Aké vybavenie pre mačku? Potrebujete pelech, odpočívadlo, granuly, misky, škrabadlo i toaletu

Predtým, než si domov prinesiete mačiatko alebo dospelú mačku, je potrebné pripraviť si základnú výbavu. Príchod do nového prostredia nebude pre vášho nového miláčika jednoduchý, no práve zaobstaranie všetkého potrebného môže túto zmenu uľahčiť.

Aké vybavenie pre mačku?

Preto vám ponúkame zoznam toho, na čo všetko je v rámci výbavy pre mačku potrebné myslieť a na čo určite nezabudnite.

Vybavenie pre mačky


Pripravte sa na nového domáceho miláčika

Pred samotnou kúpou výbavičky je potrebné sa na príchod nového domáceho miláčika pripraviť, a to hlavne ak budete majiteľom mačky prvýkrát. Uistite sa, že každý člen domácnosti s týmto plánom súhlasí, že nikto nemá alergiu alebo výhrady voči zaobstaraniu si mačky. Je vhodné si čo-to naštudovať o chovaní mačiek, aby ste spoznali nielen tú milú a príjemnú stránku veci, ale počítali aj s negatívami, ako poškriabaný nábytok, chlpy v dome alebo možné zdravotné problémy a účty za zverolekára. Premyslite si praktické veci, ako do ktorých miestností bude mať mačka prístup, kam umiestnite mačaciu toaletu či kam schováte nábytok alebo veci, ktoré nechcete mať poškrabané.

Svoj domov budete musieť zabezpečiť tak, aby bol pre mačku bezpečný. To znamená, že nesmie mať prístup k jedlu, ktoré je pre ňu škodlivé, takisto ako k rôznym liekom, kozmetike či čistiacim prostriedkom. Ak máte izbové rastliny, skontrolujte si, či sú jedovaté. Toxické rastliny umiestnite mimo dosahu mačky. Avšak pozor, aj mnohé netoxické rastliny môžu po konzumácii spôsobiť mierne tráviace ťažkosti. Mimo dosahu musí byť aj elektronika a káble, ktoré by mačka mohla prehrýzť a v lepšom prípade spôsobiť len škodu na elektronike, no v horšom prípade by sa mohla vážne zraniť alebo spustiť požiar.

Základná výbava pre mačku

Zaobstaranie si mačky môže byť aj dosť drahá záležitosť. Je totiž množstvo vecí, ktoré by vám vo výbave nemali chýbať. Ak si mačku zaobstarávate po prvý raz, môže sa stať, že nakúpite aj množstvo zbytočností, ktoré v konečnom dôsledku nevyužijete. Preto vám ponúkame zoznam toho najdôležitejšieho a na čo sa pri výbere konkrétnych položiek zamerať.

Prepravka

Prepravku využijete už na prenos mačky domov. Či už vás čaká cesta autom, MHD alebo peši, ideálne je mačku prepravovať v klietke s pevným dnom. Prepravky sú najčastejšie plastové s kovovými mriežkami, ale aj textilné, ktoré sa používajú skôr už pre mačky, ktoré sú na prepravky zvyknuté. Mačku neprevážajte bez prepravky, keďže v strese z prepravy nebude zviera pokojné a môže sa stať, že sa na ceste domov vyšpiní. Prepravku môžete vystlať látkovou plienkou alebo starým uterákom a ak vás čaká dlhšia cesta, môžete do nej mačke vložiť zopár malých hračiek. Mala by byť dostatočne veľká, aby sa v nej mačka mohla pohodlne postaviť aj otočiť.

Prepravka pre mačku

Mačacia toaleta

Záchodík je absolútnou nevyhnutnosťou, keďže vaša mačka ho bude dennodenne využívať. V domácnosti by ste mali mať aspoň 1 toaletu na 1 mačku, pričom ak má prístup do viacerých častí domu, 1 záchodík by mal byť na každom poschodí. Ak máte doma aj psíka, je dobré umiestniť toaletu niekde, kde pes nemá prístup, alebo na vyvýšené miesto, aby sa nestalo, že mačka začne špiniť mimo toaletu zo stresu.

Jestvuje viacero druhov toaliet, najčastejšie sa delia na otvorené a kryté. Pri otvorených ide o nádobu s vyvýšeným okrajom, ktorá poskytuje pre mačku ľahký prístup. Je vhodná v začiatkoch, keď sa mačka na záchod ešte len učí, alebo ak má mačka problém chodiť na potrebu do krytého záchoda. Kryté záchody majú často aj filtre, takže zápach z toalety sa do ovzdušia dostane len minimálne. Toaleta musí byť dostatočne veľká, aby sa do nej mačka pohodlne dostala a nebála sa do nej vojsť. Zohľadnite preto aj veľkosť plemena.

Lopatka a podstielka pre toaletu

K toalete nezabudnite dokúpiť lopatku, ktorou vyzbierate mačacie exkrementy, a znečistenú podstielku. Lopatka by mala mať otvory, cez ktoré prepadnú čisté kúsky podstielky, no inak na tvare až tak nezáleží. Zato podstielka je celkom dôležitá. Stretnete sa s rôznymi druhmi, no vyhnite sa lacným podstielkam s ostrým štrkom, ktoré by mohli nohu mačky poraniť, a tým aj spôsobiť, že sa bude záchodu vyhýbať.

Mnohí začínajúci majitelia tiež siahajú po parfumovaných podstielkach s nádejou, že neutralizujú pach moču a výkalov. Väčšinou však spôsobia len to, že vôňa podstielky je mačke nepríjemná, a preto sa vyšpiní mimo záchodu. Najvhodnejšie sú podstielky s veľkými kúskami peliet, keďže malý štrk je často spojený s prachom, čo môže časom spôsobiť u mačky respiračné problémy. Podstielky lepšej kvality majú taktiež hrudkujúcu vlastnosť, teda po nasiaknutí moču sa vytvoria hrudky, ktoré sa vám budú lopatkou lepšie vyberať.

Krmivo

Krmivo je často otázkou pokusu a omylu, keďže každá mačka je individuálna a časom si začnete všímať jej nároky. Ak si prinesiete domov mačiatko, najlepšie je pokračovať v strave, ktorú dostávalo u predchádzajúceho majiteľa. Opýtajte sa, akú značku a formu krmiva používal a pokračujte v podobných časoch a dávkovaní. Stravu môžete, samozrejme, časom zmeniť, a to tak, že začnete deň po dni primiešavať nové krmivo v stále väčšom množstve. Prechod by mal trvať aspoň týždeň, inak hrozia tráviace problémy.

Krmivo pre mačku

Čo sa týka druhov krmív, nájdete predovšetkým suché krmivo (granuly) a mokré krmivo (konzervy a kapsičky). Suché krmivo je vo všeobecnosti lepšie znášané, keďže z konzerv a kapsičiek majú niektoré mačky hnačky. Mačiatkam možno granuly namočiť do vody, aby zmäkli a jedli sa ľahšie. Krmivo vyberajte podľa veku mačky, keďže iné nároky má mača, iné dospelý jedinec a zase iné senior. Jestvujú aj krmivá pre špecifické skupiny, napr. pre mačky s citlivým trávením alebo sterilizované mačky, ktoré majú väčšiu tendenciu priberať.

Misky na jedlo

V základnej výbave by ste mali mať 2 obyčajné misky, jednu na vodu a jednu na jedlo. Na začiatok to úplne stačí. Časom si môžete kúpiť tretiu misku na konzervy alebo kapsičky. Niektoré mačky rady pijú z tečúcej vody, preto majitelia siahajú aj po pitných fontánkach. Ak plánujete mačku nechať samu doma napr. na víkend, môžete jej zakúpiť misku s dávkovačom na granuly a napájadlo na vodu, kde je väčší objem vody, ktorá sa postupne dopĺňa. Za normálnych okolností však takéto napájadlá ani nie sú potrebné, keďže mačke by ste mali naliať čistú vodu každý deň.

Pelech

To, či mačka vôbec potrebuje lôžko, býva sporné, keďže majitelia sa často stretnú s tým, že v ňom mačka ani nespáva. Často si vyberie obyčajnú škatuľu alebo zalezie niekam, kde nebude rušená. Problém však nie je v samotnom pelechu, ktorý by nemal chýbať, ale skôr v nesprávnom výbere a umiestnení. Ak siahnete po obyčajnom vankúšiku s vyvýšeným okrajom, mal by byť z prírodných materiálov a mal by sa dať ľahko vyprať. V takom prípade je dôležitý výber umiestnenia – mačky zbožňujú vyvýšené miesta, odkiaľ môžu pozorovať svet, ale aj skrýše a malé priestory. Obľúbené sú aj pelechy s otvorom (kukaňa pre mačky), cez ktorý môže mačka vojsť dovnútra a cítiť sa ako v skrýši. Takisto sa poteší závesným pelechom, ktoré jej umožnia výhľad zhora.

Škrabadlá

Ak nechcete, aby sa škrabadlom stal váš gauč, zabezpečte mačke alternatívu. Škrabadlo bude potrebovať po celý život, no musí si naň zvyknúť hlavne ako mačiatko, aby nemalo potrebu škrabať nábytok. Najbežnejšie škrabadlá sú vo forme stĺpika, keďže ide o často lacné typy. Ubezpečte sa, že má pevnú konštrukciu a že je pre vašu mačku dostatočne veľké. Lepšou voľbou sú rôzne veže a stromy, ktoré obsahujú viacero elementov. Sú vyššie, členitejšie, majú odpočívadlá a vyvýšené plochy, takže mačka môže po strome nielen liezť, ale si aj nájsť miesto, kde bude v bezpečí odpočívať a pozorovať okolie. Nájdete aj kadejaké lacné škrabadlá kompaktných rozmerov, závesné na stenu alebo horizontálne. Možno ich využiť vo iných miestnostiach po dome, mimo hlavnej miestnosti, v ktorej sa mačka vyskytuje.

Škrabadlo pre mačku

Hračky

Hračky by mali byť v základnej výbave každej mačky, hlavne u mačiatok, ktoré sú hravejšie. Vďaka nim sa mačka zabaví a predíde nude, ktorá by mohla viesť k nechcenému správaniu. To, nakoľko bude vaša mačka hračky využívať, však závisí od jej povahy. Preto zo začiatku kúpte zo 2-3 hračky a sledujte, či a ako sa s nimi hráva. Samozrejme, je dôležité, aby ste sa s mačkou hrali tiež a každý deň si našli aspoň 10 minút, kedy jej dovolíte naháňať myš na špagátiku alebo vyskúšať novú hračku.

A do akých hračiek sa oplatí investovať? Mačky milujú loviť korisť, preto majú rady pohyblivé hračky, hračky, ktoré vytvárajú prirodzený zvuk (napr. vďaka výplni) a dokonca aj plyšáky. Klasikou sú rôzne myšky a guľôčky, s ktorými sa mačka pohrá aj sama. Na spoločnú hru si zvoľte rôzne udičky a mávatka, príp. laser (no vyhnite sa svieteniu do oka mačky). Okrem toho jestvujú aj interaktívne hračky, kde mačka chytá loptičky alebo sa snaží uvoľniť granulu.

Doplnková výbava pre mačku

Ak už máte základnú výbavu kompletnú, môžete siahnuť aj po ďalších doplnkoch. Tie nie sú vždy potrebné, avšak niektorí majitelia po nich radi siahajú.

 • Maškrty – Aj keď mačka nepotrebuje maškrty, každý majiteľ svojmu domácemu miláčikovi rád občas nejakú dopraje. Maškrty netreba používať každý deň, ale len raz za niekoľko dní ako odmenu. Vybrať si môžete z maškŕt v obchode, rôznych tyčiniek, kapsičiek, mliek a žuvacích dobrôt, no zvoliť si môžete aj chudé kuracie mäsko alebo tuniaka.
 • Obojok a identifikačný štítok – Nie každá mačka potrebuje obojok a identifikačný štítok. Ak ju máte len v interiéri, tento doplnok nie je vôbec potrebný. Chýba dokonca aj mnohým mačkám, ktoré sa pohybujú voľne po vonku. Pokiaľ sa bojíte, že sa vám zatúla, je dobré, aby mala mačka na identifikačnom štítku aspoň telefónne číslo, ktorým vás bude možné kontaktovať.
 • Kefa – Nie všetci majitelia mačiek používajú kefu na srsť, ale v niektorých prípadoch je nevyhnutné. Ide hlavne o dlhosrsté plemená, ktorých sa môže srsť zamotať a vytvoriť uzlíky v podpazuší. Práve vtedy je pravidelné česanie nevyhnutné. Česaním odstraňujete aj nečistoty a mastnotu. V jarnom a jesennom období zase odstránite vypadávajúcu srsť a znížite tak množstvo srsti v dome.
 • Kliešte na pazúry – Nie sú drahé a pravidelné zastrihávanie pazúrikov môže vašej mačke len prospieť. Ak si na to nezvykne odmalička, strihanie pazúrov sa môže stať takmer nemožným úkonom. Pomôcť vám môže aj veterinár a ukáže vám, ako na zastrihávanie, aby ste mačku nezranili a príliš nevystresovali.
 • Zubná kefka – Čistením zubov predídete zubnému kazu, budovaniu zubného kameňa a ochoreniam ďasien. Ide o úlohu, na ktorú treba mačku zvykať odmalička, inak bude takmer nemožná. Jestvuje viacero druhov kefiek, od klasických s rúčkou až po náprstky, vďaka ktorým máte pri umývaní väčšiu kontrolu.
 • Vlhčené obrúsky – Keďže mačky vodu a kúpanie veľmi neobľubujú, vlhčené obrúsky sú skvelým pomocníkom. Ak sa mačka zašpiní (napr. blato, zvyšky jedla, hnačka), viete vďaka nim problém vyriešiť lokálne. Navyše mačka bude ochotnejšia nechať sa očistiť, keďže ju tým výrazne nezmočíte.
 • Siete – Sú skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú zvýšiť bezpečnosť miest, akými sú okná, balkón alebo schody. Priestor so zábradlím alebo väčšími medzerami sa zabezpečí sieťou, a tak sa nestane, že by mohla mačka vypadnúť z okna, z balkóna alebo spadnúť zo schodov.

Zubná kefka pre mačku

Často kladené otázky

Nových majiteľov trápia často rovnaké otázky a problémy ohľadom výchovy, prvého dňa v novom domove či predchádzania niektorým mačacím zlozvykom. Ponúkame vám preto výber často kladených otázok nových majiteľov mačiek a odpovedí na ne.

 • Ako na prvý deň v novom dome? – Pre mačku bude príchod do nového domova stresujúci, preto na to choďte pomaly, pokojne a pozitívne. Je úplne normálne, že sa mačka bude pred vami skrývať a hľadať si miesta, kam zaliezť. Doprajte jej čas zvyknúť si na nové prostredie a na vás. Zabezpečte jej miesto, kde sa bude cítiť bezpečne, bez iných domácich miláčikov, aby mala v prvé dni pokoj. Uvidíte, že sa postupne osmelí a zvykne na všetky nové vnemy.
 • Ako zoznámiť mačku s iným domácim miláčikom? – Už samotný príchod do nového domova je stresujúci, preto je dôležité ísť na to pomaly. Nemusíte to urobiť hneď, ale počkať deň alebo dva, kým sa mačka oboznámi s novým prostredím. Ak ide o psíka, vezmite ho najprv na dlhú prechádzku, aby bol unavený a mačku nevystrašil príliš energickým privítaním. Psíka majte na vôdzke, aby ste mali situáciu vždy pod kontrolou, a snažte sa udržať ho v pokoji. Mačku nechajte najprv len z diaľky pozorovať a nechajte jej priestor. Na prvom zoznámení nemusí vôbec dôjsť k stresu – doprajte im čas a stretnutia držte vždy v pozitívnej a pokojnej nálade.
 • Kedy navštíviť veterinára? – Spýtajte sa predchádzajúceho majiteľa, aké vakcinácie už mačka absolvovala, aby ste si vedeli naplánovať, ktoré ešte potrebuje. Mačka by mala mať mikročip, preto ak ho nemá, dohodnite sa s veterinárom. K veterinárovi sa však oplatí zájsť aj na obyčajnú prehliadku, či je všetko v poriadku, a budete sa môcť poradiť aj o odčervení, antiparazitikách a iných záležitostiach.
 • Ako naučiť mačiatko na toaletu? – Mačiatko by malo zostať s mamou do 8. týždňa, aby sa tieto základy naučilo. Po príchode domov je dobré oboznámiť mača s toaletou, nechať ho si ju prezrieť a preskúmať. Po jedle, keď bude mačiatko čuchať a hľadať miesto na vyprázdnenie, vezmite ho no mačaciu toaletu. Za prípadné nehody mačku nikdy netrestajte, chce to len čas a tréning.
 • Možno dať mačke mlieko? – Väčšina mačiek má laktózovú intoleranciu a z klasického kravského mlieka by mohli mať hnačku, nadúvanie a zažívacie problémy. V predajniach so zvieracími potrebami sú však dostupné mlieka pre mačky, ktoré sú pre ich trávenie vhodnejšie a možno ich používať sem-tam ako maškrtu.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu

Pre všetkých milovníkov kreatívnych dizajnových riešení sme pripravili tipy na netradičné nástenné dekorácie.

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...Publikované dňa: 14.10.2022
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako správne socializovať šteňa či staršieho psa s ľuďmi a s inými psami a zvieratamiAko správne socializovať šteňa či staršieho psa s ľuďmi a s inými psami a zvieratami

Na socializácii psa sa dá popracovať v každom veku. Ak sa chcete dozvedieť, v akom veku začať psa socializovať, ste na správnom mieste. Akým spôsobom treba začať a čo robiť, keď sa...

Chov ježka v byte: výbava (terárium/klietka, domček, podstielka, krmivo) pre ježka, choroby, cenaChov ježka v byte: výbava (terárium/klietka, domček, podstielka, krmivo) pre ježka, choroby, cena

Ježko sa od bežných domácich miláčikov líši v mnohom, nielen čo sa týka pichľavého kožúška. V článku vám prezradíme, aké nároky má ježko na stravu, úkryt, klietku, teplotu a ďalšie...

Starostlivosť o potkana: klietka, strava, rozmnožovanie, choroby, zápachStarostlivosť o potkana: klietka, strava, rozmnožovanie, choroby, zápach

Potkany sú hravé, prítulné, veľmi inteligentné a učenlivé. Čo všetko starostlivosť o potkana prináša a prečo si ho zaobstarať či nezaobstarať?