Vhodné bývanie pre alergika – filtrácia vzduchu a pravidelné čistenie sú nutné

Domácnosť alergikov a astmatikov si, na rozdiel od iných domácnosti, vyžaduje niekoľko úprav. Vďaka eliminácii alergénov a ich zdrojov získate lepšiu kontrolu nad svojím ochorením a zmiernite alergické prejavy.

Vhodné bývanie pre alergika

Ak sa s alergiou ešte len oboznamujete, možno neviete, kde začať, a čo všetko potrebujete vo svojej domácnosti pozmeniť. Preto sme pripravili niekoľko tipov, na čo všetko sa môžete zamerať.

Čo všetko je v domácnosti alergika problém?

V každej domácnosti je množstvo miest, ktoré sú zdrojmi alebo lapačmi alergénov. Práve na tieto oblasti si musia dávať alergici extra pozor. Nejde však len výhradne o alergikov – čistý a hygienický domov by mal byť prioritou každej rodiny. Alergie sa vyvíjajú aj vekom, preto netreba zanedbávať základnú starostlivosť o domácnosť a upratovanie. V tomto článku sa zameriame na niekoľko oblastí, ktoré predstavujú pre ľudí s alergiami či astmou riziko. Ide predovšetkým o:

 • roztoče,
 • prach,
 • zvieracie alergény,
 • pleseň,
 • pele.

Tieto alergény sú najčastejšou príčinou zhoršenia alergických prejavov v domácnosti. Ich prostredím výskytu sú koberce, postele, čalúnený nábytok, závesy, okná, vlhké miestnosti aj izbové rastliny. A práve správnou starostlivosťou o domácnosť, použitím vhodných spotrebičov, prostriedkov, ale aj výberom zariadenia môžete výskyt alergénov znížiť na minimum. Predtým, než sa na všetko dopodrobna pozrieme, prejdime si niekoľko základných zásad:

 • Začnite od spálne – Príprava domácnosti pre alergika si vyžaduje množstvo úprav, preto ak by ste si mali vybrať jedinú miestnosť, v ktorej začať, malo by ísť o spálňu. Odstránením alergénov zaručíte pokojnejší spánok, ktorý je dôležitý pre celkové zdravie a psychickú pohodu.
 • Upratujte pravidelne – Upratovanie domácnosti by malo byť bežnou a pravidelnou záležitosťou, minimálne 1-2x týždenne, podľa závažnosti alergie a sezóny.
 • Alergik by sa mal chrániť – Pokiaľ žije v domácnosti viac osôb, je vhodnejšie, aby prach utieral a vysával niekto, kto alergiou netrpí. Pokiaľ alergik upratuje sám, je vhodné použiť ochranné pomôcky, ako napr. rúško či okuliare.
 • Prach utierajte namokro – Pri zbavovaní sa prachu použite vlhkú handričku a podlahu vytrite mopom. Pri umývaní sa totiž prach nezvíri do vzduchu, ale ostane na vlhkej handričke.
 • Venujte pozornosť často používaným miestnostiam – Častejšie upratujte predsiene a vstupné haly, kde sa hromadí viac prachu a peľu, rovnako ako obývaciu izbu a miestnosti, v ktorých trávite najviac času.
 • Zistite svoje alergie – Ak ste spozorovali alergické prejavy, no neboli ste u alergiológa, urobte tak so najskôr. Vymedzením, na čo máte alergiu, budete vedieť lepšie bojovať s alergénmi.

Roztoče

Roztoče sú mikroskopické živočíchy, ktorým sa najviac darí vo vlhkom a teplom prostredí. Spôsobujú alergické reakcie a môžu vyvolať astmatický záchvat. V domácnosti sa im najviac darí v spálňach – nájdu sa na vankúšoch, prikrývkach, posteľnej bielizni, matracoch a lôžkach, ale aj na čalúnenom nábytku a kobercoch. Živia sa odumretou kožou a inými živočíšnymi zvyškami, preto bývajú postele ich domovom.

Výmena posteľnej bielizne

Perte často a správne

Posteľnú bielizeň perte raz za 1 – 2 týždne, pričom výhodné je použiť program pre alergikov, parné pranie alebo aspoň nastaviť teplotu na 60 °C, ktorá roztoče zlikviduje. Okrem vhodného programu a teploty venujte pozornosť aj pracím prostriedkom. Ľudia trpiaci alergiami môžu mať tiež citlivú pokožku na bežné pracie prostriedky, čo sa môže prejaviť svrbením a ekzémami. Voľte pracie prostriedky pre citlivú pokožku, bez parfumácie a farbív. Po vypratí sušte bielizeň v sušičke. Pri voľnom sušení v nevetranej miestnosti môže bielizeň chytiť pleseň, pri sušení vonku zase pele. Nezabúdajte, že roztoče sa budú nachádzať aj na plyšových hračkách a ozdobných vankúšikoch. Ak ich nemôžete vyprať v práčke, pomôže aj zamrazenie. Plyšového macíka vložte do plastového vrecúška na 24 hod. do mrazničky a po vybratí vytraste. Roztoče za takýchto podmienok neprežijú.

Nevytvárajte roztočom ideálne podmienky

Milujú teplo a vlhko, preto sa im v posteliach darí. Nevytvárajte im ideálne podmienky a za pomoci hygrometra kontrolujte vlhkosť vzduchu. Tá by nemala prekročiť 60 – 65 %. To isté platí aj pre teplotu, ktorú si radi nastavíme vyššiu, než je to potrebné. Neprekračujte hranicu 21 °C, vďaka čomu ušetríte peniaze za energiu a znepríjemníte roztočom podmienky. Aj keď ustlanie postele každé ráno môže byť vaším zvykom, lepším riešením je nechať prikrývky vyvetrať, aby sa v nich neudržiavala vlhkosť a teplo. Roztočom znepríjemníte život aj použitím antialergických vankúšov a prikrývok, rovnako ako aj posteľných obliečok a matracov. Roztočov sa síce nezbavíte úplne, ale vďaka materiálom, z ktorých sú tieto predmety vyrobené, sa v nich roztočom bude žiť oveľa ťažšie.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie sušičky bielizne

Prach

Dráždivým alergénom, ktorý nájdeme takmer všade, je prach. Zachytáva sa najviac na nábytku, v kobercoch, závesoch, čalúnenom nábytku a iných textíliách. Hojne ho nájdete na soškách, dekoráciách a iných lapačoch prachu, ale napr. aj na izbových rastlinách. Prach spôsobuje u alergikov slzenie očí, podráždenie slizníc, kýchanie, upchatý nos, ekzémy i dýchacie problémy. Aj keď upratovanie patrí k bežnej rutine mnohých, nie každý vie, ako si s prachom poradiť správne.

Vysávajte pravidelne a utierajte prach

Vysávať by ste mali pravidelne, minimálne 1 – 2x týždenne, pričom čím viac alergénov v okolí, tým častejšie by ste mali upratovať. Nielen frekvencia, ale aj kvalita vysávania je nezanedbateľná. Každá domácnosť alergika by mala byť vybavená vysávačom s HEPA filtrom. Bežné vysávače zachytia prach vo vrecku, no alergény sa cez obyčajný filter vrátia späť do okolia. HEPA filter však zachytí až 99 % týchto najmenších častíc. Vyhnite sa bezvreckovým vysávačom, ktoré sa síce zdajú výhodné, ale pri vyprázdňovaní uvoľníte množstvo prachu a alergénov do okolia, čo môže podnietiť k alergickej reakcii. Prach utierajte vlhkou handričkou z mikrovlákna – pri suchej prachovke by sa prach len zvíril do ovzdušia. Prach utierajte pred vysávaním, pričom vždy začínajte zhora – od vrchných poličiek až po veci uložené na zemi. Utierajte ako veľké plochy nábytku, tak aj menej nápadné časti ako okenné rámy, rámy postele, listy rastlín, dekorácie, vypínače či kľučky.

Utieranie prachu mopom

Zbavte sa nepotrebných maličkostí

Medzi najväčšie chytače prachu patria dekorácie. Od sviečok, malých sošiek, ozdobných predmetov, umelých kvetov, pohárov vo vitrínach až po nástenné dekorácie, obrazy či makramé – všetko to predstavuje v domácnosti alergika problém. Nielenže zachytávajú prach, ale zároveň vám tak aj predlžujú čas, ktorý potrebujete na upratovanie. Čím viac maličkostí, tým menej často sa vám bude chcieť všetko utierať a umývať. Preto ak môžete, zbavte sa čo najviac drobností a nechajte len to podstatné, ako zarámované fotografie, 1 – 2 hlavné dekorácie či sviečku, ktorú budete používať, kým plne nevyhorí.

Eliminujte textílie

To isté platí aj pre koberce, závesy a ďalšie veľké textílie, ktoré zachytávajú podstatnú časť alergénov. Veľké koberce pokrývajúce celú miestnosť vymeňte za linoleum či plávajúcu podlahu. Ak skutočne chcete mať v miestnosti koberec, voľte skôr menšie koberčeky s kratším vlasom, ktoré je jednoduché vyprášiť a vyčistiť v práčke, alebo ešte lepšie – antialergické koberce. Takéto koberce majú špeciálne vlákna, ktoré nezachytávajú toľko prachu a roztočov, sú ideálne aj pre domácnosti so zvieratami a ich čistenie je omnoho jednoduchšie. Čo sa týka okenných tienidiel, najrizikovejšie sú záclony, závesy a veľké látkové žalúzie. Naopak, najvýhodnejšie sú rolety, keďže zachytávajú najmenej prachu. Aj keď žalúzie by sa mohli zdať v poriadku, keďže nie sú vyrobené z látky, zachytávajú množstvo prachu, ktorý potom budete musieť čistiť lamelu po lamele.

Nezabúdajte na oblečenie

Prach sa neusádza len na nábytku, ale aj predmetoch, ktoré používate každodenne. To platí aj pre oblečenie. Základom by malo byť vhodné skladovanie v skrini, pričom sezónne oblečenie nenechávajte v pivniciach so zvýšenou vlhkosťou. Oblečenie by malo mať v úložných priestoroch dostatok priestoru a pri sezónnom skladovaní prídu vhod vákuové vrecká. Ak nechávate niektoré kúsky zavesené na stoličke, uistite sa, že si ich na konci týždňa pretriedite. Nezanedbávajte pranie v práčke, pričom zaprášené býva ako oblečenie, tak aj deky, obliečky, vankúše a prikrývky. Na pranie používajte hypoalergénne pracie prostriedky a aviváže. Ak sa chystáte kúpiť novú práčku, vyberajte takú, ktorá má prací program pre alergikov alebo parné pranie.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vysávače

Zvieracie alergény

Pod zvieracími alergénmi si zväčša predstavíme alergiu na srsť psov a mačiek. Ide však aj o ďalšie zvieratá, ako škrečky, morčatá, zajace a ďalšie hlodavce i vtáky a papagáje. Alergény sa nachádzajú na srsti v podobe kožných šupín, ale sú prítomné aj v moči a výkaloch, slinách, v krvi a v kožnom maze. Najjednoduchším riešením odstránenia zvieracích alergénov z domácnosti je, samozrejme, zvieratá v dome či v byte nechovať. Ak aj alergiu objavíte neskôr a svojho domáceho miláčika umiestnite do iného domova, alergény sa u vás doma môžu zdržiavať ešte niekoľko mesiacov po odchode zvieraťa. Ak žijete s domácim miláčikom, vymedzte priestor, kde sa bude môcť pohybovať, a priestor, kam nebude mať prístup. Vždy sa odporúča zamedziť vstup aspoň do spálne, aby ste mali nerušený a kvalitný spánok.

Nie je srsť, ako srsť

Ak sa aj napriek alergiám rozhodnete zaobstarať si domáceho miláčika, vyberajte starostlivo. V prípade psov narazíte na plemená, ktoré vo veľkej miere pĺznu a chlpy budete mať vždy a všade, čo je v domácnosti alergika vysokým rizikom. Na druhej strane sú tu aj plemená s hypoalergénnou srsťou, ktoré nepĺznu vôbec alebo minimálne. Ide napr. o samojeda, pudla a jeho krížence či mnohé teriéry. Pri výbere pamätajte na to, že nejde o dĺžku srsti, ale o intenzitu jej vypadávania. V prípade mačiek nenarazíte na žiadne hypoalergénne plemená, ale taktiež jestvujú plemená s intenzívnejším a menej častým vypadávaním srsti.

Minimalizujte výskyt vypadanej srsti

Je niekoľko spôsobov, ako môžete eliminovať srsť, pričom základom je starostlivosť o ňu a jej vyčesávanie. Domácich miláčikov nezabudnite kúpať, čím sa alergény zredukujú. Dôležité je vysávanie s HEPA filtrom a pomôcť si môžete aj robotickými vysávačmi, ktoré povysávajú každý deň za vás a raz do týždňa môžete dôkladnejšie povysávať sami. Ak hľadáte nový vysávač, zamerajte sa na to, aby mal vysoký výkon a zvládol vysať chlpy aj z textílií a rôzne nadstavce, aby ste sa dostali aj do kútov, na nábytok a pod. Ak máte zvieratko odmalička, odučte ho sedávať na sedačke, kde by zanechávalo chlpy, alebo mu vyhraďte miesto s dekou, ktorú budete často prať v práčke. Čistite aj zvieracie hračky, vankúše, deky, klietky a všetko, čo používa.

Psia srsť na gauči

Pleseň

Pleseň sa vyskytuje vo vlhkých a málo vetraných miestnostiach, hlavne v kúpeľni, v kuchyni či v pivnici. Ak je dom zle izolovaný alebo zateká, aj ostatné izby môžu mať s vlhkosťou problém. Vtedy sa oplatí zakúpiť si hygrometer na meranie vlhkosti a sledovať, či vlhkosť nestúpa nad 65 %. Ak je vlhkosť privysoká, siahnite po odvlhčovači vzduchu. Počiatočné náklady môžu byť síce vyššie, ale sú skvelou prevenciou vzniku plesní.

Minimalizujte vlhkosť

Vlhkosť v dome je živnou pôdou pre plesne. Skontrolujte stav domu a identifikujte miestnosti, ktoré majú problémy s vlhkosťou. V kúpeľni po sprchovaní a v kuchyni po varení zapnite odsávač pár alebo otvorte okno, príp. aspoň dvere, aby sa vlhkosť nekoncentrovala. Skontrolujte potrubie v dome, hlavne pod kuchynským umývadlom, či nezateká. Ak niečo rozlejete, hneď to utrite. Ak vyperiete bielizeň, vložte ju do sušičky. Ak máte vlhké textílie, napr. uteráky alebo oblečenie, zaveste ich, nenechajte ich len tak na hromade.

Venujte pozornosť kúpeľni

Kúpeľňa je bezpochyby najvlhšia miestnosť v dome, preto jej venujte zvýšenú pozornosť. Po kúpaní či sprchovaní utrite obkladačky a sprchový kút dosucha. Ak ste našpliechali vodu na podlahu, majte po ruke handru, ktorou ju utriete. Pleseň sa môže tvoriť aj na sprchovom závese či kúpeľňovej predložke, preto textílie perte v práčke na dostatočne vysokej teplote. Podstatné je zlepšiť cirkuláciu vzduchu, aby v kúpeľni nestál teplý a vlhký vzduch. Ak už pleseň na obkladačkách alebo na tesnení objavíte, použite prostriedky na likvidáciu plesne. Obkladačky pravidelne umývajte, aj škáry, ktoré sú najnáchylnejšie na vznik plesní.

Nevynechajte ani kuchyňu

Druhou najčastejšou miestnosťou s plesňami je kuchyňa. Plesne sa často nájdu v skrinke pod umývadlom, kde môže voda z kohútika zatekať. Vlhkosť sa zase zráža v chladničke, kde pri zanedbaní hygieny môže narásť pleseň na starších zvyškoch jedál. Okrem triedenia zvyškov si chladnička a mraznička vyžaduje pravidelné umývanie aj rozmrazovanie. V kuchyni nenechávajte špinavé riady pridlho, ale umývajte ich každodenne, rovnako ako povrchy. Pomocou octu a sódy bikarbóny ošetrite drez a odtok, čím zabránite šíreniu plesní.

Pele

Pele bývajú príčinou sezónnych alergií a sennej nádchy. Škriabanie v hrdle, kýchanie, ale aj podráždené oči – tieto aj ďalšie symptómy spôsobujú pele tráv, stromov a rastlín, ktoré sú najintenzívnejšie na jar a v lete. Pele sa prirodzene nachádzajú vonku, v prírode, avšak prenášajú sa vzduchom, a tak sa ľahko dostanú do našich domácností. Aj v tomto prípade môžete urobiť niekoľko krokov k tomu, aby ste pele u vás doma čo najviac eliminovali.

Čistička vzduchu pomáha so zbavovaním sa peľu z ovzdušia

Postarajte sa o filtrácia vzduchu

Ak používate klimatizáciu alebo máte v dome filtráciu vzduchu, určite viete, že filtre v týchto zariadeniach zachytávajú mikročastice a alergény. Po čase sa filtre zanesú, a preto nezabúdajte na ich pravidelné čistenie alebo výmenu. Inak namiesto prefiltrovaného vzduchu budete spätne cirkulovať prach a alergény. To isté platí aj pre odsávač pár v kuchyni. Jestvujú 2 typy digestorov – odťahové, ktoré nasatý vzduch vypúšťajú von, a recirkulačné, ktoré ho nechajú prejsť filtrom a vypustia späť. Ak si digestor ešte len vyberáte, stavte na odťahový. Ak máte doma recirkulačný odsávač, nezabúdajte na výmenu filtrov podľa inštrukcií.

Počas hlavnej sezóny peľov si v prípade ťažšej alergie môžete zaobstaraj aj čističku vzduchu pre alergikov. Ide o malé zariadenie s inteligentnou technológiou, ktorá dokáže prefiltrovať vzduch v miestnosti a odstrániť až 99 % mikročastíc vrátane peľov, prachu a alergénov. Takéto čističky sa oplatí zaobstarať si do spálne pre nerušený spánok, ale keďže sú malé a prenosné, pokojne si ich môžete vziať kamkoľvek, kde trávite viac času, napr. aj do svojej kancelárie v práci. Keďže ide o nemalú investíciu, vždy siahnite po overenej čističke s certifikátom ako ECARF.

Nenoste si pele dovnútra

Pele a iné alergény si zvonku môžete doniesť aj na topánkach a oblečení. Každý vchod by preto mal mať rohožku, kde si topánky vytriete, aby ste na nich nezanášali nečistoty zvonku. Taktiež je vhodné mať v predsieni vešiak na kabáty, aby ste alergény z nich nenosili ďalej dovnútra. Pokiaľ ide o hlavnú sezónu, sledujte predpovede množstva peľov v ovzduší a počas dní so zvýšenou koncentráciou sa po príchode domov hneď z oblečenia vyzlečte a osprchujte. Pele sa určite zachytia aj na oblečení, preto ak môžete, nenoste si oblečenie zvonku do spálne a oblečenie, rovnako ako aj posteľnú bielizeň, perte často pri 60 °C alebo na programe pre alergikov.

Udržiavajte okná čisté

Keďže pele sa k vám dostanú hlavne počas vetrania, najviac sa ich zachytí priamo na oknách, závesoch a žalúziách. Textílie preto treba pravidelne prať, o to viac na jar, a žalúzie umývať namokro s handričkou z mikrovláken. Nezabúdajte ani na samotné okná, okenné rámy a parapety. Neumývajte ich len prejdením leštiacim prípravkom na okná, ale umyte ich poriadne vodou so saponátom určeným na umývanie okien. Okná umývajte vtedy, keď je koncentrácia peľov najnižšia, napr. ráno, a ak ide o deň so zvýšenou koncentráciou peľov v ovzduší, okná počas dňa neotvárajte.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 18.07.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zladiť farby v obývačke? Čo k čomu ide? Kombinácie farieb na stenyAko zladiť farby v obývačke? Čo k čomu ide? Kombinácie farieb na steny

Obývačka by mala pôsobiť príjemným a útulným dojmom. A presne tomu môžete napomôcť správe zvolenými farbami na steny.  Poradíme vám zopár jednoduchých rád, aká kombinácia farieb do...

Tapety do kúpeľne? Vodoodolné a samolepiace tapety na obkladačky aj umakartTapety do kúpeľne? Vodoodolné a samolepiace tapety na obkladačky aj umakart

Máte voči tapetám do kúpeľne predsudky? Dnešné samolepiace a vodoodolné tapety sú veľmi vhodnou náhradou za obkladačky. V byte vás takýto dizajnový prvok poteší, ak chcete vytapetovať...

Vianočné ponožky ako darček? Pánske, dámske i detské so sobíkmi sú hitom Vianočné ponožky ako darček? Pánske, dámske i detské so sobíkmi sú hitom

Vianočný darček plný nadhľadu a zábavy? Darujte svojim blízkym, kamarátm či kolegom v práci vianočné ponožky s motívom Vianoc. V našom článku nájdete tipy na krásne ponožky pre každého.