Vertikálna záhrada v interiéri/v byte alebo v exteriéri svojpomocne

Mnohí z nás trávia doma väčšinu svojho času. Je čoraz bežnejšie z domu pracovať, varíme si doma, čítame, cvičíme alebo sa stretávame s inými ľuďmi. Zaujímavosťou je, že na nás psychologicky dokáže vplývať prostredie, v ktorom trávime väčšinu času zo svojho dňa. Aj preto si dnes dávame tak záležať na dizajnovaní interiéru a ladení rôznych doplnkov. Nie je to len na ozdobu, ale vplýva to na našu psychiku a napríklad aj výkonnosť. Prečo si interiér neskrášliť vertikálnou záhradou, hlavne ak nemáte prístup k vlastnej záhrade alebo balkónu?

Vertikálna záhrada v exteriéri

Vertikálne pestovanie rastlín sa stáva čoraz obľúbenejším. Dokáže ľudí upokojiť, viac sa tak prepoja s prírodou, zároveň je to pekný doplnok do bytu a viete si tam zasadiť aj bylinky, ktoré budete potom používať v kuchyni. Najviac sa hodí do bytov, kde nemáte prístup k zeleni, ako je to napríklad v dome. Ako si takúto vertikálnu záhradu vytvoriť, aké rastliny sa tam najviac hodia a kde by ste ju mali umiestniť? Všetky tieto informácie nájdete v tomto článku.

Čo je vertikálna záhrada?

Čo tento pojem skrýva si pravdepodobne viete odvodiť aj z jeho názvu, no my sa vám pokúsime túto tematiku priblížiť. Vertikálna záhrada je špeciálna technika na pestovanie rastlín. Tieto rastliny sú umiestnené na vertikálnej ploche. Celá konštrukcia vertikálnej záhrady môže byť samostatne stojaca alebo upevnená k stene. Takýto typ záhrad nie je žiadnou novinkou, pretože boli využívané už od starodávnych civilizácií. Ich výhodou je aj to, že pri správnej voľbe rastlín a dobrej starostlivosti môže vydržať niekoľko desiatok rokov. A nikdy nebude out.

Je zvykom mať kvety poukladané na oknách alebo tie väčšie aj rôzne po miestnosti, no vertikálna záhrada je skvelou alternatívou. Takto ušetríte miesto (hlavne ak máte byt s menšími rozmermi) a rastliny uložené vertikálne vyžadujú menej starostlivosti. Sú vhodné do kancelárií, menších aj väčších bytov, domov a pokojne ich môžete umiestniť aj na terasu, no je potrebná správna voľba rastlín. Zo začiatku, keď ešte budú kvety malé, nebude vertikálna záhrada pôsobiť dizajnovo až tak dobre, pretože bude ešte prázdna. No postupom času, keď sa kvety rozrastú, vytvoria súvislú zelenú plochu. Nedajte hneď na prvý dojem a nevzdávajte to s pestovaním na začiatku. Toto je doplnok, ktorý vyžaduje čas, trpezlivosť a lásku.

Umiestnenie vertikálnej záhrady

Vertikálnu záhradu môžete umiestniť kamkoľvek, no potom ju týmto podmienkam musíte prispôsobiť. Je vhodná do interiéru aj exteriéru. A nielen na stenu, ale uchytiť ju môžete aj k plotu, zábradliu alebo môže byť samostatne stojaca.

Vertikálna záhrada v interiéri

Doplnok, ktorý odlíši váš interiér od všetkých ostatných. Kvety na vertikálnej záhrade nemajú len čisto estetický účel, no čerpáte z nich aj viacero praktických benefitov. Rastliny umiestnené v zemi si potrebujú udržiavať teplo, preto majú izolačné účinky. No a to isté dokážu urobiť aj u vás doma. V zime ochránia váš dom alebo byt pred chladom a únikom tepla z vnútra. Nemusíte toľko vykurovať a bude vám vo vnútri príjemne. Naopak, v lete dokážu interiér ochladiť, pretože vysoké teploty im škodia, takže si rastliny regulujú teplotu podľa vlastných požiadaviek. Vertikálna záhrada pomáha aj prirodzenému prúdeniu vzduchu.

Vertikálna záhrada v interiéri

Hlavne počas zimy sa kvôli vykurovaniu vzduch presušuje. Zeleň a rastliny v interiéri zvyšujú vlhkosť, čo pomáha nášmu dýchaniu a napríklad aj pleti, ktorá si zo vzduchu hydratáciu berie. Tiež je takáto záhrada veľkým ventilátorom na čistenie vzduchu od prachu a mikročastíc, ktoré sa nám usadzujú v dýchacích cestách. Kam v interiéri umiestniť vertikálnu záhradu? Možností máte naozaj množstvo a nie je nijako určené, že len jedna špecifická miestnosť v dome alebo byte je pre ňu vhodná. Kvôli vlastnostiam čistenia vzduchu je vhodná do spálne aj detskej izby. No z praktického hľadiska sa hodí do kuchyne aj obývačky.

Vertikálna záhrada v exteriéri

Do exteriéru si veľa doplnkov neumiestňujeme a keď už tam niečo kupujeme, tak to musí mať nejaký účel. Rovnako je to aj s vertikálnou záhradou, ktorá ma v exteriéri viacero úloh. Okrem toho, že je to estetický doplnok, tak v exteriéri zlepšuje mikroklimatické podmienky. Ťažšie sa vám môže dýchať nielen v interiéri, ale aj v exteriéri, keďže  problém so znečisteným ovzduším je pomerne veľký.

Ak si vertikálnu záhradu umiestnite na zábradlie terasy alebo do altánku, tak bude slúžiť ako prírodné tienidlo. Okrem toho vám vertikálna záhrada môže slúžiť aj na väčšie súkromie. Na rušnejších uliciach ju môžete využiť ako tlmič na hluk prechádzajúcich áut a ľudí. Vytvorením tejto záhrady spravíte domov aj pre rôzne druhy hmyzu a prípadne aj vtákov, takže budete mať vo dvore alebo na balkóne veselšie.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kvetináče

Ktoré rastliny by ste mali použiť

Ktoré rastliny sú na vytvorenie vertikálnej záhrady najlepšie? Sú nejaké podmienky, ktoré by tieto rastliny mali spĺňať? Asi je jasné, že sa tam všetky druhy rastlín nehodia. Všetko závisí od toho, aké veľké budú kvetináče, kam túto záhradu umiestnite a napríklad to ovplyvní aj to, aké kvety máte radi vy. Máme pre vás tipy na druhy, ktoré sú podľa nás do vertikálnej záhrady najideálnejšie a budú pôsobiť pekne, aj keď ich všetky spolu skombinujete.

Druhy zeleniny

Ak ste milovníkmi zeleniny vo svojej kuchyni, tak si ju môžete vypestovať vo vertikálnej záhrade! Takýmto spôsobom bude záhrada spĺňať estetický účel a zároveň si môžete ísť z nej kedykoľvek odtrhnúť vlastnú úrodu. Zelenina sa pri vertikálnej záhrade delí do dvoch základných skupín – na rastliny, ktoré majú plytké korene alebo ich dozrievanie netrvá dlho, takže si nestihnú vytvoriť hlboké korene, a na rastliny, ktoré sa môžu natrvalo zakoreniť v kvetináči a potom sa ďalej rozrastať.

Do prvej skupiny rastlín, čiže tých kratšie rastúcich, patria jednoročné bylinky, napríklad bazalka, petržlen, koriander alebo kôpor. Ďalej do tejto skupiny patria aj reďkovky, šalát, špenát, kel a ďalšie. Tieto rastliny môžete začať pestovať od semiačok alebo si zakúpiť už pripravené sadeničky, ktoré zasadíte do kvetináčov vo vertikálnej záhrade.

V druhej kategórii sa nachádzajú typické plazivé druhy zeleniny, ktoré sa bežne pestujú aj v normálnej záhrade alebo skleníku. Patria sem uhorky, fazuľa, Malabarský špenát, sladké zemiaky (ktoré potrebujú väčšiu nádobu na pestovanie) alebo hrozno či cherry paradajky.

Kvitnúce rastliny

Pre vertikálne záhrady je ideálne vyberať jednoročné kvety, pretože nevyžadujú nejakú špeciálnu starostlivosť, presádzanie, hnojenie a každý rok môžete začať s niečím novým. V tejto kategórii sa nachádza naozaj množstvo kvetov – petúnie, begónie, zvončeky, nezábudky, fuchsie, astrovky alebo netýkavky. Vďaka týmto rastlinám bude vaša vertikálna záhrada počas leta hrať farbami. Predtým, než všetky tieto kvety zasadíte, by ste si mali urobiť nákres alebo predstavu, ako to počas obdobia kvitnutia bude všetko dohromady vyzerať.

Vertikálna záhrada vytvorená svojpomocne

Zelené rastliny

Tieto rastliny sú výrazné svojím tvarom listov a ľudia si ich obľúbili vďaka ich jednoduchému vzhľadu a zároveň nenáročnej starostlivosti. Do vertikálnej záhrady sú najideálnejšie, pretože po výbere správnych druhov rastlín dokážu spolu vytvoriť súvislú zelenú plochu a nebude na prvý pohľad vidieť, ktorý list patrí ktorému kvetu. Ktoré druhy rastlín by ste si mali zaobstarať?

Siahať by ste mali hlavne po rastlinách, ktoré nie sú náročné na vlahu a dokážu prežiť aj suchšie podmienky, no aj napriek tomu to dokážu poriadne rozbaliť. Medzi takéto druhy patrí napríklad bromélia, rôzne druhy sukulentov alebo rozchodník. Ďalšou kategóriou ideálnou do vertikálnej záhrady sú druhy, ktoré sa hodia na tienisté miesta alebo miesta, na ktoré svieti len určitú časť dňa. Ideálne je papradiefilodendron alebo zelenec.

Interiérové rastliny

A ktoré rastliny sa hodia do interiérovej vertikálnej záhrady? Tu je to viac-menej na vašej fantázii, no druhy kvetov by ste mali prispôsobiť hlavne umiestneniu záhrady. Kvety, ktoré vyžadujú priame slnko nemôžete zasadiť do záhrady umiestnenej v úplnom tieni, a naopak. Najlepšie z interiérových rastlín vhodných do vertikálnych záhrad sú orchidea, paprade, tillandsie alebo potosovec zlatý.

Samozrejme, toto sú len tipy a odporúčania, pri ktoromkoľvek type vertikálnej záhrady je možné vyberať aj z iných rastlín. Ideálne je poradiť sa priamo s predajcom alebo s odborníkom, ktorý vám môže so stavbou vertikálnej záhrady pomôcť.

Z čoho všetkého ju môžete vytvoriť?

Vertikálnu záhradu si môžete nechať vytvoriť profesionálne, no ak sa na to cítite, tak to dokážete so správnym náradím a pomôckami aj sami. Je viacero možností, z čoho vertikálnu záhradu vytvoriť a v akých nádobách sa kvety dajú pestovať. Máme pre vás prehľad tých najčastejších spôsobov, ako si ľudia vytvárajú vertikálne záhrady.

Textilné vrecká

Výrobcovia si všímajú, že sú vertikálne záhrady čoraz obľúbenejšie, preto vytvárajú množstvo vychytávok, v ktorých sa dajú kvety pestovať. Medzi tieto riešenia patria napríklad špeciálne textilné vrecká, ktoré sú umývateľné a dajú sa používať každú sezónu nanovo. Niektoré sú dokonca samozavlažovacie. Vrecká so zasadenými rastlinami môžete zavesiť vedľa seba na stenu v interiéri alebo na vonkajšej stene domu.

Zelené rastliny vo vertikálnej záhrade

Rustikálny rebrík

Máte dom ladený viac do rustikálneho štýlu? Presne tak si môžete zladiť aj vašu vertikálnu záhradu. Postačí vám na to akýkoľvek drevený rebrík, rastliny a závesné kvetináče. Uistite sa, že je rebrík dostatočne pevný a vydrží váhu všetkých tých kvetináčov. Upraviť sa dá aj tak, že dáte namiesto samostatných schodíkov širšie kvetináče. Na výber sú aj rebríky so širokými schodíkmi, na ktoré kvetináče nemusíte nijako upevňovať, stačí ich len poukladať vedľa seba.

Kvetináče

V ponuke sú už aj voľne stojace kvetináče, ktoré môžete ľubovoľne ukladať vedľa seba alebo na seba. Najčastejšie ich vyrábajú z plastu a tvarovo sú prispôsobené tak, aby do seba čo najlepšie zapadli a vytvárali stabilný celok. Aby táto „veža“ pôsobila čo najlepšie, tak na vrch umiestnite plazivé rastliny, ktoré zakryjú voľné miesta medzi kvetmi. Bežne tieto kvetináče nájdete v každom väčšom kvetinárstve alebo záhradkárstve.

Záhrada z paliet

Veľkým trendom posledných rokov je recyklovanie paliet a ľudia si z nich vyrábajú sedačky, postele, exteriérové posedenie alebo konferenčné stolíky. Dokonca ich viete využiť aj na vytvorenie vertikálnej záhrady. Paletu najprv poriadne očistite a zabrúste, prípadne ju môžete pre dlhšiu životnosť aj namaľovať. Potom ju zaveste alebo oprite o stenu. Zeminu môžete po úpravách sypať priamo do nej alebo zavesiť rozmerovo vhodné kvetináče.

Z odkvapu

Kreatívny spôsob, ako využiť starý odkvap. Keďže má odkvap vertikálnu kompozíciu a je tam dostatok miesta na vysypanie hliny a zasadenie rastlín, tak je to ideálna možnosť na vytvorenie záhrady. Na stenu zaveste viacero odkvapov pod seba, na zaistenie môžu slúžiť špagáty alebo ich môžete pevne priskrutkovať, závisí od konkrétneho povrchu. Už stačí len zasadiť do nich rastliny, ktoré ste si na tento účel vybrali.

Vertikálna záhrada z paliet

Vertikálna záhrada v kancelárii

Hodí sa vertikálna záhrada do kancelárií? Nachádza sa v nich viacero ľudí, ktorí zdieľajú spoločný pracovný priestor. Nestáva sa často, že by mal každý jeden zamestnanec vo firme svoju vlastnú kanceláriu. A aj keď ide o menšiu firmu, tak má priestory, kde sa stretávajú všetci zamestnanci. Množstvo štúdií ukazuje, že keď majú zamestnanci prístup k zeleni alebo sa v priestore nachádzajú kvety, tak to zvyšuje ich kreativitu, celkové duševné zdravie.

V tomto prípade sa oplatí zavolať si na vytvorenie vertikálnej záhrady architekta. Ten už má na tieto veci správny pohľad a vytvorí vám záhradu, ktorá sa hodí najlepšie do priestorov vašej firmy a zároveň nebude náročná na údržbu. To je napríklad pri vertikálnej záhrade v kancelárií veľmi dôležité – vybrať rastliny a aj konštrukciu tak, aby vydržala roky a nepotrebovala, aby ste jej museli venovať množstvo pozornosti. Keď dáte všetky svoje požiadavky dizajnérovi, tak bude vedieť, ako vám túto vertikálnu záhradu vytvoriť. Tieto zelené steny vo vašom podniku potom pomôžu prečistiť vzduch a zároveň bude vaša kancelária pôsobiť štýlovejšie.

Pri tvorbe záhrady profesionálom je cena, samozrejme, vysoká, ak si vytvoríte vertikálnu záhradu svojpomocne, stačí vám investovať pár desiatok eur. Potrebujete totiž len zeminu, nádoby a semienka. Zvyšok je na vašej fantázii.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.Publikované dňa: 05.07.2021
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rastliny a kvety na terasuVysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rastliny a kvety na terasu

Ako správne zvoliť rastliny na terasu a ktorým druhom sa bude najlepšie dariť? Parametrov výberu a požiadaviek je hneď niekoľko.

Ako zavlažovať záhradu: polievanie trávnika, paradajok, papriky, zemiakov, cibule či cesnakuAko zavlažovať záhradu: polievanie trávnika, paradajok, papriky, zemiakov, cibule či cesnaku

Vysoké teploty, ostré slnečné lúče a nedostatok zrážok nevyhovujú kvetom, stromom ani trávniku. Ako na pravidelnú zálievku všetkých rastlín?

Ako založiť trávnik? Akú trávu vysadiť?Ako založiť trávnik? Akú trávu vysadiť?

Zakladanie trávnika nemusíte nechávať len na profesionálov. Poradíme vám, na čo všetko by ste nemali zabudnúť počas prípravy a pri údržbe nového trávnika.