Popol do záhrady, do kompostu, ako hnojivo – je vhodný na zemiaky, paradajky, cesnak či uhorky?

Ak vykurujete tuhým palivom, určite mávate pravidelne zvyšky popola. Ten býva pre mnohých jednoducho odpadový materiál, ktorého sa treba zbaviť, no nemusí to tak byť. Záhradkári mu vedia nájsť rôznorodé využitie. Popol totiž prirodzene obsahuje stopy draslíka a iných látok, ktoré možno využiť pri pestovaní rastlín.

Popol ako hnojivo

Hnojenie je však len jedným z mnohých využití popola, vďaka ktorým bude vaša domácnosť o čosi viac zero-waste.

Aký popol použiť?

Na ďalšie použitie v záhrade pre rastliny je najlepšie použiť popol zo spaľovania dreva a spracovaného dreva v podobe brikiet či paliet. Použiť teda môžete popol z kotla na tuhé palivo, sporáka na tuhé palivo, ohniska alebo grilu. Nevhodný je však popol z uhlia a brikiet z uhlia, a z lakovaného alebo inak chemicky ošetrovaného dreva. Využitie takéhoto popola by pre rastliny nemalo žiadne nutričné výhody, práve naopak – mohlo by im to poškodiť.

Prečo práve popol z dreva

Drevo je prírodný materiál, ktorý obsahuje určité živiny. Tie si dokáže zachovať aj po spálení, preto by bola škoda ich nevyužiť. Drevo je skvelým zdrojom minerálov a stopových prvkov, ktoré možno využiť na záhrade. Vysoké zastúpenie má vápnik, ktorý sa v popole z dreva nachádza približne v 20 %. Vápnik je dôležitý na udržanie si obranyschopnosti rastliny proti chorobám a podporuje kvitnutie.

Asi 5 % popola predstavuje draslík, ktorý prispieva k rastu, kvitnutiu a bohatej úrode rastlín. Obsahuje aj látky ako fosfor, horčík a síru, z ktorých každá predstavuje cca 2 %. Medzi ďalšie látky a stopové prvky patria mangán, zinok, meď či železo, ktoré sú zastúpené v malých koncentráciách, no prospievajú celkovému zdraviu rastlín. Okrem toho má popol vysoké zastúpenie uhličnana vápenatého, ktorý dokáže znížiť kyslosť pôdy.

Popol z dreva ako hnojivo

Akým rastlinám vyhovuje popol

Popol možno aplikovať na viacero rastlín v záhrade. Vhodný je ako hnojivo pre paradajky, špargľu, karfiol, brokolicu a kel. Použiť ho možno na cibuľoviny ako pažítku, cesnak a pór, ale aj na šalát. Vyhovuje taktiež niektorým kvetom ako ružiam, levanduli a hortenziám. Zo stromov sú to hlavne citrusy a viaceré ovocné stromy. A nezabudnite ani na trávnik – ak zistíte, že je pôda prikyslá a tráve sa nedarí, popol je možné zužitkovať aj rozsypaním po trávniku.

Vyhnite sa aplikácii popola k rastlinám, ktoré si vyžadujú vyslovene kyslú pôdu. Ide o čučoriedky, maliny, z kvetov azalky, kamélie, magnólie a rododendrony. Týka sa to aj väčšiny ihličnanov, ktoré preferujú kyslejšiu zeminu. Taktiež sa nehodí niektorým druhom ovocia a zeleniny, ako zemiaky a jahody.

Na čo si dať pri využívaní popola pozor

Hnojenie popolom môže byť pre vašu záhradu veľmi prospešné a ide o úplne beznákladové riešenie, ktorým zužitkujete inak odpadový materiál. Avšak netreba zabúdať na to, že všetkého veľa škodí a svojim rastlinám môžete uškodiť aj nadmerným alebo nesprávnym používaním popola.

  • Vyhnite sa používaniu popola s inými hnojivami. V niektorých prípadoch dôjde len k strate niektorých živín, v iných prípadoch aj k tvorbe amoniaku.
  • Vyhnite sa aplikácii popola tam, kde nemáte prehľad o stave pôdy. Ak je pôda už zásaditá, jej zásaditosť sa ešte viac zvýši a pre pestovanie zeleniny bude nepoužiteľná.
  • Nepoužívajte popol v nadmernom množstve. Niekedy je dobré priebežne zisťovať rozbor pôdy, aby sa nestalo, že si úplne zničíte rovnováhu pH.

Priame hnojenie popolom

Popol možno použiť na záhrade priamo na hnojenie rastlín. Je však potrebné vedieť, kam ho aplikovať, pretože rôzne rastliny majú rôzne požiadavky na hnojivá. Čo sa týka obdobia, popolom je najlepšie hnojiť skoro na jar alebo neskoro na jeseň, pred zimou. Pri včasnej aplikácii, pred zasadením rastlín, dosiahnete najlepšie výsledky. Samozrejme, popol je možné použiť aj v priebehu roka. Pred sadením najlepšie vmiešať do pôdy mesiac pred samotným zasadením, inak stačí primiešať do pôdy k rastline.

Na hnojenie je dobré si popol uchovávať v uzatvárateľných nádobách. Nepoužívajte popol priamo z pece, ktorý bude ešte horúci a môže obsahovať žeravé uhlíky. Popol aplikujte za bezvetria, inak si narobíte viac práce. Pokiaľ popol obsahuje väčšie uhlíky, snažte sa ich rozbiť na menšie. Popol vpracujte do vrchnej časti pôdy okolo rastlín za pomoci hrablí. Najlepšie je, ak je pôda mierne vlhká, pretože v nej popol lepšie zostane. Ak je to potrebné, pokropte pôdu vodou.

Priame hnojenie popolom

Využitie popola na hnojenie v komposte

Popol je možné využiť aj pridaním do kompostu. Je však potrebné počítať s tým, že vám vznikne zásaditý kompost nevhodný k rastlinám s potrebou kyslého prostredia. Popol možno primiešavať priamo do kompostu, ale treba si dať pozor na to, ako často a v akom množstve. V komposte totiž musí byť dostatok ďalších zložiek, ktoré sú potrebné pre tvorbu výsledného hnojiva. Popol by nemal tvoriť viac než 5 % celkového kompostu a treba ho pridávať postupne počas tvorby kompostu, nie až ku koncu, keď je kompost takmer zrelý. Po vytvorení kompostu ho možno pridať do pôdy ako obvykle, najlepšie je ho dobre rozmiestniť hrabľami.

Vyrovnanie kyslej pH pôdy popolom

Vďaka vysokému podielu uhličnana vápenitého sa popol s obľubou využíva na vyrovnanie pH prekyslenej pôdy. Väčšina druhov zeleniny si vyžaduje pH pôdy od 6,5 do 7, no často sa stáva, že pH klesne pod 6,5. Vtedy je dobré využiť prirodzené vlastnosti popola. Do pôdy je potrebné zapracovať ho včas, keďže potrvá aspoň mesiac, kým sa prejaví jeho zásaditý účinok. Na druhej strane účinkuje rýchlejšie ako vápenec, takže zásaditosť prinesie skôr.

Pri aplikácii zvážte, do akej pôdy a k akým rastlinám chcete popol aplikovať. Najlepšie je použiť ho v prekyslenej pôde, nie v pôde s vyšším pH ako 7 – inak docielite príliš zásaditú pôdu na bežné pestovanie. Použiť môžete cca 50 g popola na m2. Popol ručne rozsypte, pričom používajte ochranné rukavice (najlepšie aj ochranu úst a nosa) a popol následne zapracujte hrabľami. Týmto spôsobom môžete použiť popol pred sadením, ale aj k už rastúcim rastlinám, napr. ku kapuste alebo kelu, príp. k paradajkám alebo egrešom, ktorým dopomôže k dozrievaniu.

Vmiešavanie popola do pôdy

Popol ako ochrana proti slimákom

Popol sa tradične používa na odpudenie niektorých škodcov, predovšetkým slizniakov a slimákov. Tie si s radosťou pochutnávajú na viacerých druhov zeleniny. Popol pritom stačí v okolí rastlín rozprášiť, teda pokryť ním pôdu. Dobré je použiť dostatočne hrubú vrstvu, ktorá vytvorí bariéru. Vďaka popolu bude povrch suchý, čo znamená, že sa na ňom bude slimákom pohybovať veľmi ťažko a k zelenine sa nedostanú. Keďže popol musí byť suchý, po daždi aplikujte novú vrstvu. Pozor však na aplikáciu príliš často a príliš veľkého množstva popola, keďže pôda by sa mohla stať príliš zásaditá.

Protišmyková vrstva z popola

V zime nás často trápia námrazy a šmykľavé chodníky, ktoré môžu viesť až k úrazom. Zvyknú sa posypávať štrkom, pieskom alebo soľou, no podobné výsledky dosiahnete aj popolom. Má protišmykové vlastnosti, vďaka čomu vytvorí bezpečnú vrstvu, po ktorej sa vám bude kráčať ľahšie, a zároveň pomôže topeniu zľadovateného chodníka. Preto ak aj nevyužijete popol na záhrade, uchovajte si ho v uzatvárateľnej nádobe na zimu, vtedy ním môžete posypať zasnežené, zľadovatené a mokré chodníky. Popol neaplikujte priamo pred dom, inak si ho zanesiete domov.

Prírodný odpudzovač škodcov

Popol neodrádza iba slimáky, ale účinný môže byť aj voči ďalším škodcom. Ide predovšetkým o hlodavce ako myši, hraboše a krty, ktoré záhradníkom často znepríjemňujú život. Popol sa sype do dier, ktoré vyhrabú, pričom diery je potrebné čo najlepšie vyplniť. Hlodavce odradí pach popola aj jeho štruktúra a na to isté miesto sa už nevrátia. Rovnako dobre účinný je popol aj v boji proti mravcom. Mravenisko treba rozhrabať a zasypať popolom. Pre čo najlepšie výsledky aplikujte na viacerých miestach.

Popol ako odpudzovač škodcov

Odstraňovanie burín a machu

Väčšina burín a machu preferuje zásadité až kyslé prostredie. Preto možno využiť zásadité vlastnosti popola ako prírodný odstraňovač burín. Týka sa to iba oblastí, kde sa vyskytujú len buriny a machy, ktoré potrebujete vyhubiť, teda napr. v chodníkoch. Takýmto spôsobom nemožno vyhubiť buriny v okolí iných rastlín a zeleniny, pretože zvýšená zásaditosť pôdy uškodí aj samotným rastlinám. Popol stačí rozprášiť na danú plochu a nechať pôsobiť. V určitej miere možno popol použiť na trávniku, kde podporí rast trávy a obmedzí výskyt machov.

Čistenie popolom

Na vidieku sa popol ako čistiaci prostriedok využíva po stáročia. Popolom sa čistili najmä kovy a sklo, takže ním bolo možné očistiť hlavne silne znečistené záhradné nástroje, fúriky, sklenené poháre a pod. Čistiť môžete priamo popolom alebo si vytvoriť lúh. Pri priamom čistení potrebujete handru alebo špongiu, ktorá sa zvlhčí a namočí do popola. Popol tak pôsobí abrazívne a pomôže uvoľniť mastnoty, lepkavé povrchy a silne držiace nečistoty.

Vytváral sa aj akýsi lúh z popola. Ten sa nechal namáčať vo vode po dobu 2 týždňov, kým vznikol lúh, ktorý sa následne používal podobne ako saponát, no na čistenie vonku. Mohol sa zmiešať s mydlami a olejmi, ktoré čistiaci účinok len posilnili. Popol možno použiť aj na odstránenie olejových škvŕn z cesty, napr. ak sa vám vylial olej z auta alebo kosačky. Olejovú škvrnu treba zasypať popolom a nechať niekoľko hodín stáť a absorbovať. Potom už stačí len pozametať.

Popol na absorpciu zápachu

Popol dokáže, podobne ako sóda bikarbóna, absorbovať zápachy. Dá sa použiť na neutralizáciu zápachu z moču alebo exkrementov zvierat, napr. v kuríne, mačacom záchodíku alebo v psej búde. Popol je potrebné rozprášiť po podlahe, nechať niekoľko hodín pôsobiť a následne pozametať. Dá sa využiť aj v interiéri, napr. na odstránenie zápachov v chladničke. Popol treba uložiť do otvorenej nádobky, ktorú umiestnite v chladničke. Taktiež nechajte pár hodín pôsobiť, aby nabral pachy, a následne nádobku vyberte.

Suchý kúpeľ pre sliepky

Skvelé využitie popola nájdu chovatelia sliepok. Hydina sa často „kúpe" v suchej hline a prachu, ktoré môžete doplniť o popol. Stačí zmiešať hlinu, piesok a popol a rozmiestniť v ohrade, kde sa sliepky zdržujú. Popolu obsahuje zložky, ktoré pôsobia dezinfekčne a preventívne pred škodcami a parazitmi. V kurínoch a na perí sliepok sa totiž často zdržujú vši a roztoče, ktorých sa môžete takýmto jednoduchým a lacným spôsobom zbaviť. Popol zároveň neutralizuje zápach, takže vyrieši hneď 2 problémy naraz. Navyše, ak nejakú časť popola sliepky zjedia, získajú z neho vápnik, ktorý je dôležitý pre tvorbu vajíčok.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete, kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať – pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 29.05.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.