezať a nechá sa vysušiť v tieni. Vňať sa zbiera v júli. 

Využitie Echinacei pre naše zdravie

Bylinka má vnútorné i vonkajšie použitie. Vnútorne sa používa hlavne vo forme extraktu z koreňovej časti a čaj z kvetov či z vňate. Na vonkajšie použitie sa využíva nálev alebo masť predovšetkým na rany, preležaniny, pooperačné jazvy a rany, omrzliny, psoriázu, exzémy, herpesy a podobne. 

Pripravte si liečivú šálku čaju

Čaj do jednej šálky si pripravíme tak, že jednu kávovú lyžičku posekanej bylinky necháme 10 min. lúhovať vo vriacej vode. Odporúča sa piť 3-krát denne 2-3 týždne, pretože účinok sa dostaví až po 2 týždňoch. Medzi čajovou kúrou sa robia dlhšie pauzy, to znamená, že po 3 týždňoch si dajte na 2 týždne pauzu a znovu pokračujte v kúre. 

Využitie echinacei - čaj, tinktúra, extrakt z koreňa, či masť

Ako urobiť extrakt?

Kvety a koreň zalejete kvalitným, silným alkoholom a necháte 3 týždne lúhovať, občas pretrepte. Následne prefiltrujte tekutinu a nalejte do fľaštičky. Denne sa užíva 3-krát po 20 kvapiek, ale pri chrípke až 50 kvapiek.

Príprava masti

Masť sa pripravuje z extraktu, ktorý sa zmieša s lanolínom. Takto vzniknutá masť sa používa hlavne pri rozličných kožných ochoreniach. Dávkuje sa podľa potreby, v jednoduchších prípadoch 2-krát denne v ťažších 3-krát denne.

Ako sadiť ruže

Ako sadiť ruže

Pohľad na mimoriadne obľúbené ruže si môžete dopriať každý deň. Výsadba a starostlivosť o ruže totiž nie je žiadna veda. My vám dnes prezradíme ako sa ruže sadia.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...Publikované dňa: 25.08.2019
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Lienka a zlatoočka – výborní pomocníci proti voškámLienka a zlatoočka – výborní pomocníci proti voškám

Ako vypestovat ananás z odrezkuAko vypestovat ananás z odrezku

Toto šťavnaté, aromatické ovocie poteší nielen svojou chuťou, no poslúži aj ako interiérový doplnok. V dnešnom článku vám prezradíme ako ho doma pestovať z odrezkov v kvetináči.

Šalvia lekárska – pestovanie v byte v kvetináči, zber, druhyŠalvia lekárska – pestovanie v byte v kvetináči, zber, druhy

Šalvia je nenáročná bylinka, ktorá je typická svojou aromatickou vôňou. Existujú stovky odrôd šalvie, niektoré zdroje uvádzajú až 900 druhov po celom svete. V texte sa dozviete o šalvii,...