Ako správne socializovať šteňa či staršieho psa s ľuďmi a s inými psami a zvieratami

Zanedbaná socializácia psa hneď od začiatku patrí k najväčším chybám pri výchove psa. Nezáleží pritom, či si adoptujete šteniatko alebo dospelého jedinca – na socializácii sa dá popracovať v každom veku.

Ako socializovať psa so psom

Ak sa chcete dozvedieť, v akom veku začať psa socializovať, ste na správnom mieste. Dozviete sa tiež, akým spôsobom treba začať a čo robiť, keď sa vyskytnú problémy.

Čo znamená socializovať psa

Socializácia znamená, že pes sa učí vhodne správať v reálnom, nie izolovanom prostredí, v ktorom stretne iných ľudí, psov a zvieratá. Znamená to, že pes bude v rôznych typoch prostredia dostatočne sebavedomý, aby nevykazoval známky strachu a ohrozenia, ktoré môžu viesť až k agresii voči ostatným, alebo sa preukážu ako úzkosť až paralyzujúci strach. Pri socializácii si pes skrátka zvyká na rôzne zvuky, miesta, skúsenosti a na to, že pohybovať sa medzi inými ľuďmi a zvieratami je v poriadku a v nových situáciách sa nemusí cítiť ohrozene.

Prečo je potrebné psa socializovať

Socializácia psa má kľúčovú úlohu pre vás ako majiteľa, pre samotného psa aj pre vaše okolie. Toto je niekoľko výhod, ktoré pre psa socializácia prináša.

 • Ľahšie zvládne nové situácie. Pre psov môžu byť nové situácie veľmi stresujúce, hlave ak ide o nové prostredie a zmeny. Socializáciou to prebehne ľahšie a pes bude mať menej stresu a úzkosti napr. v parku s inými psami, v rušnom centre či ak ho počas dovolenky dáte niekomu postrážiť.
 • Bude sa vedieť správať v prítomnosti nových ľudí a zvierat. Každý zodpovedný majiteľ chce vychovať psa, ktorý nebude mať agresívne prejavy voči ostatným alebo úzkostné stavy. A práve v tom dokáže pomôcť socializácia, ktorou môžete predísť podobnému problémovému správaniu.
 • Bude sebavedomejší. O sebavedomí sa väčšinou bavíme pi ľuďoch, no je dôležité aj pre našich štvornohých miláčikov. V praxi to znamená to, že pes nebude tak často vystresovaný, zľaknutý alebo sa cítiť ohrozený. Sebavedomý pes lepšie zvláda byť sám doma, nemá deštrukčné a agresívne správanie a nezľakne sa v hlučnom a rušnom prostredí.
 • Lepšie zvládne návštevy u veterinára. Návštevy u veterinára bývajú pre mnohých psov traumatické. Niektoré psy sa chvejú, zavíjajú, snažia sa skryť, pomočia sa, ale môžu aj hrýzť. Prehliadky sú pre psy rovnako dôležité ako pre ľudí, preto je potrebné, aby si pes čo najskôr začal zvykať na nové prostredia a ľudí, čím lepšie zvládne aj návštevy u veterinára.
 • Zvykne si na česanie a ďalšiu starostlivosť. Každý pes potrebuje z času na čas učesať, okúpať sa, príp. ostrihať, vyčisti uši či skrátiť pazúriky. Na tieto činnosti bude lepšie pripravený práve vďaka socializácii, kedy si zvykne, že mu nič nehrozí, keď mu držíte labku alebo utierate uško.
 • Cestovanie bude menej stresujúce. Ak pes nie je socializovaný, cestovanie hoci aj na menší výlet môže byť preň príliš stresujúce. Socializovaný psík nebude bude mať taký problém zvládnuť jazdu v aute, v autobuse či vo vlaku, dokonca aj v lietadle.

Kedy začať so socializáciou

Aj keď si to možno neuvedomujeme, socializácia šteniatka začína úplne odmalička. V prvých týždňoch svojho života je šteniatko v úzkom kontakte so svojou mamou a súrodencami. Ako rastie a získava nové skúsenosti, učí sa spolunažívaniu so svojimi súrodencami, matka usmerňuje jeho správanie a zvyká si aj na kontakt s ľuďmi či ďalšími zvieratami v domácnosti.

Socializácia šteniatka

Väčšina šteniat sa k novým majiteľom dostane v 8. týždni života. Vtedy je dobré začať so socializáciou v rámci vašej domácnosti. Na socializáciu mimo domova je potrebné počkať aspoň do 1. kola vakcinácií v 8. týždni. Na socializáciu na miestach s vyššou koncentráciou si počkajte do približne 12. týždňa, kedy šteňa získa všetky potrebné vakcinácie a bude odčervené. Vakcinácia je dôležitá, ak budete šteňa brávať na miesta s vyššou koncentráciou cudzích psov, aby bolo chránené pred možnými ochoreniami.

Ak si adoptujete niekoľkomesačného či dokonca niekoľkoročného psíka, ktorý neprešiel socializačným tréningom a nové prostredia a ľudia mu robia problém, neznamená to, že je na socializáciu neskoro. Platí staré známe „lepšie neskoro, ako nikdy“. Socializácia dospelého psa môže trvať dlhšie a byť náročnejšia, no napriek tomu sa oplatí byť trpezliví a vynaložiť na ňu dostatok času.

Ako socializovať šteňa

Výchova psa nie je vždy jednoduchá a tak to je aj v prípade socializácie. Pri tréningu nie je dôležité len to, čo robíte, ale aj ako to robíte. Držte sa preto vždy nasledovných zásad:

 1. Buďte trpezliví – Každý, kto sa učí niečo nové, robí chyby. A tak to bude aj v prípade vášho psa. Niektoré psy sa učia rýchlejšie, iné pomalšie, preto tempo prispôsobte schopnostiam vášho psa.
 2. Buďte pozitívni – Ak sa vám pri tréningu nedarí, nebuďte frustrovaní a psa netrestajte, bude to mať presne opačný efekt. Naopak, buďte pozitívni, pretože pes sa skôr naučí na základe pozitívnej motivácie a efekt bude trvať dlhšie.
 3. Nepreháňajte to – Pamätajte, že pracujete so šteňaťom, ktoré má obmedzenú pozornosť. Trénujte každý deň, ale jeden tréning nenatiahnite na viac ako 15 minút. Lepšie častejšie a pravidelne, ako dlho a chaoticky.
 4. Keď treba, vráťte sa o krok späť – Ak niečo šteňaťu nejde, neposúvajte sa v tréningu ďalej, ale vráťte sa o krok späť. Napr. ak nezvláda strihanie pazúrov, vráťte sa k zoznamovaniu sa s kliešťami. Ak pri zazvonení zvončeka breše, vráťte sa k zvoneniu s otvorenými dverami.
 5. Oslavujte úspech – Ak sa šteňaťu podarí dosiahnuť očakávaný cieľ, odmeňte ho pochvalou, maškrtou alebo hračkou. Tešte sa z jeho úspechu a vytvorte prostredie, v ktorom sa bude rado učiť a napredovať.

Socializácia psa s ľuďmi

Aj keď je pes zvyknutý na prítomnosť členov vašej domácnosti, neznamená to, že je zvyknutý na ľudí. Cudzí ľudia preňho môžu predstavovať hrozbu. Je preto dôležité, aby sa odmalička stretával aj s inými ľuďmi. Socializácia s ľuďmi znamená, že pes si musí zvyknúť na rôzne typy ľudí – niektoré psy sa totiž boja napr. vysokých ľudí, mužov alebo detí. Pri spoznávaní nových ľudí mu preto umožnite stretnúť mužov, ženy aj deti, starších aj mladších, vyšších aj nižších. Rôznorodosť by mala byť aj v tom, čo majú oblečené a doplnky, čiže aj farebné oblečenie, kapucňa, ruksaky a tašky, palica na chôdzu a pod.

Socializácia psa s ľuďmi

 • Najlepším spôsobom socializácie s ľuďmi sú časté prechádzky, pri ktorých meňte trasy. Prejdite sa aj po rušnejšej ulici, aj v parku alebo na trase, kam si ľudia chodia zabehať.
 • Pozvite si k sebe návštevu. Takto si pes zvykne na iných ľudí v domácnosti. Pozvite si aj rodinu s deťmi, vyšších ľudí a mužov, aby si pes zvykol na rôznych ľudí.
 • Prejdite sa po nákupnom centre. Ak už pes zvláda prechádzky a bežní chodci mu nerobia problém, prejdite sa po rušnejšom prostredí, kde sa stretne s davmi ľudí.
 • Naopak, ak má pes s ľuďmi problém, vráťte sa o krok späť a dovoľte mu ich spoznávať skôr z diaľky pri prechádzke. Pri návšteve si pozvite len jednu osobu a postupne sa dopracujte k nadobudnutí dôvery.

Socializácia s inými psami a zvieratami

Na socializáciu psa s inými psami sú výborné kurzy základného výcviku pre šteňatá. V rámci kurzu sa stretne s ďalšími psami rôznych veľkostí a plemien, s ktorými sa naučí hrať a vhodne sa správať. Ak sa na takýto kurz nechystáte, psa môžete socializovať v parku s ďalšími psami alebo si dohodnúť stretnutie s niekým vo vašom okolí, kto vlastní psa. Pri spoznávaní iných psov je taktiež dôležitá rôznorodosť. Najprv sa môže spoznať s inými šteňatami, potom aj s dospelými psami, malými plemenami aj väčšími psami, pokojnejšími aj energickými jedincami.

Pri stretnutí s inými psami svojho psa najprv pozorujte, ako sa mení jeho správanie, či sa bojí iných psov, je hravý alebo útočný. Nechajte ho najprv pozorovať a až potom sa rozhodnúť, či sa chce do hry s ďalšími psami zapojiť alebo ostať v bezpečí. Ak je opatrnejší, doprajte mu viac času. Ak sa s ostatnými hrá príliš agresívne, vezmite ho na chvíľu krajom a vrátiť sa mu umožnite, až keď sa upokojí. Naučí sa, že takéto správanie vedie k prerušeniu zábavy.

Psa môžete podobne zvykať aj na ďalšie zvieratá ako mačky a malých domácich miláčikov (zajace, škrečky, hlodavce, vtáky), ale aj zvieratá z farmy, sliepky, kone, kravy a pod., podľa toho, v akom prostredí žijete. Pri socializácii majte psa stále pod dozorom, no postupujte pomaly, najprv z diaľky a ak pes reaguje pokojne, tak aj zblízka. Chváľte a odmeňujte ho za pokojné správanie, no ak je príliš rozrušený alebo útočný, doprajte mu čas na upokojenie.

Socializácia k dotykom

Tento druh socializácie sa týka zvykania si na rôzne druhy dotykov a manipulácie so psom. Je potrebná preto, aby pes zvládal kúpanie, česanie, medicínske úkony, návštevy u veterinára či návštevy salónov. Keď je pes pokojný, skúste mu jemne chytiť labku a dotýkajte sa brušiek prstov, priestorov medzi nimi a pod. Všímajte si, koľko vám pes dovolí a prestaňte, ak mu je to nepríjemné. Postupom času si na podobné dotyky zvykne a bude zvládať aj strihanie pazúrov.

Socializácia dotykom

Podobným spôsobom skúšajte dotyk ušiek (pre čistenie uší), dotyk úst, ďasien a zubov z vnútornej aj vonkajšej strany (pre čistenie zubov), dotyk nosa, chvosta a pod. (pre veterinárnu prehliadku). Na kúpanie ho môžete navyknúť najprv dotykom vlhkým uterákom, postupne použitím vody. Psa nechajte vždy oboznámiť sa s akýmikoľvek nástrojmi, ktoré budete používať, ako kefa na česanie, kliešte na pazúry, postroj, obojokvôdzka alebo uterák na osušenie po kúpeli.

Ďalšie možnosti socializácie

Socializácia je o poskytnutí čo najväčšieho množstva zážitkov a skúseností, z ktorých sa pes môže učiť a získať tak do budúcnosti omnoho pokojnejšie a vyrovnanejšie správanie. Preto sa socializácia týka aj spoznávania rôznych zvukov, povrchov či situácií.

 • Psy bývajú citlivé na zvuky, preto šteniatko zvykajte na zvuk zvončeka, vysávača, práčky, sušičky, televízie, hlasného rozhovoru a iných zvukov vo vašej domácnosti. Trénujte vo dvojici – jeden zabaví šteniatko hrou a maškrtami, druhý zazvoní alebo zaklope na dvere. Ak šteňa udrží pozornosť na vás, odmeňte ho maškrtou a pochvalou. Mimo domu ide predovšetkým o zvuky, ako premávka, sirény, hromy počas búrky alebo ohňostroje počas osláv nového roka.
 • Pre psa je dôležité, aby zvládal jazdu v aute, hlavne ak sa chystáte brávať ho na výlety. Pokiaľ si na jazdu zvykne odmalička, je menšia pravdepodobnosť, že mu bude pri jazde zle z pohybu auta alebo že sa bude báť. Ak sa ho chystáte prevážať v hromadnej doprave, skúšajte najprv krátke trasy, len zopár zastávok.
 • Šteniatko zvykajte na chôdzu po rôznych druhov povrchov, ako sú hladké podlahy, kachličky, betónové podlahy, koberce aj schody. V exteriéri trávnaté plochy, nerovné povrchy či mokré chodníky po daždi.
 • Svojho psa socializujte aj na rôzne situácie, ktoré sa môžu v jeho okolí diať. Napr. že budú okolo dvora alebo okna prechádzať chodci, cyklisti, bežci či poštár. Oboznámte ho s bežnými činnosťami, ktoré neskúseného psa môžu vyľakať, napr. otvorenie dáždnika, kopnutie lopty, natrasenie deky, zametanie s metlou, otváranie koša a pod.

Ako socializovať staršieho psa

Socializácia dospelého psa je náročnejšia, chýbajú mu totiž skúsenosti, ktoré by si mal zažiť už ako šteňa. V praxi to môže vyzerať tak, že pri strete iných psov počas venčenia na nich vrčí, breše alebo sa zo strachu stiahne a skrýva za vami. Môže to vyzerať aj tak, že nekontrolovane šteká pri zazvonení zvončeka, vybehne za poštárom alebo všetko, čo vidí za oknom, považuje za hrozbu. Cieľom socializácie v staršom veku je odstrániť tieto návyky a dosiahnuť pokojné správanie.

Ako socializovať staršieho psa

Pri socializácii staršieho psa dodržiavajte 2 zásady – choďte na to pomaly a buďte trpezliví. Za svoj život už pes získal rôzne skúsenosti, preto má už určité zaužívané vzorce správania. V iných situáciách, než na ktoré je zvyknutý, môže zažívať úzkosť a stres, preto je potrebné postupovať pomaly. Ak aj nerobí hneď veľké pokroky, buďte trpezliví a zostaňte pozitívni. Psa nikdy netrestajte, ani nestrácajte motiváciu. Chce to len čas a vhodný tréning.

Okrem toho, že je potrebné postupovať pomalšie a opatrnejšie, sa socializácia veľmi nelíši od socializácie šteniat. Psa je potrebné brávať na prechádzky, do parkov s inými psami, zvyknúť ho na návštevy, rôznych ľudí, psov, zvieratá, miesta a situácie. Všímajte si, ktoré situácie sú preň náročnejšie a ktoré jednoduchšie. Možno dobre zvláda stretnutie s inými ľuďmi a zvieratami, no problém mu robia veľké psy. Problémové situácie riešte o to opatrnejšie a trpezlivejšie. Ak je to potrebné, vráťte sa o krok späť a psovi doprajte dostatok času na zvládnutie stresovej situácie.

Chyby, ktorým sa vyhnite

Socializácia nemusí dopadnúť dobre, ak majiteľ psa robí chyby, ktorými vytvára pre psa negatívne skúsenosti. Preto je potrebné poznať, akému správaniu sa pri výchove psa vyhnúť.

 • Nepoznáte svojho psa – Ako majiteľ by ste mali poznať základnú reč tela psa a vedieť, kedy sa bojí a je vystresovaný. Nikdy nenúťte svojho psa do situácií, v ktorých jeho reč tela ukazuje, že sa cíti nekomfortne.
 • Nútite ho postupovať rýchlo – Každý pes sa učí svojím tempom, niekomu to ide prirodzene dobre, iný potrebuje viac času. Ak naň príliš rýchlo vytvoríte tlak a priskoro ho vezmete do veľkého davu alebo situácie, ktorá je naň priveľa, tréning bude kontraproduktívny.
 • Nepočkáte na vakcináciu – Vziať 8-týždňové šteňa do parku alebo na iné miesto s vysokou koncentráciou psov je nezodpovedné. Kým nemá všetky vakcinácie, ľahko môže dôjsť k prenosu ochorenia priamym kontaktom s inými psami.
 • Nesnažíte sa o nápravu správania – Ak pes šteká alebo vrčí, prirodzene nejde o žiadaný prejav pokojného psa. Tréningom by ste sa mali usilovať o nápravu správania, nie mávnuť nad ním pri každej príležitosti rukou.
 • Nenastavíte žiadne hranice – Nie je v poriadku, aby bol pes ku každému nepriateľský, no nemal by byť ani dôverčivý ku každej osobe. Pri výcviku nedovoľte, aby ho hladkal každý okoloidúci. Všímajte si reč tela svojho psa a rešpektujte jeho hranice.

Často kladené otázky

 • Ako dlho trvá socializácia psa? Proces je veľmi individuálny a záleží od povahy psa aj množstva a kvality príležitostí, ktoré mu na socializáciu poskytujete. Kým niektoré psy to zvládnu za mesiac, iné potrebujú aj 3 a viac mesiacov. Najlepšie je sa socializácii venovať až do ukončenia 1. roku psa, keďže ide o veľmi dôležité zručnosti, z ktorých budete benefitovať vy aj váš pes po celý život.
 • Dá sa socializovať aj agresívny pes? Socializácia šteňaťa je omnoho jednoduchšia než dospelých psov, no ešte náročnejšie je to vtedy, ak má pes za sebou mnoho zlých skúseností a uchyľuje sa k agresívnemu správaniu. Aj v takom prípade sa však dá so psom pracovať, no treba byť v postupe opatrní. Ak si nie ste istí socializáciou, určite vyhľadajte pomoc odborníka.
 • Čo sa stane, ak sa pes nesocializuje? Pes bez socializácie nie je pokojný a vyrovnaný spoločník. Naopak, v situáciách, ktoré sú mu nepríjemné, je buď ustráchaný a zažíva úzkosť, alebo sa uchyľuje k agresivite a deštruktívnemu správaniu.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

02/12/2023 14:09
Lucia

náš sa socializoval velmi rychle. Velmi rychle si zvykol aj na pravidelnu stravu, kupujeme mu iba granule zo slovakiafarma (hypoalergénne).

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!Publikované dňa: 05.09.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vulkanické kamene pre psov alebo ako neutralizovať psí močVulkanické kamene pre psov alebo ako neutralizovať psí moč

Škvrnitý, vypálený alebo vyschnutý trávnik je často dôsledkom vykonávania malej potreby vášho domáceho miláčika. Vulkanické kamene tento problém vyriešia.

Chov anduliek doma či vonku – klietka, správanie, krmivo, rozmnožovanieChov anduliek doma či vonku – klietka, správanie, krmivo, rozmnožovanie

Andulky patria vďaka priateľskej povahe a svojmu vzhľadu medzi najobľúbenejšie a najčastejšie chované druhy vtákov. Čo všetko je potrebné na chov andulky a ako si poradiť pri...

Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?

Máte doma štvornohého miláčika, beriete ho ako člena rodiny a chcete mu dopriať to najlepšie? Vybrať kvalitné krmivo môže byť problém. V článku sa dozviete, na čo sa pri výbere zamerať.