Rekonštrukcia záhrady – postup: návrh a realizácia, plán výsadby

Ak chcete, aby bola vaša záhrada vkusná, zladená a zároveň funkčná, treba si rekonštrukciu dobre naplánovať. Samozrejme, všetko to záleží od vašich predstáv, požiadaviek, rozlohy záhrady a dôležitý je aj rozpočet.

Rekonštrukcia záhrady postup

Ešte nemáte s takýmto projektom skúsenosti? V našom článku nájdete okrem celého postupu na rekonštrukciu záhrady aj rady, či sa oplatí záhradný architekt alebo je lepšie poradiť si svojpomocne. Zároveň sa s vami pozrieme aj na to, ako si čo najviac údržbu záhrady uľahčiť a podľa čoho vyberať rastliny aj stromy.

Finančná stránka rekonštrukcie

Prvé, s čím by ste mali pri rekonštrukcií záhrady začať, je detailný plán a stanovenie rozpočtu na tento projekt. Už niekoľko mesiacov vopred (ideálne ešte počas zimy alebo na začiatku jari) si premyslite nasledovné body:

  • Zámer rekonštrukcie.
  • Precízne rozpísaný rozpočet a predbežný prieskum trhu.
  • Aké časti chcete, aby vaša nová záhrada obsahovala.
  • V akom štýle si chcete záhradu zariadiť.
  • Či chcete spolupracovať s architektom.

Všetky tieto položky sú rovnako dôležité. Keď si takto vypracujete plán a stanovíte si svoje požiadavky, tak vám to uľahčí celý proces rekonštrukcie. Hlavne ak ide o komplexnú zmenu záhrady.

Oplatí sa záhradný architekt?

Pri rozhodnutí, že si idete splniť svoju predstavu o dokonalej záhrade, je jasné, že zvažujete aj túto možnosť. Tu je dobré zamyslieť sa nad vašimi schopnosťami. Ak máte skúsenosti v oblasti záhradníctva a stavebníctva, pravdepodobne zvládnete tento proces svojpomocne. Na druhej strane, ak sa do tohto veľmi nerozumiete alebo je vaša rekonštrukcia príliš zložitá, odporúčame radšej požiadať o pomoc odborníka. Požiadať môžete aj o 3D návrh záhrady. 

Záhradný architekt vám pomôže s ideálnym rozvrhnutím celej záhrady, s technickými záležitosťami a dokáže vám naplánovať rôzne efektívne riešenia, o ktorých ste možno ešte ani nepočuli (rôzne závlahové systémy a pod.). Aj keď sa môže zdať investícia do architekta vysoká, vypracovaný projekt a jeho rady vám dokážu množstvo financií ušetriť. V prípade záhrady, ktorá je viac do svahu vám dokáže pomôcť statik. Zabezpečíte si tak, že bude záhrada stabilnejšia.

Financovanie rekonštrukcie

Koľko stojí rekonštrukcia záhrady? Financie sú ďalšou položkou na zozname, ktorú si treba dôkladne premyslieť a naplánovať. Už na začiatku treba rátať s tým, že zvoleného rozpočtu sa presne do centu netreba držať a vo finále sa môže rozpočet navýšiť alebo môžete niečo ušetriť. Hlavne v tejto dobe sa ceny u predajcov veľmi rýchlo menia, a to hlavne smerom nahor. Pri plánovaní rozpočtu si vopred prezrite obchody, v ktorých plánujete nakupovať. Získate tak predstavu o aktuálnej ponuke a cenách.

Rekonštrukcia záhrady cena

Ak je rekonštrukcia vašej záhrady menšia a nie radikálna, čiže zmeníte len niekoľko prvkov, môže vás to vyjsť do pár tisíc eur. V prípade väčších plánov, prestavby a úpravy terénu si už treba pripraviť viac peňazí.

Na financovanie odporúčame použiť vaše vlastné úspory. Veľké zmeny sa môžu financovať aj prostredníctvom úveru z banky, konkrétne spotrebného úveru. Znamená to, že záleží len na vás, na čo tieto peniaze použijete a výdavky nemusíte dokladovať. Zvyčajne sa poskytujú do výšky 10 000 € na 5 rokov. Nevýhodou je vyšší úrok, takže aj preto viac odporúčame vlastné peniaze, ktoré ste si roky odkladali. Ak chcete zvoliť úver, spravte si prieskum vo viacerých bankách a pýtajte sa čo najviac.

Štýl novej záhrady

Často sa stáva, že sa ľuďom páčia rôzne štýly vybavenia záhrady. Aj keď jednotlivé prvky pôsobia samostatne veľmi pekne, skombinované dokopy môžu pôsobiť chaoticky a gýčovo. Ideálne je, ak máte vybraný jeden štýl. Máte zariadený domov do jednotného štýlu? Pokojne ho môžete zvoliť aj do záhrady. Pri prechode z interiéru do exteriéru to bude pôsobiť ako jednotný celok.

Ak chcete zvoliť nový štýl, na výber je ich hneď niekoľko. Minimalizmus v záhrade bude pôsobiť elegantne, upravene a zároveň nadčasovo. Nestane sa, že by ste o pár rokov museli záhradu znovu prerábať. Doplnky a nábytok tohto typu sú cenovo veľmi dostupné. Prírodný a permakultúrny štýl (kameň, drevo, sklo, kov) šetria čas na údržbu, pôsobia moderne a je to ideálne riešenie z hľadiska ekológie. Menej obľúbený a skôr retro je dnes francúzsky, zdobený štýl záhrady.

Celý postup rekonštrukcie záhrady krok po kroku

Keď už máte vyriešené vaše požiadavky na novú záhradu, stanovený rozpočet a aj zdroj financovania, môžeme sa pustiť do samotnej rekonštrukcie. Základom je držať sa svojej predstavy a nezabúdajte ani na dávku trpezlivosti. Ako každá rekonštrukcia, aj táto bude trvať nejaký ten čas. Ako postupovať krok po kroku pri rekonštrukcií záhrady?

Likvidácia odpadu a pôvodných rastlín

Rekonštrukcia začína prípravou celého priestoru. Pokiaľ už ste mali zasadené na záhrade stromy, kry, okrasné trávy, bylinky alebo kvety, treba si premyslieť, či ich chcete zachovať. Niektoré treba odstrániť, iné stačí len premiestniť. Snažte sa využiť to, čo už máte, zvyšnú nežiaducu vegetáciu dreviny a buriny odstráňte. V opačnom prípade by sa vám nechcené druhy mohli otravovať v prerobenej záhrade. Dôkladne odstráňte a zlikvidujte aj staré pníky, chodníky, stavby, ploty a nevyhovujúce spevnené plochy. V počiatočnej fáze rekonštrukcie by ste sa mali pustiť do stavby alebo opravy plota.

Rekonštrukcia záhrady likvidácia odpadu

Nová zemina a živiny pre rastliny 

Ak je na pozemku nedostatočne kvalitná zemina alebo jej máte nedostatok, je potrebné ju doplniť. Nielenže sa vám tak podarí vyrovnať terén, ale vysadeným rastlinám dodáte dostatok živín. Uprednostňovať by ste mali pôdu z blízkeho okolia vašej záhrady. Keď čerstvú hlinu rozprestriete podľa potreby, odporúčame do vrchnej časti pridať aspoň malú vrstvu kvalitného substrátu. Potom nasleduje modelácia terénu, ktorá slúži na zasypanie jám, menších nerovností a vytvorenie jednotlivých častí v záhrade. Zo zeminy je potrebné vymodelovať terasu, miesto na skalky a záhony, prípadne prichystať aj miesto na jazierko. Geotextíliu stačí dať len tam, kde budete vysádzať nové rastliny. Upevnite ju kovovou alebo plastovou skobou.

Pri stanovení vyššieho rozpočtu môžete zvoliť aj kvalitný, upravený substrát na mieru do vašej záhrady od špecializovanej firmy. Oplatí sa to z hľadiska kvality a po rokoch aj krásnej zelene či bohato kvitnúcich rastlinách. Zeminu treba vyčistiť od kameňov a iných väčších častí, ktoré by vám zavadzali pri výsadbe zelene. Plánujete osvetlenie alebo automatické zavlažovanie záhrady? Aj to treba vyriešiť v tejto fáze rekonštrukcie. Keď už je všetko pripravené, môžete sa pustiť do dláždenia chodníka, terasy a ďalších plôch. Na to potom pôjde záhradný domček, altánok či iné konštrukcie.

Vysádzanie rastlín a úprava trávnika

Teraz je čas na vysádzanie. Do tejto fázy rekonštrukcie by ste sa mali v ideálnom prípade mali dostať v polke jari. V tomto období sa rastliny, stromy, kríky a trávy najlepšie vysádzajú, zakorenia a neohrozujú ich nízke mrazy. Začnite najväčšími drevinami, ktoré vyžadujú dostatok miesta. Prvé sú stromy s koreňovým balom, potom opadavé a vždy zelené kry, popínavé rastliny a na záver ruže. Tie budú po niekoľkých rokoch vytvárať prirodzený tieň, čiže do ich blízkosti by ste mali zvoliť vhodné rastliny.

Ďalšie sú na rade záhony, skalky, živé ploty a vresoviská. Rastliny treba kombinovať tak, aby bola záhrada rozkvitnutá od jari až do jesene. Ešte keď sú všetky v kvetináčoch ich treba v záhrade poukladať, premiestňovať a poriadne si premyslieť, kde ich finálne zasadíte. Nesnažte sa celý tento proces urýchliť – mohlo by vás to stáť prácu navyše v budúcnosti. Pokojne pracujte na etapy, v jednotlivých častiach záhrady. Na záver tejto časti rekonštrukcie sa môžete pustiť do stavby jazierka a vysádzania vhodných rastlín do jeho okolia. Jazierko by sa malo nachádzať v krajnej časti záhrady, aby ste sa zbytočne neukracovali o priestor.

Rekonštrukcia záhrady úprava trávnika

Keď už sú rastliny v záhrade kompletne vysadené, je čas pustiť sa do trávnika. Základom by mal byť kvalitný substrát, ktorý podporí jeho rast a zdravú farbu. Pri problémoch s krtkom treba umiestniť sieťku pod samotný trávnik. Nový trávnik sa dá založiť dvomi spôsobmi – výsevom, kde jeho rast trvá dlhšie, alebo položením koberca. Upravte okraje a nezabudnite ani na intenzívnu zálievku.

Myslite aj na odpočinkovú zónu

Nezabudli ste v záhrade na miesto pre seba a pre svoju rodinu? V záhrade budete určite chcieť tráviť čo najviac času, hlavne po takejto rekonštrukcií. Značnú časť rozpočtu by ste si mali odložiť aj na vybavenie „odpočinkovej zóny“. Touto zónou môže byť altánok, terasa alebo iný prístrešok. Ako prvé treba vyriešiť spevnený podklad. Altánok si môžete postaviť aj svojpomocne, no veľa času si ušetríte jeho kúpou a montážou priamo od dodávateľa.

Investujte do kvalitného záhradného nábytku. Keďže bude počas teplejších mesiacov vystavovaný rôznym poveternostným podmienkam, stoličky a stôl z nekvalitného materiálu by sa mohli zničiť už za jednu sezónu. V altánku alebo na terase by vám nemal chýbať ani spoľahlivý gril a kvalitné osvetlenie. Aj v tomto prípade sa držte štýlu celej záhrady.

A čo dekorácie?

Na záver rekonštrukcie vám zostala asi tá najzábavnejšia časť – dolaďovanie detailov a výber dekorácií. Tu by ste sa mali riadiť pravidlom – menej je niekedy viac. Treba si uvedomiť, že rastliny, ktoré ste zasadili, nebudú vyzerať o pár rokov rovnako. Keď sa rozrastú, stanú sa prírodnou ozdobou záhrady.

S dekoračnými predmetmi to teda nepreháňajte. V prvom rade by mali ladiť s celkovým štýlom záhrady. Ideálne je, ak okrem estetickej stránky budú spĺňať aj praktickú. Priestor môžete doplniť zaujímavými kvetináčmi, popínavými rastlinami, prírodnými dekoráciami, vertikálnymi stenami a inými zaujímavými riešeniami.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.Publikované dňa: 29.07.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...

Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?

Zvuková izolácia bytu alebo domu vám pomôže prinavrátiť ticho a pokoj. V našom článku si o nej prečítate všetko podstatné, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť. Čítajte ďalej.