Retro gramofóny nie sú najlacnejšie. Recenzie ukázali tie najlepšie

Niektoré veci sa menia, no niektoré, akoby boli večné. Jednoducho sú veci, ktoré si zachovajú svoj charakter po stáročia. Gramofón je presne tým druhom zariadenia, o ktorom hovoríme. Avšak, aj niečo takéto klasické prešlo určitým vývojom.

Domáci retro gramofón a platne

Gramofón rozhodne nie je iba zberateľským kúskom, ale takisto je prvkom moderných technológií. Spája nádych histórie a inovatívneho myslenia. Popularita tohto zariadenia nikdy neustúpila a stále má svojich našincov. Okrem toho, že dokáže byť skvelou dekoráciu interiéru, dokáže byť ešte lepším spoločníkom. Pripomeňte si zvuk klasickej platne a vráťte sa v čase.

Obľúbené retro gramofóny

Ako si vybrať najlepší gramofón

V princípe je gramofón skutočne jednoduché zariadenie, ktoré nám slúži k prehrávaniu klasických vinylových platní. Dnešné gramofóny však už zvládnu aj CD, flash disky či SD karty. Na trhu je možno až nečakane veľa modelov. Mnohé z nich sú určené pre dísdžokejov ako súčasť ich aparatúry. Avšak nájdete aj klasické verzie ku vám domov. Niektoré v modernom a iné v nadčasovom retro štýle.

Ponuka je však rozmanitá a potvrdilo sa nám, že najčastejšie rozhoduje práve dizajn a cena. Takisto sú tu však aj parametre, ktoré vám o gramofóne prezradia určité kvalitatívne znaky.

Gramofón podľa účelu

Ak chcete gramofón, ktorý vám jednoducho prehrá staré platne, netreba hľadať unikátne kúsky za veľa peňazí. Postačí vám úplne bežný gramofón aj s rádiom. Jednoducho, stará klasika. Naopak ak už chcete, aby bol gramofón trochu všestrannejší, siahnite po gramofóne s lepšou kompatibilitou a konektivitou. USB, SD-karta, externý HDD alebo CD a podobne. Prípade možnosť prepojenia s počítačom.

Moderný gramofón pre DJa

Ak však už chcete gramofón používať napríklad ako dídžkej, budete už dbať na detaily, akými sú možnosť nahrať hudbu priamo z magnetofónu na CD či USB, scratchovať hudbu a podobne. Pripojiteľnosť k DJ pultu atď.

Typ pohonu

Najmodernejším a najstabilnejším druhom pohonu gramofónov je priamy náhon. Tanier je poháňaný magnetom a riadený kryštálom. Vyhnete sa tak zbytočnému kolísaniu otáčok a prenos zvuku bude kvalitnejší. Tento druh, dokonca aj s reguláciou otáčok sa využíva pri DJingu.

Pochopiteľne, klasika nikdy nezomiera. Remienkový pohon je klasickým druhom pohonu, ktorý sprevádza gramofóny už od ich vynájdenia. Má svoje nevýhody, o tom žiadna, no zároveň drobné kolísanie otáčok má svoje čaro. Občasné výpadky zvukových vĺn tak skutočne navodzujú autentickú atmosféru. Remienok treba časom takisto vymieňať, pretože sa časom vyťahá a môže prasknúť.

Ramienka a prenosky

Ak ešte nadviažeme na remienky, hovoríme o dvoch druhoch. Ramienka rovné a ramienka zahnuté. Rovné ramienka sa pohybujú po svojej dráhe, no nevyhnú sa kolísaniu. Naopak, zahnuté ramienka sa svojím tvarom prispôsobia a kvalita zvuku je o poznanie lepšia.

Prenoska gramofónu

Na konci ramienka sa nachádza prenoska, ktorá zabezpečuje (elektronicky) prenos zvuku z ihly do gramofónu (do reproduktorov). Niekedy je prenoska samostatná, inokedy je prepojená s ihlou samotnou. Ak sa ihla opotrebuje, jednoducho ju vymeníte. Ihly sa delia na eliptické a sférické. Sférické ihly sú vyššej kvality a lepšie držia svoju dráhu na tanieri.

Funkcie a príslušenstvo

Základnou funkciou gramofónu je prehrávať zvuk, a teda hudbu. K tomu sú potrebné reproduktory. Existujú gramofóny so vstavanou repro sústavou, ale aj také, ktoré je potrebné k reproduktorom pripojiť. Treba povedať, že ich zvuk je zvyčajne kvalitnejší.

Podstatnou funkciou je aj automatické prehrávanie alebo tzv. autostop. V tom prípade ako náhle platňa dohrá, gramofón prestane hrať alebo sa automaticky vráti po dráhe na svoje miesto.

Podstatným príslušenstvom sú káble pre pripojenie k DJ pultu, počítaču a podobne. Následne je vítaným spoločníkom aj DAC prevodník, kedy za pomoci softwaru alebo aplikácie môžete digitalizovať vaše nahrávky a ukladať ich vo formáte mp3.

Najlepšie gramofóny

V rámci segmentu tohto audio zariadenia sme sa rozhodli načrieť do šálky nostalgie a ukázať vám tie najlepšie kúsky, ktoré na trhu nájdete ešte aj dnes. Úžasné retro gramofóny, ale aj moderné gramofóny pre DJing z dielne rôznych výrobcov. Na základe obľúbenosti a referencií sme pre vás vybrali tie najlepšie gramofóny, ktoré na trhu môžete nájsť.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

01/01/2019 19:42
nino

nahrať hudbu priamo z magnetofónu na CD či USB
hadam gramofonu an ie magnetofonu

21/10/2019 12:32
Martin

Tak za toto ma autor velke minus. Ten ani nevie ktora bije a o com hovori... Chyba strieda chybu... Namiesto ramienko s prenoskou, pise remienok. A uz vonkoncom neexistuju len rovne ci zahnute ramienka... A ci je take ci onake nic nehovori o kvalite reprodukovaneho signalu. Cele to vyzera ze to ´´autor´´ len odniekial skopiroval a prehnal cez Google Translator...
Prosim dajte to napisat niekomu inemu a tuto do neba volajucu hlupost zmazte.

21/11/2019 17:42
Michal

Presne tak Martin, autor článku vôbec nevie o čom píše. A keď si to prečíta laik, tak z toho bude mať ešte väčší guláš. Tak isto doporučujem odstrániť článok. CELÉ ZLE.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.Publikované dňa: 12.08.2018
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody a nevýhody umývačiek riadu: Životnosť, spotreba vody, radyVýhody a nevýhody umývačiek riadu: Životnosť, spotreba vody, rady

Umývačka riadu sa stala už akousi „basic“ súčasťou vybavenia kuchyne. Premýšľali ste ale nad tým, či je umývačka taká výhodná, ako sa to zdá? Alebo poznáte všetky jej výhody a nevýhody,...

Aký set-top box kúpiť? Na kartu, DVB-C, DVB-T, DVB-T2?Aký set-top box kúpiť? Na kartu, DVB-C, DVB-T, DVB-T2?

Kúpa set-top boxu je už pre domácnosti niekoľko rokov pomerne aktuálna téma. Toto malé, ale veľmi praktické zariadenie dokáže v spojení s vašim televízorom robiť divy. Poradíme vám, ako...

Značka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavkyZnačka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavky

Inú chladničku si zvolí mnohopočetná rodina a úplne po rozdielnom type siahne študent v prenajatej izbe. Značka Bosch má vo svojej ponuke všetky veľkostné typy a tie prispôsobuje...