Akú záhradnú techniku, nástroje do záhrady? Postačí prevzdušňovač, kosačka a píla?

Nech už ste začínajúcim záhradníkom alebo ste vo svojej záhrade telom aj dušou už niekoľko rokov, potrebujete na starostlivosť o záhradu základnú výbavu. Ak sa záhradkárstvu venujete už dlhšie, pravdepodobne sa vám stalo, že ste si kúpili drahý prístroj, ktorý úplne nesplnil vaše očakávania. Aj keď sa zdá väčšina pomocníkov nevyhnutná, môže sa stať, že ich vo vlastnej záhrade nevyužijete. Tak ako teda vedieť, čo si do záhrady zaobstarať?

Akú záhradnú techniku do záhrady?

V nasledujúcom článku nájdete presný zoznam základných vecí, ktoré patria do povinnej výbavy starostlivosti o záhradu. Nie sú to len technologické zariadenia, ale je to aj klasické náradie či ochranné pomôcky. Pretože aj to je dôležité pri starostlivosti o záhradu. Ak máte menšiu záhradku, s menším množstvom rastlín alebo so záhradničením len začínate, tak si poriadne zvážte, či danú vec potrebujete.

Vhodné náradie do každej záhrady


Výber pomocníkov do záhrady

Ako vybrať konkrétnych pomocníkov a nad čím by ste mali pred nakupovaním popremýšľať? Predtým, než zavítate do obchodu, si môžete spísať konkrétne práce, ktoré v záhrade zvyknete robiť alebo ich plánujete vykonávať. Ak ste len zasiali trávnik, tak by ste si mali zaobstarať niečo na odstraňovanie buriny. Pri pozemkoch s veľkou rozlohou je samozrejmosťou aj benzínová alebo traktorová kosačka.

Pri elektrických alebo benzínových zariadeniach by ste mali brať do úvahy aj to, aký je typ pôdy, ktorý máte v záhrade. Jednoduchšie sa pracuje v ľahkých a piesočnatých pôdach, na ťažké pôdy budete potrebovať prístroje s väčším výkonom a ťažké náradie. Takto si uľahčíte prácu ešte viac.

Záhradné náradie by ste mali vyberať podľa násady, ktorú budete mať v rukách aj niekoľko hodín denne. Mala by byť ľahká, ergonomicky tvarovaná a z pohodlného materiálu. Ideálna je napríklad plastová alebo pogumovaná násada, menej pohodlné sú drevené držadlá. Pracovná časť náradia by mala byť pevná, odolná a zhotovená z nehrdzavejúcej ocele alebo aspoň s povrchovou úpravou proti korózií. Takto môžete pracovať aj s mokrou zemou alebo nechať náradie aj v exteriéri bez problémov.

Záhradná technika

Starostlivosť o rastliny a práca v záhrade si nevyžaduje len odborné znalosti, dostatok času a správnu techniku. Je to aj o vybavení, ktoré na záhradkárčenie používate. Dokážete si s ním značne uľahčiť prácu. A keďže technológií aj v oblasti záhradníctva stále napredujú, je z čoho vyberať. Netreba sa nechať uniesť množstvom výhodných ponúk a multifunkčných zariadení. Stačí investovať do pár kvalitných pomocníkov a o záhradu máte počas celého roka postarané. Vo vašej základnej výbave pri starostlivosti o záhradu by nemali chýbať tieto zariadenia.

Prevzdušňovač trávnika

Dominantou každej jednej záhrady je súvislý a upravený trávnik. Každý si pri starostlivosti o trávnik predstaví len kosačku, no okrem skracovania je dôležité aj jeho prevzdušňovanie. To sa robí pomocou prevzdušňovača, tzv. vertikutátora. Pri kosení sa usádzajú na zemi drobné časti trávy, ktorá spolu s ďalším biologickým materiálom vytvára súvislú vrstvu. Cez ňu sa ku koreňom nedostáva dostatok vody a živín. Vertikutátor túto vrstvu narušuje a odstraňuje. Vďaka tomu potom trávnik lepšie rastie, je zelenší a vyživený.

Vertikutátor/prevdzušňovač trávnika

Ako vybrať vertikutátor (prevzdušňovač)? Zohľadňovať by ste mali hlavne upravovanú plochu trávnika. Na malú predzáhradku vám stačí ručný vertikutátor, pri veľkých záhradách je lepšou voľbou elektrický alebo benzínový.

Ďalším parametrom je výkon zariadenia. Pri elektrickom vertikutátore je to do 1 700 W, no pokojne vám postačí výkon v rozmedzí 1 300 – 1 500 W. Podľa výkonnosti elektromotora sa odvíja aj šírka záberu a počet nožov. Väčšinu ľudí bude pri výbere zaujímať aj hmotnosť a konštrukcia. Váha je dôležitým parametrom, pretože zariadenie bez pohonu s vyššou hmotnosťou môže byť problémové na ovládanie. Elektrické vetrikutátory sú vhodné aj pre ženy, pretože ich váha sa pohybuje do 15 kilogramov. U benzínových vertikutátorov je táto hmotnosť vyššia, až do 30 kilogramov. Konštrukcia sa vo väčšine prípadov skladá z motora, kolies a riadidiel. Lacnejšie vertikutátory sa nastavujú manuálne, pokročilejšie modely sa ovládajú otočnou skrutkou.

Kosačka na trávnik

Kosačku vám asi nemusíme zdĺhavo predstavovať, pretože predstavuje základ starostlivosti o záhradu vo väčšine domácností. Existuje niekoľko druhov, značiek aj veľkostí, preto nie je jednoduché si z tejto ponuky vybrať. Pre veľké záhrady je najlepším riešením benzínová kosačka, pretože za sebou nemusíte ťahať žiadny kábel. Na malých trávnikoch postačí aj elektrická kosačka – je jednoduchšia na údržbu a nemusíte myslieť na dokupovanie benzínu. Elektrická kosačka je oveľa ľahšia a jednoduchšie sa s ňou manipuluje. Najtichším riešením je akumulátorová kosačka. Nebudete rušiť susedov, takže môžete začať s údržbou trávnika už skoro ráno. Má dlhú výdrž a nabíjať ju môžete podľa potreby. V prípade anglického trávnika je najlepšia vretenová kosačka. Medzi pokrokové technologické riešenia patrí robotická kosačka, ktorá je plne autonómna.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kosačky

Elektrické nožnice

Na zachovanie súkromia v menších dvoroch mnohým slúžia živé ploty. A aj tým treba venovať osobitnú starostlivosť. Aby ste si prácu uľahčili, vo výbave by vám nemali chýbať elektrické nožnice na kríky a vetvy. Modelovanie živého plota s nimi pôjde oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. Využijete ich pri ošetrovaní a pravidelnom zastrihávaní stromčekov do požadovaného tvaru.

Do tohto nástroja nemusíte investovať veľa. Už pri nižšej cene nájdete produkty, ktoré sú vysoko kvalitné a pri používaním majú nízke prevádzkové náklady. Pri kúpe sa zamerajte hlavne na dizajn, spracovanie a kvalitu použitých materiálov. Elektrické nožnice majú sadnúť pohodlne do ruky, byť ľahko ovládateľné aj jednoduché na použitie.

Multifunkčný kultivátor

Všestranný pomocník do záhrady, s ktorým sa jej bude skvele dariť. Kultivátor je určený na kyprenie pôdy a tým aj predprípravu na sadenie plodín, rastlín a stromov. Okrem toho sa používa aj na odstránenie buriny, rozbitie hrubej zeminy, zapracovanie hnojiva, zarovnanie pôdy a mnoho ďalšieho. Jeho multifunkčnosť sa odvíja od toho, či je k zariadeniu pridané príslušenstvo a nadstavce.

Benzínový kultivátor

Základné rozdelenie kultivátorov je do 4 skupín – elektrické, benzínové, akumulátorové a manuálne. Najlacnejším, no najmenej efektívnym riešením je kúpa manuálneho kultivátora. Plusom je nízka cena, dobrá mobilita, no nie sú dostupné žiadne funkcie navyše. Elektrické sú vhodné do menších záhrad. Benzínové a akumulátorové kultivátory sa hodia pre vášnivých záhradkárov, ktoré sú výkonnejšie a majú doplnkové funkcie. Pri výbere zvažujte aj výkon, zlatou strednou cestou sú kultivátory s výkonom okolo 50 m3.

Píla na stromy 

Elektrické nožnice alebo ručná pílka sú skvelí pomocníci. No keď chcete prevzdušniť husto rastúce dreviny alebo odrezať hrubšie konáre, tieto zariadenia to nezvládnu. Vtedy je dobré mať po ruke pílu na drevo. Na občasné domáce odpiľovanie konárov vám postačí aj elektrická alebo akumulátorová píla. Je jednoduché ich naštartovať, minimálne vibrujú a pohodlne sa s nimi manipuluje vďaka nižšej hmotnosti. Takto zvládnete pracovať aj desiatky minút bez prestávky.

Výkonnejší motor benzínovej píly si poradí aj s hrubšími kmeňmi stromov a konármi. Môžete ju používať v záhrade aj do terénu. Nevýhodou je vyššia počiatočná investícia a hmotnosť. Užitočné je doplnkové príslušenstvo (primer, zachytávač reťaze) a bezpečnostné prvky (brzda reťaze, tlmenie vibrácií, zubová opierka). V prípade, že so starostlivosťou o záhradu a stromy začínate, vám odporúčame siahnuť po prvej možnosti.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kultivátory

Nástroje do záhrady

Od technologických vymožeností prejdime ku klasickým pomocníkom na „ručný“ pohon. Predsa len, nie všetko vedia nahradiť nové vymoženosti, či už klasickú motyku alebo hrable. Pri záhradníckych pomôckach je dobré staviť na kvalitné, nehrdzavejúce materiály, ktoré vám vydržia dlhé roky. Keď už sa rozhodnete pre zakúpenie celej výbavy do záhrady, investujte toľko, koľko vám dovolí rozpočet. Vždy je lepšie priplatiť si a mať niekoľko rokov pokoj.

Rýľ

Táto hranatá lopata s kratšou rukoväťou sa nestratí v menšej ani väčšej záhrade. Uľahčí vám prácu pri sadení nových rastlín do zeme, zapracovávaní hnojiva aj premiestňovaní nečistôt. Rýľ vás môžete vyjsť viac, no keď je kvalitný a dobre spracovaný, poslúži vám do konca života.

Pri rýľoch je najlepšou voľbou rukoväť z tvrdého dreva. Tento materiál absorbuje všetky nárazy a vibrácie. Dôležitá je aj široká nášľapná plocha. Poskytuje pevnejší povrch, keď budete pracovať s tvrdou alebo mokrou pôdou. Na výber máte z rýľov s dlhšou alebo kratšou rukoväťou. Tie dlhšie sa jednoduchšie používajú, no mínusom je vyššia hmotnosť.

Vidly

Záhradné vidly sú ďalším multifunkčným pomocníkom do každej záhrady. Oproti rýľu sa jednoduchšie dostanú do pôdy. Používajú sa pri obracaní zeminy, na rozhadzovanie hnojiva, zber väčšej pokosenej trávy, sena alebo iného bio odpadu. Vidly s miernym zakrivením sa hodia pri naberaní mulču alebo otáčanie hromady kompostu, zatiaľ čo priame vidly sú skvelé na hutnú a kamenistú pôdu.

Vidly do záhrady

Hrable

Oceníte ich hlavne na jeseň, no na menšie práce sa využívajú počas celého roka. Hrable môžete nájsť v rôznych štýloch, veľkostiach a prevedeniach. Dostupné sú aj nastaviteľné hrable – vykonávajú rôzne práce, dostanete ich do úzkych oblastí a zhromaždia aj väčšie množstvo suchých listov. Sú 3 základné typy hrablí – plastové, drevené alebo kovové.

Plastové hrable sa hodia na odpratávanie menšieho množstva lístia, hrabanie trávy alebo buriny. Na druhej strane sú pomerne labilné a zuby sa môžu jednoducho zlomiť. Kovové hrable viete použiť aj na vyrovnávanie zeminy alebo odstránenie skaliek. Pri tomto type treba rátať s vyššou hmotnosťou a cenou. Drevené hrable sú zvyčajne tým klasickým riešením. Výhodou je možnosť doplnenia zúbkov, keď sa niektoré zlomia. Sú ľahké, no aj labilnejšie.

Sekera

Pri spracovaní dreva sa okrem píly zíde aj klasická sekera. Je vhodná na rúbanie a tesanie do dreva, odstraňovanie aj čistenie stromov. Jednotlivé druhy sa líšia účelom využitia alebo inými drobnými detailmi, vďaka ktorým sa pohodlnejšie používajú. Moderné sekery majú polyamidovú násadu, ktorá vám vydrží navždy. Aj tento nástroj by mal byť prispôsobený na dlhodobejšie používanie. Plusom je, ak bude mať vaša sekera ergonomický tvar rukoväte, protišmykové prvky a bude odľahčená.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie sekery

Motyka

Podľa typu vašej záhrady by ste si mali vyberať typ motyky. Pri jednoročných druhoch zeleniny sa bude hodiť väčšia a širšia motyka. Na jemné obkopávanie dvoj- a viacročných rastlín je vhodná menšia motyka do špicu. Všetky motyky sú užitočnými pomocníkmi pri terénnych úpravách záhrady, príprave záhonov a odstraňovaní buriny.

Pri výbere v obchode sa zamerajte hlavne na pohodlnú a dostatočne dlhú rukoväť, pretože tak si uľahčíte prácu. Motyky s ostrou čepeľou sa používajú jednoduchšie a ľahšie sa používajú. Zakopnete s nimi hlbšie, čo sa zíde pri pletí záhradky aj s korienkami. Rovné motyky, naopak, využijete pri obracaní a prekyprovaní pôdy v zeleninových záhradách.

Krhla

Vo väčších záhradách sú užitočným pomocníkom zavlažovacie systémy alebo voda dotiahnutá pomocou hadice. Hlavne do menších záhrad vám úplne postačí klasická krhla na polievanie. Okrem pravidelného polievania ju využijete aj pri sadení. Vybrať si môžete z 2 typov – plastových alebo kovových. Plastové krhly sú ľahšie ako kovové, no nemajú takú dlhú životnosť. Kovové krhly by mali byť pozinkované, aby nepodliehali korózii.

Pri výbere je dobré zvážiť objem krhly k vašej sile, no zároveň by mal byť dostatočný, aby ste nemuseli vodu niekoľkokrát dopĺňať. K lepšej manipulácii prispieva ideálna poloha rukoväte. Mala by vám umožniť vodu jednoducho prenášať, aj keď je krhla plná a vyklopiť ju na ľahké polievanie. Krhly s dvomi rukoväťami sú stabilnejšie a vhodné pre deti či starších ľudí.

Fúrik

Na premiestňovanie pôdy, záhradného odpadu, hnojiva, kompostu aj sadeničiek vám skvele poslúži fúrik. Tento multifunkčný pomocník vám pomôže so všetkým, čo je ťažké a chcete to premiestniť. Dôležité je, aby bol náklad vo fúriku dobre rozložený a stabilný.

Aký fúrik do záhrady?

Fúriky s jedným kolieskom a dvomi rúčkami sú klasickou voľbou, no nie sú také stabilné. Dvojkolesové modely sa ľahšie vyvažujú a hodia sa pre ľudí s obmedzenou silou alebo do záhrady s nerovným terénom. Z hľadiska údržby je najlepšie, keď fúrik skladujete čistý a suchý. Kolesá pred použitím skontrolujte, či sú dostatočne nafúknuté.

Rukavice a dobrá obuv

Aj keď je tento článok venovaný náradiu a technike do záhrady, tak žiadna práca v záhrade sa nezaobíde bez použitia rukavíc a kvalitnej obuvi. Rukavice do záhrady sú odolné, ale nie príliš objemné. Vyberte si správnu veľkosť a dobre priliehajúce rukavice. Materiál by mal byť priedušný, vodoodolný a pohodlný. Čím dlhšie manžety rukavice majú, tým lepšie dokážu zápästia a pedlaktia ochrániť. Skladujte ich na tmavom a suchom mieste, aby nedošlo k poškodeniu rukavíc.

Obuv by mala byť pevná, kvalitná a dostatočne vysoká. Pri používaní techniky sa môže ľahko stať, že sa v zlých topánkach pošmyknete a zraníte sa. Vo vyššej obuvi sa nezašpiníte a nebudete mať problém pracovať v akomkoľvek teréne.

Pravidelná starostlivosť o náradie

Aby vám všetko drahé náradie a technika vydržali čo najdlhšie, je okrem správneho používania potrebná aj pravidelná starostlivosť. Povenujte sa ostreniu a prebrúseniu všetkých sekier. Užitočné sú elektrické brúsky. Hrany potom naolejujte a nevynechajte skrutky ani pružinky. Tak isto postupujte aj pri väčších záhradných pomocníkoch.

Pri strate niekoľkých zubov na hrabliach počas sezóny ich vymeňte za nové. Menšie praskliny spevnite páskou alebo lepidlom na drevo. Pogumované časti je dobré natrieť glycerínom. Náradie by ste mali uskladňovať vždy čisté, takže ho po použití skontrolujte, očistite a až potom odložte. Miestnosť, kde všetko svoje vybavenie do záhrady skladujete, by mala byť suchá, ideálne temperovaná. Zabránite tak zvýšenej vlhkosti a plesniam. Každému náradiu a technike nájdite svoje miesto.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.Publikované dňa: 16.05.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postrekuAko odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postreku

Ak považujete huby v trávniku za problém, ste tu správne. Poradíme vám, ako sa ich účinne zbaviť aj bez chémie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...