Prerábka kuchyne v byte aj paneláku – Tipy, triky, návody

Kuchyňa je bez pochýb jednou z najdôležitejších miestností v dome. V nej varíme, spoločne sa stravujeme a vymieňame si svoje zážitky. Preto by sme sa v nej mali cítiť príjemne. Aj vy ste si povedali, že je čas na zmenu?

Prerábka kuchyne. Na čo nezabudnúť?

Chystáte sa prerobiť kuchyňu v paneláku alebo v rodinnom dome? V tomto článku sa dozviete, ako postupovať pri rekonštrukcii kuchyne krok po kroku od plánovania až po vašu novú, útulnú kuchyňu.

Rekonštrukcia kuchyne krok po kroku

Plánovanie rekonštrukcie

Pri plánovaní rekonštrukcie kuchyne je potrebné urobiť niekoľko rozhodnutí. Prvým je rozsah prerábky. Chystáte sa prerobiť kuchyňu čiastočne alebo celkovo? Ak ste dom alebo byt kúpili, mali by ste v prvom rade zistiť, v akom stave sa kuchyňa nachádza, aké úpravy v nej už boli uskutočnené a čo vás ešte len čaká.

Ďalšou otázkou je, koľko stojí rekonštrukcia kuchyne. Celková suma sa odvíja od rozmerov miestnosti, rozsahu prerábky, použitých materiálov, ale aj ceny práce. Cena rekonštrukcie teda závisí od toho, aké voľby pri rekonštrukcii urobíte.

Práca na novej kuchyne

Týmto sa dostávame k ďalšiemu bodu – výber pracovníkov. S rekonštrukciou vám môže pomôcť buď stavebná firma, alebo remeselníci. Kým firma dokáže zabezpečiť komplexnú rekonštrukciu v kratšom čase, vyjde vás určite drahšie. Ak si na každú časť práce zavoláte remeselníkov, cena bude síce nižšia, ale môžete mať problém s plynulosťou práce, a tým pádom s dlhšie trvajúcou rekonštrukciou.

Vypratanie nábytku a búracie práce

Než začnete s komplexnou rekonštrukciou kuchyne, čaká vás v prvom rade demontáž starej kuchynskej linky a vypratanie nábytku, teda príprava miestnosti na samotnú rekonštrukciu.

Ak sa chystáte meniť dispozičné riešenie miestnosti, pred akýmikoľvek búracími prácami je potrebné zistiť, ktoré steny sú nosné a ktoré sú priečky. To dokáže posúdiť statik, ktorý vám vypracuje statický posudok.

Elektrina a vodoinštalácia

Kuchyňa je miestnosť, v ktorej sa naraz používa mnoho elektrospotrebičov. Preto pri výmene elektroinštalácie zvážte aj rozmiestnenie a počet zásuviek. Nezabudnite ani na osvetlenie. Nikto nechce nedostatočne osvetlenú pracovnú plochu, preto si premyslite počet zdrojov svetla, či už vo forme klasickej lampy alebo bodových svetiel uložených v sadrokartónovom podhľade. Vypínače by sa mali nachádzať aspoň 120 cm nad podlahou.

Elektroinštalačné práce pri prerábke kuchyne

Okrem elektroinštalácie sa pripravte na výmenu rozvodov vody a odpadu. Pri potrubí treba zabezpečiť aspoň minimálny spád, hlavne ak je drez umiestnený ďalej od stúpačky.

Odvetranie

Určite stojí za to zistiť aj to, ako je riešené odvetranie. Ak radi a často varíte a chcete sa vyhnúť pretrvajúcemu pachu, kuchyňa bude potrebovať aj inštaláciu vzduchotechniky.

Murárske práce, maľovanie a obklady

Po dokončení elektroinštalácie a rozvodov prídu na rad murárske práce. Patrí k ním osadenie zárubní dvier, ak sa ich rozhodnete vymeniť, a omietky.

Ešte predtým, než sa po aplikácii omietok pustíte do maľovania alebo obkladačiek, je potrebné si zistiť, aký dlhý čas by mala schnúť omietka, ktorú ste použili. Pri rôznych druhoch a hrúbkach vrstvy sa táto doba líši od niekoľkých dní po niekoľkých týždňov. Maľovaniu stien by mala predchádzať penetrácia. Počet náterov potrebných na dokonalé maľovanie sa môže líšiť podľa druhu farby.

Podlaha

Kuchyňa je miestnosť, v ktorej podlaha dostáva poriadne zabrať. Existuje viacero možností, napríklad laminát, drevo, keramická dlažba alebo vinyl. Každá ma svoje pre a proti – laminát nie je príliš vhodný do vlhkého prostredia a treba si vybrať materiál odolnejší voči škrabancom. Drevo zabezpečí teplo domova, no dosť rýchlo a ľahko sa dokáže poškodiť. Keramická dlažba je nenáročná klasika a vinyl je síce drahšia alternatíva, no vďaka svojej odolnosti vám bude slúžiť roky.

Prerábka kuchyne si často vyžaduje vypratanie nábytku a búracie práce

Výber kuchynského zariadenia

V prípade kuchyne je nesmierne dôležité okrem estetickej stránky dbať najmä na tú praktickú. Výber nábytku prispôsobte nielen svojmu štýlu, ale aj dispozičnému riešeniu kuchyne. Vo svojom plánovaní sa zamerajte na:

 • Funkčnosť: Hlavné zóny v kuchyni tvoria sporák, drez a chladnička. Pri ich rozmiestnení máme každý vlastné preferencie, no určite by mali byť rozmiestnené tak, aby ste pri príprave jedál mali všetko po ruke.
 • Úložné priestory: Práve v kuchyni je dôležité využiť každý centimeter. Najmä ak rekonštruujete malú kuchyňu v paneláku, snažte sa siahnuť po takých riešeniach, aby ste svoj priestor využili čo najefektívnejšie.
 • Bezpečnosť: Na tú je potrebné dbať už od úplného začiatku – od rozmiestnenia zásuviek, cez dostatočné osvetlenie až po výber nábytku, jeho výšku, dizajnové prevedenie (pozor na ostré hrany pri malých deťoch) aj umiestnenie (bezpečnostná vzdialenosť medzi sporákom a odsávačom sa líši podľa typu spotrebičov). 

Kuchynská linka a pracovná doska

Pri výbere kuchynskej linky by malo byť vaším prvým krokom premeranie celej kuchyne. Na základe jej dispozičného riešenia a rozmerov sa môžete rozhodnúť, či chcete linku lineárnu pozdĺž steny alebo v tvare písmena L.

Jej ideálna výška závisí od vašej výšky. Štandardná výška linky s pracovnou doskou však býva okolo 80 – 90 cm. Ďalším dôležitým rozmerom je šírka pracovnej dosky – aspoň 60 cm. Rozmer medzi pracovnou doskou a skrinkami nad ňou by mal byť zhruba 50 cm.

Rekonštrukcia kuchyne zvyčajne zahŕňa aj výmenu kuchynskej linky

Pri výbere materiálu pracovnej dosky existuje niekoľko možností. Tými najbežnejšími sú:

 • Prírodný kameň – veľmi odolný prírodný materiál, najčastejšie žula alebo mramor, no s vyššou cenou oproti ostatným materiálom.
 • Umelý kameň – technický kameň s vysokou tvárnosťou a rôznymi variáciami kameňov, možno odliať do požadovaného tvaru.
 • Laminát – drevotrieska vo vnútri, laminát na povrchu s rôznymi druhmi dekoru, nízka cena a vysoká odolnosť.
 • Drevo – prírodný materiál, na ktorom však často zostávajú ryhy a horúce riady ho dokážu rýchlo poškodiť.
 • Nehrdzavejúca oceľ – hodí sa najmä do moderných kuchýň a je nenáročná na údržbu.

Drez a batéria

Výber drezu úzko súvisí s výberom kuchynskej dosky. Drez sa zvyčajne osádza zhora, no môže sa osadiť aj zdola, kedy jeho okraje prekrýva pracovná doska. Pre pohodlné umývanie riadu voľte hĺbku aspoň 20 cm. Najbežnejšími voľbami pri výbere materiálu drezu bývajú:

 • Nehrdzavejúca oceľ – asi najbežnejšie používaný materiál, praktický a odolný voči vysokým teplotám, no môžu sa vyskytnúť škrabance.
 • Keramika – tvrdý materiál odolný voči poškodeniu a vysokým teplotám.
 • Umelý kameň – zmes kameňov, ktorá je tvárna, odolná a s množstvom farebných vyhotovení.

Vzhľad batérie by mal ladiť s drezom. Vybrať si môžete praktické pákové, klasické s kohútikom alebo moderné batérie so senzorom. Pri umývaní riadu by vám mohla pomôcť batéria s výsuvnou sprchou.

Kuchynské spotrebiče

Pri výbere kuchynských spotrebičov zvážte vaše skutočné potreby, veľkosť vašej kuchyne, koľko členov žije v domácnosti a podobne. Kým väčšia rodinka ocení umývačku riadu, v malej kuchynke v paneláku by sa pre ňu ťažšie hľadalo miesto.

Pri rekonštrukcii kuchyne nezabudnite myslieť na spotrebiče

Rozmiestnenie spotrebičov vás tiež môže potrápiť. V prípade sporáku, chladničky a iných elektronických spotrebičov myslite na dostupnosť zásuviek. Pri skrinkách a chladničke nezabudnite na pohodlné otváranie dvierok – umiestnenie v rohu môže otváranie dvierok obmedziť. Sporákom pri stene si môžete stenu rýchlo zašpiniť a umývačkou riadu vzdialenou od drezu zase spôsobiť zbytočné mláky na dlážke pri nakladaní riadu.

Tipy na záver

Ak plánujete prerábku kuchyne, skúste sa predovšetkým zamerať na to, ako kuchyňu využívate, či varíte často, či ju využívate len na stravovanie alebo aj na trávenie času s rodinou a priateľmi. Týmto faktorom potom prispôsobte voľby, ktoré čakajú. Pri výbere zariadenia myslite aj na to, že kým aktuálne trendy sa čoskoro pominú, pri rekonštrukcii kuchyne ide o investíciu na niekoľko rokov. Preto voľte kvalitu, praktickosť a také vybavenie, v ktorom sa budete cítiť príjemne.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka - stavte na explóziu farieb Retro obývačka - stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.Publikované dňa: 17.08.2019
Hodnotenie článku:
(85%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Slnečné plachty do záhrady či na terasu – montáž zvládnete aj samiSlnečné plachty do záhrady či na terasu – montáž zvládnete aj sami

Poznáte tento spôsob tienenia? Slnečné plachty sú vhodné na záhradu, na terasu a aj na panelákové balkóny. Všetky bližšie informácie a aj tipy, kde si ich zaobstarať, nájdete v článku.

Drevený, či murovaný altánok? V lete vám poskytne tieňDrevený, či murovaný altánok? V lete vám poskytne tieň

Drevený či murovaný altánok slúži ako dokonalé miesto na oddych v teplých mesiacoch. Chcete sa toto leto pustiť do jeho realizácie? Pozrite sa, čím začať a ako altánok postaviť čo...

Ohlásenie prerábky bytového jadra – postup, vzorOhlásenie prerábky bytového jadra – postup, vzor

Pripravili sme pre vás postup, ako čo najrýchlejšie a najlepšie vybaviť všetky povolenia, ktoré na prestavbu bytového jadra potrebujete.