Ako zadržať vodu v záhrade a znížiť jej spotrebu

Hospodárenie s vodou v záhrade je rovnako dôležité ako v domácnosti. Preto treba záhradu prispôsobiť tak, aby vedela dažďovú a podzemnú vodu zo studne využiť čo najviac. Hlavne tú dažďovú, pretože tá nie je ani mäkká ako upravovaná pitná voda a ani veľmi tvrdá ako podzemná voda.

Ako zadržať vodu v záhrade

Polievať záhradu v lete pitnou vodou je nielen neekologické, ale aj finančne veľmi náročné. Dá sa to však aj lepšie. Stačí zmeniť pár návykov a viete znížiť spotrebu pitnej vody aj o 50 percent. Ušetríte tak nielen svoju peňaženku, ale aj prírodu. Začnite od pôdy, zvážte výber a rozmiestnenie rastlín, zachytávajte a skladujte dažďovú vodu.

Obdobie sucha a prívalové dažde

Zmena klímy spôsobuje, že sa postupne vytvárajú čoraz väčšie rozostupy medzi obdobiami dažďa. To neznamená že by zrážok padalo menej, práve naopak. Častejšie sa stretnete s tým, že zrážky nepadajú postupne, pomaly a stále. Skôr príde nejaký dlhotrvajúci a intenzívny prívalový dážď. Toto spôsobí, že rastliny a pôda nestihnú všetku vodu vstrebať a použiť, teda väčšia časť odtečie. Zároveň dokážu prívalové dažde rastliny poškodiť alebo vyplaviť.

Pôda tak zostáva suchá a má nedostatok vlahy aj niekoľko ďalších týždňov. Preto ak máte rodinný dom alebo záhradu, treba začať rozmýšľať nad vhodným riešením, ako zadržať v záhrade čo najviac vody. Oplatí sa vám o tom uvažovať aj v prípade, ak máte studňu. Množstvo a kvalita takýchto podzemných vôd sú do budúcnosti veľmi otázne. No aj tak je najlacnejšia voda, ktorá spadne na zem sama od seba. Stačí ju len zachytávať a odložiť si ju na obdobie bez zrážok.

Ako obmedziť vyparovanie vody

Najdôležitejšie je, aby sa voda zo zrážok v čo najväčšom množstve vsiakla a zadržala v pôde. Aby ste v lete nemuseli v záhradách a v záhonoch míňať toľko vody na polievanie, je potrebné čo naviac znížiť vyparovanie vody z pôdy. Takýmto spôsobom vám voda v nádrži, ktorú zachytíte, zostane na iné využitie. To dosiahnete najmä pravidelným kyprením pôdy a mulčovaním.

Mulčovanie pôdy v záhrade na zadržanie vody

Kyprenie pôdy

Pravidelným rozrušovaním uschnutej vrchnej časti pôdy dosiahnete, že ju nemusíte tak často polievať. Voda si cez medzierky nájde cestičku a dostane sa priamo ku koreňom trávnika, rastlín aj drevín. Zároveň sa nezačne počas horúcich dní odparovať. V lete býva problém taktiež s nahromadením ílu a prachu na povrchu pôdy.

Povrch stačí rozrušiť motykou alebo rotavátorom. Okrem toho sa dajú použiť ručné kultivátory alebo rôzne drapáky. Ako správne prekypriť pôdu? Upravuje sa povrch najviac do hĺbky 5 centimetrov s cieľom prerušiť póry v pôde. Takto plytko sa odporúča narúšať povrch po každom zavlažovaní alebo daždi. Ak by ste kyprili príliš hlboko, narušili alebo poškodili by ste korene rastlín.

Mulčovanie

Ďalšou možnosťou, ako zbytočne neplytvať vodou, je mulčovanie. Je to technika, pri ktorej sa pridá vrstva materiálu na pôdu s cieľom zachovania vlhkosti a zamedzenia rastu buriny. Okrem praktickej funkcie má mulč aj funkciu estetickú. Materiály na mulčovanie môžu mať rôznu podobu a pre každý typ trávnika alebo výsadby je vhodný iný druh mulču. Používa sa drevená štiepka, drvený kameň, štrk, riečny kameň, sklenené aj gumové mulče. Aby táto pokrývka plnila v záhrade svoju funkciu čo najefektívnejšie, treba vedieť, v akom množstve ju môžete pokladať na pôdu.

  • Organický mulč – ako organický mulč sa rozumie pokosená tráva, slama, lístie z rastlín, buriny bez semiačka, rozrastajúce sa korene, štiepka či kôra. Tieto všetky druhy by sa mali aplikovať v súvislej vrstve s hrúbkou 10 až 15 centimetrov.
  • Minerálny mulč – pod minerálnym mulčom si viete predstaviť rôzne riečne okrúhle kamienky, štrk alebo kamennú drvinu (makadam). Takéto druhy nie sú vhodné na všetky rastliny, preto sa pri kúpe minerálneho mulču poraďte v predajni, na ktoré rastliny to môžete použiť. Mulč takéhoto druhu vám stačí pokladať vo vrstvách s hrúbkou 5 až 8 centimetrov.

Organický mulč

Prečo zbierať dažďovú vodu

Zbieranie dažďovej vody nie je zložitý proces. Stačí tomu prispôsobiť odvodňovací systém v záhrade a tiež zachytávanie vody zo strechy. Množstvo výskumov potvrdilo, že kvalita dažďovej vody je vhodná na široké využitie v domácnosti aj záhrade. Zachytávanie tejto vody má množstvo výhod pre vás aj prírodu:

  • V prvom rade je dažďová voda úplne zadarmo. Jej zachytávanie tak odľahčí váš rozpočet a mesačné náklady.
  • Ak sa snažíte žiť čo najviac ekologicky, zbieranie dažďovej vody je pre vás ideálne riešenie. Voda, ktorá spadne z neba, nie je chemicky upravovaná a nijak negatívne neovplyvňuje kvalitu pôdy.
  • Dažďová voda nie je taká tvrdá ako bežná z kohútika, pretože obsahuje úplné minimum minerálov a solí. Vďaka tomu vyhovuje rastu bežne pestovaných rastlín.
  • Takýmto spôsobom viete odľahčiť kanalizačnému systému, keďže časť z dažďovej vody si môžete odložiť na neskoršie použitie. Pri intenzívnych prívalových dažďoch sa u vás zníži riziko záplav.
  • Ak ju vhodne prefiltrujete a očistíte od mechanických nečistôt, nepoškodí vám ani časti z automatického zavlažovacieho systému
  • Ďalšou výhodou je jej teplota – má optimálnu teplotu na polievanie rastlín. Hlavne vtedy, ak vodu zbierate do nadzemnej nádrže, ktorá by sa mala ideálne nachádzať v tieni. V prípade, že máte podzemnú nádrž, vodu prečerpajte do tej nadzemnej, aby vám zelenina po poliatí chladnejšou podzemnou vodou nevyhynula.

Nadzemné a podzemné nádrže na vodu

Aj v suchších oblastiach na Slovensku stále padá dostatočné množstvo zrážok počas celého roka. Preto je dobré ju zbierať a používať napríklad na polievanie. Zachytávanie vody je pritom veľmi jednoduché. Postačí vám obyčajný sud, ktorý len podložíte pod odkvap. Ak máte v pláne zalievať celú záhradu, potom už len takéto jednoduché riešenie nebude dostatočné. Hlavne keď nastane obdobie sucha. Vtedy by ste mali zvoliť nadzemnú alebo podzemnú nádrž na vodu. Aké sú výhody týchto riešení?

Nadzemná nádrž na vodu

Nadzemná nádrž

V prípade, že potrebujete polievať väčším množstvom vody, už by vám malý sud na celú záhradu asi nevystačil. Na takéto využitie si preto musíte zaobstarať nádrž s väčším objemom, ktorú kúpite v akýchkoľvek záhradných potrebách. Takéto nádrže (či už nadzemné alebo podzemné) majú niekoľkonásobne väčší objem ako starý sud.

Nadzemnú nádrž na vodu stačí postaviť na podstavec tak, aby sa pod ventil na spodku nádrže dalo dať vedro alebo pripojiť hadica. Nazbieraná dažďová voda vám bude jednoducho k dispozícii. Taktiež je dobré vyriešiť prepad nadbytočnej vody. Poprípade môžete k hornej časti nádoby dať odkvapy, ktoré odvedú vodu k prepadu. Ten sa odporúča spraviť ako vsakovacie jamky.

Podzemná nádrž

Podzemný zásobník na vodu je najlepšie umiestniť do záhrady, ak máte novostavbu alebo rozsiahlu rekonštrukciu domu. Výkopové práce je najlepšie vykonať ešte predtým, ako si vytvoríte záhradu s trávnikom. Objem alebo veľkosť nádrže si zvoľte podľa toho, akú má vaša strecha plochu, alebo podľa toho, na čo chcete vodu použiť. Iné množstvo vody potrebujete na polievanie záhrady len počas období sucha, iné keď chcete polievať celoročne a rozdielne, keď chcete dažďovú vodu používať na splachovanie na toalete. K takejto nádrži treba priviesť elektrinu, aby bolo funkčné ponorné čerpadlo a prívod na dopúšťanie vody (ideálne studňovej, ak nie je, tak pitnej). Podzemná nádrž je centrom zavlažovania záhrady a keď je prázdna, treba ju dopĺňať alternatívnym spôsobom.

Na záhrade môžete použiť tzv. šedú vodu. Môže to byť napríklad voda z vane alebo sprchy, práčky alebo umývačky riadu. Ide o pitnú vodu, ktorá už bola použitá, ale stále nemusí len odtiecť do odpadu. Aj túto vodu môžete privádzať do podzemnej nádrže. Mydlá a obyčajné prostriedky na riad rastlinám až tak nevadia. Väčší pozor si dajte pri používaní prípravkov s bielidlom, dezinfekčných prostriedkov, solí do umývačiek riadu alebo silnejších prípravkov na pranie. Tie by mohli poškodiť aj rastlinky, aj pôdu.

Podzemná nádrž na vodu

Jazierko v záhrade

Vytvorením záhradného jazierka si vytvoríte nielen okrasný prvok, ale pri správnom prispôsobení si tam viete prilákať rôznych zvieracích návštevníkov. Tí si z jazierka vytvoria napájadlo. Najlepšie by bolo, keby jazierko zachytávalo dažďovú vodu alebo by bolo naplnené vyvierajúcou vodou priamo zo záhrady.

Záhradné jazierko je najlepšie spraviť niekde v polotieni, pretože tak viete zabrániť zbytočnému vyparovaniu vody. Ak ho vytvoríte z prírodných materiálov, môže byť zdrojom vlahy pre okolité rastliny. Jazierko sa stáva domovom pre užitočný hmyz. Navyše, v horúcich letných dňoch môže vytvárať príjemnú klímu. Jedinou nevýhodou môže byť obmedzené využívanie vody z jazierka pre pestovanie vodných rastlín.

Dažďová záhrada

Jednou z ďalších možností využitia dažďovej vody je dažďová záhrada. Je to priehlbina, väčšinou je vytvorená umelo, ktorá má na dne vrstvu kameniva. Do tejto priehlbiny steká voda zo striech a spevnených povrchov. Priehlbina slúži ako dočasné jazierko, kde sa voda počas dažďa nahromadí a potom počas sucha sa vsiakne do pôdy. Jej steny a dno môžu byť vysadené bahennými rastlinami, ktoré si vedia poradiť s nestálou vodnou hladinou. Vyhovujú im suchšie obdobia aj prívaly vody. Pri vytváraní takejto dažďovej priehlbiny treba zohľadniť množstvo vody (plochu strechy), ktorá bude do priehlbiny stekať. Rovnako aj to, či pri podmáčaní nehrozí zosun pôdy.

Dažďová záhrada slúži na spomalenie odtoku vody a podporenie jej vsakovania. Ide o najprírodnejšie riešenie zadržiavania vody. Avšak voda, ktorá stečie do dažďovej záhrady, sa nedá využiť napríklad na polievanie. Dažďovú záhradu možno kombinovať s inými riešeniami, pretože je vhodnou alternatívou na odvod prebytočnej dažďovej vody z nádob, ktoré zbierajú dažďovú vodu.

Dažďová záhrada

Starostlivosť o pôdu

Nie je pôda ako pôda. Každý typ pôdy má svoje špecifické vlastnosti. Napríklad piesočnatá pôda má oveľa menšiu schopnosť vstrebať a udržať vodu ako ílovitá pôda. Piesočnatá pôda teda vysychá skôr a ílovitá je veľmi dlho premokrená.

Zadržiavaniu vody v pôde taktiež napomáha organická hmota, ktorá obohacuje štruktúru pôdy. Kompost, ktorý sa pridá do pôdy, jej dodáva nielen živiny, ale takisto jej dopomôže k lepšiemu hospodáreniu s vodou (odvodniť, prijať alebo zadržať vodu).

Základom je správne polievanie

Existuje niekoľko spôsobov zalievania a každá rastlina má rada niečo iné. Keď potrebujete poliať trávnik alebo inú väčšiu plochu, je dobré použiť postrekovač. Ak máte v pláne polievať konkrétne rastliny po jednom, využite radšej hadicu alebo krhlu. Takéto polievanie zabezpečí, že sa voda dostane priamo ku koreňom danej rastliny a zamedzí sa tak rastu buriny okolo rastliny.

Priesakové hadice

Jednou z novodobých pomôcok na polievanie rastlín, ktoré sú väčšinou zasadené v rade, sú priesakové hadice. Uplatnenie nájdu tam, kde ich môžete schovať pod pôdu alebo mulč. Táto organická vrstva zabráni odparovaniu vody.

Hadice tohto typu umožňujú väčšinou zalievanie rastlín v rade, najlepšie sa využije v ťažkých pôdach. Tam má voda zo zrážok problém len tak ľahko presiaknuť hlbšie, ale tečie len po povrchu. Voda z takejto hadice stečie priamo ku koreňom rastliny, z toho až 90 % vody rastliny naozaj využijú.

Priesaková hadica

Dôležitý je čas zalievania

Ak by ste začali polievať na poludnie horúceho dňa, bolo by to zbytočné, pretože všetka voda by sa hneď odparila a náhle schladenie by rastlinám tiež veľmi neprospelo. Najlepším časom na polievanie je skoro ráno, keď slnko ešte poriadne nevyšlo. Vtedy je pôda akurát vychladnutá a tak sa skoro žiadna voda neodparí.

Komu by sa však chcelo vstávať tak skoro ráno? Na takéto polievanie by ste si mohli zaobstarať automatický zavlažovací systém. Ten treba tiež poriadne navrhnúť, nastaviť a patrí k nákladnejším riešeniam do záhrady.

Večerné polievanie by sa vám tiež nemuselo vyplatiť. Pri niektorých rastlinách polievanie o takejto hodine podporuje tvorbu plesní, pretože sa voda nestihne vsiaknuť a zostane vlhká. Napriek tomu je však lepšie v lete polievať večer. Po celom dni rastliny potrebujú vodu, aby sa cez noc zotavili a aby boli ráno pripravené na ďalší deň. Hneď ráno slnko rozpáli pôdu a voda sa ihneď odparí.

Sadenie rastlín si starostlivo naplánujte

Predtým, ako zasadíte rastlinu, je dobré si zistiť, aké podmienky na život potrebuje. Koľko slnka a tieňa potrebuje, aký typ pôdy preferuje, jej nároky na množstvo vody. Potom rastliny s rovnakými nárokmi zasaďte spolu. Kvety, dreviny a nekvitnúce rastliny, ktoré potrebujú viac vody, si môžete zasadiť bližšie k domu alebo zdroju vody, aby ste nemuseli tak ďaleko chodiť po vodu. Tie, ktorým stačí aj menej vody, potom môžete vysadiť ďalej.

Najlepšie je zasadiť si trvalky, ktoré všetku vlahu získavajú vďaka dažďovej vode. Pôvodné druhy trvaliek sa oplatia najviac, pretože tie sú už prispôsobené na klímu a iné prírodné podmienky daného prostredia. Môže sa stať, že v období sucha budú potrebovať poliať. No nie až toľko, koľko budú potrebovať ostatné rastliny neprispôsobené klíme. Pôvodné rastliny sú vo všeobecnosti odolnejšie proti škodcom a vyžadujú len minimum dodatočného hnojiva.

Trávu treba nechať trochu vyrásť

Trávnik, ktorý sa kosí príliš často a na krátko, je citlivejší na sucho, a preto v lete vyžaduje polievanie. Aj vy ste si už asi všimli, že ho v lete dokáže slnko vypáliť. Potom môžete mať problém s jeho obnovením.

Pokiaľ ho necháte vyrásť aspoň do výšky 8 cm, ochránite jeho korene, zem sa nebude od slnka tak rozpaľovať a zníži sa takisto odparovanie vody. Vytvoríte takú prirodzenú vrstvu na udržanie vlahy a nebudete ho musieť tak často polievať. Ďalšou výhodou je to, že vyššia tráva bude brániť rastu buriny.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 17.07.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.

Senecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanieSenecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanie

Či už ste vášnivý pestovateľ alebo s izbovými rastlinami iba začínate, rôzne typy starčekov sú ideálne na každý parapet či poličku. Nemajú totiž vysoké nároky na starostlivosť.