Pestovanie ihličnanov v záhrade a kvetináči – kedy sadiť, strihať, aké hnojivo a postrek použiť?

Ihličnany sú vždy skvelou voľbou do každej záhrady. Nevyžadujú si takmer žiadnu starostlivosť, sú pomerne odolné proti škodcom, a tak dokážu skrášliť záhradu aj začínajúcim záhradkárom. Aj napriek tomu je dobré poznať, ako im vytvoriť čo najideálnejšie podmienky, kde ihličnany vysádzať a ako sa o ne starať.

Ihličnany v záhrade

V tomto článku vám preto prinášame niekoľko tipov, ako na pestovanie ihličnanov v záhrade.

Aké ihličnany zvoliť do záhrady

Ihličnany sú stálozelené stromy a kry, ktoré si ponechávajú ihličie na konároch po celý rok (až na niekoľko výnimiek), takže v záhrade pôsobia efektne aj vtedy, keď už iné rastliny odkvitli a stromy zhodili listy. Pre čo najzaujímavejší výsledok je však vhodné kombinovať rôzne druhy ihličnanov. Niektoré majú totiž ihličie dlhšie, iné kratšie; niektoré druhy sú hustejšie, iné redšie. Líšia sa od seba aj farebne, môžu byť sýtozelené až tmavé alebo úplne svetlučké či žltkasté až oranžové. Rozličné tvary majú taktiež ich šišky a niektoré tvoria aj bobule, ktoré výsadbu ešte viac ozvláštnia.

Medzi najobľúbenejšie ihličnany patria:

 • Borovice – Sú veľmi obľúbené, pretože sa im darí v akejkoľvek pôde. Jestvujú pritom rôzne odrody, väčšieho aj menšieho vzrastu. Obľúbená je borovica sosna, borovica lesná a borovica horská, tzv. kosodrevina, ktorá je nižšieho vzrastu a hodí sa do skaliek.
 • Smreky – U nás snáď najrozšírenejšie a najznámejšie ihličnany. Veľmi obľúbený je smrek sivý, ktorý má hustý kužeľovitý tvar, či smrek pichľavý, ktorý má modrasté až strieborné sfarbenie. V zime naň možno umiestniť svetielka a poslúži ako vonkajší vianočný stromček.
 • Borievky – Borievky majú husté mäkké ihličie a vytvárajú špicaté kríky. Sú preto ideálne do skaliek aj menších záhradiek. Obľúbená je borovica šupinatá s modrosivým ihličím aj borievka čínska so sýtozelenou farbou a nepravidelne usporiadanými vetvami.
 • Cyprušteky – Cyprušteky sa vyskytujú hlavne v teplejších zónach a jestvuje ich viac ako 20 druhov. Kríky dorastajú do výšky 1,5 až 2 m, takže sú vhodné aj do menších záhradiek, no stromové druhy môžu dosiahnuť aj 20 m. Obľúbený je napr. cypruštek tupolistý alebo cypruštek arizonský.
 • Tisy – Tisy sú kry s krásnymi červenými bobuľami, ktoré vyniknú v každej záhrade. Keďže majú menší vzrast, hodia sa do skaliek. Najobľúbenejšie odrody sú tis červený, tis obyčajný, ale aj tis japonský so zlatožltým ihličím.
 • Jedle – Pre naše prostredie sú tieto ihličnany úplne charakteristické a sú veľmi dostupné. Nájdete ich vyše 40 druhov, pričom najčastejšie majú tuhé a krátke ihličie sfarbené do sýtozelenej farby. Šišky sú vzpriamené a dobre viditeľné. Známa je jedľa kórejská, nordmannova jedľa či jedľa španielska.
 • Tuje – S obľubou sa využívajú ako živý plot, pretože sú pekne husté, a tak pekne oddelia vašu záhradu od okolia. Jestvujú rôzne druhy, farby a veľkostí tují, takže si máte z čoho vyberať, no často sa siaha po tuji západnej. Sú náchylné na vysychanie, takže sa treba postarať o zálievku hlavne v lete.
 • Cédre – Tieto ihličnany sa často pestujú ako bonsaje, no skvelo sa hodia aj ako mohutné ihličnany do záhrady. Sú to veľmi odolné stromy a majú krásne vetvy obsypané šiškami. Známe odrody sú céder himalájsky, céder atlantický a céder sibírsky.

Borievka ako bonsaj

Ako využiť ihličnany na záhrade

Druh ihličnanov si vyberajte aj podľa toho, akým spôsobom a kam chcete drevinu vysadiť. Ihličnany sa využívajú niekoľkým spôsobmi. Obľúbené sú živé ploty, teda radové výstavby ihličnanov, ktoré vytvárajú neprehľadnú stenu, čím oddeľujú priestory, prinášajú súkromie a pokoj. Takéto ihličnany musia byť husté, najlepšie rýchlo rastúce a dostatočne vysoké. Ihličnany možno využiť ako solitéry alebo samostatne rastúce stromy či kry, ktoré majú tvoriť dominantu určitej časti záhrady. V prípade smrekov či jedlí sa v zime dajú dobre vyžiť ako vianočné stromčeky. Exotickejšie vyzerajúce ihličnany zase dobre dopĺňajú oddychovú časť záhrady.

Ďalším využitím je zasadenie v skalke. Do skaliek je potrebné vyberať stromy a kry menšieho vzrastu, prípadne plaziace sa rastliny a kosodreviny. Výborné sú horské dreviny, ktoré sú zvyknuté na nehostinné prostredie skál. Vždy je však potrebné zvážiť, s akými rastlinami daný ihličnan kombinujete, aby iným rastlinám netienil. Určitú časť ihličnanov je možné pestovať aj v kvetináčoch. Ide o menšie a trpasličie dreviny, ktoré takto výborne vyniknú na terasách, balkónoch a v okolí bazénov. Môžu pôsobiť exoticky a dovolenkovo aj vytvárať zástenu pred zvedavými pohľadmi.

Ako vysádzať ihličnany do záhrady

Ihličnany je najlepšie vysádzať buď na jar, od marca do začiatku mája, alebo až na jeseň, od septembra do októbra. Na vysádzanie si nevyberajte príliš horúci a slnečný deň, aby strom či ker nadmerne nevysychal.

 1. Jama musí byť širšia než kvetináč – Prvým krokom je kopanie jamy. Tá musí byť širšia než kvetináč, v ktorom ste ihličnan kúpili. Musíte totiž počítať s tým, že korene porastú do šírky, čo im uľahčíte tým, že pôda v okolí nebude utlačená. To isté urobte s dnom jamy. Za pomoci rýľa uvoľnite utlačenú pôdu a prevzdušníme ju, aby sa strom ľahšie zakorenil.
 2. Upravte korene ihličnana – Po vybratí ihličnana z kvetináča odstráňte prečnievajúce korene, ktoré prerástli cez otvory kvetináča. Koreňová sústava bude v pevnom tvare kopírujúcom tvar kvetináča. Rukami tvar mierne rozrušte, čím podporíte rast koreňov aj mimo tohto tvaru.
 3. Namočte korene – Pred presadením do pôdy môžete na 20 – 30 minút namočiť korene do nádoby s vodou. Vo vode môžete rozpustiť roztok na podporu rastu koreňov. Takto bude presádzanie pre ihličnan hladšie a strom sa rýchlejšie v pôde zakorení.
 4. Ihličnan vložte do jamy – Uistite sa, že je jama dostatočne hlboká. Vrchná časť koreňov by mala byť na úrovni pôdy. Ak je jama príliš hlboká, doplňte pôdu. Strom nesaďte príliš hlboko, inak sa zabrzdí rast koreňov.
 5. Zasypte korene – Pred zasypaním pôdou si tiež všimnite, či je strom postavený rovno a nenakláňa sa do strany. Je vhodné, ak vám pri zasypávaní niekto pomôže a podrží vrchol stromu, aby zostal rovno. Pri zasypávaní vyplňte aj priestor medzi koreňmi, aby tam nezostali diery, a pôdu pritlačte. Pôdu môžete zvrchu udupať tak, aby bola prehĺbená smerom k stromu, vďaka čomu pri polievaní stečie voda priamo k stromu.
 6. Nezabudnite na zálievku – Napokon nezabudnite strom zaliať výdatnou zálievkou a v najbližších dňoch mu poskytnúť dostatok vody.
 7. Tip 1: Ak ide o mladý a tenký stromček, ktorý by mohol ohnúť a poškodiť vietor, zapichnite do pôdy palicu a strom prichyťte povrazmi.
 8. Tip 2: Mnohým ihličnanom prospieva vrstva mulču, ktorú stačí rozprestrieť okolo kmeňa vysadeného stromu alebo kru. Mulč udrží korene v lete v chlade a v zime ich ochráni pred mrazom.

Ako sadiť ihličnany do záhrady

Priepustná pôda, polotieň a bohatá zálievka

Obrovskou výhodou ihličnanov je ich nenáročnosť. Dajú sa pestovať takmer za každých podmienok a či už máte slnečnú alebo tienistú záhradu, ťažkú alebo ľahkú pôdu, do každých podmienok sa nájde aspoň niekoľko druhov ihličnanov, pre ktoré sú dané podmienky ideálne.

Pôda

Väčšina ihličnanov nemá vysoké nároky na pôdu a darí sa im v ľahších i ťažších pôdach, bohatších na živiny aj menej v priaznivých podmienkach. Prevažne sa im však darí v priepustnej pôde, ktorá nezadržiava vodu, preto je dobré pôdu premiešať s pieskom, kôrou alebo štrkom, čím sa zlepší odtok vody. V príliš vlhkej pôde môže dôjsť k odhnitiu koreňov. Pôda by mala byť mierne kyslá, avšak niekoľko ihličnanov rastie lepšie v pôde s neutrálnym a dokonca zásaditým pH, preto si vždy overte informácie o konkrétnej drevine.

Stanovište

Pri plánovaní výsadby ihličnanov sa uistite, že im doprajete navôkol dostatok priestoru, predovšetkým ak má strom či ker rásť na hranici pozemku. Vtedy je dobré sadiť 0,5 – 1 m od hranice, keďže treba počítať s tým, že strom ešte narastie. Ihličnany sú dosť tolerantné, čo sa týka slnečných podmienok, no najlepšie sa im darí v polotieni. Sú aj druhy, ktorým vyhovuje vyslovene slnečné stanovište alebo naopak, hlboký tieň. Takže si určite budete vedieť vybrať ihličnan do každého kúta vašej záhrady.

Zálievka

Ihličnany nepotrebujú žiadnu extra starostlivosť so zavlažovaním, ale je potrebné sa o ne starať po presadení. Týka sa to čerstvo zasadených ihličnanov a nových stromov, ktoré je lepšie prvé mesiace zalievať, aby sa dobre zakorenili. Každé 3 dni skontrolujte pôdu, či je potrebné ich poliať. Do pôdy strčte prst a skúšajte, či je pôda suchá. V takom prípade strom zalejte dostatočným množstvom vody, aby sa dostala až ku koreňom. Čo sa týka dospelých stromov, vhodné je polievanie v lete, ak sa vyskytnú horúčavy, alebo polievanie u takých druhov, ktoré sú náchylnejšie na vysychanie. Vyhnite sa polievaniu v zime, pretože polievaním by mohli korene zmrznúť.

Ihličnany v záhrade zalievanie

Hnojenie

Ihličnany si nepotrpia na hnojenie a určite nie je potrebné ich hnojiť častejšie než raz za rok. Využiť môžete viacúčelové hnojivo s pomerom 10-10-10, maštaľný hnoj alebo kompost. Tie stačí rozprestrieť v okolí ihličnanu a mierne zapracovať do pôdy. Hnojí sa buď skoro na jar, alebo až v jeseni, predtým, než zamrzne pôda. Ak však na hnojenie zabudnete, nič sa nedeje. Ak sa vášmu ihličnanu nebude dariť, je dobré spraviť rozbor pôdy a dodať mu zložky, ktoré v nej chýbajú.

Strihanie

Prerezávanie ihličnanov nie je vždy nevyhnutné a týka sa predovšetkým tých krov, u ktorých chcete docieliť určitý tvar. Strihanie sa odporúča aj vtedy, pokiaľ nechcete, aby strom prerástol určitú veľkosť, čo sa pri väčších drevinách môže ľahko stať. Pri ostatných ihličnanoch stačí úplne jemné prestrihávanie v podobe odstránenia zoschnutých a poškodených vetiev, príp. konárov napadnutých škodcami a chorobami. Vždy si však dávajte pozor, aby ste nezostrihli viac než 1/3 konára. Prestrihávať by ste mali vždy skoro na jar, vtedy je najlepšie obdobie na odstránenie starých konárov a uvoľnenie miesta pre rast nových vetiev.

Choroby a škodce

Veľmi často sa objavujúcim problémom ihličnanov je hnednutie ihličia a vysychanie. Pokiaľ stromu dodávate dostatok zálievky, môže ísť o roztoče. Tie nemusí byť na prvý pohľad vôbec vidieť a  ich prítomnosť môže byť zrejmá, až keď je neskoro. Stačí pritom zakúpiť prípravok proti roztočom a strom postriekať, pričom postrek je potrebné opakovať.

Odumierajúce ihličie a vetvičky môžu mať za následok hubovité ochorenia – napr. hrdza. Tie sa rozmnožia hlavne počas zimy, ak je vlhko a koruna ihličnanu je hustá, nepriedušná. Hrdzi je treba predchádzať prestrihávaním a dodržiavaním dostatočnej vzdialenosti od iných stromov a krov. Napadnuté konára je potrebné odstrihnúť a použiť fungicídy.

Ďalšia parazitická huba Pestalotiopsis funerea má za následok žltnutie a neskôr hnednutie vrcholkov vetiev. Je potrebné jej predchádzať dostatkom priestoru, prestrihávaním a dopĺňaním dostatku živín do pôdy v podobe kompostu či hnojiva. Ak sa huba objaví, je potrebné včas zasiahnuť prestrihaním a odstránením napadnutých častí a použitím fungicídneho postreku. V prípade, že sa huba rozšíri na príliš veľkú časť rastliny, už sa nebude musieť dať zachrániť.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...Publikované dňa: 08.05.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.

Senecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanieSenecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanie

Či už ste vášnivý pestovateľ alebo s izbovými rastlinami iba začínate, rôzne typy starčekov sú ideálne na každý parapet či poličku. Nemajú totiž vysoké nároky na starostlivosť.

Ako zadržať vodu v záhrade a znížiť jej spotrebuAko zadržať vodu v záhrade a znížiť jej spotrebu

Hospodárenie s vodou v záhrade je rovnako dôležité ako v domácnosti. Preto treba záhradu prispôsobiť tak, aby vedela dažďovú a podzemnú vodu zo studne využiť čo najviac.