Retro gramofóny nie sú najlacnejšie. Recenzie ukázali tie najlepšie

Niektoré veci sa menia, no niektoré, akoby boli večné. Jednoducho sú veci, ktoré si zachovajú svoj charakter po stáročia. Gramofón je presne tým druhom zariadenia, o ktorom hovoríme. Avšak, aj niečo takéto klasické prešlo určitým vývojom.

Domáci retro gramofón a platne

Gramofón rozhodne nie je iba zberateľským kúskom, ale takisto je prvkom moderných technológií. Spája nádych histórie a inovatívneho myslenia. Popularita tohto zariadenia nikdy neustúpila a stále má svojich našincov. Okrem toho, že dokáže byť skvelou dekoráciu interiéru, dokáže byť ešte lepším spoločníkom. Pripomeňte si zvuk klasickej platne a vráťte sa v čase.

Obľúbené retro gramofóny

Ako si vybrať najlepší gramofón

V princípe je gramofón skutočne jednoduché zariadenie, ktoré nám slúži k prehrávaniu klasických vinylových platní. Dnešné gramofóny však už zvládnu aj CD, flash disky či SD karty. Na trhu je možno až nečakane veľa modelov. Mnohé z nich sú určené pre dísdžokejov ako súčasť ich aparatúry. Avšak nájdete aj klasické verzie ku vám domov. Niektoré v modernom a iné v nadčasovom retro štýle.

Ponuka je však rozmanitá a potvrdilo sa nám, že najčastejšie rozhoduje práve dizajn a cena. Takisto sú tu však aj parametre, ktoré vám o gramofóne prezradia určité kvalitatívne znaky.

Gramofón podľa účelu

Ak chcete gramofón, ktorý vám jednoducho prehrá staré platne, netreba hľadať unikátne kúsky za veľa peňazí. Postačí vám úplne bežný gramofón aj s rádiom. Jednoducho, stará klasika. Naopak ak už chcete, aby bol gramofón trochu všestrannejší, siahnite po gramofóne s lepšou kompatibilitou a konektivitou. USB, SD-karta, externý HDD alebo CD a podobne. Prípade možnosť prepojenia s počítačom.

Moderný gramofón pre DJa

Ak však už chcete gramofón používať napríklad ako dídžkej, budete už dbať na detaily, akými sú možnosť nahrať hudbu priamo z magnetofónu na CD či USB, scratchovať hudbu a podobne. Pripojiteľnosť k DJ pultu atď.

Typ pohonu

Najmodernejším a najstabilnejším druhom pohonu gramofónov je priamy náhon. Tanier je poháňaný magnetom a riadený kryštálom. Vyhnete sa tak zbytočnému kolísaniu otáčok a prenos zvuku bude kvalitnejší. Tento druh, dokonca aj s reguláciou otáčok sa využíva pri DJingu.

Pochopiteľne, klasika nikdy nezomiera. Remienkový pohon je klasickým druhom pohonu, ktorý sprevádza gramofóny už od ich vynájdenia. Má svoje nevýhody, o tom žiadna, no zároveň drobné kolísanie otáčok má svoje čaro. Občasné výpadky zvukových vĺn tak skutočne navodzujú autentickú atmosféru. Remienok treba časom takisto vymieňať, pretože sa časom vyťahá a môže prasknúť.

Remienky a prenosky

Ak ešte nadviažeme na remienky, hovoríme o dvoch druhoch. Remienka rovné a remienka zahnuté. Rovné remienky sa pohybujú po svojej dráhe, no nevyhnú sa kolísaniu. Naopak, zahnuté remienky sa svojim tvarom prispôsobia a kvalita zvuku je o poznanie lepšia.

Prenoska gramofónu

Na konci remienka sa nachádza prenoska, ktorá zabezpečuje (elektronicky) prenos zvuku z ihly do gramofónu (do reproduktorov). Niekedy je prenoska samostatná, inokedy je prepojená s ihlou samotnou. Ak sa ihla opotrebuje, jednoducho ju vymeníte. Ihly sa delia na eliptické a sférické. Sférické ihly sú vyššej kvality a lepšie držia svoju dráhu na tanieri.

Funkcie a príslušenstvo

Základnou funkciou gramofónu je prehrávať zvuk, a teda hudbu. K tomu sú potrebné reproduktory. Existujú gramofóny so vstavanou repro sústavou, ale aj také, ktoré je potrebné k reproduktorom pripojiť. Treba povedať, že ich zvuk je zvyčajne kvalitnejší.

Podstatnou funkciou je aj automatické prehrávanie alebo tzv. autostop. V tom prípade ako náhle platňa dohrá, gramofón prestane hrať alebo sa automaticky vráti po dráhe na svoje miesto.

Podstatným príslušenstvom sú káble pre pripojenie k DJ pultu, počítaču a podobne. Následne je vítaným spoločníkom aj DAC prevodník, kedy za pomoci softwaru alebo aplikácie môžete digitalizovať vaše nahrávky a ukladať ich vo formáte mp3.

Najlepšie gramofóny

V rámci segmentu tohto audio zariadenia sme sa rozhodli načrieť do šálky nostalgie a ukázať vám tie najlepšie kúsky, ktoré na trhu nájdete ešte aj dnes. Úžasné retro gramofóny, ale aj moderné gramofóny pre DJing z dielne rôznych výrobcov. Na základe obľúbenosti a referencií sme pre vás vybrali tie najlepšie gramofóny, ktoré na trhu môžete nájsť.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

01/01/2019 19:42
nino

nahrať hudbu priamo z magnetofónu na CD či USB
hadam gramofonu an ie magnetofonu

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 12.08.2018
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions? Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie! Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...

Najlepšia kamera do auta s GPS a nočným videním? Xiaomi aj Prestigio Roadrunner 140 Najlepšia kamera do auta s GPS a nočným videním? Xiaomi aj Prestigio Roadrunner 140

Ak trávite veľa času za volantom, určite ste už boli svedkom nejednej nebezpečnej situácie. Kamerový záznam z palubnej kamery v aute vám možno raz príde vhod ako objektívne svedectvo....