Ako si založiť zeleninovú záhradu – rady pre začiatočníkov

Skúšali ste si už porovnať zeleninu z vlastnej záhrady a zeleninu zo supermarketov? Je to poriadny rozdiel, však? A pritom to vôbec nie je až také náročné, vypestovať si vlastnú zeleninu bez chemikálií, postrekov a ďalších zbytočných prídavných látok, ktoré sa používajú na zjednodušenie starostlivosti o rastliny. Ak ste sa konečne rozhodli, že si idete vypestovať zeleninu, tak vám, samozrejme, treba založiť zeleninovú záhradu. V prípade, že ste začiatočníkom v pestovaní čohokoľvek, či už je to zelenina, ovocie alebo izbové rastlinky, tak sa vám určite zíde pár základných informácií, ktoré budú spomenuté v tomto článku.

Ako si založiť zeleninovú záhradu

Napriek tomu, že sa môže zdať veľmi jednoduché začať s pestovaním, tak práve ten začiatok je najťažší. Potom by ste už s pestovaním nemali mať až taký problém. S prípravami na výsadbu a prispôsobovanie prostredia je potrebné začať už vo februári, takže čím skôr začnete, tým lepšie a nie je dobré to odkladať až na jar. Vopred si nakúpite všetky osivá, substrát a sadbovače na predpestovanie. No a pestovanie vašej vlastnej zeleniny sa môže začať!

Urobte si presný plán

Nech robíte akúkoľvek činnosť po prvýkrát, vždy je najlepšie si naplánovať konkrétny postup práce a držať sa ho. Rovnako to je aj pri vytváraní a starostlivosti o zeleninovú záhradu. Ako prvé je potrebné celú záhradu si vizualizovať. Netreba vám žiadne plány od architekta alebo plány v špeciálnych programoch. Len si nakreslite na papier, ako by mala vaša záhrada vyzerať, ako by mali byť jednotlivé časti rozmiestnené a skúste tam pripísať aj približné rozmery. Ideálne je zaznamenať si presné rozmiestnenie záhonov, pretože od toho závisí aj zalievanie, svetelné podmienky a manipulácia s hnojivom.

Od rozmiestnenia zeleninovej záhrady závisí aj umiestnenie kompostoviska. Okrem plánovania sadenia a rozmiestnenia by ste si mali zapísať údaje alebo celkovú históriu vašej zeleninovej záhrady, aby ste mali lepší prehľad a zozbierané užitočné informácie, ktoré sa vám určite zídu aj v ďalších rokoch, keď budete zeleninu znovu sadiť. Plánovanie si záhrady vám môže pomôcť aj s dodržiavaním termínov. Ako sme už v úvode spomenuli, tak so zeleninovou záhradou treba začať už vo februári. Rovnako si tam naplánujete aj rôzne práce – vysádzanie, polievanie, pletie, hnojenie. Niektoré práce sa dajú odložiť, no niektoré treba vykonávať pravidelne, inak by zeleninová úroda za veľa nestála.

Rozhodnite sa, čo budete sadiť

Ak ste si už v pláne stanovili, čo budete sadiť a ako sa tejto rastline bude dariť čo najlepšie, tak môžete túto časť článku preskočiť. No ak ste tak ešte neurobili, tak máme pre vás pár dôležitých informácií, ktoré vám s výberom druhov zeleniny pomôžu a ovplyvňuje to taktiež množstvo faktorov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Ako prvé by ste mali vedieť určiť, v ktorej výsadbovej zóne ste, pretože podľa toho závisí, čo vôbec zasadíte a ako sa bude týmto rastlinám dariť. Ďalej si určite, ktoré druhy zeleniny naozaj chcete, viete, že ich spotrebujete a koľko ich chcete zasadiť. Podľa toho si potom môžete určovať aj nejaké ďalšie druhy zeleniny, ktoré možno nemáte až tak radi, no chcete ich vyskúšať vypestovať alebo s nimi skúsiť nové recepty.

Ak, samozrejme, neobľubujete zeleninu, tak máte dve možnosti. Prvou je jednoducho nepestovať zeleninu. Môže to znieť zvláštne, no je to naozaj tak. Jedine v prípade, že zeleninu máte radi sa budete naplno tešiť z úrody, bude vás to motivovať k starostlivosti a nebudete zabúdať na to, že nejakú zeleninu máte zasadenú. Na druhej strane, ak zeleninu nemáte radi, tak je to naozaj zbytočné, míňať si energiu na niečo, čo pre vás nemá hodnotu. Druhou možnosťou je vyskúšať druhy zeleniny, ktoré sa vám zdajú zaujímavé, nikdy ste ich neskúšali a celkom sa vám pozdávajú, aj čo sa týka popisu chuti. Môžu to byť napríklad cudzokrajné druhy zeleniny alebo zelenina, ktorá sa tak často na varenie nepoužíva. Problém môže byť napríklad aj to, že vám nechutí tepelne upravená zelenina, no tu vám odporúčame vyskúšať zasadiť druhy zeleniny, ktoré sa zavárajú alebo zelenina, ktorá sa hodí do čerstvých šalátov.

Rôzne druhy čerstvej zeleniny

Ako posledné by ste si mali pri výbere zeleniny zvážiť to, ktoré rastliny sú dostatočne úrodné a vy ich naplno využijete. Môže to byť rýchlo rastúca zelenina alebo zelenina nenáročná na pestovanie. Je jasné, že sa vám neoplatí pestovať rastliny, ktoré nie sú vhodné do tohto podnebného pásma alebo aj napriek veľkému úsiliu dostanete len pár kusov zeleniny. Skúste si pred výberom konkrétnych rastlín jednotlivé druhy naštudovať – čo vyžadujú, v akých podmienkach sa im najviac darí a napríklad aj to, aká je z jednej rastliny úroda. Množstvo rastlín si potom vyberte aj podľa toho, koľko času chcete v záhrade stráviť, pretože nie každý má na pestovanie toľko času, koľko by jeho záhrada v ideálnom prípade vyžadovala.

Zvoľte spôsob pestovania

Ak ste zeleninu ešte nikdy nepestovali, tak asi ani netušíte, že je viacero spôsobov ako na to. No vďaka tejto časti článku sa budete vedieť lepšie rozhodnúť, ktorý typ vysádzania je pre vás najlepší. Prvým a asi aj najjednoduchším spôsobom, ktorý je ideálny pre začiatočníkov, je vytvorenie záhonov. Stačí len poriadne podkopať pôdu, aby nebola tvrdá a lepšie sa do nej zelenina sadila. Očistite ju od trávy a kameňov, zasadíte semiačka alebo pripravené sadeničky a máte hotovo! Nie je to nič zložité, dôležité je len dobre vyčistiť pôdu, aby vám nezačala rýchlo zarastať.

Ďalším z možných spôsobov je kontajnerová záhrada, čo znamená pestovanie vo väčších kvetináčoch, takže je to niečo, čo už možno poznáte, ak pestujete izbové rastliny. Ideálne je to hlavne na balkón do bytovky, keďže nemáte prístup k voľnej pôde a nedisponujete množstvom miesta. Je to skvelé riešenie do domu v prípade, že nechcete pestovať veľké množstvo zeleniny. Využiť to môžete napríklad aj vtedy, ak idete pestovať zeleninu prvý krát, zasadíte si ju na skúšku do kvetináča a odsledujete aké podmienky danému druhu zeleniny najviac vyhovujú.

Na druhej strane musíte v tomto prípade rátať aj s nevýhodami. V prvom rade musíte mať doma nakúpené viaceré veľkosti kvetináčov, keďže jednotlivé druhy zeleniny narastajú do rôznych veľkostí. Nevýhodné je to hlavne vtedy, ak idete naozaj na prvýkrát pestovať veľa druhov a doma nemáte žiadne kvetináče, v tom prípade to bude na začiatok väčšia investícia, no na druhej strane len jednorazová. Faktom tiež je, že nie všetky druhy zeleniny môžu byť pestované v kvetináči, niektoré to jednoducho neznesú, takže aj na to by ste si mali dávať pozor.

Poslednou metódou, ktorá sa hodí pre začiatočníkov, no využívajú ju aj skúsení pestovatelia, sú vyvýšené záhony. Znamená to, že priestory, v ktorých je pôda a pestujete v nich zeleninu, sú vyššie než zvyšok záhrady a pôdy. Na takéto vyvýšenie sa najčastejšie používajú dosky alebo kamene. Oproti kontajnerovej záhrade sú vyvýšené záhony oveľa lepšou alternatívou, no aj tie majú obmedzenú kapacitu miesta, čo majú s pestovaním v kvetináčoch spoločné.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kvetináče

Trojtraťový systém

Na pestovanie zeleniny bol vymyslený a rokmi overený aj tento trojtraťový systém a využíva sa hlavne vtedy, ak máte k dispozícií záhradu a pestujete viacero druhov zeleniny. V prvej „trati“ alebo časti sa nachádza plodová zelenina, čiže taká, ktorá rastie nad zemou a najčastejšie sa pestuje v skleníkoch. Sem patrí napríklad paprika, paradajka, uhorka alebo tekvica. Tomuto typu zeleniny vyhraďte približne ¼ z celého záhonu, čo bude závisieť aj od veľkosti vašej záhrady. Druhú, rovnako veľkú časť, by ste mali vyhradiť pre hlúbovú zeleninu, čiže kel, kapustu, kaleráb, karfiol. V prvej trati by ste mali ešte nechať časť pre zeler, rebarboru a chren. Zeler sa vám určite zíde do vývaru a rebarbora s chrenom sú ideálne na dochutenie akéhokoľvek jedla.

Veľkosť 2. trate by mala byť asi o 1/3 menšia ako 1. trate. Táto časť by mala byť nehnojená a sadiť by ste mali hlavne koreňovú zeleninu, čiže mrkvu, petržlen, cviklu a reďkovky. Zaberať by mali asi tretinu z tejto druhej trate. Druhá tretina by mala byť zložená z listovej zeleniny, čiže rôzne druhy šalátov, špenát, rukola, mangold alebo iné druhy takýchto zelených rastlín. V tretej tretine by ste mali vysadiť cibuľu, cesnak a pór, ktoré by mali mať dostatok miesta na rast.

V 3. trati by mala byť pôda, ktorá nebola hnojená už 2 roky. Určite ste už pochopili tento princíp delenia a vysádzania rastlín podľa toho, aká pôda im najviac vyhovuje a kde sa im bude najlepšie dariť. Takéto delenie bude vyhovovať aj pôde a neustále bude úrodná. Do tejto časti vysádzajte rastliny, ktoré si dokážu dusíkaté živiny zaisťovať sami, pomocou špeciálnych baktérií, ktoré obsahujú. Ide hlavne o strukoviny – fazuľu, hrach, sóju, cícer a bôby.

Vysievanie do vyhriatych priestorov

Hneď ako príde začiatok februára, tak je čas na vysádzanie semienok skorého šalátu, reďkovky a kalerábu. Možno sa vám zdá, že sadenie vo februári je príliš skoré a že môžu zeleninu ohroziť jarné mrazy, ktoré bývajú často až do apríla, niekedy aj do mája. Áno, je to pravda a aj kvôli tomu sa odporúča vysádzať tieto druhy zeleniny do vyhriateho skleníka. Skleník bude vo vašej záhrade určite užitočný a rastliny vám v ňom porastú rýchlejšie, než keby mali rásť klasicky vonku. Hlavne ak bývate skôr v chladnejších častiach krajiny. Na začiatok vám bude stačiť aj obyčajný plastový skleník, ktorý si dokážete zaobstarať v záhradkárstve alebo cez internet.

Záhradnícke nástroje potrebné na pestovanie

Ale späť k sadeniu do skleníka. Hlúboviny by ste do neho mali zasadiť už v druhej polovici februára a do konca mesiaca by sa tam mali nachádzať pór, paprika, baklažán, paradajky a ďalšie plodové druhy rastlín. Pozbierajte zeleninu, ktorú ste pred príchodom mrazov uložili do pareniska – kaleráb a petržlen. Je dôležité kontrolovať prezimované druhy zeleniny, medzi ktoré patria ružičkový kel, kučeravý kel a zimný pór. Pred mrazmi ich treba chrániť čečinou, trstinou alebo špeciálnou textíliou, ktorá je určená na tieto účely. Keď už máte v skleníku všetko vysadené a pretriedené, tak je dobré pre lepší prehľad zapichnúť ku každému druhu zeleniny menovku. Podľa toho sa vám bude zelenina lepšie zalievať, jednoduchšie ju rozpoznáte pri pletí a budete mať v tom systém.

Čo budete potrebovať

Na to, aby ste prichystali záhradu, nasadili zeleninu a mohli sa o ňu starať, potrebujete určité náradie, ktoré už možno máte doma alebo je potrebné si ho dodatočne zaobstarať. Základom pre celý proces sú kvalitný rýľ, motyka a hrable. To by ste si mali zaobstarať ako prvé a ak vám niečo bude chýbať, tak si to zaobstaráte v priebehu sadenia a starostlivosti. Na prvé spracovanie pôdy (ak ste v nej nikdy predtým nič nesadili) si zavolajte suseda alebo známeho s traktorom alebo kultivátorom. To vám uľahčí množstvo práce a sadiť sa vám bude oveľa ľahšie. Aj napriek pomoci budú také miesta, ktoré nebudú dostatočne spracované, takže v tej chvíli je potrebné použiť spomínaný rýľ.

Motyka je základnou pomocníčkou, ktorá vám pomôže počas celého procesu, bez nej sa jednoducho nezaobídete. Použijete ju už po rýli, keď bude treba rozbiť väčšie hrudy pôdy, budete s ňou okopávať jednotlivé časti a zíde sa vám aj pri sadení a vyberaní zeleniny z pôdy. Keď si budete motyku vyberať, tak zistíte, že je viacero typov, veľkostí aj tvarov. Finálny výber závisí od vašej výšky, ale aj od tvrdosti pôdy. Na začiatok vám odporúčame špicatú motyku, s ktorou vám pôjde práca najjednoduchšie. Pri príprave pôdy a aj počas rastu sa vám určite zídu oceľové hrable. Hlavne na odhrabanie hrudiek hliny z pripravených hriadok, vypletej buriny alebo na označovanie riadkov pri sadení.

Okrem tohto základného záhradného náradia sa vám zídu aj ďalšie veci, ktoré by ste si mali tiež po čase zaobstarať – krhlu, vedierko a fúrik. Počas sucha bude potrebné sadeničky a aj väčšie rastlinky polievať, pretože môžu veľmi jednoducho vyschnúť, v prípade nedostatočnej vlahy. Krhla sa vám vtedy určite zíde a keď si ju budete kupovať, všímajte si hlavne jej veľkosť a typ hlavice. Fúrik sa vám hodí pri viacerých činnostiach – vytrhávaní a odvážaní buriny, prevážaní pôdy, odvážaní odpadu alebo v prípade, keď budete chcieť previezť ťažké hnojivo. Vedierko je hlavne na odpad a na burinu, prípadne dozreté plody, ktoré budete potom zbierať.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie záhradné náradie

Starostlivosť

Keď máte všetko pekne zasadené a pripravené, tak nastáva čas, keď sa budete o rastlinky starať a prispôsobovať im podmienky tak, aby sa im čo najlepšie darilo. Asi je jasné, že vám zelenina neporastie bez akejkoľvek starostlivosti, že si prídete len na konci pozbierať úrodu. V prvom rade je dôležité pravidelné vytrhanie buriny. Samozrejme, že vám v úrodnej pôde nebude rásť len to, čo chcete vy, ale nájde sa tam aj tráva a iné rastliny, ktoré môžu ovplyvniť rast zeleniny. Ak by ste záhradu pravidelne nepleli, tak by mohla burina vami nasadené rastliny zadusiť a vaše úsilie by bolo zbytočné. Plieť môžete začať až vtedy, keď viete jasne odlíšiť zeleninu od buriny. To vyžaduje nejaký ten tréning a poriadnu znalosť lístkov na zelenine.

Ďalšou dôležitou časťou starostlivosti o zeleninu je pravidelné polievanie. Keď sú ešte jednotlivé druhy zeleniny malé, tak ich treba polievať každý deň, aby mali neustále vlhkú pôdu a rýchlejšie tak rástli. Väčšine druhov vyhovuje práve vlhké prostredie a najviac sa im tam darí, no netreba to preháňať, inak by vám mohli rastlinky zhniť. Polievaniu sa niekedy nevyhnete ani keď je už zelenina väčšia, pretože ak vonku nezaprší a je veľké sucho, tak môžu rastliny veľmi rýchlo uschnúť. Hlavne počas horúcich letných dní nezabúdajte zeleninu pravidelne polievať.

Počas miernejšieho obdobia by ste mali sledovať, či sa neobjavia škodce alebo choroby. Najčastejší je výskyt vošiek, ktoré sa usadia na listoch a zväčša ich nájdete na kapuste, karfiole alebo inej prezimujúcej zelenine. Bojovať budete musieť pravdepodobne aj voči slimákom, pretože tých je za posledné roky obrovské množstvo a dokážu veľmi rýchlo zničiť celú úrodu. Mladé slimáky sa začínajú kŕmiť listami takmer okamžite, keď vyjdú zo zeme. Najlepšie proti nim fungujú návnady alebo chemikálie. Zeleninu treba často chrániť aj pred vtákmi, pretože keď nemajú dostatok potravy v prírode, tak ju hľadajú práve v našich záhradách. Ochránite ju hlavne overenými strašiakmi alebo sieťami, do ktorých sa vtáky zamotajú.

Zber zeleniny

Zelenina vám dorástla a je na čase celú úrodu, ktorá vás stála množstvo námahy, pozbierať. Všetky druhy zeleniny nedozrievajú naraz, takže ju musíte zbierať priebežne. Pravidelne kontrolujte jednotlivé rastliny, aby ste pozbierali už dozreté plody. Je to výhodné hlavne kvôli tomu, že bude zelenina v ideálnom stave a nestihne zhniť. Na druhej strane tak odľahčíte samotnú rastlinu a môže sa tak venovať ostatným plodom, aby boli poriadne dozreté.

Pri zbere zeleniny môže nastať aj prelínanie s výsadbou, hlavne vtedy, ak je v danej výsadbe viacero menších zeleninových plôch, na ktorých môže byť vždy iná zelenina. Tam je ideálne vysadiť zeleninu, ktorá rastie rýchlo, hneď môžete zbierať plody, vytrhnúť ju a namiesto nej, hneď ako zlepšíte úrodnosť pôdy pomocou kompostu, vysadiť iný druh zeleniny. Pestovanie zeleniny naozaj nie je náročné, na začiatok je potrebné vedieť, ako na to, mať potrebné náradie a úrodnú pôdu. Všetko sa naučíte časom a skúsenosťami, takže sa netreba ničoho báť.

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.Publikované dňa: 24.02.2021
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Mrazuodolný olivovník – pestovanie v črepníku, hnojivo, rozmnožovanie, rez, prezimovanieMrazuodolný olivovník – pestovanie v črepníku, hnojivo, rozmnožovanie, rez, prezimovanie

Olivovník má síce na juhu pre rast plodov lepšie podmienky, no dopestujete ho bez problémov aj na Slovensku.Prezradíme vám, ako na to.

Dažďové záhrady v meste i na vidieku – ako udržať vodu v záhrade, aké rastliny sú vhodnéDažďové záhrady v meste i na vidieku – ako udržať vodu v záhrade, aké rastliny sú vhodné

Dažďové záhrady pomáhajú zmierniť následky povodní, udržiavať dažďovú vodu v pôde, filtrujú ju a dopĺňajú tak zásoby podzemnej vody. Dažďovú záhradu si môže každý vybudovať svojpomocne...

Mrazuvzdorné granátové jablko – pestovanie zo semienka vonku i v črepníkuMrazuvzdorné granátové jablko – pestovanie zo semienka vonku i v črepníku

V tomto článku sa budeme venovať pestovaniu granátového jablka. Je to najzdravšia možnosť a keď si toto ovocie sami vypestujete, tak vám bude chutiť o čosi viac.