Kosenie kosou – výhody a nevýhody. Ako naklepať kosu, ako nasadiť kosu na kosisko?

Na sekanie trávy už dnes takmer každý využíva kosačku. Kosenie je tým pádom rýchlejšie a nevyžaduje si toľko námahy. Aj napriek tomu však mnohí zostávajú verní tradičnej kose. Má svoje čaro a prináša aj niekoľko výhod.

Kosenie kosou – ako na to

Ak ste kosenie kosou doposiaľ nevyskúšali, poradíme vám, ako na to.

Z čoho sa skladá kosa

Na začiatku je dobré poznať časti, z ktorých sa kosa skladá. Kovová časť sa nazýva kosa a predstavuje čepeľ, ktorou sa kosí. Štandardne má 90 cm, ale na menšie plochy sa používajú aj kratšie, 60 cm. Násada, na ktorej je kosa pripevnená, sa nazýva kosisko. Najčastejšie sa využíva drevené kosisko z buka, brestu či agátu, ale sú aj kovové kosiská.

Na kosisku sa nachádza rukoväť. V našich končinách sa používajú predovšetkým kosy s jednou rukoväťou, v okolitých krajinách sa nezriedka stretnete s rukoväťami dvoma. Kosa sa pripevňuje za pomoci kovovej objímky so skrutkami. K výbave kosy je potrebná oslička, teda brúsny kameň, ktorým možno naostriť kosu. Na vyklepanie kosy je potrebná babka, ktorá sa zarazí do pníka alebo sa prichytí do zveráka. Kosa sa potom naklepe kladivom.


Koľko stojí kosa

Z čoho sa kosa skladá už poznáte, poďme sa teda pozrieť na to, koľko stoja jednotlivé časti.

 • Kosa: 15 – 25 eur
 • Kosisko: 8 – 15 eur
 • Objímka: 2 – 4 eur
 • Oslička: 1 – 5 eur
 • Babka: 7 – 13 eur
 • Kladivo: 10 – 30 eur

Zakúpiť si, samozrejme, môžete aj celú ručnú kosu, nie po častiach. Ceny sa pohybujú od 30 do 70 eur, pričom nezabudnite na osličku, babku a kladivo na naklepávanie.

Klasická kosa na kosenie záhrady

Výhody kosy oproti kosačke

Aj keď sa môže zdať, že ručná kosa nemôže dnes už kosačkám konkurovať, nie je to vždy tak. Kosa má mnoho predností, o ktorých si teraz povieme.

 • Je ekologickejšia – Pri používaní kosy nespotrebujete žiadnu elektrickú energiu, ani benzín. Ak aj kosa doslúži, dá sa 100 % zrecyklovať alebo využiť na iný účel, čo sa o kosačkách nedá povedať.
 • Vydrží na celý život – Benzínová alebo elektrická kosačka vám vydrží 8 – 10 rokov, pri dobrej údržbe 15. Kosy sa často dedili po otcovi či starom otcovi a majú teda omnoho vyššiu životnosť. Ak si kúpite kvalitnú kosu, vydrží vám na celý život.
 • Je omnoho lacnejšia – Týka sa to v prvom rade nákupnej ceny, ale aj mesačných nákladov. Keďže nemusíte dokupovať benzín ani na jej prevádzku spotrebovávať elektrinu, ušetríte značnú sumu peňazí.
 • Ľahšie sa dostanete do náročnejších miest – Kosačka zvláda predovšetkým rovné plochy bez kútov. S kosou si poradíte aj na kopcoch, v užších miestach, v rohoch záhrady i tam, kde nie je elektrina.
 • Pokosí aj mokrú trávu – Kosiť mokrú trávu s kosačkou sa neodporúča. Výsledok môže byť nerovnomerný a čo je horšie, hrozí zanesenie kosačky a jej prehriatie a poškodenie. Pri kosení kosou sa, naopak, odporúča kosiť za rosy.
 • Jej údržba je omnoho jednoduchšia – Údržba benzínových kosačiek je často nočnou morou. Treba poznať, ako sa o motor starať a ako s kosačkou zaobchádzať. Údržba kosy je úplne jednoduchá, vyžaduje si len prebrúsiť.
 • Nerobí hluk – Príjemné na ručnom kosení je to, že kosa nerobí hluk. Pri kosačke často kalkulujeme, či nie je na kosenie priskoro alebo príliš neskoro, či nebudeme susedov rušiť hlukom. Ak kosíte kosou, táto dilema vás nečaká a môžete si pokojne pustiť aj hudbu.
 • Ľahšie sa skladuje – Kosačky dokážu zabrať mnoho miesta. V šope alebo v záhradnom domčeku vám po celý rok zaberú veľa priestoru. Kosačku stačí zavesiť na stenu a nezaberie vám tak ani centimeter z podlahy.
 • Nahradí posilňovňu – Pri kosení automatickou kosačkou sa naozaj nenadriete. Ak chcete trávu pokosiť manuálne, zistíte, že ide o celotelový tréning – posilníte si všetky svaly, aj sa zapotíte.

Výhody kosy oproti kosačke

Ako naklepať kosu

Základom prípravy kosy je jej naklepanie. Naklepaná kosa je správne naostrená, tým pádom ľahšie presekne trávu. Na naklepanie budete potrebovať babku, ktorú môžete zatĺcť do pňa, čím sa pevne prichytí. Ďalej potrebujete kladivo na naklepávanie kosy. Ak máte štvorhrannú, teda širokú babku, používa sa špicaté kladivo. Ak je babka úzka, tak sa používa širšia plocha kladiva. Najlepšie je začať na širokej babke a kosu doklepať na úzkej, vtedy budú výsledky najlepšie.

Ostrie kosy sa položí na babku a začne naklepávať. Kosa sa naklepáva po celej dĺžke na malej ploche okolo 3 mm, aby bolo jej ostrie vytvarované. Pri kosení sa totiž aj kriví. Umenie je naklepať ju tak, aby bola dostatočne úzka, ale neprehnať to, aby sa nezačala vlniť a deformovať. Ak máte novú kosu, skúste, koľko sily je treba použiť. Niektoré kovy sa vyklepú rýchlo a ľahko, iné sú silnejšie, nie tak ľahko sa poddajú, ale zato sú odolnejšie. Pozor, ak budete klepať prisilno, kosa môže popraskať.

Tip: Ak ste v kosení nováčik a neviete, ako má vyzerať naklepaná kosa, nechajte si poradiť od skúseného kosca. Ten vám ukáže, ako má klepanie vyzerať a naučíte sa tak správnu techniku aj do budúcna.

Ako nasadiť kosu na kosisko

Po vyklepaní kosy je potrebné prichytiť ju objímkou na kosisko za pomoci skrutiek. Objímka sa nasunie na kosisko, mala by byť čo najvyššie, a do nej sa vloží kosa. Potom sa zatiahnu skrutky, aby pevne držala. Po nastavení je potrebné kosu vyskúšať. Ak sa vám bude špička často zabárať do zeme, nie je správne nastavený sklon a je potrebné ho zmeniť. Môžete to urobiť buď vložením klina do objímky, alebo zarezaním do kosiska, aby vznikla šikmá plocha. Takto bude kosa prichytená pod uhlom, jej špička nebude smerovať dole a kosenie bude plynulejšie.

Ostrenie kosy

Ako na kosenie kosou

Kosenie kosou je pomerne intuitívne, rýchlo si naň zvyknete. Aj skúsení kosci vám povedia, že je to o tréningu a že si každý musí nájsť štýl, ktorí mu čo najviac vyhovuje, a pri ktorom sa bude čo najmenej namáhať, aby vydržal kosiť čo najdlhšie. Jestvuje však niekoľko zásad, ktoré je treba dodržiavať. Pri kosení majte rozkročený postoj a nehrbte sa. Koste plynulým pohybom sprava doľava, z kopca dole. Špička kosy musí byť nadvihnutá, smerovať mierne hore, aby sa pri kosení nezapichovala do zeme. Ak sa vám aj tak zapichuje, skúste povoliť objímku a kosu nastaviť inak.

Na pohyb používajte celé telo, nielen ruky – tie vás nebudú tak bolieť a zvládnete viac pokosiť. Po niekoľkých minútach môžete pocítiť, že kosa nekosí tak hladko, vtedy je dobré prebrúsiť ju osličkou. Ďalšou zásadou je, že sa kosí najlepšie ráno, kým je na tráve rosa. Ak tráva vyschne, ide to omnoho horšie. A hlavne v začiatkoch si dávajte pozor, ako čo kosíte, aby ste sa pri kosení neporanili alebo kosu neotupili.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 03.07.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.