Najlepšie tablety do umývačky riadu – test, využitie. Vyskúšajte Jar, Somat alebo Cif

Po naložení a spustení umývačky riadu sa už väčšinou nezaoberáme tým, ako samotný cyklus funguje a čo má vplyv na čistotu riadu. Pritom nech je vaša umývačka akokoľvek dobrá, práve tablety či kapsuly vo veľkej miere ovplyvňujú výsledok. Od bežného saponátu sa v mnohom líšia – nemajú len čistiť, ale aj uvoľňovať zvyšky jedla, odmasťovať a leštiť. Výber správnych tabliet preto nemusí byť jednoduchý.

Aké tablety do umývačky riadu

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, čo by mali kvalitné tablety či kapsuly do umývačky riadu spĺňať a podľa čoho sa pri kúpe orientovať.

Najlepšie tablety do umývačky riadu


Druhy čistiacich prostriedkov do umývačky riadu

Tablety nie sú jediným druhom čistiaceho prostriedku do umývačky riadu. Okrem nich môžete zakúpiť aj čistič vo forme prášku alebo kapsúl. Každá forma čistiaceho prostriedku má svoje výhody aj nevýhody a je len na vás zvoliť si, ktorá forma vám vyhovuje najviac.

Tablety

Tablety do umývačky riadu pozostávajú z prášku alebo z prášku a gélu do umývačky riadu. Ich súčasťou sú často aj ďalšie zložky, ako leštidlo, zmäkčovač vody či oplachovací prostriedok. Vkladajú sa do dávkovača v umývačke riadu, príp. aj priamo do umývačky, podľa toho, z akých zložiek sa tableta skladá. Hlavnou prednosťou tabliet je ich praktickosť. Nemusíte nič odmeriavať, jedna tableta obsahuje dosť prostriedku na umytie celej naloženej umývačky. Tým pádom nehrozí ani to, že sa vám niečo rozsype alebo porozlieva. S určeným množstvom tabliet na obale hneď viete, na koľko dávok vám balenie vystačí. Ďalšou výhodou sú už spomenuté ďalšie zložky, ktoré tableta obsahuje. Pomáhajú lepšie odstrániť zvyšky jedla z riadu, dobre ho odmastiť, spláchnuť zvyšky prášku a leštidlo napokon prispeje k pekne vyleštenému povrchu.

Prášok

Prášok do umývačky riadu predstavuje najlacnejšiu alternatívu. Používa sa však menej, a to z viacerých dôvodov. Sypanie prášku do dávkovača vie narobiť poriadny neporiadok, navyše je dávkovanie úplne na vás. Ľahko sa tak môže stať, že prášku použijete viac alebo menej. Ak ho použijete priveľa, výsledkom býva povlak na umytom riade, keďže pri oplachovaní sa nejaká časť prášku udrží na riade. Ak ho použijete primálo, riad nemusí byť dobre umytý. Najväčšou nevýhodou však je, že prášok býva zväčša len a len prášok, teda bez leštidla a iných látok, ktoré pomáhajú dosiahnuť čo najlepšie výsledky pri umývaní riadu. Pokiaľ máte menší rozpočet, prášok je skvelou voľbou, keďže vydrží dlho a nevyjde vás tak draho, ako tablety alebo kapsuly.

Gélové kapsuly

Gélové kapsuly pozostávajú z gélu podobnému saponátu na riad. Stoja síce viac než tablety alebo prášok, ale prinášajú aj viacero výhod. Podobne ako tablety aj gélové kapsuly už sú nadávkované, preto sa nemusíte zaoberať nalievaním gélu ani odhadovať, koľko pre jednu dávku potrebujete. Na rozdiel od prášku sa gél veľmi dobre rozpustí a je menej pravdepodobné, že zanechá na riade škvrny alebo povlak. Aj gélové kapsuly sa skladajú z viacerých častí – samotného gélu, leštidla, príp. iných látok, čo môže kapsuly predražovať.

Ako fungujú tablety do umývačky riadu

Čistiace tablety a kapsuly do umývačky riadu sa vkladajú do zásobníka umývačky, ktorý sa počas cyklu otvorí v optimálnom čase a tableta sa zmieša s horúcou vodou. Vznikne tak zmes vody s čistiacim prostriedkom, ktorú umývačka pumpuje okolo naložených riadov. Vďaka látkam v kapsule dokáže táto zmes lepšie uvoľniť zvyšky jedla z riadov a rozpustiť tuky a mastnoty. Samotné čistenie však závisí od toho, z akých ingrediencií je daná tableta alebo kapsula vyrobená. Kvalitné tablety a kapsuly obsahujú látky, ktoré pomáhajú odstraňovať škvrny z riadu, napr. od čaju, kávy alebo farebných nápojov, oplachovacie prostriedky a leštidlá, ktoré sa postarajú o riad bez šmúh a povlaku.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie umývačky riadu

Ako vybrať tablety alebo kapsuly do umývačky riadu?

Výber tabliet alebo kapsúl by určite nemal byť náhodný. Ak siahnete po málo kvalitných tabletách, odrazí sa to na nedokonale umytom riade so zvyškami jedla alebo nánosmi nerozpusteného prostriedku. Ak teda nechcete riady umývať dvakrát, čítajte si zloženie a zaujímajte sa o vlastnosti tabliet, ktoré kupujete. Rozhodujúce bývajú nasledovné kritériá.

Zloženie

Tablety a kapsuly do umývačky riadu sa skladajú z viacerých ingrediencií a práve ich vhodná kombinácia bude mať za výsledok dokonale čistý riad. Čistiaci prostriedok nemusí obsahovať všetky tieto zložky, ale je dôležité vedieť, ktoré sú pre vás tie podstatné.

 • Enzýmy – Pomáhajú rozpúšťať bielkoviny a škroby, čím riad zbavujú zvyškov jedál. Účinkujú aj pri nižších teplotách.
 • Bieliaca zložka –Slúži na účinné odstránenie škvŕn, predovšetkým z farbiacich nápojov a jedál, napr. z čaju a kávy.
 • Oplachovací prostriedok – Pomáha pri oplachovaní zbaviť sa rôznych povlakov a usadenín, ktoré by tvorili nepekný povrch.
 • Soľ – Zmäkčuje tvrdú vodu, ktorá je plná minerálov ako vápnik, ktoré tvoria vodný kameň a na riade vytvárajú nepekný povlak. Zmäkčovadlo tak predchádza šmuhám a pomáha pri dôkladnejšom čistení.
 • Antikorózne prísady – Zabraňujú korózii, ktorá by mohla v umývačke vzniknúť.
 • Leštidlo – Má za úlohu zbaviť riad akýchkoľvek šmúh a povlakov a dosiahnuť pekný lesklý povrch.
 • Farbivá a vône – Slúžia na to, aby bola tableta vizuálne lákavá a čistiaci prostriedok dobre voňal.

Čistiace tablety alebo kapsuly, ktoré obsahujú viacero zložiek, bývajú označované ako 3 v 1 alebo 4 v 1. Vždy si prečítajte informáciu o tom, ktoré zložky sa tým myslia. Často ide o kombináciu čistiacej zložky, soli a leštidla.

Ekologickosť

Čoraz viac ľuďom už záleží na tom, aby boli tablety do umývačky aj ekologické. Takéto tablety sú cenovo drahšie, avšak skladajú sa z prírodných ingrediencií, ktoré nezaťažujú životné prostredie, a tým pádom sú zdravšie aj pre vás a vašu domácnosť. Čo je dôležité, neobsahujú fosfáty, ktoré môžu zostať v malom množstve na povrchu riadu a spôsobovať kožné a žalúdočné podráždenie. Ekologické tablety a kapsuly pritom účinkujú rovnako efektívne a bývajú balené v recyklovateľných alebo rozložiteľných baleniach.

Gélové kapsuly do umývačky riadu

Balenie

Pri výbere zvážte aj veľkosť balenia. Ekonomickejšie sú, rozhodne, väčšie balenia, pri ktorých zaplatíte v prepočte na kus menej. Vždy ale zvážte to, aké množstvo ste schopní použiť a na ako dlho vám balenie vystačí. Pri čistiacich prostriedkoch do umývačky riadu sa neoplatí robiť zásoby na dlhšie než 2 mesiace, pretože ingrediencie časom strácajú svoju čerstvosť a efektivitu. Tablety, ktoré dlho stoja, môžu nabrať vlhkosť z okolia a v umývačke sa nemusia rozpustiť.

Všímajte si aj samotné balenie. Ekologickejšie sú balenia v kartónových škatuliach, ktoré sa dajú ľahko zrecyklovať. Na druhej strane plastové obaly lepšie ochránia pred vlhkom. Buďte obzvlášť všímaví, ak máte v domácnosti malé, zvedavé deti, ktoré by sa mohli lákavej škatuľke s farebnými kapsulami dostať. Vtedy by malo byť balenie bezpečne uzatvárateľné, resp. by ste mali dbať o skladovanie mimo dosahu detí.

Cena nie je vysoká

Tablety do umývačky riadu nájdete v predajniach so zmiešaným tovarom, v supermarketoch (Lidl), niektorých potravinách, v drogériách (dm) aj internetových predajniach (Alza). Medzi najobľúbenejšie značky tabliet a kapsúl do umývačky riadu patria Jar, Finish, Cif, Somat, W5 či Sanytol. Ceny balení sa rôznia podľa množstva tabliet a zloženia. 60 – 80 ks balenia vám môžu vyjsť na 5 – 10 eur, ekonomickejšie balenia nad 100 ks aj 15 – 20 eur. Samozrejme, záleží na kvalite tabliet a určite je možné nájsť aj lacnejšie alternatívy. Ak sa rozhodnete pre prášok alebo tablety bez zložiek navyše, počítajte s potrebou dokúpenia leštidla (3 – 5 eur) a soli do umývačky riadu (3 – 4 eur).

Bežné problémy s tabletami do umývačky riadu

Ak ste ešte stále nenašli tie správne tablety, s ktorých výsledkom budete spokojní, je možné, že narážate na niektorý z bežných problémov.

 • Tableta sa počas cyklu nerozpustila – Najčastejším dôvodom je, že sa tableta v dávkovači zasekla. Ak je umývačka preplnená, niektorý kus riadu mohol zabrániť otvoreniu dvierok. Dôvodom však môže byť aj samotná tableta – niektoré lacnejšie sa pri nižších teplotách nerozpúšťajú. Skúste preto cyklus s vyššou teplotou alebo iné tablety. Problém môže byť aj v umývačke riadu, ak je tlak vody nedostatočný.
 • Na riade zostávajú zvyšky jedla – Pokiaľ vaša umývačka nie je preplnená, problémom môžu byť tablety. Prečítajte si ich zloženie. V prípade, že neobsahujú dostatočné čistiace zložky ako enzýmy a odmasťovacie zložky, jedlo z riadu nebudú môcť dobre odstrániť. Problémom môže byť aj teplota vody, keďže pri vyššej teplote sa zvyšky jedla odstránia efektívnejšie.
 • Na riadoch ostávajú škvrny od vody – Škvrny na riadoch a šmuhy sú často známkou tvrdej vody. Vtedy sa musíte uistiť, že tablety, ktoré používate, obsahujú dostatok zmäkčovadla vody. Ak nie, pomôcť si môžete dokúpením soli do umývačky riadu alebo výmenou tabliet do umývačky.
 • Tableta zanecháva na riade biely povlak – Biely povlak môže byť znakom tvrdej vody, no môže ísť aj o zvyšky čističa, ktorý sa dobre neopláchol. Ak si nie ste istí, je dobré vyskúšať, čo vám bude fungovať. Pokiaľ ide o zvyšky čističa, je možné, že ho je priveľa alebo je čistiaci cyklus prikrátky. Ak ide o tvrdú vodu, pomôcť môže pridanie soli alebo octu.

Ako vyrobiť domáce tablety do umývačky

Tablety do umývačky riadu si môžete ľahko vyrobiť aj doma. Predstavujú ekologickejšiu alternatívu bez fosfátov a iných chemických látok. Väčšinu ingrediencií už možno budete mať doma. Na prípravu domácich tabliet do umývačky riadu potrebujete:

 • 1 hrnček pracej sódy (uhličitan sodný)
 • 1 hrnček sódy bikarbóny
 • 1/2 hrnčeka kyseliny citrónovej
 • 1 hrnček soli
 • 1 hrnček vody (alternatívne 1/2 hrnčeka vody a 1/2 hrnčeka šťavy z citróna alebo octu)
 • 30 esenciálnych kvapiek s vôňou citróna

Domáce tablety do umývačky riadu

Postup je veľmi jednoduchý. V miske najprv dobre zmiešajte obe sódy, kyselinu citrónovú a soľ. Následne pridajte zmiešané mokré ingrediencie, teda vodu, príp. šťavu z citróna, a esenciálny olej. Zmes by mala začať bublať, preto chvíľku počkajte a potom premiešajte. Po premiešaní môžete vložiť do silikónovej formy na ľad. Nechajte vytuhnúť a na druhý deň môžete tablety z formy vybrať. Najlepšie je uložiť ich do vzduchotesnej nádoby na suché miesto.

Ďalšie využitie tabliet do umývačky

Zakúpili ste pri zháňaní výhodného XXL balenia viac tabliet, než stihnete spotrebovať? Môžete ich využiť alternatívnym spôsobom. Čistiace tablety sú v kontakte s vodou účinné pri odstraňovaní škvŕn, mastnôt a nečistôt, preto môžu byť ideálne na:

 • čistenie toaliet,
 • vyčistenie pripálených hrncov,
 • leštenie kovov,
 • vyčistenie umývadla,
 • vyčistenie bubna práčky,
 • dezinfekciu košov a kúpeľní,
 • umytie záhradného nábytku,
 • odstránenie kávových škvŕn z hrnčekov alebo textílií,
 • dezinfekciu mačacej toalety,
 • vyčistenie dvierok rúry alebo mikrovlnky.

Pri používaní tabliet do umývačky je však potrebné dbať na ochranu zdravia. Vždy používajte ochranné pomôcky, predovšetkým rukavice, aby nedošlo ku kontaktu s pokožkou, príp. ochranné okuliare a ochranu dýchacích ciest, aby nedošlo k vdýchnutiu výparov. Po použití čistiaceho prostriedku vždy čistič poriadne zmyte, aby na predmete neostal žiaden povlak.

Často kladené otázky

 • Je potrebné tablety vyberať z obalu? – Väčšina tabliet je balená v obale z PVA, ktorý sa pri kontakte s vodou sám rozpustí. Je neškodný pre životné prostredie a nie je toxický, takže sa nemusíte obávať kontaktu s riadom. Úlohou tohto obalu je jednoducho lepšie uchovanie tabliet. Takto sa v balení na seba nenalepia ani sa neroztrúsia. Ak teda pokyny na obale nestanovujú inak, tablety neodbaľujte a do dávkovača umývačky ich umiestňujte vcelku, aj s obalom.
 • Ako skladovať tablety do umývačky riadu? – Pri skladovaní tabliet je najdôležitejšie udržať ich v suchu, čo sa často nedarí, ak je v kuchyni vlhko a tablety ste kúpili v kartónovej škatuli. Najlepšie je uložiť ich do skrinky ďalej od zdrojov vlhka a pary, ako sporák, kanvica a umývadlo. Ak môžete, preložte ich do vzduchotesnej nádoby s uzatvárateľným vekom. A predovšetkým ich uložte na miesto mimo dosahu detí.
 • Sú tablety do umývačky po uplynutí exspiračnej doby nefunkčné? – Tablety do umývačky strácajú svoju efektívnosť pomerne rýchlo. Niektorí výrobcovia uvádzajú, že efektívnosť strácajú po 6 mesiacoch, no najlepšie je spotrebovať ich do 2 mesiacov. Všetko záleží aj od spôsobu skladovania – ak sú skladované vo vlhkom prostredí, ani neotvorené balenie nemusí vydržať dlho.
 • Mali by sa riady pred vložením do umývačky opláchnuť? – Nie je to potrebné. Zvyšky jedla sa, samozrejme, vyhadzujú do bio odpadu, avšak samotné riady by sa oplachovať nemali. Poradiť by si s nimi mal váš čistiaci prostriedok. Samozrejmosťou by malo byť aj pravidelné čistenie filtrov. Ak vaša umývačka riadu zanecháva zvyšky jedla na riadoch, je potrebné nájsť príčinu.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie umývanie riadu

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...



Publikované dňa: 14.09.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postrekuAko odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postreku

Ak považujete huby v trávniku za problém, ste tu správne. Poradíme vám, ako sa ich účinne zbaviť aj bez chémie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...